Jump to content

Laptopun Windows 7 Home Basic Lisansını Kullanma

Sirius
 Share

Recommended Posts

laptopun altındaki keyler oem keylerdir onların aktşvayon sınırı vardır o sınırı aşarsanız orjinal değil uyarısı alırsınız sertifikayada gerek yok
sdd kullanıyorum en kötü sitemi bile çanlandırıyorlar hızlandırıyorlar özellikle açılış kapanış hızları düşünemeyeceğiniz kadar hızlannıyor

hdd takıp çıkarmayı bilen herkez takabilir tek ssorun format atmanız yada hdd kopyalamanız gerekiyor

• Editor

[quote name='tutuklu8' date='05 April 2012 - 23:30 ' timestamp='1333668624' post='1182009']
laptopun altındaki keyler oem keylerdir onların aktşvayon sınırı vardır o sınırı aşarsanız orjinal değil uyarısı alırsınız sertifikayada gerek yok
sdd kullanıyorum en kötü sitemi bile çanlandırıyorlar hızlandırıyorlar özellikle açılış kapanış hızları düşünemeyeceğiniz kadar hızlannıyor

hdd takıp çıkarmayı bilen herkez takabilir tek ssorun format atmanız yada hdd kopyalamanız gerekiyor

[/quote]

[b]eğer dizüstü ile verilen orijinal işletim sistemi DVD'si elinde yoksa internetten indirdiğin herhangi bir Windows 7 DVD'si ile kurulum yaparsan aktivasyon için mecburen sertifikaya ihtiyaç var...

ayrıca OEM keylerin aktivasyon sınırı falan yoktur... OEM keylerde zaten, aktivasyon yoktur... aktivasyonun olması da mantıksız... işletim sistemi önyüklemeli geldiği için kendinden aktivasyonludur...
[/b]

[quote name='mephistooo2' date='06 April 2012 - 01:42 ' timestamp='1333669336' post='1182016']
[b]eğer dizüstü ile verilen orijinal işletim sistemi DVD'si elinde yoksa internetten indirdiğin herhangi bir Windows 7 DVD'si ile kurulum yaparsan aktivasyon için mecburen sertifikaya ihtiyaç var...

ayrıca OEM keylerin aktivasyon sınırı falan yoktur... OEM keylerde zaten, aktivasyon yoktur... aktivasyonun olması da mantıksız... işletim sistemi önyüklemeli geldiği için kendinden aktivasyonludur...
[/b]
[/quote]

oem keylerin aktivasyon sınırı vardır fakat o öyle bir iki yüklemeyle falan belli olmaz aynı oem keyi ile 15 - 20 bilgisayarı aktive at bakalım ne oluyor (bizzt denedim )

birde orjinal dvd sertifika falan gerekli demişsin msdn indirilmiş yani içnde setifika falan yok dvd yi kendi bilgisayarıma kurdum internete bağladım laptopumun altındaki keyi güzelce girdim ve aktive ettim 6-7 aydırda lisanlı değil, sertifika yükleyin diye bir uyarı vermedi vermezde

senin bu sertifika olayı bios modlarken işletim sistemine gireceğin sertifikadır

ama demiyorum ki benim dediğim kesin doğrudur hata payım olabilir am deneyimlerim böyle olgunu gösteriyor

ayrıca sirket (open lisans) lisansı yani mak key(multiple aktivasion key) ilede aktivasyon yatım internet kafe kuarken sertifika diye bir derdim olmadı
kms ilede office 2007 kurdum gine sertifika sorunu falan yoktu ama bir kms ana bilgisaraı olması gerektigi için vaz geçtik

oem keylerdeki sınır oem keyi enkolay ulaşabileceğiniz keyler olduğu için çalınma riskine karşı bir koruma dır

örnek vermek gerekirse vatana gittin bir kasanın üzerinden bir keyi yazdın internette paylaştın

Edited by tutuklu8

• Editor

[quote name='tutuklu8' date='05 April 2012 - 23:49 ' timestamp='1333669778' post='1182018']
oem keylerin aktivasyon sınırı vardır fakat o öyle bir iki yüklemeyle falan belli olmaz aynı oem keyi ile 15 - 20 bilgisayarı aktive at bakalım ne oluyor (bizzt denedim )

birde orjinal dvd sertifika falan gerekli demişsin msdn indirilmiş yani içnde setifika falan yok dvd yi kendi bilgisayarıma kurdum internete bağladım laptopumun altındaki keyi güzelce girdim ve aktive ettim 6-7 aydırda lisanlı değil, sertifika yükleyin diye bir uyarı vermedi vermezde

senin bu sertifika olayı bios modlarken işletim sistemine gireceğin sertifikadır

ama demiyorum ki benim dediğim kesin doğrudur hata payım olabilir am deneyimlerim böyle olgunu gösteriyor

ayrıca sir lisansı yani mak key(multiple aktivasion key) ilede aktivasyon yatım internet kafe kuarken sertifika diye bir derdim olmadı
kms ilede office 2007 kurdum gine sertifika sorunu falan yoktu ama bir kms ana bilgisaraı olması gerektigi için vaz geçtik
[/quote]

[b]teknosa yada vatan gibi vb. yerlerde yüksek ihtimalle gezmişindir, tekrardan o tür yerlere yolun düşerse, Windows 7 yüklü sıfır dizüstü bilgisayarın

C:\Windows\Setup\scripts

klasörüne bakmanı öneririm...[/b]
[b]
tekrar ediyorum: OEM keylerin aktivasyon sınırı yoktur ve internet üzerinden de aktivasyon gerektirmez...

bu muhabbeti de polemiğe çevirmeye gerek yok :)

EDİT:
sana cevap yazarken sen kendi mesajını editlemişsin, bari ben de editleyeyim :)

sertifika sadece ve sadece OEM keyler için geçerlidir...

