Jump to content

Raw'a Dönüşen Taşınabilir Disk

mehmettutgun
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.. İçinde, okulumuza ait 5-6 yıllık etkinliklerin olduğu 500 GB'lık Seagate taşınabilir diske veri kopyalarken, hiç bir fiziki müdahalede bulunmadığım halde birden diski çıkarmış gibi oldu ve daha sonra da dosya sistemi RAW oldu.. Çift tıklayıp girmeye çalıştığımda biçimlendirme gerektiğini söylüyor.. Gerek Türk forumlarında, gerekse yabancı forumlarda yaptığım araştırmalarda bahsi geçen DiskDigger, Active_Undelete, GetDataBack for NTFS, EaseUS Data Recovery Wizard gibi bir sürü programı kullanarak verilerime tekrardan ulaşmaya çalıştım ama ulaşamadım.. Böyle bir şey başına gelen ve bir çözüm önerisinde bulunabilecek birisi var mı acaba aramızda ??

Active@ File Recovery programı ile tarama yaptırdığımda ise şöyle bir sonuç çıkıyor ortaya.. Sektörleri okuyamıyor..
em3Pz.jpg

• Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

harici disk e chkdsk yapmanın bir faydası olmaz ki ben çözümünü söyleyim seatools diye bir program ile seagetin yapmış olduğu bu programla sonuca ulaşılabilr

Niye faydası olmasın ki ntfs ya da fat32 gibi dosya sistemlerini kullanan bütün disklerde chkdsk işe yarayabilir. Tecrübeyle sabittir.

Merhaba arkadaşlar.. İçinde, okulumuza ait 5-6 yıllık etkinliklerin olduğu 500 GB'lık Seagate taşınabilir diske veri kopyalarken, hiç bir fiziki müdahalede bulunmadığım halde birden diski çıkarmış gibi oldu ve daha sonra da dosya sistemi RAW oldu.. Çift tıklayıp girmeye çalıştığımda biçimlendirme gerektiğini söylüyor.. Gerek Türk forumlarında, gerekse yabancı forumlarda yaptığım araştırmalarda bahsi geçen DiskDigger, Active_Undelete, GetDataBack for NTFS, EaseUS Data Recovery Wizard gibi bir sürü programı kullanarak verilerime tekrardan ulaşmaya çalıştım ama ulaşamadım.. Böyle bir şey başına gelen ve bir çözüm önerisinde bulunabilecek birisi var mı acaba aramızda ??

Active@ File Recovery programı ile tarama yaptırdığımda ise şöyle bir sonuç çıkıyor ortaya.. Sektörleri okuyamıyor..

http://www.tnctr.com/topic/227501-bathka-formatlara-doenuthen-diskleri-kurtarmak/

başka pcya takmayı denedınmı

benımde gecen gün masaüstü pcye taktıgım harıcı hdd( Seagate) diski biçimlendir seçenegi çıkıyordu başka bısey yapamıyordum

laptopa takınca sorun yoktu

evet denedim, 5 farklı bilgisayarda denedim,, farklı disk kutularında bile denedim, yine olmadı..

veriler önemli değilse killdisk programı ile diski sıfırlayıp tekrar bölüm oluşturabilirsin.

veriler önemli ise hdat2 programı ile bozuk sectörleri kapatabilirsin.

veriler önemli, o yüzden dediğiniz programı deneyeceğim..

Checkdisk yapmayı denediniz mi? Şu şekilde yapılabilir: cmd de şunları yazın: "chkdsk E: /r"  Tabi sürücü harfi neyse onu değiştirin

checkdisk yaptım ve aşağıdaki hatayı aldım.. farklı parametrelerde yine aynı hatayı veriyor checkdisk..

npS8E.jpg

Edited by mehmettutgun

harici disk e chkdsk yapmanın bir faydası olmaz ki ben çözümünü söyleyim seatools diye bir program ile seagetin yapmış olduğu bu programla sonuca ulaşılabilr

bu programı cd'den boot ederek denedim ama bir kaç denemeye rağmen hdd'yi görmedi..

aygıt yöneticisini aç, Görünüm-> Gizli aygıtları göster diyerek, depolama birimleri, depolama birimleri gölge kopyaları ve taşınabilir aygıtlardan eski sürücüleri kaldır.
sonra tekrar bağla bakalım RAW olacak mı yeniden  ?   

@tayyare serdar abinin cevabı

aygıt yöneticisini aç, Görünüm-> Gizli aygıtları göster diyerek, depolama birimleri, depolama birimleri gölge kopyaları ve taşınabilir aygıtlardan eski sürücüleri kaldır.
sonra tekrar bağla bakalım RAW olacak mı yeniden  ?   

@tayyare serdar abinin cevabı

çok farklı bir yöntem ama sonuç olumsuz :(