Jump to content

Ekran Kartı Tavsiyesi

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar... Msı G31M3-L V2 anakartım var 512 mb ekran kartı şu anda takılı fakat ben 1 gb 256 bit takmak istiyorum acaba anakartım kaldırır mı?

ve kaldırırsa öneriniz varmı mümkünse vatan computerdan...birde bu ekran kartı desteği neye göre belirleniyor?onuda belirtirseniz çok sevinirim ...

Teşekkürler...

Size sadece bir şey söyleyeceğim. Eski bir teknolojiye yeni bir teknolojiyi entegre etmeye çalışmayın. Neden mi ? Arzuladığınız hayal ettiğiniz performansı alamazsınız. Tavsiyem kasanızı komple yenilemeniz. İşlemci & ram gibi donanımlar yavaş olduktan sonra sadece ekran kartının hızlı olması pek bir şeyi değiştirmeyecektir.

Size sadece bir şey söyleyeceğim. Eski bir teknolojiye yeni bir teknolojiyi entegre etmeye çalışmayın. Neden mi ? Arzuladığınız hayal ettiğiniz performansı alamazsınız. Tavsiyem kasanızı komple yenilemeniz. İşlemci & ram gibi donanımlar yavaş olduktan sonra sadece ekran kartının hızlı olması pek bir şeyi değiştirmeyecektir.

benim amacım kasanın çok hızlı olması falan değil sadece bazı oyunları açabilecek kadar geliştirmek istiyorum...Kasamın en azında 2 sene daha böyle idare edebileceğini düşünüyorum... Bunları alınca zaten işlemcim o kadar düşükte değil O.C. yaparım eğer hızlı olmazsa...sizden sadece tavsiye istiyorum neye göre belirleniyor ve siz ne öneriyorsunuz? benim öğrenmek istediğim şey bu...

Ati 4850 var onu tak derim fiyat olarakta çok ucuz 150-160 lira 1 gb 256 bit ama slotuna bakmadım. zira bu kartı takarsan poweride değiştirmek zorunda kalırsın. Kart ek beslemeye gereksinim duymakta.

Ati 4850 var onu tak derim fiyat olarakta çok ucuz 150-160 lira 1 gb 256 bit ama slotuna bakmadım. zira bu kartı takarsan poweride değiştirmek zorunda kalırsın. Kart ek beslemeye gereksinim duymakta.

Ekran kartı slotunun ne olduğunu nasıl öğreniriz? Demek istediğim benim ramler DDR2  DDR3 ram uymaz belli fakat DDR3 yada DDR5 ekran kartı uyarmı?

Anakartın ekran kartı yuvası PCI-ex16 bahsettiğim ekran kartı uyar buna. DDR3 VE DDR5 dediğimiz ekran kartının kendi belleği onda sorun çıkmaz. Ama Poweri değiştirmen gerekir. Ve 4850 ekran kartı özellik ve fiyatlarına göre mükemmel bir performansa sahip. Küçük kuzenimin kasasına taktım bizzat sizi memnun eder.

v2-61115.jpg

Edited by hackermemo

Merhaba arkadaşlar iki ekran kartı arasında fiyat ve donanım özelligi acısında anlayamadıgım bircok sey var yardım ederseniz sevinirim .

1. kart : NVIDIA Quadro 4000 2GB Üst Seviye 3D Ekran Kartı

2. kart : Sapphire hd 7990 6gb gddr5

nvidia olan neredeyse 1000 dolar olmasına ragmen 2 gb 

sapphire olan 700 dolar civarlarında 6 gb bu orantısızlık neden kaynaklanıyor hangisi daha iyi ..

Merhaba arkadaşlar iki ekran kartı arasında fiyat ve donanım özelligi acısında anlayamadıgım bircok sey var yardım ederseniz sevinirim .

sapphire olan 700 dolar civarlarında 6 gb bu orantısızlık neden kaynaklanıyor hangisi daha iyi ..

Sapphire hd 7990 bu kart 768 bit ( 384x2). Nvidia Quadro 4000 ise 256 bit sadece. Sapphire Hd 7990 almanız daha iyi.

