Jump to content

Bilgisayar Açılıyor, 3 Saniye Sonra Kapanıyor

mystreous
 Share

Recommended Posts

Açma düğmesine basınca elektrik geliyor, işlemci fanı dönüyor, 3 saniye sonra kendini resetliyor, tekrar kapanıp açılıyor ve böyle devam ediyor.
Ana karta bağlı tüm donanımları (hdd, dvdrom, ekran kartı) ve reset, usb, powerled, resetled gibi kabloları söktüm, sadece işlemci ve fanı kaldı. (ramleri bile söktüm.) olmadı
PowerSupply değiştirdim, olmadı.
Anakartta Phase Led diye bir bölüm var 4 adet lamba var. 1. ve 2. lamba yeşil, 3. lamba sarı, 4. lamba kırmızı yanıyor. Ama ne anlama geldiğini bilemedim. 
Anakartım şu : http://www.gigabyte.com/products/produc ... id=3440#ov
Bir bilen çıkar mı acaba?

Açma düğmesine basınca elektrik geliyor, işlemci fanı dönüyor, 3 saniye sonra kendini resetliyor, tekrar kapanıp açılıyor ve böyle devam ediyor.
Ana karta bağlı tüm donanımları (hdd, dvdrom, ekran kartı) ve reset, usb, powerled, resetled gibi kabloları söktüm, sadece işlemci ve fanı kaldı. (ramleri bile söktüm.) olmadı
PowerSupply değiştirdim, olmadı.
Anakartta Phase Led diye bir bölüm var 4 adet lamba var. 1. ve 2. lamba yeşil, 3. lamba sarı, 4. lamba kırmızı yanıyor. Ama ne anlama geldiğini bilemedim. 
Anakartım şu : http://www.gigabyte.com/products/produc ... id=3440#ov
Bir bilen çıkar mı acaba?

1 - anakartın üzerindeki kondanstörleri kontrol et şişik olan varsa değiştir

2 - işlemcinin ısısından emini ol

kondanstörleri kontrol ettim şişlik yok. İşlemci fanı düzgün oturmuş. 4 ayağı da tam takılı. Fan düzgün çalışıyor.

Anakart biyerlere değip şase yapıyordur diye düşünüp, çıkardım dışarıda çalıştırdım, gene sonuç hüsran..

• Editor

Kimisinde öyle kimisinde açılıp iki kere ötüp kapanıyor değişebiliyor yani. Jumper ı çıkarıp pc açın çalışırken jumper a kısa devre yaparsanız resetleyecektir pc yi

Açma düğmesindeki zımbırtı da basılı kalıp pc'yi kapatabilir, bu gün başıma geldi, mekanizmanın yayı bozulmuş, bir bilgisayar tamircisinden çıkma mekanizma buldum değiştirip silikonladım mükemmel oldu.

Edited by Ainoslu

• 2 hafta sonra ...

arkadaşım bende aynı sorunu yaşamıştım 478 pinde sonuç olarak anakrt yollarında ısıya bağlı sünmeler ve çatlamalar yaşandığını söyledi bilgisayarcı bence sorunun aynı tabiki benimki bir düşünce...

kardeş ankartın üzerinde sensörler var onlar arızalanmış kendini korumaya alıyor garantisi varsa gönder yoksa yenisini almalısın tavsiye gigabyte degil asus tercih etmelisin hatırlatmak isterim elektronik şans işidir ...

malesef garantisi bitmiş.

hdd söküp livecd ile sistemi açmayı dene.

hdd'nin sökülü olduğunu ilk mesajımda yazmıştım. Sistem açılmıyor ki cd ile alakası yok.

Açma düğmesindeki zımbırtı da basılı kalıp pc'yi kapatabilir, bu gün başıma geldi, mekanizmanın yayı bozulmuş, bir bilgisayar tamircisinden çıkma mekanizma buldum değiştirip silikonladım mükemmel oldu.

Pc kapanmıyor, kendini resetliyor. Tamamen kapansa düğmedendir diyebiliriz. Hem düğmeyi kullanmadan da sistemi açmayı denemiştim.

Velhasıl Kelam,

Yeni anakart aldım, konu da burada kapanmıştır. İlgilenin tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.