Jump to content

kerim9967
 Share

Recommended Posts

İyi günler. İşyerinde yaklaşık 1 yıldır yaşadığımız bir sorun var ve bunu bir türlü çözemedik. Yaklaşık 1,5 yılı önce kullandığımız zyxel marka modemimiz periyodik olmayan zamanlarda kendi kendi açılıp kapanmaya başladı. Önceleri 2-3 gün de bir olan bu kapanma olayı, sonraları sıklaştı, günlük 4-5 defaya kadar yükseldi. Önceleri hatanın modemde olduğunu sandık, çünkü 1-2 defa düşürmüştük. Modemi değiştirdik Airtes 5440 modelini aldık. İlk 1 hafta bir sorun yaşamadık. Fakat sonraları modem modemin tüm ışıkları faal olduğu halde (w7 yüklü) pcler internet bağlantı hatası vermeye başladı. Modemi aç/kapa yapıncaya kadar modem ayar sayfasına ulaşamıyoruz. Modemi açıp kapatınca durum düzeliyor ama hemen akabinde veya kısa bir süre sonra veya birkaç gün sonra yine aynı sorunu yaşıyor tekrar aç-kapa yapıyoruz. Durumu, önce yetkili servise bildirdik. Sıkıcı tel görüşmelerinden sonra ürünü kendilerine gönderdik. Modemin yazılımını yüklediklerini herhangi bir bağlantı problemi yaşamadıklarını söyleyerek birkaç gün sonra geri gönderdiler. Bu şekilde birkaç gün daha sorunsuz olarak kullandık fakat yine aynı hata nüksedince, teknik servis görevlileri TTNET ile görüşmemizi istediler. Onlarda defahatle çeşitli yöntemleri denediklerini sorunun bizim sistemimizle alakalı olduğunu söylediler. Bilgisayar dükkanı sahibi bir arkadaş, sorunun bilgisayarda (trojen, virüs vb) zararlı bir yazılımdan kaynaklanabileceğini söyledi. Bilgisayarları tamamen yeniden kurmam imkansız çünkü birinde cari program yüklü ve aktif olarak kullanılıyor. Ağımda 1 swich, 2 masaüstü pc, 2 laptop, 2 yazıcı 2 fotokopi cihazı 2 adet kredi kartı pos cihazı bulunmakta. Sorun neden kaynaklanıyor olablir çözmek için ne yapmalıyım?

IP girme olayını denedim sorun çözülmedi. Kablo bağlantıları (jaklar dahil) modemle yenilendi.Pos cihazlarını ise sökmedim hiç. Söküp deneyeceğim. Şöyle birşey daha var. Bazen IDM ile (son hızda ve sınırlı hızda) download yaparken, aynı anda tarayıcı kullanmak istersem modem kilitlenmesi olduğunu görüyorum.

ya ben anlamıyorum benım bildigim bilgisayarcıların yeri burası ama çoçuklardan ugrasıyoz basit basit sorular soruyolar ne hal bu

iboş; Bu sitede format atmayı bilmeyen adamlarda var, seni bilgisiyle dövüp kenara çöp gibi atacak adamlarda var. Burası bilgisayarcı forumu değil, burası teknoloji ve teknolojik sorunlara çözüm bulunabilen bir forum. Sorunları çözemeyen arkadaşlar gelecek ki, bilgisi olan arkadaşların bilgileri bir işe yarayıp paylaşabilsinler. Ayrıca senin profiline baktığım ne bir konu açıp insanlığa bir yararın olmuş, nede bir paylaşımın. 2-3 tane boş beleş mesajdan başa birşeyin yok. Herkesin herşeyi bilme ihtimali olmadığını hatırlatıyorum ve mesajların gibi boş beleş bir insan olduğun için seni forumdan uzaklaştırıyorum. Güle güle.

@kerim, modemler biraz hassas cihazlardır ve en ufak voltaj düşmesinden etkilenirler, bu şekilde çok sorunlar yaşadık zamanında. İş yerinizde regülator var mı? ayrıca modem güç kaynağına bağlı mı? 

