Jump to content

Cat5, Cat6 Kablonuz Ne Kadar Kaliteli? (Test)

Guest _ULTIMATE_
 Share

Recommended Posts

Selamların en güzeli üzerinize olsun tnctrye gönül vermiş dostlarım.

Sizlere bugün evinizde bulunan cat5, cat6 kablonun kaliteli, kalitesizmi? Yada alacağınız cat5 cat6 kablonun kaliteli olup olamadığını öğrenmek için aşağıda söyleyeceğim iki adımla bunu öğrenebilirsiniz.

[size="2"][color="#0000FF"]1)Elinize bir adet mıknatıs( türü cinsi farketmez) alın. Demire yapışan cinsten olsun yeter smile.gif
2)Bu mıknatısı cat5 veya cat6 kablonuza yaklaştırın eğer mıknatıs cat5 veya cat6 kabloya yapışıyorsa bilinki kablonuz kalitesiz.

[/color][/size]
Bu mıknatısın bu kablolara yapışıyor olması demek, bu kabloların saf bakır olmadığını gösterir, Yani demir katkılı, Yani yapan kişi mağzemeden çalmış demektir.
Bunu bizzat kendim deneyerek 30 metre cat5 kabloda farkı gördüm. Download hız testinde demir katkılı cat5 ile 1.5 mgbith bağlantı kurarken. Saf bakır kablo ile 6 mgbit bağlantı kurdu. Sonuç ortada. Eğer kablonuz demir katılı ise, bence saf bakır olan bir kablo ile değişim yapın.
Haydi şimdi elinize bir mıknatıs alın ve evinizdeki cat5 veya cat6 kablonuza yaklaştırıp, deneyin, ve sonuçları burda paylaşın.

[size="4"]Özellikle çok uzun kablo kullananlar bana çok teşekkür edecek.[/size]

Edited by &ULTİMATE&

Evet bunu bende fark etmiştim bunu 8 kanal kablodan en az 3 ü demir alaşımlı oluyor, zaten kabloları yaparken kendini belli eder bakırlar yumuşak olur, demir olanlar sert, CAT 6 da bu olmaz genelde, standardı bellidir her zaman kalitelidir ama CAT 5 lerde tüm kanalları bakır kablo olan az bulunur

[quote name='helios_ptera' date='14 February 2012 - 13:46 ' timestamp='1329216364' post='1154807']
Evet bunu bende fark etmiştim bunu 8 kanal kablodan en az 3 ü demir alaşımlı oluyor, zaten kabloları yaparken kendini belli eder bakırlar yumuşak olur, demir olanlar sert, CAT 6 da bu olmaz genelde, standardı bellidir her zaman kalitelidir ama CAT 5 lerde tüm kanalları bakır kablo olan az bulunur
[/quote]

Ben Aksarayda 5 tane bilgisayarcıyı gezdim cat5 kablo testi yaptım aynı müfettiş gibi :)
Ve sonuç 3 tanesi saf bakır, 2si metresi 50 kuruştan 1 taneside 75 kuruştan veriyor.
2 tanesinde demir katkılı mıknatısı zor ayırdım :) Bunlardanda biri 50 kuruştan diğeri 75 kuruştan satıyor.
Cat6 kablolardada aynı sorun var, kat 6 yıda test ettim bu gittiğim bilgisayrcılarda, 4 tanesi saf bakır 1 tanesi demir katkılı çıktı.

Sonuçlar ortada en pahalısı en kaliteli demek değil duyurulur. Ben eline mıknatıs alın gezin. Baktınız un ucuz hangisi yapışmıyoronu alın.

Edited by &ULTİMATE&

[quote name='KintaRo' date='14 February 2012 - 14:39 ' timestamp='1329219558' post='1154824']
tam kıl müşteriymişsin ha :D
[/quote]

Yalnız bu gittiğim bilgisayarcılar benden o kadar memnun kadlılarki anlatamam :)
Nasıl mı adama kaliteli kablo alırken mıkantıs testi yapın dedim, adamlar bana teşekkür ede ede bir kaldı :)
Bunları bilmiyorduk dediler.
Hatta USB uzatma kablosu alırken de mıknatıs testi yapabilirsiniz.
Bakın bir bilgisayarcıda 2 farklı marka usb uzatma kablosu vardı. 5metre dışı korizyon korumalı.
Mıknatıs tesitinde başarıyla geçen 5 metre usb kablosunun fiyatı 10 tl ve Alfa Awus036H çalıştırdı.
Mıknatıs testinden geçemeyen 5 metre usb uzatma kablosunun fiyatı 15 tl ve Alfa Awus036H ı çalıştıramadı.
Sonuç ortada. Adam kaliteli diye sattığı ve pahalıya verdiği ürün en berbat ürün çıktı.

