Jump to content

800 Mhz Ramin Yanına 1333 Mhz Ram Takılabilir Mi?

Share

Recommended Posts

Takabilirsin tabikide ama ister istemez olaylarda çıkabilir. Şansına kalmış dua et çakışmasın.

Edit :

Hatırlatiyim her zaman en hızlı Mhz'ye sahip olan RAM'i 1. Slot'a yerleştir. Bilgisayar hızlı RAM'den açılsın.

Edited by HalilYanar

800 mhz'lik ddr2 olmalı bunun yanına ddr3 1333 mhz takılabilir mi?

Benim laptop 1066 mhz ddr3 2 gb ram takılı tek slot tek modül. Max 4 gb ram destekliyor. Buna ben 1333 mhz'lik ram takamam herhalde? Ki takarsam öyle bir şey mümkünse 4 gb'lık 2 adet takarım 8 gb ram kullanabilir miyim? Sanmıyorum ama :whistle:

Edited by sere

Anakartın hem ddr2 hem ddr3 destekliyor sanırım ?? 

BPlC0nNecti0n dediği gibi takıcağın 1333 mhz ram 800 mhz de çalışır. 2 gbliği çıkarıp 4 gb 1333 tek modül ram takarsan ve işlemcin 1066 mhz FSB ise 1333 te çalıştırabilirsin. Eğer işlemcin 800 mhz FSB hızına sahip ise takıcağın tek modül ram 800 mhz de çalışır.. 

Edited by PvD

BPlC0nNecti0n dediği gibi takıcağın 1333 mhz ram 800 mhz de çalışır. 2 gbliği çıkarıp 4 gb 1333 tek modül ram takarsan ve işlemcin 1066 mhz FSB ise 1333 te çalıştırabilirsin. Eğer işlemcin 800 mhz FSB hızına sahip ise takıcağın tek modül ram 800 mhz de çalışır.. 

kardeş benim laptop'a 4gb'lık 2 adet 1333 mhz'lik ram takabilir miyim?

Acer 5736z

İnsanın başına fazla  gelmeyen bir durum lakin teorik olarak; sistem taktığın ram belleklerin mhz lerini toplayıp 2 ye bölecektir.Yani kabaca sallıyorum 800 mhz ve 667 mhz hızındaki iki ramı sisteme takarsan bilgisayar bunları toplayıp 2 ye böler ki bu da

733 mhz gibi bi hıza tekamul eder fakat bu sistemi hızlandırır mı yavaşlatır mı senin deneyip görmen lazım.Yani uyum meseleside ayrı bi mevzu tabi.Ayrıca dediklerinden yanlış anlamadıysam anakartın hem ddr2 ve ddr3 destekli olması lazım üretici firmanın sitesinden bakabilirsin.Ama altta yazdığım gibi anakartında ddr2 ve ddr3 yuvaları olabilir ama bu ikisini aynı anda takacağın anlamına gelmez.

Edited by SimpsoN_Bart

Evet onuda yazmayı unutmuşuz; misal combo anakartlarda hem ddr2 hem ddr3 ram yuvaları bulunur, aynı anda takılabilirler lakin beraber çalışmazlar.Mantıklı olan ise ddr2 ramları cıkarmak (eğer anakartın ddr3 destekli ise) çünkü ddr3 ramlar daha ucuz ve teoride daha hız ve performans sağlayacaktır.

Takabilirsin tabikide ama ister istemez olaylarda çıkabilir. Şansına kalmış dua et çakışmasın.

