Jump to content

Windows 8 Kurduktan Sonra Bilgisayar Açılmıyor

injuste
 Share

Recommended Posts

Babamın bir arkadaşının bilgisayarına format atacaktım, baktım ram falan uygun dedim atayım w8. Keşke demez olaydım. Formatı atarken içeriye gittim hani şu windows dosyaları kopyalıyor kuruyor vb. şeylerin olduğu yer sonra bi geldim pc yeniden başlamış dedim heralde tamamlanmış sandım. Sonra bekledim hiçbir tepki vermiyor.

Ekran resmini çekmeyi unuttum bu kutunun üstündeki resme çok benzer bir ekran geliyor sonrasında aygıtları tanıması yazıların gelmesi falan lazımken hiçbir tepki vermiyor.

87068.jpg

Anakartın modeli P5GPL-X resimdekinin aynısı, ayrıca bu sorundan sonra çok fazla ses geliyor kasadan.

Ne yapmalıyım lütfen yardım edin önemli bir konu.

Ayrıca devamı falan gelse XP kuracağım. fakat o da mümkün değil acil yardımınız lazım ne yapmalıyım.

Edited by injuste

Arkadaş Harddisk veya dvd rw de sorun olabilir bi o parçaları çıkarıp dene  yada bios a  girip harddiski görüyormu diye bak 

Bios menüsüne bile gelemiyorum, anakartın reklamında duruyor hiçbirşey gelmiyor.

elinde ne var windows7-xp cd, usb bellek?

Windows 8 dvd, Windows XP dvd(cd ye atmadım), usb belleğim var ama işletim sistemi falan atmadım.

Bios menüsüne bile gelemiyorum, anakartın reklamında duruyor hiçbirşey gelmiyor.

Windows 8 dvd, Windows XP dvd(cd ye atmadım), usb belleğim var ama işletim sistemi falan atmadım.

O zaman harddiski çıkarıp dene rebort deviceyle başlayan bir hata verirse demekki harddiki ıhhh dene cevabını yaz

arkadaşın dediği gibi eğer anakart resminde takılıyor ise hardiski çıkar makinayı başlat ...başlattıktan sonra anakart reklamı geçer ise ya hard diskte sıkıntı var yada küçük bir ihtimal hardiskin data kablosunda sıkıntı olabilir...

dostum eğer anakartın reklam penceresinde kalıyorsa, ekranı iyica oku aşağıya kenara kıyıya köşeye bak, ..............PRESS..........to post screen tarzınd abir şey yazar ve akabinde arka planda siyah ekran üzerindeki sayılar marklar, odd-fdd-hdd-ram sayımı olan biosa girme ekranının olduğu pencere gelir, orada nerede takılıyor bir bak

ardından  ODD-USB-HDD çıkar bilgisayarı başlat başlıyorsa bunlardan birinde sorun var, eğer ankart üzerinde speaker varsa bipliyor mu anakart, kaç kere bipliyor, ayrıca Harddisk işlem ışığına bak, devamlı yanıyor mu, yanmıyor mu? ayrıca anakartın pilini çıkart üzerindeki statik elektiriğin boşalması için 3-5 kere başlatma düğmesine bas, ardından yeniden pili tak ve pc yi başlat,.. ayrıca anakart üzerinde kapazitörlerin üstüne bak patlama var mı diye? ya da tam o donduğu ekranda DEL-F2-F8-F11-F12 gibi tuşlara bas belki klavye ya da mouse kablosunda problem vardı, post screen geçmez ve senden o tuşlara basmanı ister, 

hdd yi sök. ramlerini çıkar. pc yi aç.

az bekle bip bip diye ses çıkarsa kapat. Ardından bios pilini çıkar. pc yi çalıştır 30 sn kadar.

Ardından bios pilini ve rami tak.Büyük ihtimalle pc açılacakdir. Hdd bulunamadı diyecektir. Ardından Hdd yi tekrar Tak. Büyük ihtimalle Windowsunda Açılacaktir :)

Hadi Hayırlı olsun ;)

hdd yi sök. ramlerini çıkar. pc yi aç.

az bekle bip bip diye ses çıkarsa kapat. Ardından bios pilini çıkar. pc yi çalıştır 30 sn kadar.

Ardından bios pilini ve rami tak.Büyük ihtimalle pc açılacakdir. Hdd bulunamadı diyecektir. Ardından Hdd yi tekrar Tak. Büyük ihtimalle Windowsunda Açılacaktir :)

Hadi Hayırlı olsun ;)

Dediklerinizi yaptım fakat hiçbir değişiklik yok.

dostum eğer anakartın reklam penceresinde kalıyorsa, ekranı iyica oku aşağıya kenara kıyıya köşeye bak, ..............PRESS..........to post screen tarzınd abir şey yazar ve akabinde arka planda siyah ekran üzerindeki sayılar marklar, odd-fdd-hdd-ram sayımı olan biosa girme ekranının olduğu pencere gelir, orada nerede takılıyor bir bak

ardından  ODD-USB-HDD çıkar bilgisayarı başlat başlıyorsa bunlardan birinde sorun var, eğer ankart üzerinde speaker varsa bipliyor mu anakart, kaç kere bipliyor, ayrıca Harddisk işlem ışığına bak, devamlı yanıyor mu, yanmıyor mu? ayrıca anakartın pilini çıkart üzerindeki statik elektiriğin boşalması için 3-5 kere başlatma düğmesine bas, ardından yeniden pili tak ve pc yi başlat,.. ayrıca anakart üzerinde kapazitörlerin üstüne bak patlama var mı diye? ya da tam o donduğu ekranda DEL-F2-F8-F11-F12 gibi tuşlara bas belki klavye ya da mouse kablosunda problem vardı, post screen geçmez ve senden o tuşlara basmanı ister, 

pcmemo adlı arkadaşın dediklerini yaptım fakat hiçbir değişiklik olmadı fakat bu sefer resim çektim.

ilk önce şu ekran geliyor.

nubb3.jpg

ardından eğer çok hızlı bir şekilde açıldığı gibi del e basarsam.

nubjt.jpg

nublh.jpg

Ne birşey anladım nede birşey yapabiliyorum bir zahmet yardım edin.

