Jump to content

Pc Format Cd'sini Görmüyor Ve Kasıyor

TimeShift
 Share

Recommended Posts

Öncelikle konuyu yanlış bölüme açtıysam çok özür dilerim.Forumda yeni olduğum için nereye açıcağımı bilemedim :) Soruna gelirsek..

Masaüstü PC'ime format atamıyorum.CD'den atmaya çalışınca CD'yi görmüyor USB'den atmaya çalışınca PC daha açılır açılmaz donuyor(Boot ekranında). Ne yapmam lazım ? Teknik servis'e götürmeyi pek düşünmüyorum önceden yaşadığım bazı sorunlardan ötürü.Ayrıca PC'de aşırı bir kasma vardı.Dosyaları geç görüyor geç açıyor ve geç bağlanıyordu.

Sizden ricam bu konularda bana yardım etmeniz.Sorunlarım hakkında araştırma yaptım ama verimli bir sonuca ulaşamadım.Lütfen yardım edebilirmisiniz :)

Edited by TimeShift

CD'den atmaya çalışınca CD'yi görmüyor 

1-) CD nin bootable olduğundan emin olun.

2-) CD-ROM bağlantılarını kontrol edin.

USB'den atmaya çalışınca PC daha açılır açılmaz donuyor(Boot ekranında).

1-) USB nin bootable olduğundan emin olun.

2-) USB bağlantılarını kontrol edin.

Bunlardan önce fan temizliği, genel olarak kablolarda bir gevşeme var mı onun kontrolü, termal macun, bios güncellemesi gibi bakım servislerini yapmanızı öneririm.

Sorun devam ediyorsa şayet, bir arkadaşınızdan harddisk, ram gibi parçaları isteyerek sırasıyla deneyin. 

Halâ devam ediyorsa, benden bu kadar. Şimdilik aklıma başka bir şey gelmiyor. Eminim üstadlar konuya el atacaktır.  :hım:

1-) CD nin bootable olduğundan emin olun.

2-) CD-ROM bağlantılarını kontrol edin.

1-) USB nin bootable olduğundan emin olun.

2-) USB bağlantılarını kontrol edin.

Bunlardan önce fan temizliği, genel olarak kablolarda bir gevşeme var mı onun kontrolü, termal macun, bios güncellemesi gibi bakım servislerini yapmanızı öneririm.

Sorun devam ediyorsa şayet, bir arkadaşınızdan harddisk, ram gibi parçaları isteyerek sırasıyla deneyin. 

Halâ devam ediyorsa, benden bu kadar. Şimdilik aklıma başka bir şey gelmiyor. Eminim üstadlar konuya el atacaktır.  :hım:

Bootable 'ı biraz açıklaya bilirimisin acaba ? Pek bilgim yokta.

Fan temizliğini yaptım ve gevşek veya yerinden çıkmış ya da kırılan parça varmı yokmu diye kontrol ettim ve herşey düzgün gibi gözüküyor.Hepsi yerli yerine takılı.Termal macun'u bilmiyorum.Bios güncellemesini de nasıl yapıcağımı bilmiyorum :D

Şifreyi unutmasaydım bunu yapabilirdim :D

Aynı sorunu bende yaşadım hdd yi çıkarın ve başka bir kasada format atın. 

Şuanda bunu yapabilmem mümkün değil ama yinede saol deniycem :)

Faydası olurmu bilmem ama bu tür sorunlarda bulunduğum yerdeki Teknik servislerin çoğusunu şunu söylüyor.İşletim sisteminde sorun vardı yeni işletim sistemi yükledik.Bios unuzda hata vardı Bios'unuzu güncelledik.Sadece bunlar için 60-70 TL gidiyor :D

Bootable, önyüklenebilir demek. Yani bilgisayarını windows dan önce cd/dvd yada usb yardımıyla başlatabilmek demek. Başka bilgisayarda usb ccd çalışıyor demişsin. Onlarda sorun yok demek. Yani bootable.

Termal macun işlemcinin üzerine sürülen ve sıcaklığı engelleyen bir macun. Onu bilgisayarının yavaşlığı için söylemiştim.

Bios güncellemesi için de anakartının sitesinden anakartının modeline göre bios indirebilirsin. Marka ve modeli yazarsan yardımcı olmaya çalışırız.

şifre içinmi format atıyorsun?şifre çözmenin yolları var araştır biraz

Hayır şifre için format atmıyorum.PC kasıyor diyo format atıcam.Dediğim gibi PC'yi bir süredir ben kullanmıyordum.Kullananlar PC'ye ne yaptı onuda bilmiyorum.O yüzden düzeltmeye çalışıcam.Ayıca XP'ye çevirmeyi düşünüyorum.

Bootable, önyüklenebilir demek. Yani bilgisayarını windows dan önce cd/dvd yada usb yardımıyla başlatabilmek demek. Başka bilgisayarda usb ccd çalışıyor demişsin. Onlarda sorun yok demek. Yani bootable.

