Jump to content

Medeniyet Sizce Nedir?(Soru)

nano68
 Share

Recommended Posts

Anlamı geliş yeri :

Medeniyet (Uygarlık) nedir?
Uygarlık veya medeniyet, bir ülke veya toplumun, maddi ve manevi varlıklarının, düşünce, sanat, bilim, teknoloji ürünlerinin tamamını ifade eder. Uygar kelimesi, yerleşik hayata ilk geçen Türk kavimi olan Uygurlardan gelmektedirnokta.png
Medeniyet ve uygarlık kavramları çoğunlukla aynı anlamda kullanılmakla birlikte, uygarlığın daha geniş bir anlam taşıdığını ifade etmek mümkündür.
Medeniyetin, belirli bir insan topluluğu veya topluluklarının belirli bir coğrafya üzerinde ve belirli bir zaman içinde ortaya koydukları değerlerle sınırlı olmasına karşı; uygarlık kavramının, binlerce yıl devam eden gelişmeler sonunda, insan aklının, bilim ve teknolojisinin katkısı ile ortaya çıkan ve tüm insanlığın eseri ve malı olan evrenselliği sözkonusudur.
Uygarlığın doğuşuna ve yükselişine Çin'den Uygur ve Orta Asya Türklerine; Hindistan'dan ve Mezopotamya medeniyetinden eski Mısır medeniyetine; Ege kıyılarındaki antik çağ sitelerinden Roma'ya; Batı Avrupa'da aydınlanma çağını yaratan, sanayi inkılabını gerçekleştiren milletlere ve nihayet Amerika ve Uzak Doğu'daki Japonlar'a kadar, tarih boyunca sayılamayacak kadar çok ülkenin ve ulusun katkısı olmuştur ve olmaya da devam etmektedir

Kaynak: http://medeniyet.nedir.com/#ixzz2XMzxl6Yh

Bana soracak olursanız

Çevrenize bakınca anlayacaksınız

Herkesin kafasında bir medeniyet zaten var lakin birbirlerini görmek ve anlamada sıkıntılar yaşanıyor

sebeb dil bütünlüğü olmayışı

dünyada herkes tek dil bilmiş olsaydı, dünya daha iyi yöndemi yoksa daha kötü yöndemi giderdi acaba ?

Şu dünyada ağaça ,hayvana ve canlılara saygı olayı bitmiş

Herkes medeniyet biziz olarak idda edenler ,kaçırdıkları nokta var

Medeniyet dediğiniz oyunu bu dünyaya kurduk ve bu dünyanın kurallarına uymak zorundayız

Zaten bu dünya herkesi yavaş yavaş alıyor oyundan ......................

Not:Sözüm meclisten dışarı ,kimse üzerine alınmasın...

Edited by mesale0077

.. toplumun kültürü yani maddi manevi varlıklarının tümü..

Konu sorusuna en kısa ve en doğru (aslında tek doğru) cevap.. Server Tanilli'nin 'Uygarlık Tarihi' isimli eserindeki tanımlamadır. Konuyu merak edip öğrenmek isteyenler ilk baskıları1970'lerde yayınlanan bu eseri eğer bulabilirlerse okumalılar.

Bilmeyen genç kuşak için Server Tanilli'nin bir anayasa hukuku profesörü olup İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi olduğunu, Uygarlık Tarihi derslerine gisrdiğini ve yazdığı bu Uygarlık Tarihi isimli eserininde aynı zamanda bu dersin temel kitabı olduğunu, 70'li yılların sonlarında bir sağcı militan tarafından vurularak belden aşağısı felçli olarak yaşamını sürdürdüğü ve 12 Eylül darbesi sonrasında Avrupada uzun yıllar sürgün hayatı yaşayıp daha sonra Türkiyeye döndüğünü ve 2011 yılında yaşamının nihayet bulduğunu belirtmek isterim.

Vesile ile bu demokrat hocamızı saygıyla anıyorum.

Diyordumki..

Ben mesajımı yazarken bir doğru cevap daha yazıldı ve bu defa daha açıklayıcı bir muhteva ile yazıldı;