Edited by &ULTİMATE&

[quote name='ayhankorkmaz' date='14 February 2012 - 14:52 ' timestamp='1329220364' post='1154831']
[font="Impact"]Aliminyumdan yaptıysa kablo yu kaliteli demekmi oluyor o zaman ? çünkü aliminyum u da tutmaz mıknatıs.
bir bilgide ben ekleyim : kullandığınız cat5 ve cat6 kablolarda internet için sadece 4 kablo kullanılıyor diğer 4 tanesi bağlı ama boşuna [/font]
[/quote]

Şunu söylemek isterimki. Bakır ve aliminyum pahalı metallerdir. Bu iki metalinde fiyatları hemen hemen başa baş.
Yani demem oki hiçbir fabrika fiyatları kafa kafaya giden iki üründen elbette müşteri kazanmak için kaliteli veri ileten bakırı tercih eder.

Sonra aliminyum olsa bile demire göre bin kat daha iyi veri iletimi sağlar. ;)

cad 5 ile cad 6 kabloların material özellikleri aynı olup tek farkları ise cad 5 kabloda blendaj kullanılmamaları,cad 6 kabloda daha hızlı veri akışı için frekans kaybını önlemek için alüminyum blendaj kullanılmasıdır.İletkenlik için maliyet düşürmek bazında [b][color="#FF0000"]bakır[/color][/b] kullanırlar,kaliteli iletkenlik için altın alışımlı olanlarıda vardır ki onlar normallerine göre pahalıdır.Mıknatısım olmadığından test etmedim,lakin kablonun dışında uygulalanan mıknatıs testindeki çekim belki kablo içinde yerleştirilen blendajına bağlı olarak görünebilir.

Lan kabloların içeriği 8 uçlu gelmesine karşın bu 8 uçtan yanlızca 4 ucu veri alış-verişte kullanılıyor,diğer 4 uç hizmet dışıdır.

[quote name='mucit41' date='14 February 2012 - 14:18 ' timestamp='1329221925' post='1154836']
cad 5 ile cad 6 kabloların material özellikleri aynı olup tek farkları ise cad 5 kabloda blendaj kullanılmamaları,cad 6 kabloda daha hızlı veri akışı için frekans kaybını önlemek için alüminyum blendaj kullanılmasıdır.İletkenlik için maliyet düşürmek bazında [b][color="#FF0000"]bakır[/color][/b] kullanırlar,kaliteli iletkenlik için altın alışımlı olanlarıda vardır ki onlar normallerine göre pahalıdır.Mıknatısım olmadığından test etmedim,lakin kablonun dışında uygulalanan mıknatıs testindeki çekim belki kablo içinde yerleştirilen blendajına bağlı olarak görünebilir.

Lan kabloların içeriği 8 uçlu gelmesine karşın bu 8 uçtan yanlızca 4 ucu veri alış-verişte kullanılıyor,diğer 4 uç hizmet dışıdır.
[/quote]

Yukaridada dile getirdim.
Cat 6 kablolardan 4tanesu miknatis testinden geçti. Diğeri yapisti.
Bu arada az önce test ettim. Saf aliminyumu miknatis çekmiyor.
Bu da demek oluyorki cat 6 testten geçemeyen ürünün ya dıştaki aliminyum kaplaması saf değil. Yada içindeki bakır saf değil.
Ve ayrıca bende şu anda 7 metre usb uzatma kablosu var. Dışı aliminyum kaplı icerindeki kablolar saf bakır miknatis testinden basari ile geçti. Ucunda alfa awus 036h takılı sinyal kaybı hiç yok.

• 10 ay sonra...

bilgisayarcının yanında böyle test ederken adam bizi döverek dışarıya atmasın :D

şaka bi yana güzel bi test yolu benim de yaklaşık 25 mlik bi kablo var yukarı komşuya çekiyorum(modem kablolu olduğu için mecbur)ve modem tek girişli olduğu için modem ben usb girişini kullanıyorum fakat bendeki net acayip yavaş komşudakiyse süper hızlı adam benden daha hızlı kullanıyor benim netimi napçam bilmiyom artık :D

