Jump to content

Windows 7 Starter Ile Performansınız Tavan Yapsın.

Bay_RC
 Share

Recommended Posts

Windows7-Starter_v_c.jpg

..: Win7 starter ile performansınız tavan yapsın :..

Selam. Öncelikle win7 starter ile bilgisayar performansınızın tavan yapması için yardımcı olacağım..

Niliyorsunuz win7 starter max 2 gb destekliyor. Ve bizim yapacağımız yama ile bunu max 128 gb'a çıkarabileceğiz. %100 sorunsuz ve zahmetsiz. Tıpki 64 bitte olduğu gibi ve buda demek oluyorki 64 bit kullanmamaıza ve bazı programların sorun çıkarmasından kurtulduk.

Ayrıyeten de Ultimate, home premium, professional, enterprise versiyonlarında bulunan aero özelliği. Hemen başlıyorum:

Adım 1: İlk olarak win7 starter sp1 ie9 nisan güncel sistemi indiriyoruz:

Link: http://www.tnctr.com/topic/199905-windows-7-starter-aero-tr-dvd-nisan-2012/

Adım 2: Sistemi indirip Kurduktan sonra aiağıdaki 4 gb patch dosyasını indiriyoruz;

Link:

http://hotfile.com/dl/153309601/ec29daa/4GB-7600.RTM.x86.04.08.2009-by_Sere_2012.rar.html

Rar Pass: by_Sere_2012

Rardan çıkan dosyayı yönetici olarak çalıştırıyoruz (Aşağıdaki gibi bir ekran gelecek).

4lsjz.jpg

Resimde gösterilen yeri tıklıyoruz ve tıkladıktan sonra renkli bir cmd ekranı karşımıza gelecek. Bu ekran geldiğinde sadece Y tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Ondan sonra sistemimiz yeniden başlayacak ve açıldığında min 4 gb ram'den 128 gb ram'e kadar sisteminizin sisteminize takılı ne kadar ram varsa hepsini gördüğünü göreceksiniz. Buyrun bu da benim sistemiimden bir caps:

4lssp.jpg

4ltlr.jpg

Adım 3(Sonuç):
şlemci: Intel Pentium e2200 Ram: 4 gb HDD: 160gb+500gb dahili Ekran Kartı: Zotac 5400 gs Şimdi yukardaki sisteme, windows 7 starter 'ı kuruyorum. Max biliyorsunuz 2 gb görüyor. Ama 4 gb ram patch dosyası ile 4gb'ın tamamını görüyorum. Starter kuruyoru çünkü ne hiç kullanmadığım mediacenter veya ona benzer şeyler yüklenmiyor ve haliyle windows 7 çok hafifliyor. Ve inanın böylece core ie7'li sistem performansı alıyorum inanın. Herkese tavsiye ederim.

Bundan sonra size win7 starter sürümünün bilgisayarınıza vereceği hafiflik, bu hafifliğe yüksek ram katkısı ve daha ne olsun. Dediğim gibi core i7 performansında bir sistem sizleri bekliyor olacaktır.

Herkese teşekkürler umarım faydalı olmuşumdur. smile.gif

NOT: Core i7 performansı diyorum ama bu sadece bir benzetmedir. Örnek teşkil etmesi açısından öyle yazdım. Gerçekte tabii core i7 performansı alamazsınız. Burda maksat sisteminizden en iyi neticeyi almanız açısından öyle yazılmıştır.

Haydi Rastgele ..!

Edited by sere

[quote name='rev6' date='18 April 2012 - 16:49 ' timestamp='1334767750' post='1188656']
bu program sadece yüklü bellek ram miktarını değiştiriyor yoksa başka bir işlevi yok tecrübeyle sabittir
[/quote]
birde bunun üzerine belirttiğin sistemi kurarsan sistem gayet hafif ve stabil olacaktır tecrübeyle sabittir.:)

• 2 hafta sonra ...

[quote name='kralcıplak' date='01 May 2012 - 10:34 ' timestamp='1335868455' post='1194928']
hocam bilgisayarda hata verdi.bu proğramı nasıl kaldırabiliriz?
[/quote]

şimdi ne gibi bir hata verdiğini belirtmemişsin.