Medeniyet (Uygarlık) nedir?
Uygarlık veya medeniyet, bir ülke veya toplumun, maddi ve manevi varlıklarının, düşünce, sanat, bilim, teknoloji ürünlerinin tamamını ifade eder. Uygar kelimesi, yerleşik hayata ilk geçen Türk kavimi olan Uygurlardan gelmektedirnokta.png
Medeniyet ve uygarlık kavramları çoğunlukla aynı anlamda kullanılmakla birlikte, uygarlığın daha geniş bir anlam taşıdığını ifade etmek mümkündür.
Medeniyetin, belirli bir insan topluluğu veya topluluklarının belirli bir coğrafya üzerinde ve belirli bir zaman içinde ortaya koydukları değerlerle sınırlı olmasına karşı; uygarlık kavramının, binlerce yıl devam eden gelişmeler sonunda, insan aklının, bilim ve teknolojisinin katkısı ile ortaya çıkan ve tüm insanlığın eseri ve malı olan evrenselliği sözkonusudur.
Uygarlığın doğuşuna ve yükselişine Çin'den Uygur ve Orta Asya Türklerine; Hindistan'dan ve Mezopotamya medeniyetinden eski Mısır medeniyetine; Ege kıyılarındaki antik çağ sitelerinden Roma'ya; Batı Avrupa'da aydınlanma çağını yaratan, sanayi inkılabını gerçekleştiren milletlere ve nihayet Amerika ve Uzak Doğu'daki Japonlar'a kadar, tarih boyunca sayılamayacak kadar çok ülkenin ve ulusun katkısı olmuştur ve olmaya da devam etmektedir

Kaynak: http://medeniyet.nedir.com/#ixzz2XMzxl6Yh

Edited by temmuz

Medeniyet, felsefe tarzı derslerin ödev konularını gelip forumda yem atarak yaptırmamaktır ;)

Bu benim ödevim falan değil.İnsanların görüşlerini merak ettiğim için açtım yaz yaz ne ödevi ünili bile değilim üniler kapandı mı bile bilmiyorum

Bende STAN abimizin verdiği sitelere ekleme yapacağım

-Ekşi Sözlük

-İnci Sözlük

dışında

-Kızlar Soruyor

-Bayan 24

gibi sitelerden de uzak durunmalı.Mesela kızlar soruyorda öyle bir gezindim herşeyde çıkıyordu site 10 kişiden sadece 1'i zinaya günah diyordu bende çıktım :D

Bu sitelerde ne işin vardı demeyin popupları falan çıkıyordu şu bu bende gireyim dedim bunlar neymiş diye girmez olaydım

Edited by nano68

Mehmet Akif Ersoy'a katılıyorum

ama orada şairimizin anlatmak istediği medeniyyet maskesi altında çevrilen oyunlar

toplumun birleştiği noktalar ile ortaya çıkan

yine toplumun isteğiyle uyulması gereken sözlü kurallar bütünü

Medeniyet Özgülüktür

Ben bunun tam tersi tarafındayım.Medeniyet kısıtlamadır.Ailenin çevrenin seni kısıtlaması ve türk gibi yetişmendir.Özgürlük ile medeneyetin uzaktan yakından alakası yoktur.Senin medeniyetin doğduğunda hazırdır ama sen ya medeni olursun ya özgür olup kendi medineyitini yapmaya çalışırsın.Ama kendi medeniyetini yaratmaya çalışırsan türk değilsindir...

Neye göre medeniyet?

İnsanoğluna göreyse teknoloji ve tüketim tek tip yaşam modeli ve daha çok kazanmak için doğayı yok etmekten başka hiç birşey değil. Zevk için öldüren  dna sını değiştirip geleceğimiz daha iyi olacağını söyleyen doğayı yok edenlerin ürettiği bir saçmalıktır medeniyet. Doğa bir gün bize ödetecektir yapılanları o zaman medeniyeti göreceğiz....

Medeniyet gelişimdir..

tekerleğin ve diğer aletlerin kullanılması için icaat edildiği gün ve sonrası

insanlık medeniyetin ilk adımlarını attı..

tabii ozamanlar insanlar  vahşi bir içgüdü ile yaşamak için öldürüyor olsalarda

günümüzde çoğunluğun istediği ve kurulması arzulanan, insanların ölmediği birbirine zulüm etmediği  yeni hayat düzeni olan bir dünya.

silahsız yaşam.. neyse artık tekerleğim altından bu güne ne asvaltlar geçti :) günümüzde ise atomun daha belkide milyonda birini keşfetmişken

hali hazırda ölümsüz ve zulümsüz bir düzen için toplumlar (uluslar)

gelişme yolunda gerek bilim , ilim , irfan gerekse teknoloji açıdan dış ülkeler karşısında savunmasız kalmamak için kendilerini yüksek çaba ve azimle yükseltme peşindeler

tabii aynı zamanda , zamanın gerektiği şekilde tehlikenin boyutu düştükçe  kişi ve toplumun insani duyguları zamanla ön plana çıkıp şiddet ve darp'tan uzak iyi bir düzen için

adım adım ilerlenmekte.'ki bunu bizim görmemiz biraz şimdilik zor gibi..

