Jump to content

Easysysprep Kullanımı - Win7 Için Video Eklendi

Share

Recommended Posts

[quote name='hikmetim' date='16 December 2011 - 14:10 ' timestamp='1324037427' post='1130049']
16 gb flash diskime acronis 2012 boot cd oluşturdum içine win 7 32 bit ve xp image dosyalarını attım.yani usb flashtan image atacağım.pc de usb flash disk takılı olmasın d partition olmadığını varsayalım.yani c sürücüsü ve flash bellek takılı olsun.easydriver dosyaları c,ye açmayacağını göre flash belleğe açarmı.yada acronis boot dvd olşturdum içine xp.tib imagını attım.easy driver c sürücüsüne açmayacak dvd,ye de açamayacağına göre bi tane flash bellek takmak zorundayız.bu easy driver paketini c sürücüsüne açacak şekilde ayarlayamıyormuyuz.tşk.
[/quote]

Benim bulduğum çözüm şu şekilde oldu, onun dışında başka bir yöntem bulamadım,

Referans pc'nizi hazırladıktan sonra, Easysysprep işlemine başlamadan önce, IMDISK yazılımını sisteme kurarsınız.

Imdisk ile bir adet sanal disk oluşturursunuz 50mb boyutunda olsa yeterli, oluşturduğunuz bu sanal disk dosyasınıda C:\windows\tmp gibi bir klasöre açarsınız.

Netten Imdisk'in parametrelerini bulup bir batch dosyayla Imdisk ile parametre yardımıyla sanal diskinizi sisteminize boş bir sürücüye mount ettirirsiniz.Mesel R: sürücüsü olarak.

Daha sonra EasySysprep deploy ekranında Sidebarı ekledikten sonra, ikinci olarak bu oluşturduğunuz batch file'ı eklersiniz. Üçüncü olarak EasyDriveri eklersiniz.

İkinci sırada çalışacak olan batch dosyası IMDISK aracılığıyla R: sürücüsünü mount ettiği için, üçüncü sırada çalışan EasyDriver raporlamasını kendisi R: sürücüsüne yapar. Böyle bir yöntem uygulayabilirsiniz. Biraz tefarruatlı bir iş, usb disk takmanız daha kolay bir yöntem.Saygılarımla

• Replies 307
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='hikmetim' date='16 December 2011 - 17:00 ' timestamp='1324047606' post='1130120']
tabii bunlar windows 7 için geçerlidir.xp için böyle bir sorun yok.birde win 7 de checkmode 0 yapıyoruz ya xp için yapmıyoruz değilmi?
[/quote]

Evet aynen söylediğiniz gibi.xp'de problem yok. w7'de checkmode'u 0 yaparsak daha iyi olur.

• 2 hafta sonra ...

[quote name='hikmetim' date='24 December 2011 - 21:25 ' timestamp='1324754759' post='1131606']
windows 7 de imdisk mecbur oldu herhalde,çünkü tek partition olan pclerde usb flash yada usb disk takılı olsa bile aynı hatayı veriyor.
[/quote]

Aşağıda linkte imdisk için gerekli dosyaları verdim.

Rar Dosyanın içinde 4 tane dosya var.
Imdisk.exe: imdiskin setupı zaten adı üstünde
virdisk.bat: virtual diski mount etmeye yarar
remimdisk.bat: dosyasıda mount ettiğimiz virtual diski unmount eder, daha sonra imdiski systemden uninstall eder.
vd : vd dosyasıda 100 Mb lık virtual disk dosyası

1- Linkin içindeki imdisk programını sysprep yapmadan önce sisteme kurun.
2- c:\windows\tmp diye bir klasör yaratın. vd dosyası ve 2 batch file 'ı c:\windows\tmp klasörüne kopyalayın.
3- EasySysprep ekranında sidebardan sonra ikinci olarak, virdisk.bat dosyasını gösterin (PreDeploy olarak). böylelikle virdisk.bat dosyası EasyDriverdan önce çalışmış olacak ve sanal bir disk oluşturacak.Harfinide R: olarak atayacak.
4- virdisk.bat'dan sonra 3. olarak easydrv.exe'yi gösterin
5- Katılımsız kurulum yaptırcaksanız onlarında exe'sini gösterdikten sonra, en son remimdisk.bat dosyasını gösterin. (In-Deploy olarak) Böylelikle sistemden imdiski'de kurulum ekranında uninstall ettirmiş olursunuz.