Sen önce aşağıdaki belirttiğim gibi yap

[img]http://b1204.hizliresim.com/w/l/4lsjz.jpg[/img]

sonra çıkan ekrana evet de sonra cmd ekranı gelince Y duşuna bas ondan sonra pc reset atacak. Ondan sonra bios ekranınında açarken " Microsoft Windows [Sürüm 6.1.7601] >128 GB Memory " diye bir seçenek gelecek ki zaten otomatik olarak o defaulttur ve sen dokunmasan bile 10 sn içinde açar ve böylelikle 4 gb rami doyasıya kullanırsın :) Şahsen ben kullanıyorum hiçbir sorun yok sorun senin yaptığın yanlış işlemde veya bilgisayarında olabilir :)

[quote name='sere' date='01 May 2012 - 10:54 ' timestamp='1335869699' post='1194938']
şimdi ne gibi bir hata verdiğini belirtmemişsin.

Sen önce aşağıdaki belirttiğim gibi yap

[img]http://b1204.hizliresim.com/w/l/4lsjz.jpg[/img]

sonra çıkan ekrana evet de sonra cmd ekranı gelince Y duşuna bas ondan sonra pc reset atacak. Ondan sonra bios ekranınında açarken " Microsoft Windows [Sürüm 6.1.7601] >128 GB Memory " diye bir seçenek gelecek ki zaten otomatik olarak o defaulttur ve sen dokunmasan bile 10 sn içinde açar ve böylelikle 4 gb rami doyasıya kullanırsın :) Şahsen ben kullanıyorum hiçbir sorun yok sorun senin yaptığın yanlış işlemde veya bilgisayarında olabilir :)
[/quote]
sn sere dediğn gibi yaptım..açılışta Windows [Sürüm 6.1.7601] >128 GB Memorye bastığımda bilgisayar açılmadı..normal win 7 de ise ram kullanımı aynı..
neyseki msconfig den sistem başlangıcından kaldırdım.

• Editor

Core i7 performansı alabilmen için Core i7 işlemci alman gerekir...

Windows 7 Starter sürümünü kullanarak işlemcin ne ise, o işlemcinin performansını alırsın...

ayrıca 32 bit sürümlerde 4 GB sınırını aşma ve Starter sürümlerinde Aero özelliğini kullanabilme yeni bir şey değil...

Edited by mephistooo2

[quote name='mephistooo2' date='01 May 2012 - 15:58 ' timestamp='1335880697' post='1195046']

Windows 7 Starter sürümünü kullanarak işlemcin ne ise, o işlemcinin performansını alırsın...

ayrıca 32 bit sürümlerde 4 GB sınırını aşma ve Starter sürümlerinde Aero özelliğini kullanabilme yeni bir şey değil...
[/quote]

Aero özelliğini kullanarak 32 bit sürümlerde 4 gb ram kullanabiliyormuyuz?
Kullanabiliyorsak niye 64 bit kullanalım

[quote name='mephistooo2' date='01 May 2012 - 16:58 ' timestamp='1335880697' post='1195046']
Core i7 performansı alabilmen için Core i7 işlemci alman gerekir... Windows 7 Starter sürümünü kullanarak işlemcin ne ise, o işlemcinin performansını alırsın... ayrıca 32 bit sürümlerde 4 GB sınırını aşma ve Starter sürümlerinde Aero özelliğini kullanabilme yeni bir şey değil...
[/quote]

:good:

[quote name='VirtualTeam' date='01 May 2012 - 17:24 ' timestamp='1335882257' post='1195058']
Aero özelliğini kullanarak 32 bit sürümlerde 4 gb ram kullanabiliyormuyuz?Kullanabiliyorsak niye 64 bit kullanalım
[/quote]

[b][color="#0000FF"]64bit desteği sunan programlar, 32bit sürümlerine göre daha hızlı çalışır(kısmen) ve daha fazla RAM alanı meşgul eder... Şimdilik çoğu programın 64bit desteği olmadığını göz önünde bulundurursak 64bit sistem kullanmak gereksiz...Ki bazı programlarıda 64bit sistem çalıştırmıyor (microsoft çalıştırdığını iddia etsede...)

Arkadaşın konusuna gelicek olursak, starter işletim sisteminin sistem performansı konusunda diğer win7 sürümlerinden hiçbir farkı yok, sadece eksiltilmiş ucuz sürüm...ultimate kullanmak daha mantıklı...

