Jump to content

bios yok olmuş

hasmet

Recommended Posts

selam arkadaşlar gerçekten bu sefer anlamadığım bir sorunla karşı karşıyayım bilgisayar açılışta sadece disket istiyor ana kart asus k8n anladığım kadarıyla ana kart cd si içindeki ana kartın biosla ilgili dosyayı diskete kopyaladım disketi kabul etti ve bişeyleri okuduktan sonra devam etmiyor bence bios yazılımı tamamen silinmiş bios yazılımını sıfırdan yükleme imkanı varmıdır klavye falanda çalışmıyor bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim bu işi bilgisayar tamircilerine yaptırmak kolay tabi fakat benim bunu yapabilmem önemli tabiyki mümkün ise

tabiki var. Biosunuzun frimwareini indirin asusun tw uzantılı sitesinden onu diskete kaydedin ve yüklemeyi ona bırakın. Bunun dışında anakartınızda daha ciddi bir sorunda olabilir. Voltaj gibi.

Edit: Buradan indirebilirsiniz

http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us[/CODE]

ya arkadas iyi de bilgisayarciya goturecek parasi var mi arkadasin diye sormiyon.

sunu bir dene:

eger hatali versiyonla bios update yapmissan

fisi cek

anakarttaki pili cikar

dinlendir

pili test et bos degilse tekrar tak

guncelleme yapma eger cok cok gerekli degilse bios update yapma.

gerekliyse bir bilene birak en iyisi. hatali versiyon olursa durum iyi olmaz.

buyuk bi sorun degil gecmis olsun.

tabiki var. Biosunuzun frimwareini indirin asusun tw uzantılı sitesinden onu diskete kaydedin ve yüklemeyi ona bırakın. Bunun dışında anakartınızda daha ciddi bir sorunda olabilir. Voltaj gibi.

ilgilendiğiniz için çok teşekür ederim ana kartta bir sorun olduğunu şimdilik zannetmiyorum asusun sitesinden bissürü bişeyler indirdim fakat başaramadım bu konuda bilgim fazla yok biosu açabilsem ondan sonrası kolay ayarları kitapçık sayesinde yapabilirim diye düşünüyorum ana kart asus K8N bunun için asusun sitesinden doğru olan hangisi ise onu indirmeme ve nasıl yapacağıma dayir bana yardımcı olursanız çok sevinirim çünki bu konuda bilgi sahibi olmak ve bunu başarmak istiyorum bu benim için çok önemli

şimdi hangi k8n orada link vermişimya oradan önce gir

http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us[/CODE]

Burada select product kısmından [color=#FF0000]"motherboardı"[/color] seç

Select series kısmından [color=#FF0000]"socket754"[/color]ü seç

burada ise K8N anakartının hangi model olduğunu bilmen lazım son kısımda. Buradan modeline göre indirebilirsin. Sadece K8N mi K8N-E mi K8N-E Delux mu bunlara bak ok. Ondan sonra modeline göre biosu indir oradaki açıklamaları oku o şekilde disketten biosu geri yükle.

slm arkadasım

herhangi bir yazılım sorunu olsa çok basit bir şekilde format atarsınız çözülür ama bıos ta sorun oldumu işte o gerçekten sorun ama çözülebilir tabiki.

şöle ki:baska bir bilgisayardan bıos ayarlarını kopyalamalısınız bunu yapmak biraz vakit alabilir.Tabi oldukçada zor bir işlem.Ben yapamıyorum ama teknik olarak bu şekilde çözümleneceğini biliyorum.

teknik servise goturseniz ne kadar para alır bilemicem ama konu uzerinde biraz daha arastırma yapmalısınız.

yardımıcı olabildiysem ne mutlu

size kolay gelsin.

arkadaşlar yardımlarınız için hepinize çok teşekür ederim fakat bunların hepsini denedim disketle bios güncellemesi başlıyor fakat sonunda bios tablosu çıkmıyor klavyedende çalışmadığı için hiç bir komut veremiyorum bios yazılımı sanıyorumki tamamen silinmiş teknik servise ******ürmekten başka çare yok tekrar hepinizin ilgileri için teşekür ederim

;)

arkadaşlar yardımlarınız için hepinize çok teşekür ederim fakat bunların hepsini denedim disketle bios güncellemesi başlıyor fakat sonunda bios tablosu çıkmıyor klavyedende çalışmadığı için hiç bir komut veremiyorum bios yazılımı sanıyorumki tamamen silinmiş teknik servise ******ürmekten başka çare yok tekrar hepinizin ilgileri için teşekür ederim

Peki bios u reset ledinmi anakart üstündeki jumper var clear bios yazmasi gerekiyor ordan biosu resetle.