Merhaba arkadaşlar... Msı G31M3-L V2 anakartım var 512 mb ekran kartı şu anda takılı fakat ben 1 gb 256 bit takmak istiyorum acaba anakartım kaldırır mı?

ve kaldırırsa öneriniz varmı mümkünse vatan computerdan...birde bu ekran kartı desteği neye göre belirleniyor?onuda belirtirseniz çok sevinirim ...

Teşekkürler...

PCI-e bağlantısına sahip ekran kartları anakartın verdiği destek doğrultusunda aynı SATA bağlantılarında olduğu gibi geriye dönük destek vermektedirler. Bu bağlantılar PCI-e 1.0a (2,5 GT/s), PCI-e 1.1 (2,7 GT/s), PCI-e 2.0 (5 GT/s), PCI-e 2.1 (6,4 GT/s) ve PCI-e 3.0 (8 GT/s) versiyonları olarak günümüze kadar gelmiştir. Bu bağlantılar PCI-e x16 olarak tanımlansa dahi veri aktarım hızları (GT/s) nedeni ile farklılıklar taşırlar. GT/s (Gigatransfer per second) olarak adlandırılan bu veri aktarımı ekran kartı ile CPU-kuzey köprüsü arasındaki veri akışı için düzenlenmiş olan veriyolu bant genişliğini ifade eder. Daha anlaşılır şekilde açıklamak gerekir ise 1 GT/s = 953,6 MB/s anlamına gelir.

Ekran kartı seçiminde önemli olan anakartın verdiği desteği bilmek önemlidir. Nedeni ise PCI-e 1.0a slotuna sahip bir anakartta PCI-e 3.0 olan bir ekran kartı tam anlamı ile verim sağlayamayacaktır. PCI-e 3.0 bir ekran kartı saniyede 7.43 GB/s veri aktarımına sahipken PCI-e 1.0a bir anakart malesef bu veri akışının ancak 3'te 1'i kadar veri akışı sağlayacaktır. Bu darboğaz olarak adlandırılan takılma ve ufak kilitlenme sorunlarına yol açacağı için performans yeterince tatmin edici olmayacaktır.

Ekran kartlarının CPU-RAM gibi donanımların yavaşlığı ile birebir ilişkisi yoktur. Anakart üzerinde konumlandırılmış olan PCI-e soket tipine göre bu donanımsal farklar aşılabilir. Mesela G31 chipsetli bir anakart (LGA775), E5200 (2,5 GHz) ve DDR2 800 MHz RAM bulunan bir sistem ile G45 chipsetli (LGA775), Q8300 (2,5 GHz) ve DDR2 800 MHz bir sistemin kullanmış olduğu veriyolu farkından dolayı aynı ekran kartı 2 sistemde de farklı performansa sahip olacaktır. Örnek olarak vermiş olduğium işlemci soketi, işlemci hızı ve RAM türünün aynı olduğunu görmüşsündür. Ancak birinci sistem (G31) PCI-e 1.0a veya PCI-e 1.1 kullanırken ikinci sistem PCI-e 2.0 kullanmaktadır. Birinci sistem 953 MB/sn veri aktarımı yapar iken ikinci sistem PCI-e 2.0 farkı ile 4.73 GB/sn gibi veri aktarımına sahiptir.

2 ekran kartının aralarındaki asıl fark kullanım amaçları nedeni ile birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Quadro 4000 profesyonel ekran kartı olarak nitelendirilen ve AutoCAD, 3DS MAX, Adobe Premiere gibi çoklu vektörel hesap mantığı için geliştirilmiş GPU'ya sahiptir. Aynı anda hem grafik hemde matematiksel hesap işlemi yapabilmektedir. HD 7990 ise tamamen grafik üzerine geliştirilmiş ve günlük grafik işlemleri harici ek özelliklere sahip olmayan bir ekran kartıdır. 

Haydi kolay gele !

4850 ekran kartı crysis 3 de çıkmasıyla tamamen fiyat peformans kartı ünvanını kaybetmişrir

ayrıca boşta bile 60 65 derece sıcaklıkla zaten bana göre alınası bir kart değil bol bol kafa şişiriyor

dx 10 oyunlarında iyi ferformans veriyor fakat artık çok daha iyi alternatifleri var

4850 ekran kartı crysis 3 de çıkmasıyla tamamen fiyat peformans kartı ünvanını kaybetmişrir

ayrıca boşta bile 60 65 derece sıcaklıkla zaten bana göre alınası bir kart değil bol bol kafa şişiriyor

dx 10 oyunlarında iyi ferformans veriyor fakat artık çok daha iyi alternatifleri var

Crysis 3 ve alternatif ekran kartları konusunda haklısınız ama boşta 60 65 hd 4850'nin ilk modellerinde var. hackermemonun resmindeki 4850'yi kullanıyorum gayet iyi boşta 40-45 derece soğutucu %25'de yükte ise 60-65 dereceyi görüyor soğutucu %50'de iken.

Kardeşim öyle bir kasa ile Crysis 3 diyorsun :D Adam ufak tefek oyunu oynasın yeter diyor.Crysis 3 için bence kasasını komple değiştirmeli sen ne dersin ? :D Yani 4850 değil 7990'da taksan o kasaya yine oynayamazsın o oyunu :D

Edited by hackermemo

kardeş bende onu düşünüyordum lakin kasamda 350 Wattlık bir güç kaynağı var sizce yetmezmi?

PCI-e bağlantısına sahip ekran kartları anakartın verdiği destek doğrultusunda aynı SATA bağlantılarında olduğu gibi geriye dönük destek vermektedirler. Bu bağlantılar PCI-e 1.0a (2,5 GT/s), PCI-e 1.1 (2,7 GT/s), PCI-e 2.0 (5 GT/s), PCI-e 2.1 (6,4 GT/s) ve PCI-e 3.0 (8 GT/s) versiyonları olarak günümüze kadar gelmiştir. Bu bağlantılar PCI-e x16 olarak tanımlansa dahi veri aktarım hızları (GT/s) nedeni ile farklılıklar taşırlar. GT/s (Gigatransfer per second) olarak adlandırılan bu veri aktarımı ekran kartı ile CPU-kuzey köprüsü arasındaki veri akışı için düzenlenmiş olan veriyolu bant genişliğini ifade eder. Daha anlaşılır şekilde açıklamak gerekir ise 1 GT/s = 953,6 MB/s anlamına gelir.

Ekran kartı seçiminde önemli olan anakartın verdiği desteği bilmek önemlidir. Nedeni ise PCI-e 1.0a slotuna sahip bir anakartta PCI-e 3.0 olan bir ekran kartı tam anlamı ile verim sağlayamayacaktır. PCI-e 3.0 bir ekran kartı saniyede 7.43 GB/s veri aktarımına sahipken PCI-e 1.0a bir anakart malesef bu veri akışının ancak 3'te 1'i kadar veri akışı sağlayacaktır. Bu darboğaz olarak adlandırılan takılma ve ufak kilitlenme sorunlarına yol açacağı için performans yeterince tatmin edici olmayacaktır.

Ekran kartlarının CPU-RAM gibi donanımların yavaşlığı ile birebir ilişkisi yoktur. Anakart üzerinde konumlandırılmış olan PCI-e soket tipine göre bu donanımsal farklar aşılabilir. Mesela G31 chipsetli bir anakart (LGA775), E5200 (2,5 GHz) ve DDR2 800 MHz RAM bulunan bir sistem ile G45 chipsetli (LGA775), Q8300 (2,5 GHz) ve DDR2 800 MHz bir sistemin kullanmış olduğu veriyolu farkından dolayı aynı ekran kartı 2 sistemde de farklı performansa sahip olacaktır. Örnek olarak vermiş olduğium işlemci soketi, işlemci hızı ve RAM türünün aynı olduğunu görmüşsündür. Ancak birinci sistem (G31) PCI-e 1.0a veya PCI-e 1.1 kullanırken ikinci sistem PCI-e 2.0 kullanmaktadır. Birinci sistem 953 MB/sn veri aktarımı yapar iken ikinci sistem PCI-e 2.0 farkı ile 4.73 GB/sn gibi veri aktarımına sahiptir.

