Jump to content

500 Gblık Taşınabilir Harddisk Boot Etme

oguz_han_er
 Share

Recommended Posts

Usta 8 gb 16gb 32gb flash belleklerde bu yöntem oluyor fakat harici 500 gblık dikte olmuyor 500 gblık hdd için bi yol arıyorum

kardeş bilgisayarıma sağ tıkla yönet de disk yönetimine gel usb hdd yi komple bölümü sil de sildikten sonra tekrar birincil bölüm oluştur ne kadar oluşturmak istiyosan o kadar seç ntfs biçimlendir kalan bölüme de birincil bölüm oluştur ilk oluşturduğun partition a sağ tıkla etkin olarak işaretle sonra konuda verilen araçla hdd nin bu bölümünü seç ve grub4dos yükle zor bişi yok bende bu yöntemi ve harici hdd kullanıyorum bi çok arkadaşıma dostumada yaptım sıkıntı yok :)

Ustacım 8gblık usb bellek koleksıyonum var :) multibootların boyutları 25 30 gb falan onlarda bile benim istediklerim yok bazı programları eksik ben eklemeler yapınca boyut 40 50 gbları falan buluyor 64 gblık flash almam gerekir oda harrdisk fiyattında :) hdd bootlamam gerek

Ustacım 8gblık usb bellek koleksıyonum var :) multibootların boyutları 25 30 gb falan onlarda bile benim istediklerim yok bazı programları eksik ben eklemeler yapınca boyut 40 50 gbları falan buluyor 64 gblık flash almam gerekir oda harrdisk fiyattında :) hdd bootlamam gerek

Hocam gözünü seveyim ya 64GB 3.0 belleklerin fiyatı 150-200 civarında normal 500GB hdd 2.0 fiyatı 120 lira civarında, 2'sinin arasındaki fark mb.saniye hızı birde daha ufak olması :)

Hocam HDD'yi NTFS olarak biçimlendir. Zira FAT32 olursa eğer 4GB'dan büyük bir install.wim gibi bir dosyan varsa işletim sistemi isolarında onu atamıyor.

Sonra bu portable programı indir çalıştır: http://www.pendrivelinux.com/downloads/YUMI/YUMI-1.9.9.9B.exe

Sonra açılınca aşağıdaki ekran çıkar. Buradaki showing all drives'a bas. Ve 500 GB'lık HDD'ni seç. Sonra aşağıdaki listeden yüklemek istediğin işletim sistemini seç ve isosunu browse et.  Bunun dışında listenin en altındaki Try Unlisted ISO (GRUB) seçeneğini seçersen istediğin ISO'yu ISO olarak kopyalatıp direk boot ettirebiliyorsun.

Tabi boot edebilmek için biostann HDD'ni primary boot device seçmeyi unutma! Ayrıca diskin de yazmaya kapanmaz. istediğin program, video, resim'i yükler silebilirsin HDD'ye yeterki YUMI'nin dosyalarına dokunma...

YUMI-Multiboot-USB-Creator.png

Birde dipnot ekleyeyim: bi kere multiboot drive yaptıktan sonra dahi iştetim sistemi ekleme/çıkarma yapabiliyorsun. View or Remove butonu ile...

Edited by mogokce

Hocam HDD'yi NTFS olarak biçimlendir. Zira FAT32 olursa eğer 4GB'dan büyük bir install.wim gibi bir dosyan varsa işletim sistemi isolarında onu atamıyor.

Sonra bu portable programı indir çalıştır: http://www.pendrivelinux.com/downloads/YUMI/YUMI-1.9.9.9B.exe

Sonra açılınca aşağıdaki ekran çıkar. Buradaki showing all drives'a bas. Ve 500 GB'lık HDD'ni seç. Sonra aşağıdaki listeden yüklemek istediğin işletim sistemini seç ve isosunu browse et.  Bunun dışında listenin en altındaki Try Unlisted ISO (GRUB) seçeneğini seçersen istediğin ISO'yu ISO olarak kopyalatıp direk boot ettirebiliyorsun.

Tabi boot edebilmek için biostann HDD'ni primary boot device seçmeyi unutma! Ayrıca diskin de yazmaya kapanmaz. istediğin program, video, resim'i yükler silebilirsin HDD'ye yeterki YUMI'nin dosyalarına dokunma...

YUMI-Multiboot-USB-Creator.png

Birde dipnot ekleyeyim: bi kere multiboot drive yaptıktan sonra dahi iştetim sistemi ekleme/çıkarma yapabiliyorsun. View or Remove butonu ile...

Yorum için tşkler.Şuanda deniyorum dosyaları kopyalıyor.

Teknik bir aksaklık olmazsa büyük ihtimalle çalışacaktır. Ben bunun üstüne multiboot programı görmedim. Kullanması kolay, 10 numaradır. Boot edince de şöyle bir ekran çıkar hangi seçenekle yüklediysen onu çalıştırırsın:

YUMI-Boot-Menu.png

Edited by mogokce

SSD diskte hiç denememiştim. Bununla alakalı bir problem olabilir diye düşünüyorum. Çünkü daha önce bu hatayla hiç karşılaşmadım. Sen 500 GB'lık HDD'ne şöyle winxp isosu falan atmayı dene. Hem kısa sürer hem de oluyor mu olmuyor mu görmüş olursun.

Bir de zaten bilgisayar açılırken boot seçenekleri arasında hdd'yi görmüyorsan hiç bir anlamı yok. bootable sürücü oluştursan bile yine açamazsın. Örneğin bende bir tane kingstone 4 GB USB bellek vardı, onu bir laptop sorunsuz görüyor ve boot edebiliyorken bir başka laptopda boot ekranında dahi çıkmıyordu. Bunun yanı sıra 8 GB'lık hp marka bir USB'yi her ikisi de görebiliyor ve boot edebiliyordu. Yani HDD'yi tanımama olayı biostan da kaynaklanıyor. BIOS'unu update falan edersen belki tanır bilemiyorum.