Bu benim kullandığım yöntem.Sanırım ileride bu hatayı giderirler EasyDriver'da.

Link;

http://www.uploadking.com/YUBA909EA2
http://www.megaupload.com/?d=RCDBT7Y5
http://www.fileserve.com/file/63sRZuc/Imdisk.rar
http://hotfile.com/dl/138461020/e3e5206/Imdisk.rar.html
http://www.uploadhere.com/Q1DLVQNKLI
http://www.wupload.com/file/2624898277/Imdisk.rar

Gökhan abi XP ile sysrep işini hallettim sayılır sayende. O yazdıgım sorunlarım tamamını çözdüm. Fakat şimdide şunu fark ettim :) Bütün işlemler bitince windows'un kurulu oldugu dizinde Drivers diye bir klasör kalıyor. Bu klasörü kendim sildirmek için şöyle bir cmd dosyası hazırladım ve bunu easy sysrep'te Easy Drivers'ı eklediğimiz ekranda ekledim "First Desktop" ve "First Logon" seçeneğini kullanarak denedim. Fakat bazen siliyor bazen silmiyor. Yani kimi bilgisayarda klasör büyük oluyor silemiyor.Kimi bilgisayarda küçük oluyor siliyor.Sence bunu nasıl çözeceğiz abi ?

[quote]

cmdow @ /HID

RD /S /Q %systemdrive%\Drivers

EXIT

[/quote]

Bilal Drivers dizinini neden sildiriyorsunki, bırak dursun işte driverların yedeği :)

ben sildirmiyorum bu dizini driver yedekleri kalsın diye. Aslında rd /s /q ile silmesi lazım dizini, içinde bir dosya kullanılıyorsa windows tarafından silinmeyebilir, fakat sonuçta driverları daha önce kuruyor sistem, drivers klasöründede kullanacağı bir şey yok yani,

birde şunları denermisin. Predeploy ekranında driverlar sisteme tanıtılıyor, in deploy ekranında driver diziniyle bir ilgimiz kalmıyor. Bu cmd dosyasını first desktop,logon ekranı yerine, In deploy veya After deploy olarak eklermisin,
bir diğeride aslında bu deployment ayarlarını yaptığın ekranda, Program kısmının altında "Del Dir" diye bir yer var, oraya c:\drivers (%systemdrive%'ı kabul etmiyor sanırım) yazıp add diyerek sildirmeyi bir denermisin. Bu "Del Dir" olayı bir klasörü sildirmeye yarıyor.

Bu driverları sildirmesemde olur, ama C'nin rootunda durunca gıcık oluyorum, dursun ama başka bir yerde dursun dersende,
EasyDriver'ın altında Files diye bir klasör var.
içindeki konfigürasyon dosyası olan [WinXP.x86]EzDrv5.ini 'yi notepad ile açarsan eğer DrvPath="" diye bir parametre göreceksin. Driver arşivini nereye açacağını belirtiyor. Değer olmadığı için c:\drivers olarak açıyor.
Eğer DrvPath="c:\windows\drv" olarak değiştirirsen mesela c:\windows\drv\ olarak açar driverları.
Bunu denemedim ama windows üzerinden easydrv'a dediklerimi yapınca c:\windows\drv klasörüne açtı driverları.

Saygılarımla

teşekkürler deneyeceğim.xp,de drivers klasörü açması sorun teşkil etmemesi lazım,çeşke win 7 de bu şekilde drivers klasörü açsa.1 haftadır teknik serviste yüzde 70 windows 7 kuruyoruz.o yüzden windows 7 daha önemli benim için.imdisk olayı için tekrar teşekkürler gökhan..

[quote name='hikmetim' date='25 December 2011 - 18:33 ' timestamp='1324830790' post='1132049']
evet denedim imdisk olayını sonuç mükemmel tekrar tşk.
[/quote]
sevindim dostum, sanırım teknik serviste kullanıyorsun, yaptığın imajın sorun çıkarttığı oluyormu bu yaptıklarından sonra denermisin, ben 6-7 farklı donanımda denedim, sende deneyip sonucunu yazarsan sevinirim.