KMS, MAK, OPEN Lisans yada RETAIL versiyonlarda sertifikaya gerek yoktur...

internet üzerinden aktivasyona gerek olmayan tek lisans OEM lisanstır...

[/b]

Edited by mephistooo2

polemige çevirmedim sadece cevap yazıyorum buda yasaksa burda yazmnın bir manası

peki benim biilgisayarımda şu an bir sertifi yok nasıl altive ettim açıklarmısın

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1333671062__adsz.png[/img]

Edited by tutuklu8

• Editor

[quote name='tutuklu8' date='06 April 2012 - 00:05 ' timestamp='1333670714' post='1182024']
polemige çevirmedim sadece cevap yazıyorum buda yasaksa burda yazmnın bir manası

peki benim biilgisayarımda şu an bir sertifi yok nasıl altive ettim açıklarmısın
[/quote]

[b]ben polemiğe çevirmeyelim derken sadece senin için öyle yazmadım, kendim için de aynısını yazdım, kızmana gerek yok...

nasıl aktivasyon yaptığına gelince;

dizüstü bilgisayarın ile verilmiş dvd'yi, yada hard diskinde işletim sistemi için ayrılmış bölümü kullandın (orijinal DVD olduğu için sertifika otomatik yüklenir) ve kurulumdan sonra blgisayarının altındaki seri numarasını girdin ve o esnada bilgisayarın da internete bağlı idi.. sen ürün anahtarını girdiğinde aslında ürün anahtarı sertifika ile kendisini eşleştirerek aktivasyonu gerçekleştirmişti, ancak sen internet bağlı olduğun için internet üzerinden aktivasyonun gerrçekleştiğini düşündün...

[size="4"][color="#FF0000"]
EDİT: [size="2"]
[color="#000000"]tamam arkadaş sen haklısın... ben Microsoft'un, Vista ile piyasaya sürdüğü, Windows 7 ile geliştirdiği aktivasyon tek[/color][/size][size="2"][color="#000000"]nolojisi hakkında bir bilgi sahibi değilim...[/color][/size]
[/color][/size][/b]

Edited by mephistooo2

o bölümü sildim ben

elim de şuan sadece recover dvdlerim var

ayrıca ssd aldığımdada aynısını yaptım hiç sorun olmadı ( yani eski diskimi çıkardım )

EDİT: amcım seninle tartışmak değil sadece öğrenmek

Edited by tutuklu8

[quote name='hayatın_içinden' date='04 April 2012 - 01:19 ' timestamp='1333491556' post='1180699']
Sirius hocam sende Msdn üyeliği var sanırım rica edsem ''Started sürümünü indirip paylaşabilirmisin burada?
[/quote]
Size detaylı pm gönderdim. Tüm sürümleri indirebilirsiniz.

[quote name='LemiTolunay' date='06 April 2012 - 03:18 ' timestamp='1333671539' post='1182028']
ben daha önceden orjinal windows 7 kurulu dizüstü bilgisayarımdan acronis image ile 100Mb sistemin bilgilerini almıştım her kurdugumda atıyorum orjinal windows 7 ultimate kullanıyorum
[/quote]
Hocam 100mb sistem bilgilerinin yedeği nasıl alınıyor acronis ile? Hiç duymamıştım. Komple c sürücüsü yedeklenebiliyor ama? Aydınlatın bizi. :)

acronics cdsinden bilgisayarı başlat
ingişizce yi seç
sonraki ekranda
acronics true image ekrannını seç
hdd backup seçeneğini bul ileri de
o ekranda bölümler görünüyor
ordan 100 mblik blüm sistem ayrıldı ismiyle yada eisa adında görünür(markaya değişiyor)
o bölümü seçip ileri dediğinde mbr yi yedekleyim mi diye soruyor onuda seç yeri seç ve yedekle

[quote name='tutuklu8' date='06 April 2012 - 13:16 ' timestamp='1333707417' post='1182145']
acronics cdsinden bilgisayarı başlat
ingişizce yi seç
sonraki ekranda
acronics true image ekrannını seç
hdd backup seçeneğini bul ileri de
o ekranda bölümler görünüyor
ordan 100 mblik blüm sistem ayrıldı ismiyle yada eisa adında görünür(markaya değişiyor)
o bölümü seçip ileri dediğinde mbr yi yedekleyim mi diye soruyor onuda seç yeri seç ve yedekle
[/quote]
peki onu sonra nasıl kullanacağız?

Daha sonra aynı şekilde acronis cd si ile mbr kısmının tekrar yüklersin çok zor bişey değil ama bazen sorun çıkartabiliyor o zaman da win7 dvd si ile başlangıcı onarman gerekir. Deneme yaparsan görebilirsin.

[quote name='LemiTolunay' date='06 April 2012 - 03:18 ' timestamp='1333671539' post='1182028']
ben daha önceden orjinal windows 7 kurulu dizüstü bilgisayarımdan acronis image ile 100Mb sistemin bilgilerini almıştım her kurdugumda atıyorum orjinal windows 7 ultimate kullanıyorum
[/quote]
Ben 100mb mbr imajı alma konusunda farkındaydım. Ama bununla sadece sistem açılışında problemler çıktığında imajdan recovery yoluyla onarım yapıldığını düşünüyordum. Yoksa sadece boot/mbr onarımı değilde yeni sistem kurulumunda eskiden kurulu olan sistemin lisans ve aktivasyonunun aktarılmasınıdamı sağlıyor?