Jump to content

Xp Açılmıyor?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar bir yakınımın bilgisayarı normal çalışırken arada kapanıyormuş. o da kasayı açıp temizlik yapmış, harici pcıx slotuna takılı harici ekran kartını çıkarıp yeniden takmış.

işte bundan sonra sistem hiç açılmaz olmuş. daha doğrusu şöyle oluyor xp logosuna kadar geliyor o mavi çubuk ilerliyor tam ordan çıkarken sistem en baştan yeniden başlıyor ve hep böyle oluyor. her yolu denedim bende yardımcı olmak için; güvenli mod , komut istemiyle güvenli mod f5 f8 çözümleri f5 le geri yükleme denemesi hiç biri hiç bir işe yaramadı. hep her işlemde dediğim gibi işleme başlar gibi yapıp sistemin en başına atıyor ve bilgisayar bu kısır döngüde dönüp duruyor.

biosada baktım cd rom birincil aygıt format cd sini takıyorum önyükleme gelmiyor ilk açılırken. hatta cd rom larda hata vardır diye benim sağlam sony dvd rw yi falan taktım yine aynı.

aslında tamirciyede götürdük. sistem çökmüş format atmakla çözülür dedi. öyle deyince ben atarım dedim ama dediğim gibi atamadım. format cd sini takınca ön yükleme için bir tuşa basın yönergesi bile gelmiyor.

belki tamirci formatla işi çözecekti belki başka sorunda çıkacaktı ama format parasından kaçayım derken kendimizde yaparız dedik yapamadık.

evet arkadaşlar bu durumda nasıl çözebiliriz bu sorunu? sorun ne çözüm nedir lütfen yardım.. teşekkürler.

arkadaşlar bir yakınımın bilgisayarı normal çalışırken arada kapanıyormuş. o da kasayı açıp temizlik yapmış, harici pcıx slotuna takılı harici ekran kartını çıkarıp yeniden takmış.

işte bundan sonra sistem hiç açılmaz olmuş. daha doğrusu şöyle oluyor xp logosuna kadar geliyor o mavi çubuk ilerliyor tam ordan çıkarken sistem en baştan yeniden başlıyor ve hep böyle oluyor. her yolu denedim bende yardımcı olmak için; güvenli mod , komut istemiyle güvenli mod f5 f8 çözümleri f5 le geri yükleme denemesi hiç biri hiç bir işe yaramadı. hep her işlemde dediğim gibi işleme başlar gibi yapıp sistemin en başına atıyor ve bilgisayar bu kısır döngüde dönüp duruyor.

biosada baktım cd rom birincil aygıt format cd sini takıyorum önyükleme gelmiyor ilk açılırken. hatta cd rom larda hata vardır diye benim sağlam sony dvd rw yi falan taktım yine aynı.

aslında tamirciyede götürdük. sistem çökmüş format atmakla çözülür dedi. öyle deyince ben atarım dedim ama dediğim gibi atamadım. format cd sini takınca ön yükleme için bir tuşa basın yönergesi bile gelmiyor.

belki tamirci formatla işi çözecekti belki başka sorunda çıkacaktı ama format parasından kaçayım derken kendimizde yaparız dedik yapamadık.

evet arkadaşlar bu durumda nasıl çözebiliriz bu sorunu? sorun ne çözüm nedir lütfen yardım.. teşekkürler.

Anladığım kadarıyla başlangıcın bozulmuş, fixmbr, fixboot ve chkdsk /r onarman gerek sana bir kaç link atıyorum incelemeye fazla vaktim olmadı bunları bir dene.

http://notedin.blogspot.com/2013/04/unmountable-boot-volume-xp.html

http://sanalparmak.com/2012/05/15/cozum-windows-xp-mavi-ekran-unmountable-boot-volume-hatasi/

http://forum.shiftdelete.net/donanim-sorunlari-ve-cozumler/193066-unmountable-boot-volume-mavi-ekran-hatasi.html

http://www.bilgisayarkurdu.com/unmountable-boot-volume-hatasi-cozumu-9480/

evet kardeşim 

papazjoe arkadaşımın dediği gibi chkdsk /r (enter) yapıp oanrdığında sistem düzelecektir inşallah.

bunun için elinde xp cd si  (orjinal) varsa onar kısmından yapabilirsin.

iyi de abiler diyorum ya oralara bile ulaşamıyorum. güvenli mod komut istemiyle güvenli mod, ulaşamıyorum tam geliyor ordan geri başlangıca atıyor. format cd leri kurtarma cd leri v.s. var bir sürü önyükleme  de gelmiyor. biosta birinci aygıt cd rom ama boot özelliği olan cd leri taktığımda hiç önyükleme yönergesi gelmiyor. yeğenin bu bilgisayar ne biçim bilgisayarmış anlamadım :) format cd leri takınca önyükleme yönergesi gelse format v.s. ilede çözecem ama yok yok..