RAM desteği konusuna gelicek olursakda, x64 sistem ve uygulamalar kullanmadığın sürece aşırı RAM miktarına gerek yok. Zaten orada 4GB veya daha fazla RAM yazması önemli değil, kullanamadıkdan sonra.[/color][/b]

Edited by ilx_199

[quote name='mephistooo2' date='01 May 2012 - 13:58 ' timestamp='1335880697' post='1195046']

[/quote]
demek istediğim şu: işlemciniz ne olursa olsun ona ultimate, professional, homepreimum ve de homebasic kurmanıza gerek kalmadan starter ile hem kullanılmayan bileşenlerden atıyorum mediacenter ve diğer özellikler olmadan hafif bir starter sürümü ile de hem 64 bit performansı alırsınız hemde sisteminiz daha hızlı çalışacaktır.

[quote name='sere' date='01 May 2012 - 17:59 ' timestamp='1335884365' post='1195076']
demek istediğim şu: işlemciniz ne olursa olsun ona ultimate, professional, homepreimum ve de homebasic kurmanıza gerek kalmadan starter ile hem kullanılmayan bileşenlerden atıyorum mediacenter ve diğer özellikler olmadan hafif bir starter sürümü ile de hem 64 bit performansı alırsınız hemde sisteminiz daha hızlı çalışacaktır.
[/quote]

[b][color="#0000FF"]
Sayın sere, yanılıyorsunuz. Dediğinize bakarsak mediacenter ve diğer kullanılmayan özellikler atılınca ilk bakışta sistem daha hızlı çalışır diye düşünüyor insan fakat, çıkarılan 2-3gb'lık öğe size ekstra bir performans sağlamıcaktır. Sisteminiz neyse performansı odur.[/color][/b]

[quote name='Do07' date='01 May 2012 - 18:49 ' timestamp='1335898196' post='1195183']
Starter sürümü daha az bileşen barındırdığından diğer sürümlerde bulunan çoğu servisler devre dışıdır buda performansı etkiler.
[/quote]
dilime tercüman oldun Allah senden razı olsun..:)

• Editor

[quote name='Do07' date='01 May 2012 - 18:49 ' timestamp='1335898196' post='1195183']
Starter sürümü daha az bileşen barındırdığından diğer sürümlerde bulunan çoğu servisler devre dışıdır buda performansı etkiler.
[/quote][b]

çoğu servisler devre dışı değildir, çünkü o servisler yoktur ayrıca ben ve benim gibi düşünenlerin demek istediği şu:

Starter sürümü kullanılarak Core i7 performansı alınmaz, işlemciniz ne ise onun performansı alınır...[/b]

[quote name='uguryorulmaz' date='02 May 2012 - 00:17 ' timestamp='1335907043' post='1195267']
win 7 ultimate 32 bit kullanıyorum. 4 gb ram var fakat 3 görüyo tabi.
Bu yamayı kullanıp ram kullanımını 4 gb ye çıkarabilirmiyim?
[/quote]
çıkartabilirsin.

ultimate kullanmadığım özellikler var diye ve en azından aero olsun diye 64 bit home premium kurdum
boşta ram 1.30
zorlarsam ancak 2 ye çıkıyor

[spoiler][img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1335910677__adsz.png[/img][/spoiler]

bu programı 64 bit desteklemeyen bilgisayarlar için sunmak daha mantıklı olur
pc 64 biti destekliyorsa en azından 64 bit home basic yada home premium kurmak daha mantıklı
ben 64 bitte desteklenmeyen program sorunu hiç görmedim

[quote name='zng' date='01 May 2012 - 22:26 ' timestamp='1335911165' post='1195289']
ultimate kullanmadığım özellikler var diye ve en azından aero olsun diye 64 bit home premium kurdum
boşta ram 1.30
zorlarsam ancak 2 ye çıkıyor

[spoiler][img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1335910677__adsz.png[/img][/spoiler]

bu programı 64 bit desteklemeyen bilgisayarlar için sunmak daha mantıklı olur
pc 64 biti destekliyorsa en azından 64 bit home basic yada home premium kurmak daha mantıklı
ben 64 bitte desteklenmeyen program sorunu hiç görmedim
[/quote]

ya 64 biti desetklemeyen bir işlemciye zaten win7 kurulmamalı zaten eski olan sanırım çıkalı bi 10 yıl olmuştur o işlemciler bile (atıyorum p4 3.00 işlemciler bile) 64biti destekler.