Burdan sonra hiçbirşey yapmıyor duruyor öyle.

Edited by injuste

dostum görebildiğim kadarıyla Harddisk işleminde duruyor, o ekranı hızla geçiyor diyorsan PAUSE tuşuna basarsan orada durur, tam ekran foto çekebilir misin? 

1024+512 ram üzerinde anakartın, 512liği çıkar öyle dene? ya da 1024ü çıkar sadece 512 kalsın öyle dene? DEL tuşuna basınca biosa giriyor mu? aşağıda yazılan yazılar vardır orada neler yazıyor ekranın hemen altında onu da çeksen sana zahmet?

dostum görebildiğim kadarıyla Harddisk işleminde duruyor, o ekranı hızla geçiyor diyorsan PAUSE tuşuna basarsan orada durur, tam ekran foto çekebilir misin? 

1024+512 ram üzerinde anakartın, 512liği çıkar öyle dene? ya da 1024ü çıkar sadece 512 kalsın öyle dene? DEL tuşuna basınca biosa giriyor mu? aşağıda yazılan yazılar vardır orada neler yazıyor ekranın hemen altında onu da çeksen sana zahmet?

Hepsi bu başka birşey yazmıyor.

hard diski çıkarıp denedinmi ? hardiski çıkar makinayı aç bakalım orayı geçecekmi?çünkü hard diskte takılıyor gibi...

Harddiski çıkardığımda geçiyor falat çok hızlı birşeyler yazıp siyah bir ekrana geçiyor.

Hepsi bu başka birşey yazmıyor.

Harddiski çıkardığımda geçiyor falat çok hızlı birşeyler yazıp siyah bir ekrana geçiyor.

Harddiskin data kablosunu değiştir mesela dvd romunki uyuyorsa onunkiyle değiştir dene.

Ya şimdi format atmadan önce böyle değildi, nasıl yazılımsal değilde donanımsal olur ki?

Bu gördüğümüz ekran capsi pc nin yazilima geçmeden önceki bölümü burda görülen sıkıntılar donanımsaldır

eğerki diski çıkardığında geçiyorsa 2 seçenek var ya diskte sıkıntı oldu yada az önce yazdığım gibi data kablosunda sıkıntı olabilir...data kablosunu değiştirebiliyorsan öle dene...onda da sıkıntı çıkarırsa diskte sıkıntı var demektir...

dostum HDDyi çıkar biosa girmeyi dene, orada bak bakalım, BOOT PRIORITY, başlangıç önceliği kimde, Ya da orada F8( to BBS SETUP yazıyor ya, F8(e bas o ekrandayken önüne yeni bir pencere açılacak oradan HDDyi seç bakalım belki boot olarak network kart ya da fdd seçili ise sorun çıkabilir, eğer ki olmuyorsa başka bilgisayarda MAXBLAST uygulamaısnı indir, isoyu cd ye yazdır o harddiski bu programla onar,

biraz kulağın hassassa kulağını bilgisayara daya bak harddiski dinle DIUUVVV diye ses gelip gelip duruyor mu harddisktn ama fanlardan değil bir de ara sıra tık tık diye harddisk vuruyor mu, ayrıca bunu elini harddiskin üzerine koyarak da bakabilirsin

ozetle olasılıklar

partıtıon cokmus

hdd arızalı

hdd kablosu arızalı

anakart arızalı

kurarken guc kesıntısı olduysa bolum hasar gormus olabılır oyle ıse 98 dıskı ıle fdısk yapmanı onerırım

arkadaslar yukarıda soylemısler zaten soylenılenlerı denersen sonuc alabılırsın

emanet ıs zordur kolay gelsın

Arkadaş "partıtıon cokmus" diyerek doğru tespitte bulunmuştur.Maalesef windows 8 ile karşılaşılan bir sorundur ki kendi tespitlerime göre hiçte azımsanmayacak bir sorundur.Benim karşılaştıgım bu tip sorunlar windows 7 de iken Windows 8 terfi derken meydana geliyor.Bence sorun şundan kaynaklanıyor:Windows 7 kendine 100 mb alan ayırıyor.Windows 8 ise kendine 350 MB alan ayarıyor ön yükleme v.s için.Eğer siz kurulumda 100 mb bu alanı silmezseniz Windows 8 direk bu alanı kullanıyor ve haliyle 100 mb alan yetmiyor.Bu durum kurulumun yarıda kalmasına hatta HDD bölümlerini çökertmesine sebeb oluyor.Özellikle dizüstü bilgisayarlarda bu durum meydana geliyor

Bir linux dağıtımı varsa muhtemelen açılacaktır.Gerekli dosyalarınızı yedekleyin ve linux dağıtımını kurun (herhangi bir dagıtım olabilir,ubuntu,mint,pardus,vs) hdd komple biçimlendirin.Aslında Live DVD üzerinden gerçekleştirsin diyenler olabilir ama linux dağıtımları kurulu yada canlı-dvd üzerinden Windows kurulu bölüme ulaşamıyor.Buda işe yaramazsa hdd söküp başka makinaya bağlayın ve öyle biçimlendirin yada Win98 CD si ile FDISK yapın

Bu arada Windows 8 kutlamak gerekli.Saçma-sapan sorunları yüzünden Windows 98 tekrar diriltti