Ayrica biosun silinmemi_tir çünkü silindii zaman bilgisayarinin power dugmesine bastiginda hic birsey gelmeyecektir

:)

Peki bios u reset ledinmi anakart üstündeki jumper var clear bios yazmasi gerekiyor ordan biosu resetle.

Ayrica biosun silinmemi_tir çünkü silindii zaman bilgisayarinin power dugmesine bastiginda hic birsey gelmeyecektir

biosu resetledim fakat sizin dediğiniz gibi değil sistem pilini çıkarıp pil takılan yuvadaki artı ve eksi kutuplarını bir kabloyla birbirine temas ettirerek bundanda bir sonuç alamadım sonra artık olmayacak diye bıraktım iki gün hiç uğraşmamıştım teknik servise ******ürmeyede karar vermiştim zaten son bir kez daha deneme yapmak istedim bir baktım ilk harekette klavyanın ışığı yanıverdi bioss 2002 tarihine sıfır ayarlara dönmüştü hiç bir yerinle oynamadan windowsu yükledim sorunsuz çalışıyor şimdi hala bu işin nasıl olduğuna bir yanıt bulamadım sanki bişey olduda bios yada bilgisayar kendini korumaya aldı çıkan ilk yazılarda anladığım kadarıyla sistemi geri döndür diyordu bende bunu yapmak için uğraşmıştım ne yaptıysam yanıt alamamıştım neyseki oldu ama ben yapmadım ben bunu düzeltmeyi çok istemiştim kısmet olmadı hayırlısı budur belkide çünkü ben çok kurcalarım bekkide daha fazla hasar verecektim

o denediğin şekilde bios sıfırlanmamış olabilir bazı anakartlarda bios koruması var

biosu sıfırlamanın en garanti yolu

pili çıkarıyosun,kasaya takılan ne kadar kablo varsa hepsini çıkarıyosun,20 dakka sonra biosun garanti sıfırlanmış oluyo[/CODE]

bencede biosu resetlemelisin kesin düzelir clr yada claer diye bişi yazar normal de yazar pile yakın bi jampır olması lazım çıkar öbür tırnaklara tak makinayı açmayı dene sıfırlanır sonra eski yerine getir aç makinanı bukadar

selam arkadaşlar gerçekten bu sefer anlamadığım bir sorunla karşı karşıyayım bilgisayar açılışta sadece disket istiyor ana kart asus k8n anladığım kadarıyla ana kart cd si içindeki ana kartın biosla ilgili dosyayı diskete kopyaladım disketi kabul etti ve bişeyleri okuduktan sonra devam etmiyor bence bios yazılımı tamamen silinmiş bios yazılımını sıfırdan yükleme imkanı varmıdır klavye falanda çalışmıyor bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim bu işi bilgisayar tamircilerine yaptırmak kolay tabi fakat benim bunu yapabilmem önemli tabiyki mümkün ise

:):):p:)

fox]

kardeş pilin bitmiştir onu değiştir gecer bios silinmez kolay kolay sen ana kartın uzerindeki pili değiştir bence duzeleceğinden eminim

Bende karşılaştım böylke birsorunla anakartım deişik ama asus p5b. ne yaptığımı anlatayım anakartın yanında verilen cd yi bilgisayara taktım. resetledim önce disket sürücüyü denetledi sonra usb bellekleri sonrada cd romu denetledi daha sonra crash biosmuydu neydi öle bi özellik sayesinde cd den en eski bios sürümünü tekrar makinaya yükledi kendiliğinden. bende en son biosu yeniden yükledim sorun çözülmüş oldu.

Arkadaşım bildiğim kadarı ile rom dosyasını anakartının sitesinden indireceksin ilk once. Biosun hiç olmaması nedeni ile uygun şekilde boot disketi oluşturacaksın . Yani autoexec.bat programını kullanman gerekecek ve autoexec.bat dosyasını duzenlemen gerekecek. Uygun komutlarla biosun kendini otamatik yüklenmesini sağlamalısın. Biraz nette ararsan sanırım bulursun hazır yapılmış bios disketlerini. sen sadece kendi rom dosyana gore ayarlayacaksın...

Kolay gelsin

arkadaşım senin harddiskinde sata harddisk ve asus via chipsetli anakartlarında sata driverini yüklemen gerekecektir.

anakart cd si içerisinde make disk var başka bir bilgisayrdan bunu diskete at ve format at pc kurulurken F6 tuşuna bas harici scsı v.b. yüklemek için diyor. daha sonra sana bir mönü gelecek ve burdan işletim sistemine uygun olanı seç ve kuruluma geç. bir problem kalmayacaktır.

büyük ihtimalle probleminin çözümü bu

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...