Birde windows 7 crack'ini nasıl yaptın?

evet günde 8-10 tane makinaya formatı bu şekilde yapıyorum.teknik serviste 1 haftadır kullanıyorum.diğer elemanda tembelliğe iyice alıştı.neyse müşimajlarda bir sıkıntı şimdiye kadar olmadı.eski pc de geliyor servise driver ve programlarda bir sıkıntı görmedim.yalnız dediğim gibi win 7 lerde d sürücüsü yoksa sorun oluyordu.yani diyelim hdd 320 gb sistem çökmüş d partitionda hasarlı veya tanımsız yada formatsız gözüküyor o zaman acronis disk director veya win 7 dvd si ile bölümlendirme yaptıktan sonra imajı atıyorum.ama imdisk olayı ile bunada gerek kalmayacak.yalnız 1-2 pc de win 7 yüklü olan sistemde mesela c:100 gb d:220 gb birde 100 mb sistem ayırıyorya imajı atarken new location seçerken haliyle c sürücüsünü seçiyorum sonra restart tan sonra windows başlatılamadı diyor.sadece 1-2 makinada oldu onuda disk director ile 100 mb partitionu silip öyle imajı atıyorum.pekte sorun olmuyor.ben kurulumu usb flash diskten yapmıyorum.acronis iso dosyasını ultraiso prog. açıp içine imajı atıp tekrar kaydedip 8.5 dvd ye en düşük hızda yazdırıp kullanıyorum.xp win7x64 win7x32 üç tane dvd yapıp kullanıyoruz.usb flash diski bazı bilg. çok yavaş çalıştırıyor yada acronis ana menü gelmiyor.onun için dvd daha iyi oluyor.bu kadar çok teşekkürler ederiz..

[quote name='gokhankocabay' date='25 December 2011 - 14:07 ' timestamp='1324822043' post='1131919']
Bilal Drivers dizinini neden sildiriyorsunki, bırak dursun işte driverların yedeği :)

ben sildirmiyorum bu dizini driver yedekleri kalsın diye. Aslında rd /s /q ile silmesi lazım dizini, içinde bir dosya kullanılıyorsa windows tarafından silinmeyebilir, fakat sonuçta driverları daha önce kuruyor sistem, drivers klasöründede kullanacağı bir şey yok yani,

birde şunları denermisin. Predeploy ekranında driverlar sisteme tanıtılıyor, in deploy ekranında driver diziniyle bir ilgimiz kalmıyor. Bu cmd dosyasını first desktop,logon ekranı yerine, In deploy veya After deploy olarak eklermisin,
bir diğeride aslında bu deployment ayarlarını yaptığın ekranda, Program kısmının altında "Del Dir" diye bir yer var, oraya c:\drivers (%systemdrive%'ı kabul etmiyor sanırım) yazıp add diyerek sildirmeyi bir denermisin. Bu "Del Dir" olayı bir klasörü sildirmeye yarıyor.

Bu driverları sildirmesemde olur, ama C'nin rootunda durunca gıcık oluyorum, dursun ama başka bir yerde dursun dersende,
EasyDriver'ın altında Files diye bir klasör var.
içindeki konfigürasyon dosyası olan [WinXP.x86]EzDrv5.ini 'yi notepad ile açarsan eğer DrvPath="" diye bir parametre göreceksin. Driver arşivini nereye açacağını belirtiyor. Değer olmadığı için c:\drivers olarak açıyor.
Eğer DrvPath="c:\windows\drv" olarak değiştirirsen mesela c:\windows\drv\ olarak açar driverları.
Bunu denemedim ama windows üzerinden easydrv'a dediklerimi yapınca c:\windows\drv klasörüne açtı driverları.

Saygılarımla
[/quote]

Deneyip sonucumu yazcağım abi. Hayırlı geceler.

Gökhan abi birde bu sistemi windows 7 ile denerken şöyle bir sorun ile karşılaştım abi. Herşeyi kurdum bitirdim sysprep'i çalıştırırken Please use Administrator to sysprep diyor.Kullandıgım hesap zaten bilgisayar yöneticisi durumunda. Google'da aradım fakat bu hata ile ilgili birşey bulamadım. Bu hata yine bana özgün birşey oldu. Anlayamadım bir türlü :)

[quote name='bilalozkan7' date='26 December 2011 - 02:26 ' timestamp='1324859207' post='1132241']
Gökhan abi birde bu sistemi windows 7 ile denerken şöyle bir sorun ile karşılaştım abi. Herşeyi kurdum bitirdim sysprep'i çalıştırırken Please use Administrator to sysprep diyor.Kullandıgım hesap zaten bilgisayar yöneticisi durumunda. Google'da aradım fakat bu hata ile ilgili birşey bulamadım. Bu hata yine bana özgün birşey oldu. Anlayamadım bir türlü :)
[/quote]

bilal admin yetkisi olan hesapla yapman yetmiyor, direk administrator hesabıyla çalıştırman gerekiyor. Kullanıcı ayarlarından administrator hesabındaki kullanıcı devre dışı tikini kaldırıp, Administrator hesabıyla login olup denermisin.