Edited by sere

[quote name='sere' date='18 April 2012 - 18:35 ' timestamp='1334766930' post='1188650']
Win7 starter ile core i7 sistem performansı alın !

[img]http://b1204.hizliresim.com/w/l/4lssp.jpg[/img]

Adım 3(Sonuç):
şlemci: Intel Pentium e2200 Ram: 4 gb HDD: 160gb+500gb dahili Ekran Kartı: Zotac 5400 gs Şimdi yukardaki sisteme, windows 7 starter 'ı kuruyorum. Max biliyorsunuz 2 gb görüyor. Ama 4 gb ram patch dosyası ile 4gb'ın tamamını görüyorum. Starter kuruyoru çünkü ne hiç kullanmadığım mediacenter veya ona benzer şeyler yüklenmiyor ve haliyle windows 7 çok hafifliyor. Ve inanın böylece core ie7'li sistem performansı alıyorum inanın. Herkese tavsiye ederim.

Bundan sonra size win7 starter sürümünün bilgisayarınıza vereceği hafiflik, bu hafifliğe yüksek ram katkısı ve daha ne olsun. Dediğim gibi core i7 performansında bir sistem sizleri bekliyor olacaktır.

Herkese teşekkürler umarım faydalı olmuşumdur. :)
[/quote]

Windows 7 RAM patch'ler ile sadece Windows 7'yi kandırabilirsiniz ve kendinizi kandırabilirsiniz. Windows 7 ve üzerinde çalışan 32 tabanlı programlar tüm sistem belleğini kullanmak yerine gene kendi 32 bit geleneğine uygun olarak hareket edecek ve maksimum 3.2 GB'lık kısmını kullanacaklardır !!. 3 GB ve üzeri RAM kullanarak sistem performansını arttırmak için PAGEFILE.SYS kullanımını iptal ederek disk belleği yerine sistem belleğinin kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemlerin daha hızlı şekilde çalışmasına olanak sağlayacaktır.

" Windows 7 Starter ile Core i7 performansı alın " diye başlık atmak sadece milletin aklını karıştırmaya yarar. Pentium veya Core 2 işlemciler ile Core i7'yi karşılaştırmak mantıksız olur. Sonuçta Windows 7 Starter ve Pentium işlemci kullanan ile Core i7 kulananlar arasında dağlar kadar performans farkı vardır. Standart i7 920'nin Windows performans değerlendirmesini aşağıya ekledim sonuçlar ortada !!!
.
.
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1336076397__sistem.jpg[/img]
.

Haydi kolay gele !

[quote name='TeYyArEe' date='03 May 2012 - 23:35 ' timestamp='1336077312' post='1196186']
Windows 7 RAM patch'ler ile sadece Windows 7'yi kandırabilirsiniz ve kendinizi kandırabilirsiniz. Windows 7 ve üzerinde çalışan 32 tabanlı programlar tüm sistem belleğini kullanmak yerine gene kendi 32 bit geleneğine uygun olarak hareket edecek ve maksimum 3.2 GB'lık kısmını kullanacaklardır !!. 3 GB ve üzeri RAM kullanarak sistem performansını arttırmak için PAGEFILE.SYS kullanımını iptal ederek disk belleği yerine sistem belleğinin kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemlerin daha hızlı şekilde çalışmasına olanak sağlayacaktır.

" Windows 7 Starter ile Core i7 performansı alın " diye başlık atmak sadece milletin aklını karıştırmaya yarar. Pentium veya Core 2 işlemciler ile Core i7'yi karşılaştırmak mantıksız olur. Sonuçta Windows 7 Starter ve Pentium işlemci kullanan ile Core i7 kulananlar arasında dağlar kadar performans farkı vardır. Standart i7 920'nin Windows performans değerlendirmesini aşağıya ekledim sonuçlar ortada !!!
.
.
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1336076397__sistem.jpg[/img]
.

Haydi kolay gele !
[/quote]

Adamsın :clapping: