Jump to content

Dershane Otomasyon Dataları Hacklendi

BLACKFAN
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar tanıdığım bir dershane müdürü, kendilerinin server bilgisayarındaki datalarına ip sine ulaşan bir kişi tarafından girildiğini ve dataların şifrelendiğini söyledi. e-mail yoluyla müdür ile irtibata geçip 3500$ karşılığında dataların şifresini verebileceğini söylemiş. bu durumda adli mercilere olay intikal ettirilmiş fakat bu süreç devam ederken dersanelerin o dataları kullanamadan beklemek gibi bir lüksü yok. 5 gündür iki farklı programla şifre taraması yaptırıyoruz yalnız bi sonuc alabileceğimizi düşünmüyorum. Daha önce böyle bir durumla karşılaşan veya konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar bize yardımcı olabilir lermi?

şuanda koyamam durumu bana telefonda ilettiler şehir dışında olduğum için gidip bakamadım yalnız rarlı dosyanın şifrelendiğini söylediler bende şifre kırıcı programla tarama yapmalarını söyledim. dosya uzantısını öğrenip geri döneceğim.  ip si yabancı ve mailde ingilizce atılmış , belki proxy kullanıyorda olabilir . iş adli mercilere kalırsa süreç baya uzayacak gibi görünüyor. 

yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 1 sene önce aynı sıkıntı ile ilgili bir arkadaşın problemi olmuştu. konu çok tartışıldı ama bir sonuca varılamadı diye hatırlıyorum.

aynen bende hatırlıyorum o konuyu çok uzun zaman oldu. 

pazarlıktan başka bir yol yok gibi görünüyor otomasyon şirketini dava edebilirlermi arkadaşlar böyle bir durumda çünkü sisteme giriş şifreli ama dataya ulaşmak şifreli değil dısardan birinin müdahalesine acık yani demek istediğim normal bir pc kullanıcısı bile direk müdahale edebiliyor bizde bunu bu olaydan sonra fark ettik. 

Aynı olay çalıştığımız bi müşterimizin başınada gelmişti.

Adam server a girmiş.

Veritabanı dosyalarını şifrelemiş ve masaüstüne bilgi notu ile iletişim için mail adresi bırakmış.

Polise falan başvurdular ama polis bişey yapamadı.

Baya bi uğraştılar şifreyi kırmak için ama başaramadılar.

Ve en sonunda adamla anlaşıp parayı havale ettikten sonra adam verilerin şifresini kaldırdı.

Allah yardımcınız olsun. İşiniz zor açıkçası.

Sanırım müşterimize bulaşan kişi sizede bulaşmış.

Aynı parayı talep etmişti çünkü o da.

Beyfendi Sunucunuz Windows Mu Linux mu ? Veya Sql mi kullanıyosunuz veritabanı olarak ? sunucunun işletim sistemine bağlı olarak size yardımcı olabilirim eğer centos Linux Freebsd Gibi bir işletim sisteminiz varsa halledebilirim Windows İse Başka Birisine hallettirebilirim .. Bunlara bağlı olarak bana ulaşın Gerekli birkaç bilgiyide sizden aldıktan sonra net olarak size söyleyeblirim durumunuzu ...  

Beyfendi Sunucunuz Windows Mu Linux mu ? Veya Sql mi kullanıyosunuz veritabanı olarak ? sunucunun işletim sistemine bağlı olarak size yardımcı olabilirim eğer centos Linux Freebsd Gibi bir işletim sisteminiz varsa halledebilirim Windows İse Başka Birisine hallettirebilirim .. Bunlara bağlı olarak bana ulaşın Gerekli birkaç bilgiyide sizden aldıktan sonra net olarak size söyleyeblirim durumunuzu ...  

Sunucu windows veri tabanı olarak sql kullanıyoruz. Şimbi bu hacker ilk önce bizim sql servera girip dataları rar. lamış şifrelemiş sonra sql serverı silmiş.  bizde recovery li programlarla silinen dosyanın kalmış olabileceğini düşünerek arattırma yaptık ama sonuç boş. Polisler sürekli arıyorlar yardımcı olma niyetindeler ama ellerinden birşey gelmediğini söylüyorlar . en az 5-6 tane bilişimci ye gösterdik kasayı bişey cıkmadı,pazarlık yapmaya karar verdik en son 1200$ a cekti fiyatı 

verilerin yedeği yok mu hiç?

sunucu nerede barındırılıyor?

aklımıza hiç böyle bir ihtimal gelmedi yedeği yoktu :S

Boşuna uğraşıp kendinizi yormayın, bırakılan mail adresini üzerinden iletişime geçsinler ve pazarlık yapsınlar. Bu tip bir çok olayla karşılaştım, polisten olumlu bir sonuç alamazsınız ancak yine de yine de başvurun.

• Editor

Bu İşin Kolayı Var Kardeş Adamlar SSK Yİda Aynı Bu Şekil Yapmışlardi Çözük. Çözümü Basit Sadece Pm Atman Yeterli....

Bu aralar moda oldu valla PM at yardım edeyim :D.BUradan anlatta herkez faydalansın.

Tmm güzel söylüyorsunuz ve şifreler dediğiniz gibi çözüldü. Peki bunu sizin yaptığınızı biz nasıl anlayacağız? Derdim, sizi yermek veya küçük düşürmek değil, fikir edinmek isteyen veya mağdur kişilerin doğru kişilerle iletişime geçmesini sağlamak. O yüzden laf değil de biraz icraat göstermenizi istemek daha faydalı olabilir gibime geliyor. Yine de karar sizin. Ayrıca Ssk'yı arasam bana bir isim verdiler farz edelim, bunun siz olduğunuzu nasıl doğrulayacağız? Veya ssk'ya direkt sizi sormak istedim, kimin/hangi firmanın ismini vereceğim?