[quote name='hikmetim' date='25 December 2011 - 22:37 ' timestamp='1324845455' post='1132173']
birde bu acronis true image ile disk director aynı isonun içinde yada acronis menüsünde acronis disk directorde olabilirmi..
[/quote]

Senin için Acronis Disk Director 11 ve Acronis TrueImage 2012 içeren bir bootable ISO hazırladım. İçerisine Teknik Servis'de işine yararsa diye HddRegenerator,Memtest86 ve Active@ Şifre Kırıcı (xp,vista,7) yazılımlarınıda ekledim.Saygılarımla

[attachment=701:1.png]
[attachment=702:2.png]
[attachment=703:3.png]

Linkleri - 78,5 Mb
http://www.wupload.com/file/2626350547/AcronisMB.iso
http://www.fileserve.com/file/GcN6YqH/AcronisMB.iso
http://www.uploadhere.com/GT4APE3K0V
http://www.uploadking.com/IGSAXL32OR
http://www.megaupload.com/?d=3EQ5MQI0

Abi her yere baktım fakat o dediğin kısmı bulamadım ben. Sanırım şu ekranı diyorsun sen.

[img]http://b1112.hizliresim.com/s/w/1duuq.jpg[/img]

Hala anlayamadım neden Administrator olarak kurmamı çalıştırmamı istiyor. Acaba windows 7 'yi Vmware'a easy install ile yüklettim o yüzden olabilirmi ? Ama elle kurmuş olduğum kendi bilgisayarımda bile bu programı çalıştıramıyorum. Neden böyle ters şeyler hep beni buluyor. Neden ben ilklerin adamı oluyorum :) Çözemedim bu sorunun cevabını.

Abi hala göremiyorum o bölümü bak :) Zaten bakmadığım yer kalmadı. Güvenli moddan girince bile gelmiyor Administrator hesabı. Sanırım sistemi Vmware kurdug için böyle yada home premium kurdugum için. Yarın professional kurarak deneyeceğim. Elimle kurarak deneyeyim bir. Yine cevabı yazarım sana abi.

Bu arada XP için olan sysprep calısmasını bitirdim. Dediğin ikinci yolu yaptım. Del Dir olan yere dosya dizinini gösterdim ve bu hiç pürüz çıkarmadan direk sildi. Şimdi tam istediğim gibi oldu :) Sevdim ben bu senin easy sysprep'i. Eski sysprep'e göre geröekten çok iyi. İlerledikce dahada güzel olacağa benziyor.

gökhan bey videolarınızı defalarca izledim.aynen uyguladım..
fakat sanal makinada benim harddisklerim görünmüyor.
ayrıca ghost imajı alırken de ne D diski ne de usb diskim
görünüyor. yardımcı olursanız sevinirim.

Edited by miryigit

Hocam, hangi sanal pc yazılımını kullanıyorsunuz? Vmware, virtualbox, virtual pc gibi?

Daha önce bir sanal disk oluşturmanız gerekiyor, o adımları uyguladınızmı?
Ayrıca Flash disk veya usb disk taktığınızda Sanal Pc'nin menülerinden diski sanal pc'ye Mount etmeniz lazım menüden, bu işlemden sonra fiziksel Pc'nizden usb disk kaldırılıp, sanalPc'ye mount olacaktır.

Vmware 8 kullanıyorum. sanal makinada kurduğum referans sistemi dediğiniz yollardan easysysprepini yaptım,ancak sistemi reset atıp ghostla başlatınca
imajı kaydedeceğim usb diskimi ve diğer hiçbir diski görmedi.yazık kı aldığım imajı deneyemiyorum sanal makinada.sizin bahsettiğiniz sanal diski sanal makinada mı oluşturmam gerekiyor veya Vmware'da diski sanal pc'ye Mount etme nasıl oluyor.?

Edited by miryigit