Jump to content

Easysysprep Kullanımı - Win7 Için Video Eklendi

Share

Recommended Posts

• Replies 307
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='erdal1555' date='10 December 2011 - 22:55 ' timestamp='1323550523' post='1126764']
Virtualbox sanal programında Win7 Homepremium 32 bit uygulamasını yaptım güzel oldu.Bunu Ghost 15 SP1 ile imagesini aldım.Bu imageyi normal bilgisayarlarda kullanabilirmiyim.Ayrıca Virtualboxtan bu image dosyasını nasıl gerçek HDD ye alabilirim.
[/quote]

Kullanabilirsin Erdal hocam, bende vmware ile yapıyorum imajları.

dostum ben sysprep uyumlu yeni bir win7 x86 ve x64 ultimate ve win thin pc versiyonları yapmaya karar verdim. yalnız bu versiyonları yaparken easysysprep e uyumlu olacak bir şekilde neleri silip neleri silmemem gerektiğini bilmiyorum. neleri silebilirim yeni dvd den. mesajını bekliyorum.

[quote name='BURSAALPER' date='11 December 2011 - 10:39 ' timestamp='1323592774' post='1126950']
dostum ben sysprep uyumlu yeni bir win7 x86 ve x64 ultimate ve win thin pc versiyonları yapmaya karar verdim. yalnız bu versiyonları yaparken easysysprep e uyumlu olacak bir şekilde neleri silip neleri silmemem gerektiğini bilmiyorum. neleri silebilirim yeni dvd den. mesajını bekliyorum.
[/quote]

Alper hocam ben imaj hazırlarken Msdn Windows isolarıyla kurulum yaparak alıyorum imajı, herhangi bir çıkarma işlemi yapmıyorum. Teknisyen olduğumdan dolayı belki benim gereksiz görüp çıkarttığım bir bileşen, kullanan bir müşterinin belki işine yarıyacak birşey olabilir, bu sebepten ben bileşen çıkarmıyorum.

Erdal hocam, o jpeg dosyaları imajı attıktan sonra donanımları taradığı ekranda arka planda değişen jpg dosyaları, benim hazırladığımda kendi ismim, imajın içinde hangi programların kurulu olduğu falan yazıyor.Sizde kendi imajınıza göre ister bir jpg dosyasını arkaplan yaparsınız, isterseniz jpg dosyasının üstüne kurulu programları falan yazarak arkaplanda geçişini sağlarsınız. Yani o jpgleri kendini ayarlamanız gerekli.Çözünürlüğü 1024*768 olabilir.

Gökhan hocam windows XP için sysprep işine bir gireyim dedim fakat 2 tane ufak sorunum var. Bunları size bir danışmak istedim birincisi sysrep ilk calısıp driver paketleri 10 saniye geriye sayıyor ve tam cıkarma işlemine başlayacakken su resimdeki hatayı veriyor.
[img]http://a1112.hizliresim.com/s/d/11w4u.jpg[/img]

İkinciside serial girmeme ragmen hala serial istiyor.Yani girdiğim serial %100 dogru hatta serial istediği zaman yine aynı serial'i veriyorum kabul ediyor. Acaba belli başlı seriallerimi kabul ediyor.

Üçüncüsüde türkçe karakter sorunumuz var. Alttaki resimde gördüğünüz üzere tarih kısmında (nokta) olması gereken yerleri bilinmeyen karakter işareti yani kare olarak gösteriyor.

[img]http://a1112.hizliresim.com/s/d/11w62.jpg[/img]

Bu arada söylemeyi unuttum sidebarı kullanmak istemediğim için eklemedim.Bu hataların bununla bir alakası oldugunu düşünmüyorum ama yinede belirtmek istedim.

Edited by bilalozkan7

Bilal hocam;

İlk ekrandaki bellek read olamadı hatası ile o kadar imaj hazırladım ama hiç karşılaşmadım, sanırım sizdeki easydriver paketinin exesi bozuldu, yada yeniden bir imaj hazırlayıp deneyin.

İkinci sorduğunuz key hatasını daha önce bir arkadaş daha karşılaşmıştı ama o Key'i girerken küçük harfle girmiş, büyük girince sorun çıkmamıştı. Şu formatta girmeniz gerekiyor Windows keyini: ABCDE-ABCDE-ABCDE-ABCDE-ABCDE
Ben MSDN volume licenselı hiç modifiye edilmemiş Windows xp ile hazırlıyorum imajımı, hiç bir şekilde key hatası ile karşılaşmıyorum.

Üçüncü sorun ise, Acronis ile ilgili bir şey sanırım, Sysprep ile ilgisi yok, ama problem çıkartcak bir şey olduğunu sanmıyorum.