Başta birşey belirtmeyi unutmuşum. Zxyel modemimiz de hata olmadığını öğrendik sonradan. Ondan kendi aç/kapa yapıyordu. Airtes de manuel olarak yapmamız gerekiyor. Tek başına bir güç kaynağına bağlama işine bir bakayım. Diğer yandan tarama için önereceğiniz bir program var mı? Normalde pc lerde ESED Smart Sec. 5 versiyonunu kullanıyorum. Fakat bir pc de Netsis cari program olduğu için ona hiç bir güvenlik yazılımı yüklemedim. Çünkü programın kararsızlaşmasına neden oluyor; Ayrıca Esed ile yaptığım taramalarda program için gerekli bazı ağ dosyalarını bloke edebiliyor... Cari program yeni formatlanmış pc ye orjinal cd den teknik servis tarafından kuruldu...

Aynı sorun benim başımada geliyordu, ttnet i aradım sorunun modemden kaynaklı olduğunu söyledi, elimde bulunan başka modemi kullanmaya başladım ama sorun düzelmedi, yeniden eski modeme reset atıp kurulumunu yeniden yapıp kullanmaya başladım sorunum dün akşama kadar düzelmişti, (3-4 aylık bir zaman) Dün akşam yeniden aynı arızayı verdi nedense, modemin ışıkları yanıyor ama internete bağlanamıyorum.

Yapılabilcekleri sırası ile özetlemeye çalışayım,

1. TTNET müşteri hizmetlerini arayarak internetinizde problemler olduğunu, kopmalar yaşandığını bu yüzden hattınızı test etmelerini isteyin, bu test içerisinde hattınızın sinyal ve empedans değerlerini öçülmesi gerekir. Bu değerler için gelen TTNET servis elemanları ile biraz yakınlık kurarak değerlerin normal olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
  2. Bulunduğun ofis içerisine gelen telekom hattına ait kabloların yerlerini değiştirin, bu genelde pek kimsenin umurunda olmasa bile ufak tefek bağlantı sorunları için çözümlerden birisidir.
  3. Telekom hattınızdan gelen kablo bağlantıları arasında ADSL modeminiz ve telefon için mutlaka splitter kullanın, bu ufak tefek bağlantı sorunlarını çözmenize yardımcı olacaktır. Kısaca resim ile belirtmek gerekir ise diyagram şöyle olmalı 22055C3CF1A44EA28209A76273D687A7.jpg
  4. Switch ve modem ayarlarını kontrol edin, yapılandırma ayarlarında sıkıntılar olup olmadığını denetleyin, anladığım kadarı ile switch ile RJ45 bağlantıları ile 2 PC, 2 yazıcı ve 2 fotokopi cihazını birbirine bağlıyorsunuz, ancak laptoplar ile ağ bağlantısı modem üzerinden yönetiliyor. Bunlar ile ilgili yapılandırmaların doğruluğunu test edin. 
  5. Mümkün ise wireless ağı için access point kullanın, modem ve switch arasındaki istemci çakışmaları neden ile kilitlenmelerin yaşanması muhtemel bir neden olabilir. 

Aklıma gelen şimdilik bu kadar, eğer aklıma gelen başka bir çözüm yolu olur ise buradan paylaşırım. 

Haydi kolay gele !

harici güç kaynağından başka jeneratör de varmı? jeneratör ups uyuşmazlığından bizde böyle bir sorunla karşılaştık o nedenle sordum.

