Jump to content

Kasadan Aşırı Fazla Ses Geliyor

adam4
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar benim pcden ilk başlattıgımda mesela akşam kapattım sabah açarkene darrrr tarzında bir ses çıkıyor ve 2-3dk boyunca bu ses devam ediyor sonra kesiliyor.Daha sonra ses kesiliyor.Bunun nedeni ne olabilir.

[color="#FF0000"][b]Bilgisyardan az çok anlıyosan kasayı aç çalıştır sonra elinle tek tek fanları durdur ama 1 sn gibi az bir süreliğine hemen bırak hangisi ses yapyıor tespit et daha sonra ilgi parçayı temizle olmadı yensini al.[u]Ben Powerın bozulmuştur[/u] diye düşünüyorum sen yinede bak [/b][/color]

[quote name='yusuf1284' date='20 August 2012 - 10:52 ' timestamp='1345452765' post='1232815']
[color="#FF0000"][b]Bilgisyardan az çok anlıyosan kasayı aç çalıştır sonra elinle tek tek fanları durdur ama 1 sn gibi az bir süreliğine hemen bırak hangisi ses yapyıor tespit et daha sonra ilgi parçayı temizle olmadı yensini al.[u]Ben Powerın bozulmuştur[/u] diye düşünüyorum sen yinede bak [/b][/color]
[/quote]

Kafamı yapıyon sen.Ses sonradan gidiyor.
Zaten kasayı daha yeni temizledim ben.Ses sürekli kalsa hadi neyse

[quote name='adam4' date='20 August 2012 - 09:05 ' timestamp='1345453503' post='1232820']
[/quote]

[color="#FF0000"][i][b]kafa yapyıosam bak işine o zaman kendi bilidğin gibi yap ben kendim böyle yapyıorum ![/b][/i][/color]

Edited by yusuf1284

Bilgisayarda fan'dan başka o sesi çıkartabilecek parça yok, ki yusuf1284 bunu söylemiş.
Sesi hangi fanın çıkarttığını nasıl bulacağını da söylemiş.
Sesi nasıl kesebileceğini de söylemiş.
Bunların üstüne daha söylenecek bir şey yok.
Madem yardıma ihtiyacın yok niye yardım istiyorsun? Demekki yeterince iyi temizleyememişsin kasayı.

[size="3"][b]@justpl4y[/b][/size]
[size="3"]Bilmediğin konular hakkında yorum yapıyorsun, birde üstüne iyi temizleyememişsin diyerek adamla alay ederceseni konuşuyorsun.

Kardeşim aynı sorun bende de vardı PC ilk açılırken belirli bir süre çok gürültülü motor sesi gibi bir ses çıkarıyor.
Fanlarla bir alakası olduğunu zannetmiyorum.Çünkü fanla ilgili olsa bu sesi sürekli çıkarması gerek.
Benim sorunum zamanla çözülmüştü.Ancak bana da macun değiştirmemi söylemişlerdi.[/size]

Edited by digitall

Bu çözüm bilmeyle olmaz kardeş sana yardım etmeye çalışanlara biraz iyi davransan iyi olur diye düşünüyorum. Neyse bu senin tavrın. Bilgisayar daha yeni açılırken soğukken böyle ses çıkarması normaldir. WD40 al veya bilgisayarcıda sıktır. Sıkıntın geçebilir. Arkadaşın dediği gibi gitmesini istiyosan sesin yenisini alıcaksın. Eğer işlemci fanı ise kalitelisi 25 Tl.

[quote name='adam4' date='20 August 2012 - 12:05 ' timestamp='1345453503' post='1232820']
[/quote]
Yardımda bulunan kişilere karşı üslubumuzu düzeltirsek iyi olur. İnsanları forumdan soğutmayın. yusuf tamamen doğruları söylemiş.

[quote name='digitall' date='20 August 2012 - 13:50 ' timestamp='1345459802' post='1232845']
[size="3"][b]@justpl4y[/b][/size]
[size="3"]Bilmediğin konular hakkında yorum yapıyorsun, birde üstüne iyi temizleyememişsin diyerek adamla alay ederceseni konuşuyorsun.

Kardeşim aynı sorun bende de vardı PC ilk açılırken belirli bir süre çok gürültülü motor sesi gibi bir ses çıkarıyor.
Fanlarla bir alakası olduğunu zannetmiyorum.Çünkü fanla ilgili olsa bu sesi sürekli çıkarması gerek.
Benim sorunum zamanla çözülmüştü.Ancak bana da macun değiştirmemi söylemişlerdi.[/size]
[/quote]
Kardeş o pc kasasının içinde mekanik olan iki çeşit parça var. Birisi fanlar, diğer harddisk. Harddiskten böyle bir ses gelmeyeceğine göre hareket edip ses çıkarabilecek tek parça var onlarda fanlardır. Bilmiyorum atladığım başka bişey varmı. İşlemciden, ramlerden yada kondansatörlerden ses geldiği duyan oldumu hiç? Benim tahminim fanlar toz aldıkça zamanla balans ayarları bozuluyor galiba. Bilgisayar ilk açıldığındaki dönüş hızıyla ses çıkarıyorlar. Zamanla ivme kazandıkça da ses kesiliyor. Ancak yinede sıfır bir fana göre uğultu yapmaya devam edebiliyor. Benim fanları temzilesem de uğultu kesilmiyor mesela...

