Jump to content

İşlemci Çok Isınıyor

DivaneTR
 Share

Recommended Posts

[b]Intel Pentium 4 3.00 işlemci kullanıyorum. Yaklaşık bir haftadır 1 saatte bir bilgisayar kendi kendine kapanıyor. Bugün işlemci fanını temizledim. Üzerine çok bir toz yoktu ama gene de temizledim. İşlemci çıkardığımda çok ısındığı farkettim. Bilgisayar işlem yaparken çok kasıyor. Firefox bile işlemcinin tamamını kullanır oldu. Sizce sorun neden kaynaklanıyor, ne yapmamı önerirsiniz ?[/b]

Normalde bir virüs neden olabileceği gibi işlemci deki bir arızada ısınmasına sebep olabilir. ilk olarak speccy programını indirip işlemci ısısını kontrol edin, sistemi güncel bir virüs programıyla taratın, eğer uzun bir zaman geçmişse sistemi formatlayıp yeniden kurun eğerki sorun devam ediyorsa bilinki işlemci arızası.

[b]Periyodik olarak virüs taraması yapıyorum. Kaldı ki deep freeze kullanıyorum. Virüs kaynaklı olacağına pek ihtimal vermiyorum. İşlemci sıcaklığım 70 derece civarı. İşlemci eski olduğu için olabilir mi acaba. Windows 7 Enterprise SP1 kullanıyorum. Demek istediğim virüs olsaydı daha önceden de yapardı. Yeni bulaşmış olamaz. Deep freeze var çünkü bilgisayarda.[/b]

şimdi hocam öncelikle benimde senin işlemcini aynısı vardı benimde böle arada bir ısınıyodu ve enson bir ısındı işlemcim yandı gittim ne yaptık ne ettik sorunu bulamadık enson işlemciyi söküp yeni işlemci taktık ozaman oldu yani bikere sizin işlemci çok eski siz onla fazla bir şey yapamasınız bu nedenle dgiştirin derim he bu arada intel pentium e bilmem be 2 çekirdek işlemci taktım 100TL ye :(

[quote name='abdullahTR' date='06 June 2012 - 12:07 ' timestamp='1338973622' post='1209237']
urfadasın bizahmet olsun yani 1000w pp koyman lazım 5-6 fan takman lazımki ısı düssün :D
[/quote]

Zaten sorun büyük ölçüde ondan. Sokağa çıkmaya korkuyorum. Geceden geceye anca :)

[quote name='ByHaLuK' date='06 June 2012 - 12:07 ' timestamp='1338973664' post='1209239']
şimdi hocam öncelikle benimde senin işlemcini aynısı vardı benimde böle arada bir ısınıyodu ve enson bir ısındı işlemcim yandı gittim ne yaptık ne ettik sorunu bulamadık enson işlemciyi söküp yeni işlemci taktık ozaman oldu yani bikere sizin işlemci çok eski siz onla fazla bir şey yapamasınız bu nedenle dgiştirin derim he bu arada intel pentium e bilmem be 2 çekirdek işlemci taktım 100TL ye :(
[/quote]

Beni korkutuyorsunuz :) Bilgisayarımı komple değiştirmek istiyorum fakat maddi durumum şu an için el vermiyor. Zaten birkaç aya üniversiteye gidicem. O zaman laptop alırım. Birkaç ay idare etse yeter. Her türlü temizliğini yaptım gene de ısınıyor.