Birde modemin tüm bağlantılarını güç kaynağından çıkarıp direk prize ve telefon hattına bağlayıp deneyin. sorun güç kaynağından kaynaklanıyor olabilir.

merhaba bır sorum olucak.bilgisayarınıza gelen elektrığı nerden alıyorsunuz? uzatma kablosuylamı. eğer uzatma kablosuysa onu kontrol edın.veya ek ek yanı 2 uzatma kablosunu bırbırıne bağladıysanız bu sorunu yasayabılırsınız

Bağlantı sırasıyla; Prizden güç kaynağına>güç kaynağından sırasıyla, monitör, kasa, modem+switch

Yapılabilcekleri sırası ile özetlemeye çalışayım,

1. TTNET müşteri hizmetlerini arayarak internetinizde problemler olduğunu, kopmalar yaşandığını bu yüzden hattınızı test etmelerini isteyin, bu test içerisinde hattınızın sinyal ve empedans değerlerini öçülmesi gerekir. Bu değerler için gelen TTNET servis elemanları ile biraz yakınlık kurarak değerlerin normal olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
  2. Bulunduğun ofis içerisine gelen telekom hattına ait kabloların yerlerini değiştirin, bu genelde pek kimsenin umurunda olmasa bile ufak tefek bağlantı sorunları için çözümlerden birisidir.
  3. Telekom hattınızdan gelen kablo bağlantıları arasında ADSL modeminiz ve telefon için mutlaka splitter kullanın, bu ufak tefek bağlantı sorunlarını çözmenize yardımcı olacaktır. Kısaca resim ile belirtmek gerekir ise diyagram şöyle olmalı 22055C3CF1A44EA28209A76273D687A7.jpg
  4. Switch ve modem ayarlarını kontrol edin, yapılandırma ayarlarında sıkıntılar olup olmadığını denetleyin, anladığım kadarı ile switch ile RJ45 bağlantıları ile 2 PC, 2 yazıcı ve 2 fotokopi cihazını birbirine bağlıyorsunuz, ancak laptoplar ile ağ bağlantısı modem üzerinden yönetiliyor. Bunlar ile ilgili yapılandırmaların doğruluğunu test edin. 
  5. Mümkün ise wireless ağı için access point kullanın, modem ve switch arasındaki istemci çakışmaları neden ile kilitlenmelerin yaşanması muhtemel bir neden olabilir. 

Aklıma gelen şimdilik bu kadar, eğer aklıma gelen başka bir çözüm yolu olur ise buradan paylaşırım. 

Haydi kolay gele !

1. TTNET i bir arkadaş vasıtasıyla gereken görüşmeleri yaptık. Kısmetse yarın gelip bakacaklar.

2. Kabloları modemi yenilerken komple yeniledik zaten.

3. Bu sorun 2011 yılının son çeyreğinden itibaren ivmeli periyotta sıklaşarak donma ve kesintiler yaşamaya başladık. Bir de son 1-2 haftadır Airtes modemde zxyel gibi arasıra kendi kendini aç/kapa yapmaya başladı.

4. Swicthi bağlandıktan sonra 6 ay kadar sorunsuz kullandık. Bağlarken herhangi bir ayar yapmadık. Bir de söylemeyi unuttuğum bir şey daha var. Biri 8 li biri 4 lü iki farklı marka switch imiz var. Bunları modemle irtibatlandırdıktan sonra yapmam gereken ayarları anlatabilir misiniz?

5. Wireless ağımızın sinyali dükkanımızın ölçülerine göre ihtiyacın çok üzerinde; Kaldı ki misafir pc yada telefonlar haricinde buna ihtiyaç duymuyor çoğukez kapatıyoruz.

harici güç kaynağından başka jeneratör de varmı? jeneratör ups uyuşmazlığından bizde böyle bir sorunla karşılaştık o nedenle sordum.

Birde modemin tüm bağlantılarını güç kaynağından çıkarıp direk prize ve telefon hattına bağlayıp deneyin. sorun güç kaynağından kaynaklanıyor olabilir.

Jenaratör yok. Telefon hattı güç kaynağına girmiyor zaten.

---------
İlginen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

• 2 hafta sonra ...

Sorunun modem kaynaklı olduğunu uzun uğraşlar sonucu tespit ettik. Uzun uğraşlar diyorum, çünkü bahsettiğim üzere önceki modemi benzer bir arıza dolayısıyla değiştirdik. Şansızlıktan olsa gerek yeni alınmış modemimizde aynı arızaya müptelaymış, servisten gelince detayları yazarım.

İlginenen arkadaşlara teşekkür ederim.