Yahu arkadaşlar yalan yanlış bilgiler vermeyin şuan benim kasada hala çıkarıyor o sesi bu iş kesinlikle fandan.benimde power supply nin fanından oluyor hatta arada 2-3 tane patlatınca gidiyor ses.kimse sizlede kafa filan bulmuyor.yardım alabilmek istiyorsanız sizde biraz karşınızdakilere saygı göstermelisiniz.bazı dandik fanlar bu şekilde sesler çıkarıyor ben elimle durdurunca fanı ses kesildi ve + olarak fanı elimde dönderdiğimde bile arada ses çıkarıyor sanki yerine oturmamışta oturacakmış gibi.fanı bende temizledim ilk başta bi değişme olmadı ancak sonra kendi kendine düzeliyor makina yağı ile yağlamanı öneririm işe yarıyor ama geçmesi için biraz bekle.

[quote name='TugruL' date='20 August 2012 - 11:53 ' timestamp='1345463595' post='1232852']
Yardımda bulunan kişilere karşı üslubumuzu düzeltirsek iyi olur. İnsanları forumdan soğutmayın. yusuf tamamen doğruları söylemiş.

Kardeş o pc kasasının içinde mekanik olan iki çeşit parça var. Birisi fanlar, diğer harddisk. Harddiskten böyle bir ses gelmeyeceğine göre hareket edip ses çıkarabilecek tek parça var onlarda fanlardır. Bilmiyorum atladığım başka bişey varmı. İşlemciden, ramlerden yada kondansatörlerden ses geldiği duyan oldumu hiç? Benim tahminim fanlar toz aldıkça zamanla balans ayarları bozuluyor galiba. Bilgisayar ilk açıldığındaki dönüş hızıyla ses çıkarıyorlar. Zamanla ivme kazandıkça da ses kesiliyor. Ancak yinede sıfır bir fana göre uğultu yapmaya devam edebiliyor. Benim fanları temzilesem de uğultu kesilmiyor mesela...
[/quote]
Aramizda mekanik ustası varmış ta haberimiz yokmuş abi :) Hayatımda böyle bir bilimsel açıklama görmedim.Karşımda bir profösor konuşuyor diye hissettim.
(Dalga geçmiyorum,gerçekten fiziğin heralde çok iyimiş lisede)

[color="#0000FF"][b]TugruL ->[/b][/color] Hadi len abartma :lol: Bu fizik değil direk mantık :)

Ben bu zamana kadar tek zararı olarak ses gördüm vede yağlama yapıp temizliceksen filan zeytinyağı filan kullanma vede aşırı dökme çünkü dönerken hem etrafa saçılır hemde çok fazla toz tutar buda fanın bir süre sonra durmasına , dönmemesine sebep oluyor.aynısı bendede olmuştu ama sonra tekrar temizleyip makina yağı döktüm şuanlık bi ses yok.

Alın size teknik bilgi o zaman :D

Eski tip kasa, PSU ve CPU fanları BALL BEARING (Rulman) kullanılarak üretilmiştir, kullanım sıklığına ve kullanım ömrüne bağlı olarak rulman içerisinde sürtünmeyi azaltan yağ miyadını yitirerek katılaşmaya başlar. Bu katılaşma rulmanın belirli ısı ve dönüş seviyesine ulaşana kadar ses yapmasına neden olur. Bu sesi azaltmak için fan üzerindeki sticker kaldırılarak makine yağı ile yağlanması gerekmektedir. Aksi halde rulmanlar zamanla aşınarak dönüş hızının düşmesi ve rulman yatağının aşınarak kullanmakta olduğumuz fanın bozulmasına neden olur.

Ball Bearing Fanların kesiti

[img]http://www.airpowersystems.com/350z/turbo/ball_bearings.gif[/img]

Stickerin kaldırıldığında görünen fan şaftı

[img]http://www.dansdata.com/images/fanmaint/inside500.jpg[/img]

Fan şaftının yağlanma şekli

[img]http://www.dansdata.com/images/fanmaint/oil250.jpg[/img]

Haydi kolay gele !

Kardeş Kasa Dış Katman Kılıf Vidaları Gevşek Yada Laşkalaşmış olma İhtimali %95 Bir Vidalara Yada kapakları Sıkı Bağla...

TeYyArEe nin çözümü klesinlikle doğru tespit. .kasanın içindeki power suply nin 4 tane vidasını söküp dışarı çıkaracaksın. power kutusunu çıkarıp içindeki fanıda sökeceksin. fanın ortasında yuvarlak bandı çıkarıp içine makine 1-2 damla makine yağı damlat. fazla değil yoksa taşar. bandı tekrar yerine yapıştırp kasaya tekrar monte edeceksin.
daha önce yaptım ordan biliyorum.

o resimde görünen yeri yağla kesilecek ses

yıllardır yapıyorum bu işleri size saçma gelebilir fakat

ilk çalıştığında o miller soğuk
ondan dolayı gersin sürtüp ses çıkarıyor
biraz çalışınca ısınıp genişliyor ve ses kesiliyor

tabiki bunların hepsi yağsızlıktan

Edited by tutuklu8