2 ekran kartının aralarındaki asıl fark kullanım amaçları nedeni ile birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Quadro 4000 profesyonel ekran kartı olarak nitelendirilen ve AutoCAD, 3DS MAX, Adobe Premiere gibi çoklu vektörel hesap mantığı için geliştirilmiş GPU'ya sahiptir. Aynı anda hem grafik hemde matematiksel hesap işlemi yapabilmektedir. HD 7990 ise tamamen grafik üzerine geliştirilmiş ve günlük grafik işlemleri harici ek özelliklere sahip olmayan bir ekran kartıdır. 

Haydi kolay gele !

Valla TeYyArEe hocam yine on numara bir paylaşım yapmışsınız saolun ama dediklerinizi pek anlayamadım açıkçası biraz daha sade bir dille açıklarsanız çok mutlu olurum...

yani şimdi kardeş ben bu ekran kartıyla cryis 3 oynayamazmıyım?eğer oynayamıycaksam oynayabileceğim bir ekran kartı önerirseniz sevinirim...

Kardeşim öyle bir kasa ile Crysis 3 diyorsun :D Adam ufak tefek oyunu oynasın yeter diyor.Crysis 3 için bence kasasını komple değiştirmeli sen ne dersin ? :D Yani 4850 değil 7990'da taksan o kasaya yine oynayamazsın o oyunu :D

kardeş biliyorum beklemezsin ama ben bu kasayla far cry 3 bile oynayabileceğimden eminim 2 gb daha ram olsa...şu ana kadar çalıştıramadığım 2 oyun var biri far cry3 diğeride crysis 3 ben kasama güveniyorum...Siz bana crysis 3 oynayabileceğim bir ekran kartı önerin yeter...

Directx 11 destekli ekran kartı alacaksın o zaman.

kardeş şimdi vatandan baktım 1 gb 256 bit ekran kartlarının hiç birinde dx 11 yok hepsi 10.1 1 gb 128 bit var hd5570 acaba o iyimidir.beni 2 sene zar zor idare edermi 2 senenin oyunlarını oynatırmı ?

edit:pardon biraz gereksiz bir soru olmuş aşağıda 350 Wattla ve 4 gb ramle sorunsuz çalışacağı yazıyormuş satış sayfasında ...

Edited by BPlC0nNecti0n

hmm peki bi şey sorucam benim ekran kartım dx 9 destekli ben directx 10-11 istiyen oyunları full ayarlarda kasmadan oynadım...peki 10.1 alıp 11 destekli oyunu asla oynayamazmıyım yani?

Directx 11 olacak illa ki ben bizzat denedim bunu. 10 ve alt sürümleri olmuyor yani.

Edited by hackermemo

hd 7750 al hem işlemcin dar boğaz yapmaz

hemde 300 watt lık psu ile bile kullanabilirsin (teneke olanlar değil)

zaten ekrankartına yatırılan para boşa gitmez yeni sisteminde 

kullanabilrisin sorun yok yani

crysis 3 te zorunluluk var adamlar kampanyasını bile yaptılar

dx 10 yaması çıksın diye

gerçekten anakart sistemin performansını beliryen bir etken dir

g31 ciple p45 arasında baya bir fark var

mesela sis pt880 pro cipsetli bir makine de 5770 kartımı denedim fps bir 45 oluyor bir 17 oluyor

g41 cipsetli anakartımda sabit 45 fps oluyor p45 cipsetli bir anakatım olsa yada yeni sistem z77 bir anakartım olsa 

daha farklı olur orası kesin

Edited by tutuklu8

@TeYyArEe,Açıklamanızda PCIe-1,2,3 karşılaştrması yapmışsınız.Pcie-2.0 veya 2.1 ile Pcie-3.0 arasında ggerçekten bariz bir fark var mı?Anakart pcie-2 desteklese bile Pcie-3 takılır demişlerdi ve aslında pci-3ün sadece sli ve crosfire bağlantılarında önemli oldugunu,tek kartlar için istediğimiz kartı takıp kullanabileceğimizi okumuştum bi yerlerde.Tamamen yanlış mı?Bi aydınlatır mısın?

Edited by STAN

@TeYyArEe,Açıklamanızda PCIe-1,2,3 karşılaştrması yapmışsınız.Pcie-2.0 veya 2.1 ile Pcie-3.0 arasında ggerçekten bariz bir fark var mı?Anakart pcie-2 desteklese bile Pcie-3 takılır demişlerdi ve aslında pci-3ün sadece sli ve crosfire bağlantılarında önemli oldugunu,tek kartlar için istediğimiz kartı takıp kullanabileceğimizi okumuştum bi yerlerde.Tamamen yanlış mı?Bi aydınlatır mısın?