Sidebar olmadan ben hiç imaj hazırlamadım, hepsinde sidebarı kullandım, fakat kullanmadığınız zamanda bir sorunla karşılaşmamanız lazım, hatanın ondan kaynaklandığını düşünmüyorum.Saygılarımla

Edited by gokhankocabay

merhaba
gökhan hocam anlatımınız doğrultusunda gerekenleri yaptım bu sayede hem zahmet olsun hem zaman anlamında çok işime yaradı teşekkürler.
Yalnız bir problem var Acronis ile aldığım imajlar 1-2 restoreden sonra "The archive has corrupted" hatası veriyor yani imaj bozuluyor.Şimdilik sıkıştırıp idare ediyorum :)
acaba neden kaynaklanabilir?
Birde hocam örneğin msi uzantılı dosyaları easy prep e eklerken hangi modda eklemeliyiz
saygılar

[quote name='ramsan' date='13 December 2011 - 19:15 ' timestamp='1323796554' post='1128532']
merhaba
gökhan hocam anlatımınız doğrultusunda gerekenleri yaptım bu sayede hem zahmet olsun hem zaman anlamında çok işime yaradı teşekkürler.
Yalnız bir problem var Acronis ile aldığım imajlar 1-2 restoreden sonra "The archive has corrupted" hatası veriyor yani imaj bozuluyor.Şimdilik sıkıştırıp idare ediyorum :)
acaba neden kaynaklanabilir?
Birde hocam örneğin msi uzantılı dosyaları easy prep e eklerken hangi modda eklemeliyiz
saygılar
[/quote]

Acronis ile aldığınız imaj dosyasının bozulması çok ilginç. Bunun Easysysprep ile bir ilgisi yok. Acronisin versiyonunu bir değiştirmeyi deneyin, imajı aldığınız disktede bir sorun olabilir. Bence imajı aldığınız diski chkdsk ile bir kontrol edin.
Microsoft Installer (MSI) dosyalarını Easysysprep ile beraber maalesef kurduramıyorsunuz.Sadece exe,com,bat dosyalarını çalıştırabilirsiniz Deploy mode'da. Şöyle bir çözüm önerebilirim, Google'da "Msi to Exe Converter" diye aratırsanız bulduğunuz yazılımlarla msi dosyalarını Exe'ye çevirebilirsiniz.Saygılarımla

[quote name='gokhankocabay' date='13 December 2011 - 11:52 ' timestamp='1323777129' post='1128380']
Bilal hocam;

İlk ekrandaki bellek read olamadı hatası ile o kadar imaj hazırladım ama hiç karşılaşmadım, sanırım sizdeki easydriver paketinin exesi bozuldu, yada yeniden bir imaj hazırlayıp deneyin.

İkinci sorduğunuz key hatasını daha önce bir arkadaş daha karşılaşmıştı ama o Key'i girerken küçük harfle girmiş, büyük girince sorun çıkmamıştı. Şu formatta girmeniz gerekiyor Windows keyini: ABCDE-ABCDE-ABCDE-ABCDE-ABCDE
Ben MSDN volume licenselı hiç modifiye edilmemiş Windows xp ile hazırlıyorum imajımı, hiç bir şekilde key hatası ile karşılaşmıyorum.

Üçüncü sorun ise, Acronis ile ilgili bir şey sanırım, Sysprep ile ilgisi yok, ama problem çıkartcak bir şey olduğunu sanmıyorum.

Sidebar olmadan ben hiç imaj hazırlamadım, hepsinde sidebarı kullandım, fakat kullanmadığınız zamanda bir sorunla karşılaşmamanız lazım, hatanın ondan kaynaklandığını düşünmüyorum.Saygılarımla
[/quote]

Abi sanırım modifiyeli bir işletim sistemi kullandıgım için oluyor olabilir bunlar.Daha önceden kendim için yaptıgım bir modifiye vardı. Bazı bileşenleri çıkarılmış durumda. Birde sıfırdan kurmayı deniyerek size tekrar yazacağım. Hayırlı geceler dilerim. Kolay gelsin abi.

böyle bir hata aldım kuruluma geçerken.tmp diye bir klasör oluşturdum ve sidebarı içine attım.katılımsız hiçbir program eklemedim.neden böyle bir hata aldım acaba.
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1323900066__capture1.jpg[/img]

[quote name='hikmetim' date='15 December 2011 - 00:05 ' timestamp='1323900304' post='1129308']
böyle bir hata aldım kuruluma geçerken.tmp diye bir klasör oluşturdum ve sidebarı içine attım.katılımsız hiçbir program eklemedim.neden böyle bir hata aldım acaba.
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1323900066__capture1.jpg[/img]
[/quote]