Termal macun işlemcinin üzerine sürülen ve sıcaklığı engelleyen bir macun. Onu bilgisayarının yavaşlığı için söylemiştim.

Bios güncellemesi için de anakartının sitesinden anakartının modeline göre bios indirebilirsin. Marka ve modeli yazarsan yardımcı olmaya çalışırız.

Foxconn G31MXP serisi.PC'nin şifresini bulamadığım için tam bakamıyorum şuanda :D

Bios tan öğrenebilirsin anakartının marka modelini. Bios versiyonu da önemli bu arada. Daha düşük bir versiyonla bios güncellemesi bilgisayarı uçurabilir. 

Bence önce sen, bios pilini çıkart. 10-15 dk bekle. Sonra yeniden tak. Böylece bios un eski haline gelmiş olur. Sonucunu buraya yazarsın.

Bios tan öğrenebilirsin anakartının marka modelini. Bios versiyonu da önemli bu arada. Daha düşük bir versiyonla bios güncellemesi bilgisayarı uçurabilir. 

Bence önce sen, bios pilini çıkart. 10-15 dk bekle. Sonra yeniden tak. Böylece bios un eski haline gelmiş olur. Sonucunu buraya yazarsın.

Tamamdır şimdi pili çıkartıp 15 dk bekliycem ve ardından biosun modelini ve versiyonunun yazarım buraya.

PC açılırken f8 ile güvenli modda başlat Administrator hesabına giriş yap. Denetim Masası>Kullanıcı Hesapları 'ndan diğer hesabın şifresini kaldır.

Edited by TuTaMixx

Bios Model Name G31MXP / Version : S26 / Memory: 2048MB

sizin sorununuz aşağıda sıraladığım nedenlerden kaynaklanabilir.

1-bilgisayarınızın power ı yeterli akımı vermiyor olabilir.Bu yüzden başka bir power takıp deneyin.

2-cd-dvd okuyucunuzun gözünden kaynaklalabilir.

3-hdd den kaynaklanabilir.

4-kablo bağlantılarınızdan olabilir.

5-xp yada win7 kuracaksanız kurma cd/dvd den kaynaklanabilir.

6-anakart üzerindeki kondansatörler şişmiş ise anakarttan da kaynaklanabilir.

7-işlemciniz çok ısınıyorsa ondan da kaynaklanabilir.

mevcut sıstemın wın7 mi sistem özellikleri nedir neden xp yüklicem dedin evet şife sıfılama olayı var ama oncelıklı format ısı

sistemın wın7 ise hdd den format at 

Mevcut sistemim Win7 evet.

Sistem özellikleri : 

İntel Core 2 Quad Q8400 2.66 GHz işlemci

2 GB Ram (1333 MHz olması lazım sanırım)

1 GB Atı Radeon HD 4300

500 GB HDD

Foxconn Anakart G31MXP

XP'ye dönme sebebim : Hem PC'ye format atmak hemde bilgisayarı fazla yükten kurtarmak.Şuanda PC haddinden fazla kasıyor.Başlat menüsüne DxDiag yazdım ve yazının gözükmesi 5dk aldı programı açmak için entera bastım 10dk dır bekliyorum hala daha açılıcak.

Benim düşünce sorun HDD'den kaynaklanıyor.Bu sorunu düzelticek bazı programlar varmış sanırım.Araştırdığım konularda Bad Sector ve Low Level Format'tan bahsediliyordu.

Ayrıca benim öğrenmem gereken.Bios'u nasıl güncelliycek ? Güncelleyince ne olucak ? 

sırasıyla sunları test edın cd ıde yada sata kablosu cd surucu hdd anakart

Test ettim ve sorun gözükmüyor.

Edited by TimeShift

sizin sorununuz aşağıda sıraladığım nedenlerden kaynaklanabilir.

1-bilgisayarınızın power ı yeterli akımı vermiyor olabilir.Bu yüzden başka bir power takıp deneyin.

2-cd-dvd okuyucunuzun gözünden kaynaklalabilir.

3-hdd den kaynaklanabilir.

4-kablo bağlantılarınızdan olabilir.

5-xp yada win7 kuracaksanız kurma cd/dvd den kaynaklanabilir.

6-anakart üzerindeki kondansatörler şişmiş ise anakarttan da kaynaklanabilir.

7-işlemciniz çok ısınıyorsa ondan da kaynaklanabilir.

1-)Power konusunda kesin bişey söyliyemiycem PC 4 en fazla 5 senelik.Hor kullanmadım yani sorunun bundan kaynaklanıcağını pek sanmıyorum.

2-)Okuyucular çalışıyor sorun yok ama boot kısmında görmüyor.

3-)Bende öyle düşünüyorum.

4-)Kablo bağlantıları normal.

5-)İşletim CD'lerinde sorun yok.Denendi.

6-)Bunu bilmediğim için bişey diyemiycem.

7-)İşlemci normal sorun yok.