Jump to content

Dolandırıcının Son Numarası 155

kalelibilişim
 Share

Recommended Posts

Kaynak : 

http://www.aksam.com.tr/guncel/dolandiricinin-son-numarasi-155/haber-147912

Telefonla arayıp kendilerini 'polis, savcı' diye tanıtıp hesap boşaltan dolandırıcılar deşifre olunca yeni yöntemler geliştirdi. Tele-soyguncular, program yardımıyla Polis İmdat'ın numarası '155'ten aramış gibi gösteriyor.

Levent ALBAYRAK / Kemal ÇAĞLAYAN

Dolandırıcıdan yeni taktik!... Telefonla kontör dolandırıcılığı yapan grupların yöntemleri deşifre edilince soyguncu yeni taktik peşine düştü.

EMNİYET Genel Müdürlüğü, telefonla dolandırıcılığa karşı planlı bir çalışma yürüttü. Vatandaşların cep telefonlarına uyarı mesajları atıldı, halka broşürler dağıtıldı. Dolandırıcılar, alınan önlemler sayesinde 'dolandıramaz' hale gelince yeni bir yönteme başvurdu. Sanki emniyetten aramış gibi gösterip vatandaşları tuzağa düşürüyorlar.

SİSTEM NE?
YENİ vurgun yöntemi şöyle: Dolandırıcı internetten indirdiği programla numarasını '155' olarak değiştirip kurbanı arıyor. 'Polis İmdat' hattından arandığını sanan vatandaş, 'hesabının olduğu bankaları' söylüyor. Dolandırıcı 'Bankanızla birlikte çalışıyoruz. Operasyonda sonuca ulaşmamızda bankanız da yardım ediyor' diyor. Yanında bulunan çete üyesi, internetten o bankanın telefon numarasını temin ediyor. Telefonda kurbanını oyalayan dolandırıcı 'Sizi biraz sonra bankanızdan arayacaklar. Gerekli talimatı verdik. Yardım edin' diyerek güven kazanıyor.

PARALAR HAVALE 
TELEFONDA vatandaşla uzun uzun konuşan dolandırıcı, bilgileri alıp telefonu kapatıyor. Banka numarasını temin eden ikinci çete üyesi devreye giriyor. Aynı sistemi kullanarak bankanın numarasıyla mağduru arıyor. Polisin bilgi verdiğini, hesapları güvenli bir hesaba aktarmaları gerektiğini belirtiyor. Kendisini arayan numarayı kontrol eden vatandaş, numaranın bankasına ait görünmesi üzerine parasını dolandırıcıya ait hesaba aktarıyor.

2. taktik mail
BİR diğer yöntemde ise vatandaşa, 'Türk polisi siber suçlarla mücadele bölümü' başlıklı bir mail gönderiliyor. Yasadışı işlem yaptıkları için bilgisayarlarının kilitlendiği bilgisi veriliyor. Kilidin kaldırılması için 200 lira ödeme yapılması isteniyor. Bilişim Suçlarıyla Mücadele Müdürlüğü ekipleri, emniyet logosuyla gönderilen sahte 'Türk polisi Siber Suç Mücadele Bölümü' başlıklı maillere karşı da uyardı.

Sakın inanmayın
BU tür dolandırıcılara karşı vatandaşı cep telefonları ile uyaran Emniyet Genel Müdürlüğü bu kişilere itimat edilmemesini istiyor. Emniyet, polisin asla telefonda işlem yapmadığını, bu kişilere inanılmaması gerektiğini söylüyor, en yakın polis merkezine giderek bilgi verilmesini istiyor.

şu sahte emniyet müdürlüğü sitesi bizim okulda 2 müdür yardımcısı bilgisarında olmuştu ve adamlar öyle virüs yazmışlarki hiç bir antivirüs bulamıyor ve windowstan önce açıldığı için güvenli moda bile giriş yaptırmıyor tek çarem format atmak olmuştu

şu sahte emniyet müdürlüğü sitesi bizim okulda 2 müdür yardımcısı bilgisarında olmuştu ve adamlar öyle virüs yazmışlarki hiç bir antivirüs bulamıyor ve windowstan önce açıldığı için güvenli moda bile giriş yaptırmıyor tek çarem format atmak olmuştu

Aynı virüs banada bulaştı hocam avira buldu ama silemedi dehşet birşeydi anca format atmak zorunda kaldım yoksa güvenli modda pc tam açılırken reset atıyordu tekrardan.Klavye mause çalışmıyordu hiç.

ben o virüsü elle siliyorum

portable sistemde açıp local klasorunde ve temp de kendini belli eden klasörler var onları silin düzeliyor

net isim veremiyorum çünki her seferinde isimleri farklı oluyor local klasörüne biraz hakimseniz yabancı dosyaları farkedersiniz.

ben o virüsü elle siliyorum

portable sistemde açıp local klasorunde ve temp de kendini belli eden klasörler var onları silin düzeliyor

net isim veremiyorum çünki her seferinde isimleri farklı oluyor local klasörüne biraz hakimseniz yabancı dosyaları farkedersiniz.

Bunu düşünmemiştim hocam güzel bilgi sağolun tekrar bulaşırsa böyle bir virüs bunu deneyeceğim.

• 3 hafta sonra ...

Virüs ile ilgili olarak güvenli moda giremeyen arkadaşlar, "Ağ desteği ile veya komut istemi ile Güvenli mod" olarak açarlar ise bilgisayarlarını bir sıkıntı olmadan açılacağını görecekler. Uzun uğraşlar sonucunda başka bir yöntem bulamamıştım :)

Edited by justpl4y

Aynı şekilde çete ile görüşmesinden sonra vatandaşı 155 ile arayıp demin sizinle görüşenler dolandırıcılardı. Biz onları takip ediyoruz. Şimdi yakalamamıza az kaldı. Şimdi dediklerini yapıp parayı hesaplarına yatırırsanız yerlerini tespit edip yakalacağız falan diyorlarmış. Bu bence daha inandırıcı.

ATM'lerde de şifre çalmak için şöyle yeni bir yöntem varmış:

1380236_10151895901909201_1416300852_n.j

Aynı virüs banada bulaştı hocam avira buldu ama silemedi dehşet birşeydi anca format atmak zorunda kaldım yoksa güvenli modda pc tam açılırken reset atıyordu tekrardan.Klavye mause çalışmıyordu hiç.

Aynı virüsten staj yaptıgım hastanede de olmuştu gerçekten çok sağlam bşidi..Ağ ile birbirlerine bağlı olunca makınalar virüs yayılır korkusuyla komple HDD format atmıştım hala merak ediyorum nasıl bişidir bu