Edited by BPlC0nNecti0n

bilgisayarcının yanında böyle test ederken adam bizi döverek dışarıya atmasın :D

şaka bi yana güzel bi test yolu benim de yaklaşık 25 mlik bi kablo var yukarı komşuya çekiyorum(modem kablolu olduğu için mecbur)ve modem tek girişli olduğu için modem ben usb girişini kullanıyorum fakat bendeki net acayip yavaş komşudakiyse süper hızlı adam benden daha hızlı kullanıyor benim netimi napçam bilmiyom artık :D
Veri transferinde bu usb uzatma kabloları ne kadar uzun olursa hız da ona paralel düşüş oluyor.
Benim tavsiyem bir tane çoğaltıcı swich alıp sizde cat5 ile interneti kullanın. Edited by &ULTİMATE&

[quote name="yasak_ask" post="1271556" timestamp="1358119959"]  Bakır-  ÖZİLETKENLİK 58   Saf demir - ÖZİLETKENLİK 10      Alüminyum -  ÖZİLETKENLİK 3.6   Yanlış bir bilgi vermişsiniz.[/quote] Evet bu konuda haklısınız. Konu eski. Peki demir mi daha pahalı yoksa alüminyum mu? 1)Alüminyum daha pahalı. Bu durumda saf alüminyum kullanmak iletkenligi azaltacaktır. Fakat demir+alimünyum kullanıldıgında iletkenlik bir miktarda olsa artacaktır. Bu da mıknatıs testiyle kolayca anlasılabilecektir. 2) Bakır da aliminyumdan pahalı bir metaldir. Ve bakır+ aliminyum kullandığında iletkenlik bir miktar düsecektir. Ve mıknatıs testi burda ise yaramayacaktır. Fakat bu testle en azından demir katkılı kabloları ayırt edebiliyoruz. Demirde oksitlenme olayı daha hızlı ve fazla oldugu icin, kablonun omru daha kısa olacaktır. Güncel degerli metaller hurda fiyatları: www.tumersanmetal.com/fiyatlistesi.asp

Evet bu konuda haklısınız. Konu eski. Peki demir mi daha pahalı yoksa alüminyum mu? 1)Alüminyum daha pahalı. Bu durumda saf alüminyum kullanmak iletkenligi azaltacaktır. Fakat demir+alimünyum kullanıldıgında iletkenlik bir miktarda olsa artacaktır. Bu da mıknatıs testiyle kolayca anlasılabilecektir. 2) Bakır da aliminyumdan pahalı bir metaldir. Ve bakır+ aliminyum kullandığında iletkenlik bir miktar düsecektir. Ve mıknatıs testi burda ise yaramayacaktır. Fakat bu testle en azından demir katkılı kabloları ayırt edebiliyoruz. Demirde oksitlenme olayı daha hızlı ve fazla oldugu icin, kablonun omru daha kısa olacaktır. Güncel degerli metaller hurda fiyatları: www.tumersanmetal.com/fiyatlistesi.asp

Hocam yönteminize diyeceğim yok sadece o ufak bilgiyi düzeltmek namına ekleme yaptım. :) 

Hocam yönteminize diyeceğim yok sadece o ufak bilgiyi düzeltmek namına ekleme yaptım. :) 
Bu düzeltmeyi yaptığınız iyi oldu .
Bende öyle birkac cümle daha eklemek istemistim :d

Aslında bu kabloları üreten firmalar hakkında kamuoyu araştırması yapsam daha iyi olacak gibi :d Edited by &ULTİMATE&

Bağışlayın ama  10 metre cat 5 kaliteli olup-olmamasında bir fark olur mu? olacagını tahmin etmiyorum tam bakır kablonun bence en önemli avantajı +50 metreden sonra ortaya çıkar(internet kullanımı için) yanlışsam lütfen düzeltin ben böyle tahmin ediyorum

Bağışlayın ama  10 metre cat 5 kaliteli olup-olmamasında bir fark olur mu? olacagını tahmin etmiyorum tam bakır kablonun bence en önemli avantajı +50 metreden sonra ortaya çıkar(internet kullanımı için) yanlışsam lütfen düzeltin ben böyle tahmin ediyorum

Aynı paraya kaliteli bakır kablo almak varken niye kötüsünü alalım ki ?

HCS, Nexans, Pirelli gibi kaliteli kablolardan şaşmayın. 1Gbit'lik bağlantı haricinde 8 damarın 8' i de kullanılmaz. 4 tel
yeterlidir normalde. Ama içinde demir olan kablolar genelde Çin malı dediğimiz malzemelerdir. Farklı kaliteleri aynı fiyata alacak olduktan sonra tabii ki hepsi bakır olanı almak gerekli. Zaten yarısı bakır yarısı demir olan kablonun da içerisindeki bakır kalitesinin de ne kadar olduğu da aşikâr.