Jump to content

Ams'de %username% Gibi Variable Karşılığı

radyofon
 Share

Recommended Posts

İyi Çalışmalar arkadaşlar,

AMS' de %username%  %systemdrive%  %systemroot% gibi komutların karşılığı var mı?

C:\Kullanıcılar\kullanıcı adı\                altına bir dosya kopyalabilmem için bu variable'lara ihtiyacım var. Çünkü her bilgisayarda kullanıcı adı değişiyor. Bunun AMS' de bir karşılığı var mı? File.Copy komutuyla var olan dosyanın yerine yenisini her bilgisayarda kopyalamam gerekiyor.

kod editöründeyken CTRL+Space'e basınca açılan listeden hepsini bulabilirsiniz:

MQDsYnt.png

kullanımı:

klasor = Shell.GetFolder(SHF_MYDOCUMENTS)
Dialog.Message("", klasor)

Edit: help dosyasından Shell.GetFolder'ı aratırsanız orda tam liste varmış yeni farkettim.

Setup factory için yapılmış bir örnek bulup onu AMS'ye uyarladım:

local adf = Shell.GetFolder(SHF_MYDOCUMENTS)
Dialog.Message("", adf)
local lastSlashPos = String.ReverseFind (adf,"\\"); 
userDir = String.Left (adf, lastSlashPos - 1);
Dialog.Message ("Kullanici Klasörü:", userDir);

Windows 8'de çalışıyor ama Win7 ve XP'de denemek lazım.

• Editor

File.Copy("C:\\Users\\"..os.getenv("USERNAME").."\\Documents\\a.bat",_SourceFolder.."\\a.bat");

bu şekilde belgelerim altındaki a.bat dosyasını exenin yanına kopyalar.

Sevgili pairs

".java.policy" diye bir dosyayı "c:\Kullanıcılar\kullanıcı adı" içerisine kopyalamam gerekiyor. Yazdığım komut aşağıda ve çalışmıyor. Acaba reyiz'in dediği gibi çalışmıyor mu? Deneme yaptığım sistem 64bit Win7

File.Copy("AutoPlay\\Docs\\.java.policy", os.getenv("USERPROFILE"), true, true, true, true);

Edited by radyofon

Ben bir yerde hata yapıyorum mutlaka.  os.getenv komutundan önce C:\\USER girmek gerekli mi acaba? Öyle de denedim olmadı. Bir de şöyle de düşünmek gerekir. Kullanıcıların sistem dosyalarının bulunduğu kısım C olmayabilir de. Bu durumda ne yapmak gerekir? Acaba eksik plugin mi var?

Edit

---------

Arada bir dialog vardı, Orada hata varmış. teşekkürler @pairs, teşekkürler KintaRo

Fakat dediğim gibi, kullanıcının bulunduğu directory C değil ise ne yapacağız. Her türlü koşulda çalışması için ana dizin adını almamız gerekmez mi? SessionVar.Get mi kullanmalıyız? Nasıl yapmalıyız?

Edited by radyofon

• Editor

radyofon kullanıcı adını istedin sadece o yüzden username dedim .Os.GetEnv() fonksiyonuyla sistemde çalışan tüm fonksiyonlaı kullanabilirsin.

Ana dizinin değişken olabileceğini yani C:, D:, E:, F:, olabileceğini düşünerek

KintaRo üstadın yapmış olduğu scriptin daha iyi sonuç vereceğini düşündüm ve aşağıdaki gibi bir script yaptım.

if System.Is64BitOS() then 
Wow64.DisableFsRedirection();
end
local adf = Shell.GetFolder(SHF_MYDOCUMENTS)
local lastSlashPos = String.ReverseFind (adf,"\\"); 
userDir = String.Left (adf, lastSlashPos - 1);
Dialog.Message ("Kullanici Klasörü:", userDir);
Dialogoldjavapolicy = Dialog.Message("Eski .java.policy dosyasını silme", userDir.."  altındaki '.java.policy' dosyasını\r\n\r\nsilmemi ve yenisini kopyalamamı ister misiniz?", MB_YESNO, MB_ICONINFORMATION);
      if (Dialogoldjavapolicy==IDYES) then
      File.Copy("AutoPlay\\Docs\\.java.policy", userDir, true, true, true, true);
      end
if System.Is64BitOS() then
Wow64.RevertFsRedirection();
end

Userprofile değişkeni bütün Windows sürümlerinde kullanılabilir. Sizin sisteminizde bir sorun olmalı.

Bu şekilde dener misiniz birde?

File.Copy("AutoPlay\\Docs\\.java.policy", os.getenv("USERPROFILE").."\\.java.policy", true, true, true, true);

@reyiz

sistemimde sorun olduğundan değil. Komutun:

File.Copy("AutoPlay\\Docs\\.java.policy", "C:\\Users\\"..os.getenv("USERNAME").."\\.java.policy", true, true, true, true);

şeklinde olması nedeniyle. Dikkat edersen burada Users dan önce kök dizin olarak C: var. Demek istediğim bunun D: de olabileceği ya da başka bir harf.