Jump to content

Programların Lisans Kontrolünü Engelleme

mnahack
 Share

Recommended Posts

Sayın TNC forum üyeleri programların lisans kontrol sitelerinin Hosts dosyasından engellenebildiğini duymuştum.Örneğin Adobe Ürünleri için activate.adobe.com sitesini hosts dosyasına 127.0.0.1 şekinde engellenebiliniyordu.Gelelim asıl soruma. Sorum şu: Programların lisans kontrol sitelerini nasıl bulabilirim? Örneğin Mirrils Splash ProEX geçen gün lisansımın karalistede olduğunu söyledi ve kendini tamamen kapattı. Bu programın karalisteye erişimi kapatılabilir mi? Ayrıca tekrar yüklediğimde internetimin kapalı olmasına rağmen tekrar karalistede uyarısını verip kendini kapattı. Anladığım kadarıyla benim bilgisayarımda bir şey yapıp ,örneğin bir registry kaydı bırakıp, bunu engellemiş olması. Tekrar yüklediğimde bu uyarıyı vermemesi miçin ne yapabilirim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

bendede aynı sorun vardı Splash ProEX yi indirdim net açıktı sonra aktivasyon yapıldı dedi ama bir süre sonra kara listeye alındı dieye bir uyarı verdi bende senin dediğin gibi uraşmadım katılımsız sürümleri var indirdim hemen oldu hiç uraşmana gerek yok ama başka programlar içinde soruyorsan dediğin yöntemi duydum ama hiç kullanmadım.

Eğer internet erişimi sağlanması gereken bir program ise (downloader programları gibi) host dosyasına ekleme yapılarak sorun çözümlenebilir. host dosyası kısaca adres defteridir. Herhangi bir web adresine ait çözümlenmiş IP numaralarını barındırmak için kullanılır. Kullanımı aşağıdaki gibidir.

[code]xxx.xxx.xxx.xxx www.ZZZ.com
xxx.xxx.xxx.xxx burada kullanılacak sitenin ip adresidir. www.ZZZ.com ise sitenin web üzerinde alfanumerik adres satırıdır. Örnek olarak

173.194.70.94 www.google.com.tr

95.211.129.92 www.tnctr.com[/code]

Herhangi bir siteyi erişime kapatmak için dikkat edilecek nokta xxx.xxx.xxx.xxx şeklindeki adres kısmına kullandığınız modemin IP numarasını yada kendi PC'nize ait IP adresini girmenizdir.

Sitelere ait IP adreslerini öğrenmek için aşağıdaki linkte verdiğim siteden arattırarak IP adreslerine ulaşabilirsiniz.
[code]http://www.kloth.net/services/nslookup.php[/code]

Eğer kullandığınız programın internet erişimi ile ilgisi yok ise (photoshop, AutoCAD vs gibi) kullanmış olduğunuz antivirüs programına ait firewall'a erişim yasağı koyarak direkt olarak internet erişimini engelleyebilirsiniz.

Haydi kolay gele !