Edit :

Hatırlatiyim her zaman en hızlı Mhz'ye sahip olan RAM'i 1. Slot'a yerleştir. Bilgisayar hızlı RAM'den açılsın.

tmm aldığım zaman deniycem üstadım

söylemeyi unutmuşum özür dilerim anakartım sadece ddr2 destekli ddr2 1333 mhz ramler ucuzmuş bende dedimki acaba ucuza getirip pcnin performansını biraz daha arttırabilirmiym?

ddr2 ve ddr3 aynı anda çalışamaz birinde birini seçeceksiniz

dediğim gibi anakartım sadece ddr2 destekli ve max 4 gb alıyor ben 2gb ddr2 1333 mhz ram takmak istiyorum ayrıca mhz olarakta anakarta uyumlu bir ram fakat benim sorum şu acaba ikisi birlikte çalışırmı ve çalışırsa pcnin hızı artarmı veya düşermi ona göre düşecekse 800 mhzliği istemeye istemeye alıcam :D

İnsanın başına fazla  gelmeyen bir durum lakin teorik olarak; sistem taktığın ram belleklerin mhz lerini toplayıp 2 ye bölecektir.Yani kabaca sallıyorum 800 mhz ve 667 mhz hızındaki iki ramı sisteme takarsan bilgisayar bunları toplayıp 2 ye böler ki bu da

733 mhz gibi bi hıza tekamul eder fakat bu sistemi hızlandırır mı yavaşlatır mı senin deneyip görmen lazım.

Yok daha neler ? Oldu olacak önce karekökü'nü alsaydı ! 

Detay bilgi:

Sistemde farkı hızlarda çalışan bellekler takıldığında sistem en düşük bellek hızına göre sistem bellek hızını ayarlar. Eğer sistemde hem 800 MHz hemde 1333 MHz RAM var ise sistem otomatik olarak 800 MHz bellek hızında çalışacaktır. Ancak yeni nesil gelişmiş HighEnd anakartlarda farklı hızlarda çalışan RAM'ler ayarlanabilir. 

söylemeyi unutmuşum özür dilerim anakartım sadece ddr2 destekli ddr2 1333 mhz ramler ucuzmuş bende dedimki acaba ucuza getirip pcnin performansını biraz daha arttırabilirmiym?

dediğim gibi anakartım sadece ddr2 destekli ve max 4 gb alıyor ben 2gb ddr2 1333 mhz ram takmak istiyorum ayrıca mhz olarakta anakarta uyumlu bir ram fakat benim sorum şu acaba ikisi birlikte çalışırmı ve çalışırsa pcnin hızı artarmı veya düşermi ona göre düşecekse 800 mhzliği istemeye istemeye alıcam :D

Önemli olan anakartın değil işlemcinin bu belleği destekleyip desteklemeyeceğidir. Mesela sistemine 2 x 2 GB DDR2 1333 MHz RAM alsan bile işlemcin eğer 800 MHz desteği var ise otomatik olarak 800 MHz'de çalıştıracaktır. 1333 MHz'de çalıştırabilmek için BIOS üzerinden RAM için ufak bir overclock yapman gerekir. Zaten anakartların açıklama metinlerinde  1333 MHz (O.C.) şeklinde bu destek belirtilmiştir.

Şu anda kullandığın 800 MHz belleğin üzerine 2 GB  800 MHz veya 1333 MHz RAM daha takman durumunda sadece sistem toplam belleği artacak buda ufakta olsa performans artışı sağlayacaktır. Tabi bu artışı gözle görülür şekilde hissetmek kullanıcı tarafından pek hissedilmez. 

kardeş büyük ihtimalle 

uyumsuzluk yaşamazsın fakat hız olarak bişi değişirmi tam emin değilim çünkü sadece bellek artıp hız 800 mhzte kalabilir buda hızlı olurmu bilemem daha önce denemediğim bişi

Uyum sorunu sadece bellek zamanlamaları değişik olan bellekler kullanılır ise gerçekleşebilecek bir olaydır. 7-7-7-18 zamanlaması ile çalışan bir bellek ile 8-9-8-20 zamanlaması ile çalışan bir bellek uyum sorunu yaşatacak, sistemde mavi ekran hataları, anlık donmalar ve kilitlenmeler, sistemin komple kilitlenmesi, programların ve uygulamaların geçici bir süre cevap verememesi gibi sorunların yaşanması olası hatalardır.