Tahminimce söktüğünüz parça veya anakarttın ya donanımsal olarak tanınmasında ya da bir yerinde bir problem (benim eski bilg. böyle birşey olmuştu) olabilir. Bu yüzden bilgisayarın elektrik bağlatısını kesin, temizlik yaptığınız aynı kartları dikkatlice sökün 10-15 dk. bekleyip elektriğe bağlamadan önce kartları takın sonra elektriği bağlayarak açıp denemenizi tavsiye ederim.

cd  ön yükletmeyi bios tan buldum.o hal olduda bu sefer esas sorun ortaya çıktı. işlemcide sorun var yüksek ihtimal. çünkü hızla sıcaklık yükseliyor ve pc kapanıyor. yoksa kurtarma cd ler iveya format cd leri ile halledecektim. temizledim v.s. işlemci fanını falan ama banamısın demedi. bu durumda işlemci ısınması halolmadıktan sonra tamircinin yolunu tutacak gibi. çünkü benim yapacağım bir şey kalmadı sanırım.

cd nin birinde kurtarma seçenekleri var. mini vista var ağ paylaşımlı onu bile yükleyemeden hızla ısınıp kapandı. orjinal xp prof sp3 yükleyeyim dedim. tam dosya yüklemesi biterken yine kapandı. zaten oluyormuştu böyle. demekki işlemcideki sorun artık tolere edilmez bir noktaya geldi.

Fan yetersiz geliyor olabilir bir de termal macun ile denemek lazım. Ayrıca kasanın power'ı iyi ise biraz daha iyi yeni bir fan takılabilir. Bios'un tüm ayarlarını default yapın.Çünkü Performans Ayarları seçilmiş olabilir. Bu da makine ısınınca biostaki değer sınırına ulaşınca kapatıyor veya reset atıyordur bu ayarların sıfırlanması için de iyi olur.

Fan yetersiz geliyor olabilir bir de termal macun ile denemek lazım. Ayrıca kasanın power'ı iyi ise biraz daha iyi yeni bir fan takılabilir. Bios'un tüm ayarlarını default yapın.Çünkü Performans Ayarları seçilmiş olabilir. Bu da makine ısınınca biostaki değer sınırına ulaşınca kapatıyor veya reset atıyordur bu ayarların sıfırlanması için de iyi olur.

orayı burayı bırkalarken nasıl olduysa disk denetimi onarımı yaptı kendi kendine ve açıldı. bios tan grafik aygıtı pcı dan agp ye aldım harici kartı söktüm vga kablosunu öteki harici olmayana taktım bunun etkisi oldumu bilmem. birde bir kaç kez format girişiminde bulundum gerçi yine ısıdan yarıda kesildi hep başaramadım. neyse bilerek yapmadım da:) nasıl olduysa disk denetimi yaptı kendi işte ondan sonra açıldı ve şimdi bu bilgisayardan yazıyorum. yeğenin sayesinde bilgisayar tamircisi olacaz :)

yalnız   hala ısıdan kapanıyor biraz zorladınmı. termal macun azalmış gibiydi fanı ve ızgarayı söktüğümde gördüm. biostaki değerleri disable yaptım 120 derece maximum sıcaklık zaten ki kendisi 100 dereceyi buldumu kapanıyor. birde optimize ayarlar var biosta ama varsayılan ayarlar ya yok ya ben göremedim. 

orayı burayı bırkalarken nasıl olduysa disk denetimi onarımı yaptı kendi kendine ve açıldı. bios tan grafik aygıtı pcı dan agp ye aldım harici kartı söktüm vga kablosunu öteki harici olmayana taktım bunun etkisi oldumu bilmem. birde bir kaç kez format girişiminde bulundum gerçi yine ısıdan yarıda kesildi hep başaramadım. neyse bilerek yapmadım da:) nasıl olduysa disk denetimi yaptı kendi işte ondan sonra açıldı ve şimdi bu bilgisayardan yazıyorum. yeğenin sayesinde bilgisayar tamircisi olacaz :)

yalnız   hala ısıdan kapanıyor biraz zorladınmı. termal macun azalmış gibiydi fanı ve ızgarayı söktüğümde gördüm. biostaki değerleri disable yaptım 120 derece maximum sıcaklık zaten ki kendisi 100 dereceyi buldumu kapanıyor. birde optimize ayarlar var biosta ama varsayılan ayarlar ya yok ya ben göremedim. 

Dediğim gibi parçalarda bir sıkıntı olabileceği, emin olmak adına o parçaları sağlam bir makine de denemek gerekir. Bileşen sayısı fazla olduğu için deneme yanılma ile sorunu çözmen gerekecek ;) Aynen arkadaşların sayesinde, teknik servis olduk :) Bana işlemci sıcaklığı gerçektende fazla geldi. Optimize ya da Performance ayarlarını işaretleme çünkü işlemciyi normalden yüksek frekansa alıyor. Zaten yüksek sıcaklıkta çalışan bir makine için daha da sakıncalı. Açıldığına göre şimdilik gerekmez ama Load Fail-Safe Defaults veya Load Defaults Settings gibi seçeneklerde gereken minimal ayarlar yüklendiğinden donanımsal problemlerde ilk bunu seçmek doğru olacaktır.

allah razı olsun arkadaşlar sayenizde bilgisayarım ın ömrü uzadı :) yeğenin bilgisayarı hallederken benimkinede termal macun sürdük 15 derece düştü sıcaklıklar. o kadar sıkıştırıyorum cpu 100 de ancak bir kaç derece atıyor. eskiden biraz sıkıştırdımmı benim pc de yeğeninki kadar olmasada hızla 70-80 gidiyordu. tnctr kardeşliği bu işte :)

:D macun her zaman iş görür dişleri fırçalarken araba cilalarken kadınların suratına asta ataken

şaka bir yana bilmediğimiz şeyleri hepimiz ögenmiş oluyoruz bütün arkadaşlara teşekkürler

gormeyen goz yazı yazamadıgı gıbı yazılan yazıları okumayan biri yol gösteremez