O esnada Aida64 donanım raporlaması yapıyor, Sistemdeki donanımların ID numaralarını dökümlüyor, Easydrv.db dosyasından id numaralarını eşleştiriyor ve ilgili pathdeki 7z dosyasında sürücüsünü çıkartıp, dpinst ile yüklüyor. fakat raporu Systemin olduğu bir sürücüye oluşturamıyor ve böyle bir hata veriyor. İmajı attıktan sonra sisteminizde Usb bir disk veya flash disk takılı olursa, veya Sistemin D partitionu olursa böyle bir hata almazsınız.Aida64 yaratacağı raporu usb diske veya D sürücüsüne yazar. Ama bunlarda olmaz derseniz Imdisk ile farklı bir yöntemi var onuda ayrıntılı yazabilirim.Saygılarımla

yani d partion yada usb disk mutlaka takılı olacak anladım kadarıyla.birde acronis boot iso dosyasının içine bu image atıp dvd ye yazdıracam sonrada dvd den açılış yapıp dvd deki image gösterip kurulum yapmak istiyorum.yada usb diske attımmı imajı herhalde bu hatayı almam.

slm

hocam ben xp ve win-7 6-7 tane imaj aldım (32&64 bit sistemler için ), win7 imajlarında 5-6 pc de denedim herhangi bir sorun çıkmadı sonradan farkettim ki easy drive pack açılmıyor (açılmasada kuruluyor bir sorun yok) xp imajlarında drive pack açılıyor video daki gibi , win 7 lerde açılmadı bir yerde hata yaptım ama çözemedim olayı yardımcı olabilirmisiniz , teşekkürler (win7 imajları kullanıyorum problem yok full programlı şekilde imaj atıyor sadece driver pack çalışmıyor)

Edited by giga

[quote name='giga' date='16 December 2011 - 11:52 ' timestamp='1324029147' post='1129984']
slm

hocam ben xp ve win-7 6-7 tane imaj aldım (32&64 bit sistemler için ), win7 imajlarında 5-6 pc de denedim herhangi bir sorun çıkmadı sonradan farkettim ki easy drive pack açılmıyor (açılmasada kuruluyor bir sorun yok) xp imajlarında drive pack açılıyor video daki gibi , win 7 lerde açılmadı bir yerde hata yaptım ama çözemedim olayı yardımcı olabilirmisiniz , teşekkürler (win7 imajları kullanıyorum problem yok full programlı şekilde imaj atıyor sadece driver pack çalışmıyor)
[/quote]

Win7 imajını hazırlarken dikkat etmeniz gereken sadece, Easysysprep ayarlarını yaparken Deployment ekranında sidebarı ilk olarak ekledikten sonra, ikinci sırada Easydrv5'in exe dosyasını göstermek, add dedikten sonra Pre-Deploy'u seçmek. Bunu yaptıktan sonra çalışması gerekir. Eğer çalışıyorda yukarda hikmetim arkadaşın resmini verdiği şekilde hata veriyor ise, imajı attıktan sonra sistemde bir adet flash disk takılı tutarsanız ilgili problemlede karşılaşmazsınız.
Win7 x64 için ve x32 için EasyDriver versiyonları farklı, yukarda linkleri verdiğim gibi 32 ve 64 bit için uygun EasyDriver Paketini kullanmanız lazım.

16 gb flash diskime acronis 2012 boot cd oluşturdum içine win 7 32 bit ve xp image dosyalarını attım.yani usb flashtan image atacağım.pc de usb flash disk takılı olmasın d partition olmadığını varsayalım.yani c sürücüsü ve flash bellek takılı olsun.easydriver dosyaları c,ye açmayacağını göre flash belleğe açarmı.yada acronis boot dvd olşturdum içine xp.tib imagını attım.easy driver c sürücüsüne açmayacak dvd,ye de açamayacağına göre bi tane flash bellek takmak zorundayız.bu easy driver paketini c sürücüsüne açacak şekilde ayarlayamıyormuyuz.tşk.

[quote name='hikmetim' date='16 December 2011 - 15:27 ' timestamp='1324042054' post='1130082']
acronis ile aldığım imajı geri yüklerken harddisk iki parça ama imajı bütün hdd,ke atıyor.yani c 52 gb d 200 gb ama c partitionu seçemiyorum komple hdd ki sıfırlıyor
[/quote]

Aşağıdaki konuda; 24 November 2011 - 23:59 tarihli postuma bakarsanız, nerde hata yaptığınızı anlarsınız.Resimli olarak anlatmıştım. Siz Source olarak Disk imajı gösterirseniz, normal olarak direk sabit diskinizi imajınızda kaç partition varsa o şekilde repartition yaparak imajı açar. Partition imaj seçmeniz lazımki, diskinizin c partitionunu seçerek imajı açabilesiniz.
Ghost kullandıysanız daha önce, Disk from image ve Partition from image olayı olarak düşünebilirsiniz.

http://www.tnctr.com/topic/188538-universal-windows-xp-image/page__st__20