Jump to content

4 Gb Rami 2 Gb Kullanma. (64Bitsorunu Değil)

Paranovekron
 Share

Recommended Posts

başlıktada belirttiğim gibi kingston 2x2 800 mhz ddr2 ram i asus p5b http://www.asus.com.tr/Motherboards/Intel_Socket_775/P5B/ anakartım 2 gb kullanılabilir miktar diyor. harici ekran kartım var. bios sıfırladım. 64 bir kurmayı denedim. zaten 64 bitle alakası olsa 32 bit'de 3.25 görür. power supply 500w. anakart dual ram özelliğine sahip. ramleri aynı renklere takıp denedim.bios güncelledim fakat hala aynı sorun var.

http://imageshack.us/photo/my-images/845/90849651.jpg/

Lütfen yazdıklarımı okumadan direk 64 bit yükleyin demeyin. sorun anakartta mı bios ayarlarında mı bunu söyleyin yeter. bios'ta 4 gb ramı goruyor 4096 mb olarak.

Arkadasim tamam 64 bit kurmak istemiyorsan kurma da, ama 32bit ile 4gb rami kullanamazsin. bazi programlarla 4gb gibi gösterirsin fakat donanimsal olarak 4gb performansini vermez. cözüm deneyeceksende 64 bitte kurulu bi sistemde cözümünü aramalisin. Sen basta yanlis yapiyorsun...

[quote name='trll_pwll' date='19 January 2012 - 16:52 ' timestamp='1326991971' post='1143039']
Arkadasim tamam 64 bit kurmak istemiyorsan kurma da, ama 32bit ile 4gb rami kullanamazsin. bazi programlarla 4gb gibi gösterirsin fakat donanimsal olarak 4gb performansini vermez. cözüm deneyeceksende 64 bitte kurulu bi sistemde cözümünü aramalisin. Sen basta yanlis yapiyorsun...
[/quote]

söylediğim halde yinede 64 bit diyorsunuz. 64 bit ile 32 bir arasındaki farkı biliyorum. yardımınız için teşekkür ederim ama benim sorunum performans değil. sorun anakartta mı bios ayarlarında mı. sıradan bir 32 bit sistemde bile 4 gb rami 3.25 gb kullabılır der wın7 wınxp. ama nedense bende 2.00 gb diyor. sorunun 64 bitte oldugunu sanmıyorum. onuda kurdum ne yaptıysam kullanılabılır mıktarı 2.00'dan kurtaramadım.

[quote name='Paranovekron' date='19 January 2012 - 20:04 ' timestamp='1326992685' post='1143047']
söylediğim halde yinede 64 bit diyorsunuz. 64 bit ile 32 bir arasındaki farkı biliyorum. yardımınız için teşekkür ederim ama benim sorunum performans değil. sorun anakartta mı bios ayarlarında mı. sıradan bir 32 bit sistemde bile 4 gb rami 3.25 gb kullabılır der wın7 wınxp. ama nedense bende 2.00 gb diyor. sorunun 64 bitte oldugunu sanmıyorum. onuda kurdum ne yaptıysam kullanılabılır mıktarı 2.00'dan kurtaramadım.
[/quote]
Arkadasim ben cözümü 64bit demedim. 64bit denedigini ve orada da olmadigini okudum fakat cözümü 64bitte aramalisin dedim. 32bitte herzaman 3.25 görecek diye birsey yok. Bende 4GB rami 3GB görüyor 32bitte, bazisinda ise 3,5GB.

Donanimsal sorundan kaynaklandigini düsünüyorsan Ubuntunun 64bit versiyonunu kurup deneyebilirsin. oradada 2 mi görecek bi bak bakalim. Ubuntu windows üzerinden kurulup tekrar program ekle kaldirdan kaldirilabilir.

Edited by trll_pwll

Sistemle alakası yok 32 bitte bile 3 küsür görmesi lazım eski anakartlar bunlar soket çok kullanılabilirlik yok "D21" arkadaşın verdiği linkteki ram desteği listesine göre mesela 800 olarak 2 tane 1 lik takılıp dual channel olarak ayarlanırsa 2 görüyo listede daha büyük ram de yok evet liste eski ama kartta o zaman üretilmiş bu tip kartın ecs olanı vardı bende o da böyleydi

Anakartı değişmeyi düşünürsen 775 soket şuna bak vatanda 120 tl mi neydi hafta sonu %25 indirimli baya uygun alırsın

[code]http://www.asus.com.tr/Motherboards/Intel_Socket_775/P5G41TM_LX/#specifications[/code]

Belki faydası our diye yazdım benim fikrim budur

Başlat çalıştır msconfig yazın enter
açılan bölümde önyükleme bölümüne girin
[img]http://img41.imageshack.us/img41/893/adszrv.png[/img]
burada gelişmiş seçenekleri tıklayın açılan yerde bellek üst sınırına tıklayıp aktif edin oraya 4000 yazın tamam deyin
pc yeniden başlayacaktır.
sanırım sorununuz çözümlenmiş olacaktır

Edited by blnt44

silgi ile temizledim. ram ler sağlam gigabyte anakartımda çalışıyor. elime bu anakart geçti yani bır yakınım donanım terfısı yapınca ben aldım bunu. onların sıstemde 533 mhz'de 1*1 kullanıyorlardı. onuda ben takmıstım. işlemcim core 2 duo e7200. 6 gb ram ile kullanıyordum gigabyte anakartta. ram leri tek tek'te denedim. tek ihtimal anakartın eski olduğu (2007de alındı)ve bu ram leri desteklemediği. ve ayrıca ramler hyper-x değil. kvr6800 sanırım. benım bu anakartı kullanma sebebım z5500 ses sıstemını optıkten baglıyor olabılmemdi. napalım ggbyte p43-es3g'ye geri donup bunu dual core ıle ıkıncı sıstem olarak kullanacağım.. yardımlarınız ıcın tesekkurler.