Haydi kolay gele !

TeYyArEe kardeşim öncelikle ilgin için çok teşekkür ederim fakat cahilliğime ver :D ben fazla bişi anlamadım sorduğum soru şu 1333 mhzlik rami 800 mhzlik ramin yanına takarsam pcnin hızı artarmı?ona göre 1333 mhzliği yada direk 800 mhzliği alıcam fakat yaza yeni pc alıcağım için fazla masraf yapmak istemiyorum ...

TeYyArEe kardeşim öncelikle ilgin için çok teşekkür ederim fakat cahilliğime ver :D ben fazla bişi anlamadım sorduğum soru şu 1333 mhzlik rami 800 mhzlik ramin yanına takarsam pcnin hızı artarmı?ona göre 1333 mhzliği yada direk 800 mhzliği alıcam fakat yaza yeni pc alıcağım için fazla masraf yapmak istemiyorum ...

bence sadece bellek miktarı artar ona göre hız değişirmi bilemem 

Edited by BPlC0nNecti0n

Bence yaza kadar 2 GB belleği kullanmaya devam et. 5-6 ay için DDR2 bellek satın almak, ve ilerde bu belleği bir şekilde elden çıkarmak senin için maddi olarak sıkıntılar yaratacaktır. Fazla yoğun şekilde işlemler yapmıyor isen, yaz'a yapacağın sistem terfisine kadar para harcamaya değmez. 

Haydi kolay gele !

Bence yaza kadar 2 GB belleği kullanmaya devam et. 5-6 ay için DDR2 bellek satın almak, ve ilerde bu belleği bir şekilde elden çıkarmak senin için maddi olarak sıkıntılar yaratacaktır. Fazla yoğun şekilde işlemler yapmıyor isen, yaz'a yapacağın sistem terfisine kadar para harcamaya değmez. 

Haydi kolay gele !

ben bunu 5-6 ay için almıyorum yaza bir laptop alıcam ama bu bilgisayarı kardeşim kullanıcak o yüzden ram takmak istiyorum bu işide ucuza getirmek istemiştim1333 mhzliği takarsam eğer hızda bi değişme olmıycaksa 800 mhzliği alıcam eğer 1333 mhzliği takarsam ve hızı artıcaksa pcnin ona göre 1333 mhzlik alıcam anlatabiliyomuyum?

Yukarıda da yazdığım gibi sistem otomatik olarak 2 belleğide 800 MHz olarak çalıştıracaktır. O yüzden seçimin 800 MHz olması gerekir. Ayrıca olası hatalardan kurtulmak için şu anda kullandığınız belleklerin üzerindeki stickerde yazan timing (zamanlama) kontrol ederek alacağın belleklerin aynı zamanlamaya sahip olduğunu kontrol edin.

Örnek olarak verdiğim resimde CL 3-3-2-8 şeklinde yazıyor. 

[spoiler]

large_RAM_sticker.jpg

[/spoiler]

Haydi kolay gele !

sallama konusunda sınır yok toplayıp ikiye bölermiş
en yavaş parca söz konusu burada
işlemci ne kadarı destekliyor ramler ne kardarı destekliyor
anakart ne kadarı destekliyor

örnek
p5gc-mx 800 fsb destekliyor
p5gc-mx 1333 anakartı ise 1333 desteliyebiliyor

yani asus aynı anakatın 1333 destekleyen yenisini çıkarmış
aynı çipsetin yeni versiyonunda intel fsb yi yükseltmiş asusda hemen desteklemiş

yeni anakrtlarda
xmp çıktı ramleri işleciden bağımsız overcloklu olarak mhz sini artırıyor

hızı endüşük parça neise ona göre çalışır
faydası olur ama aynı mhz deki gibi performanslı olmaz
belkide sorun bileçıkarabilir.
ben olsam drr3 2 tane alıp çift kanal çalışmalarını sağlardım

Edited by tutuklu8