kısaca medeniyet bireyle değil toplumla kazanılan bir yeti olup

aklınıza gelebilecek her türlü gelişmeye ve ilerlemeye, ileri doğru adım atmaya medeniyet denir

yazımı sevgili ATA'mızın bir kaç sözüyle sonlandırmak istiyorum

« … Memleketler çeşitlidir, fakat medeniyet birdir, ve bir milletin gelişmesi için bu tek medeniyete katılması lazımdır… »

« Efendiler, medeniyet yolunda başarı yenileşmeye bağlıdır. Sosyal hayatta, iktisadi hayatta ilim ve fen sahasında başarılı olmak için tek olgunlaşma ve ilerleme yolu budur… »

« … Fikrimiz, zihniyetimiz medeni olacaktır. Şunun bunun sözüne önem vermeyeceğiz. Medeni olacağız. Bununla iftihar edeceğiz. Bütün Türk ve İslâm âlemine bakınız. Zihinleri medeniyetin emrettiği şümul ve yükselmeye uyamadıklarından ne büyük felaketler, ne ıstıraplar içindedirler. Bizim de şimdiye kadar geri kalmamız ve sonuç olarak son felaket çamuruna batışımız bundandır… »

« Medenî olmayan insanlar, medenî olanların ayakları altında kalmaya maruzdurlar.

mustafa kemal atatürk

islamiyet dışında ben medeniyet görmedim ..batılılar da medeniyet de görmedim...aslında yaşam tarzıdır....ortama uyum saglamaktır..empati kurmaktır

Medeniyet geniş bir anlam sahibidir.Medeniyet medeni olmaktadır.Medeni islam tarihinde başlangıç yeri ve örneği medinedir.Medine dünyanın islamda medeniyet başkentidir.Avrupanın medeniyet kaynağını islamdır.isLamdan örnek alarak bir çok kuruluş ve kurum oluşmuştur ve adaleti anlaşı yeşil($) paradan ibarettir.Medeniyeti anlamak için islam kavramış olmanız gerekir.Birde ufak hatırlatmak.islamın kılıçı türkler verilmiştir.(umarım cümleyi anlamışsınızdır.Biryer not edin)

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Vedâ haccında, 9 Zilhicce Cuma günü zevâlden sonra Kasvâ adlı devesi üzerinde, Arafat Vâdisi'nin ortasında 124 bin Müslümanın şahsında bütün insanlığa şöyle hitab etti:

"Hamd Allah'a mahsustur. O'na hamdeder, O'ndan yardım isteriz. Allah kime hidâyet ederse, artık onu kimse saptıramaz. Sapıklığa düşürdüğünü de kimse hidâyete erdiremez. Şehâdet ederim ki; Allah'dan başka ilâh yoktur. Tektir, eşi ortağı, dengi ve benzeri yoktur. Yine şehâdet ederim ki, Muhammed O'nun kulu ve Rasûlüdür."

"Ey insanlar! Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım. İnsanlar! Bugünleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur.
Ashabım! Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. O'da sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi, burada bulunanlar,bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki, burada bulunan kimse bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.
Ashabım! Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdulmutallib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir. Lakin anaparanız size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız.
Ashabım! Dikkat ediniz, cahiliyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib'in torunu Iyas bin Rabia'nın kan davasıdır.
Ey insanlar! Muhakkak ki, şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız.
Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa, Allah, size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.
Ey mü'minler! Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler, Allah'ın kitabı Kur-ân-i Kerim ve Peygamberin sünnetidir.
Mü'minler! Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslüman'ın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Bir Müslüman'a kardeşinin kanı da, malı da helal olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.
Ey insanlar! Cenab-ı Hak her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın mirastan hissesini ayırmıştır. Mirasçıya vasiyet etmeye lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir. Zina eden kimse için mahrumiyet vardır.
Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır. Azası kesik siyahî bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'ın kitabi ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz. Kimse kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz.
Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız:
- Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız.
- Allah'ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz.
- Zina etmeyeceksiniz.
- Hırsızlık yapmayacaksınız.
İnsanlar! Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz? "
Sahabe-i Kiram birden söyle dediler:
"Allah'ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz, diye şahadet ederiz!"
Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz (S.A.V.) şahadet parmağını kaldırdı, sonra da cemaatin üzerine çevirip indirdi ve söyle buyurdu:
"Şahit ol yâ Rab! Şahit ol yâ Rab! Şahit ol yâ Rab! "
Ayrıca web sitemizde bulunan "Peygamberimizin Hayatı" adlı eserin "X-Hicretin Onuncu Yılı" bölümünde yer alan "Veda Haccı" konusuna da bakabilirsiniz.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI

medeniyetin kaynağı dini mübini islamdır...

Edited by zeki ural