Benim 4 gb ramlerde defalarca 64bit yüklememe rağmen ve bios güncel olmasına rağmen 3gb görüyordu hem notebook hemde masaüstü bilgisayarda. Bende en sonunda anakartın 4gb desteklemediğine kanaat getirdim. İkisinde gigabyte 945 var. Ellemiyorum artık.. :)

ek olarak, modifiyeli sistem kullanmam. msndn sürüm kullanırım. onboard yok zaten anakartta. ddr3 256 bit 1 gb 9600 gt asus ekran kartı var harici olarak.

evet sorun anakartta. bios sıfırlama yanında güncelleme işleminide yaptım arkadaslar hiçbir yöntem kalmadı. 2006 yılında alınmıs bır anakart zaten.

[quote name='trll_pwll' date='19 January 2012 - 18:52 ' timestamp='1326991971' post='1143039']
[/quote]
Burada bir yanlışlık var. 32 bit sistem 4 gb. ramin hepsini görebilir. Benim bilgisayarım masaüstü ve 2 gb. ram kullanıyorum ama bir tanıdığımın Compaq Preserio cq-50 dizüstü bilgisayarında, 32 bit vista home basic yüklü, ve 4 gb. ramin tamamını görüyor. Bu dizüstünde kullanılan Vista orjinaldir, crackli değil. Kullanılan İşletim sisteminin orjinal veya crackli olmasıda bu sınırlandırmayı getirebilirmi acaba. Bu seçenekte ihtimaller arasındadır. Sayın Paranovekron, kullandığınız Windows orjinalmi yoksa cracklimi ?

Edited by mrkan

[quote name='mrkan' date='21 January 2012 - 02:43 ' timestamp='1327103011' post='1143672']
Burada bir yanlışlık var. 32 bit sistem 4 gb. ramin hepsini görebilir. Benim bilgisayarım masaüstü ve 2 gb. ram kullanıyorum ama bir tanıdığımın Compaq Preserio cq-50 dizüstü bilgisayarında, 32 bit vista home basic yüklü, ve 4 gb. ramin tamamını görüyor. Bu dizüstünde kullanılan Vista orjinaldir, crackli değil. Kullanılan İşletim sisteminin orjinal veya crackli olmasıda bu sınırlandırmayı getirebilirmi acaba. Bu seçenekte ihtimaller arasındadır. Sayın Paranovekron, kullandığınız Windows orjinalmi yoksa cracklimi ?
[/quote]
Arkadaşım istersen 8GB bile gösterebilinir 32bitte ama sadece yazınsal olarak. Donanımsal olarak 32bit 4GB ve üstünü desteklemez. 4GB rami 32bitte kullanan arkadaşınıza söyleyin 64bit Windows7 kursun. Kurunca bilgisayarının nekadar rahat çalıştığını görünce kendisi de şaşıracaktır eminim.

dediklerinizin orjinal crack li ile alakası yok. yüklü bellek ram eğer taktıgınız mıktar kadarsa sorun yok ama kullabılır mıktar 32 bitte 3.25 onboard olmadıgını varsayıyorum 64 bitte 4 gb ise hiç sorun yok. benim sorunum onboard olmadıgı halde harici ekran kartım oldugu halde anakartın 2*2 yı tam olarak gormemesı kullanılabılır mıktarın 2 gb olmasıydı neyse artık sorun yok yanı o anakartı xp de 2 gb ram ve dual core ıslemcı ıle kullanacagım gıgabyte anakartımda 4 gb ıle devam. zorlamaya gerek yok :)

[quote name='denizi__' date='21 January 2012 - 18:45 ' timestamp='1327164301' post='1143915']
yeni laptop aldım
hem
windows 7 home premium 64 bit
windows 7 home premium x86
Kullaniyor
performans Düşermi Acaba
[img]http://img862.imageshack.us/img862/5088/alnts.png[/img]
[img]http://img812.imageshack.us/img812/1628/ekranalntsoz.png[/img]
[/quote]

O nasıl oluyor :D

[quote name='denizi__' date='21 January 2012 - 18:51 ' timestamp='1327164673' post='1143923']
valla ben de bilmiyorum
[/quote]

bilmiyorum değil yanlış biliyorsun.
sisteminde sadece win7 x64 bit kurulu.ama x86bit programlarda kurdugun için fileste öyle gösteriyor.yani bir problem yok.

[quote name='denizi__' date='21 January 2012 - 16:45 ' timestamp='1327164301' post='1143915']
yeni laptop aldım
hem
windows 7 home premium 64 bit
windows 7 home premium x86
Kullaniyor
performans Düşermi Acaba
[img]http://img862.imageshack.us/img862/5088/alnts.png[/img]
[img]http://img812.imageshack.us/img812/1628/ekranalntsoz.png[/img]
[/quote]

.d kardeş snde windows 7 64 bit var x86 dosyası 64 bitin desteklemedigi programlar oraya yükleniyor destekledikleri program filese yükleniyor