PCI-e destekleri için geriye dönük destekleri olduğunu söylemek daha doğru olur sanırım. Yani PCI-e 3.0 bir ekran kartı PCI-e 2.0 yuvasına takılıp çalıştırılabilir. Tabi veri aktarımı PCI-e 2.0 standartları içerisinde çalışacağını söylemem gerekir. PCI-e 2.0, PCI-e 2.1 ve PCI-e 3.0 performans karşılaştırması yapmak oldukça zor. Çünkü anakartlarda kullanılan chipsetler farklı olduğu için karşılaştırmalar malesef tam anlamı ile gerçeği yansıtmıyor. Ancak test programlarının bizlere verdiği veriler doğrultusunda karşılaştırma yapılabilir. Senin PCI-e 3.0 için yazdıklarının bir kısmı doğru. Yani SLI ve CrossFire ile bariz fark mevcut ancak tek kart kullanımında PCI-e 2.1'e göre %5 - %10 gibi bir fark gözükmekte. Bu ufak farkın halihazırda kullanılan chipsetlerin tam destek vermemesinden kaynaklanıyor gibi gözüküyor. Haziran ayında çıkması beklenen INTEL LGA 1150 soketi ve Z87 chipsetlerde bu durumun aşılacağı ön görülmekte. Tek kart kullanımında PCI-e 3.0 teknolojisi şu anda bariz fark yaratmasa bile yeni çıkacak chipsetler ile ileride oldukça fark yaratacak gibi gözüküyor. Kısaca tablo olarak veriler şu şekilde şimdilik.

[table]

[tr][td]Anakart /Ekran kartı[td2]E.K PCI-e 2.0[td]E.K. PCI-e 2.1[td2]E.K. PCI-e 3.0[/td2][/td][/td2][/td][/tr]

[tr][td]Anakart PCI-e 2.0[td2]-----[td]%3 ila %7 arası[td2]%5 ila %10[/td2][/td][/td2][/td][/tr]

[tr][td]Anakart PCI-e 2.1[td2]-----[td]-----[td2]%5 ila %10[/td2][/td][/td2][/td][/tr]

[tr][td]Anakart PCI-e 3.0[td2]-----[td]-----[td2]-----[/td2][/td][/td2][/td][/tr]

[/table]

Haydi kolay gele !

hd 7750 al hem işlemcin dar boğaz yapmaz

hemde 300 watt lık psu ile bile kullanabilirsin (teneke olanlar değil)

zaten ekrankartına yatırılan para boşa gitmez yeni sisteminde 

kullanabilrisin sorun yok yani

crysis 3 te zorunluluk var adamlar kampanyasını bile yaptılar

dx 10 yaması çıksın diye

gerçekten anakart sistemin performansını beliryen bir etken dir

g31 ciple p45 arasında baya bir fark var

mesela sis pt880 pro cipsetli bir makine de 5770 kartımı denedim fps bir 45 oluyor bir 17 oluyor

g41 cipsetli anakartımda sabit 45 fps oluyor p45 cipsetli bir anakatım olsa yada yeni sistem z77 bir anakartım olsa 

daha farklı olur orası kesin

kardeş dediğine baktım benim düşündüğümle aynı fakat @hackermemo 128 bite hiç girme diyor acaba 256 bit dx 11 destekli 200 tlyi geçmeyecek ve vatan computerdan alabileceğim ekran kartı var mı ?

edit:eğer yoksa 128 veya 192 bitte olur 200 tlyi geçmeyecek dx 11 destekli tavsiye ederseniz sevinirim...

Edited by BPlC0nNecti0n

her 256 bit kart iyi değildir örnek istiyorsan  9600 gt bit olayını fazla kafaya takmayın

size bir lik vereyim bu durumlar için açmış olduğum bu liste çok güvenilir site olan toms hardware tarafından hazırlanmıştır

http://www.tnctr.com/topic/210798-ythlemci-ve-ekran-kartlary-performans-syralamalary/

Edited by tutuklu8