Jump to content

Müşteri Kayıt Defterini Bitiremiyorum

byfandex
 Share

Recommended Posts

Selamlar ustalar.
Birkez daha sizlere işim düştü. Çalıştığım spor salonu için başladğığm otomasyonu bitiremiyorum. Sitede daha önceden yayınlanan "Rehber+Resim göster" adlı projeyi biraz değiştirip yapmak istemiştim fakat sonuç malesef başarısızlık. Linki ekliyorum bir bakarsanız mutlu olurum.

[code]http://www.mediafire.com/?vg1892an549015w[/code]

• Editor

Hiç açıklamayı düşündünüzmü ne yazıyor acaba :D.

10 kolon var sen 21 tane değer girmeye çalışıyorsun vatandaş diyor.Kolon sayını 21 e çoğalt

• Editor

[code]SQLite.Query(db,"CREATE Table Info_List(RecordID integer primary key, tckimlik text, adi text, soyadi text, adresi text, evtel text, ceptel text, istel text, mail text)");[/code]

Bu kod'a kayıt ekranındaki değerlerin hepsini ekle burada 9 tane kolon eklemişsin ama kayıt ederken 21 tane değer çekip hepsini database e yazdırmaya çalışıyorsun dolayısı ile olmayan bir kolona deger yazdıgın için hata veriyor.Birde bu şekilde Sqlite kullanacagına Navicat Premium kullan daha pratik ve hızlı yaparsın bu işi.

[codebox]SQLite.Query(db, "CREATE Table Info_List(RecordID integer primary key, adi text, tckimlik text, doğum text, kan text, uye text,
kupon text, evtel text, evad text, eposta text, ceptel text, meslek text, bmi text, kg text, yag text, kas text, iyag text, calori text, tansiyon text,
hedef text)");[/codebox]

yaptım ama sonuç aynı malesef

Edited by byfandex

Ben .db dosyasına baktım sadece 9 tane column var onu çoğaltması lazım bence navicattan

Dosyada sadece bunlar var

"RecordID" integer,
"tckimlik" INTEGER,
"adi" text,
"soyadi" text,
"adresi" text,
"evtel" INTEGER,
"ceptel" INTEGER,
"istel" INTEGER,
"sehir" TEXT,

• Editor

Sorununu açıklıyorum.Tablodaki kolonların isimlerini yazmamışsın.Ama veri gönderiyorsun dolayısı ile hata veriyor.

[color="#FF0000"][b]Çözüm :[/b][/color]

SQLite.Query(db,"insert into Info_List[color="#FF0000"][b](sadi,stckimlik,sdogum)[/b][/color] values('"..sadi.."', '"..stckimlik.."', '"..sdogum.."')");

Kırmızı ile işaretlediğim yerdeki değerleri veritabanında kaç kolon varsa onların hepsini yazacaksın.Yani veritabanına gönderdiğin veriler 21 tane oluyor burayada onları yazacaksın.

Sanırım burda yanılıyorsun, SQL veritabanına veri gönderirken kaç kolona veri gönderdiğin önemli değil, önemli olan gönderdiğin veri adedi karşılığı kadar kolonu belirtmek. Örneğin 21 kolonluk bir tabloya sadece 1 veri gönderebilirsin.

[quote]INSERT INTO tablo (kolon1,kolon2) VALUES (deger1,deger2)[/quote]

şeklinde 21 kolonluk bir tabloya iki veri gönderebilirsin, diğer kolonlar boş kalacaktır evet ama satır eklenecektir.