[quote name='Baba_' date='06 June 2012 - 11:24 ' timestamp='1338974640' post='1209244']
[b]Benimkinde de macun kalmamış. Süreyim bi ara.[/b]
[/quote]

Termal macunsuz pc çalıştırmayın hocam, macunu da iyisinden alın.
Macun konusu donanımda gereksiz gibi görülür ama önemli bir detaydır, atlamayın :)

[quote name='EKE58' date='06 June 2012 - 12:33 ' timestamp='1338975200' post='1209246']
Termal macunsuz pc çalıştırmayın hocam, macunu da iyisinden alın.
Macun konusu donanımda gereksiz gibi görülür ama önemli bir detaydır, atlamayın :)
[/quote]

[b]Teknik servis uzmanı bi abimizle görüştüm. Macunun etkisi %5 civarıdır dedi. Ben işlemcinin eceli geldiğini düşünüyorum :) Zaten hurdalıktan toplamıştım benim kasayı. Bu arada geçmiş olsun kardeşim.[/b]

[quote name='Baba_' date='06 June 2012 - 11:40 ' timestamp='1338975658' post='1209251']
[b]Teknik servis uzmanı bi abimizle görüştüm. Macunun etkisi %5 civarıdır dedi. Ben işlemcinin eceli geldiğini düşünüyorum :) Zaten hurdalıktan toplamıştım benim kasayı. Bu arada geçmiş olsun kardeşim.[/b]
[/quote]

Teşekkür ederim :)
Sen macunu sür %5'ten fazla olduğuna eminim.
PCLabs'te incelemeleri var bir oku derim.

hocam bence pc nizi fazla kullanmayın zaten eninde sonunda pc yi ya degiştireceksiniz yada yükselteceksiniz bunu doğası bu zaten :D
yani demek istediğim şu bu işin sonu yeni işlemci maalesef bende korkuyodum işlemciden ama ne yazıkki geldi vurdu işte bence zorlamadan degiştirin. zorlarsanız maazallah anakart a sonra ekrankartı komple bum ben kendim denedigim için biliyorum :( ÜZGÜNÜM HASTAYI KAYBETTİK !

ZAVALLI pentıum 4 e Windows 7 Enterprise SP1 yüklersen herhalde kasma yapacak zaten windows 7 1gb ram yiyor.bence senın pc ısınmadan değil işletim sisteminden..sen ona xp yı kur ondan sonra kullan..sıcaklık derecesine gelince deefreez hardisklerin ömrünü kısaltıyor .deefreezide kaldır.öyle kullan..her sıcaklık havadan yada sudan değil kullanımındanda kaynaklıdır..

buda şuna benzer..kışından ortasından sırtında küp taşıyıp terlemeye benzer :)

[b]Windows XP'ye dönmem imkansız gibi. Uzun zamandır 7 kullanıyorum. Ayrıca bilgisayarımı gözden çıkarmışım. Beni birkaç ay idare etsin, ondan sonra isterse kendini imha etsin. Macun süreceğimdir. İlginiz için hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.[/b]

[quote name='Baba_' date='06 June 2012 - 11:16 ' timestamp='1338974165' post='1209241']
Beni korkutuyorsunuz :) Bilgisayarımı komple değiştirmek istiyorum fakat maddi durumum şu an için el vermiyor. Zaten birkaç aya üniversiteye gidicem. O zaman laptop alırım. Birkaç ay idare etse yeter. Her türlü temizliğini yaptım gene de ısınıyor.
[/quote]

P4 işlemciyi hele ki urfa'da kullanmak için gereken 3 şey var. 1. iyi bir işlemci soğutucusu, 2. iyi bir termal macun ve en önemlisi 3. iyi bir KLIMA :D Yoksa gölgede 40+ dereceyi bulan bir ortamda işlemcinin zaten 55 derecenin altına düşmesini beklemek hata olur.
Bu işin şaka kısmı idi, gelelim sonuca İşlemci soğutucusunun yerine tam oturduğunu ve soğutucu bloğunu sabitleyen tırnakların kırık olup olmadığınıda bir kontrol edersen iyi olur. Bazen tak-çıkar yapar iken ne kadar dikkat etsek dahi o meret tırnaklar kırılabiliyor ve soğutucu blok yerine tam oturmadığı için işlemci ısına biliyor.

Haydi kolay gele !