Jump to content

Pc'ye Uefı Modunda Format Atamıyorum [Çözüldü!..]

Proctives
 Share

Recommended Posts

8IBSND2.png

Merhabalar. Yaklaşık 3 ay önce yeni aldığım laptopuma format atamamaktan şikayetçiydim ve sizlerin sayesinde format attım. Fakat PC yi aldığımda hazır yüklü gelen sistemdeki tüm bölümleri silip(Kurtarma Bölümü,MSR Bölümü),öyle format attım. Ama formatı UEFI modunda atmadığımın farkına vardım. Bu sebeple önceden 5-6 saniyede açılan bilgisayar şimdi 10-11 saniyede açılıyor. Tabiki yine hızlı,amacım artislik yapmak değil fakat ilk aldığıma göre geç açılması canımı sıktı. İnternetten ve bazı kardeşlerimin yardımlarıyla sebebini öğrendim. Format atarken yanlış şekilde atmışım(UEFI Modunda atmamışım). Tekrardan format atmak istiyorum ama bir türlü UEFI modunda format atamıyorum. Bilgisayarımın BIOS görüntülerini,ayarları değiştirmeden default şekilde ve değiştirdikten sonra olarak koydum. Default olarak açmaya çalıştığımda PC açılmıyor tekrardan otomatik olarak BIOS a giriyor. Ayarı değiştirdiğimde ise PC açılıyor ama Fast Boot kapalı olduğu için daha yavaş açılıyor. Mecburen BIOS ayarlarıyla oynayıp öyle açıyorum PC yi veya öyle format atıyorum. Bu seferde UEFI modunda atamamış oluyorum.UEFI modunda format için diskleri ayarlama kısmında Shift + F10 tuşuna basıp Komut İstemcisi yardımıyla diskleri bölmeye ve kurtarma bölümünü getirmeye çalıştım fakat yine olmadı. Allah'ını seven bir kardeşim sorunun sebebini biliyorsa ve aklında çözüm yolları varsa yardımcı olsun. Lütfen,çok rica ediyorum. Memleket meselesi yaptım kafamda bu olayı ve rahat olamıyorum.

BIOS DEFAULT DURUMDAYKEN RESİMLER [spoiler]kNXUjBs.jpg0gxlFGO.jpg

dSWcK3A.jpg
FCMKJOF.jpg
hs9cFG4.jpg

[/spoiler]

BIOS AYARLARINI DEĞİŞTİRDİĞİM ZAMAN(Sadece iki sekmedeki)

[spoiler] UqVsrzI.jpg
jL4Mzkn.jpg  [/spoiler]

...::: ÇÖZÜM :::...
Arkadaşlar şuan itibariyle UEFI modunda formatı atmış bulunmaktayım. Yaptığım hata işletim sistemini USB'ye kopyalarken Win7 USB Tool programını kullanmamdan kaynaklanıyormuş. O programı kullanmadan aşağıdaki adımları izleyerek USB'yi doldurdum.

Aynı sorunla karşılaşan kardeşlerim için altta UEFI Kurulum için Önyüklenebilir USB Flash Sürücü oluşturmayı anlattım. Alttaki adımları uyguladıktan sonra siz de internette "Windows 8 -UEFI Modunda- Temiz Kurulum (Format)" olarak aratırsanız alttaki adımlardan sonra neler yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz.

[spoiler]

Yönetici haklarıyla bir komut istemcisi açın:(Bu anlatım Windows 8 ve 8.1 içindir.)

1- Komut istemcisine diskpart yazın ve Enter'a basın.
2- List disk yazın ve Enter'a basın. Bu sistemdeki diskleri listeleyecek. Yapmamız gereken USB flash sürücümüzün numarasını bulmak. Bunun en kolay yolu disklerin boyutuna bakmak. Sizde kendi USB flash sürücünüzü bulun ve numarasını aklınızın bir köşesine not alın. 3. adımda bu numarayı kullanacağız.
3- select disk 2 yazın ve Enter'a basın. (Sizde farklı yazabilir bir önceki adımdaki numaraya bakınız. Dikkatli olun yanlış bir numara yazmanız sisteminizdeki bir diski silmeniz ile sonuçlanabilir!)
4- clean yazın ve Enter'a basın.
5- create partition primary yazın ve Enter'a basın.
6- format quick fs=fat32 yazın ve Enter'a basın.(Biraz bekledikten sonra 100 percent complete yazısını görün)
7- active ve Enter'a basın.
8- assign yazın ve Enter'a basın.
9- exit yazın yazın ve Enter'a basarak Diskpart'tan çıkın ve Komut İstemcisini kapatın.
10- Windows 8 ve 8.1 kullandığınızı varsayarak elinizdeki kurulum medyasını(Win 8/8.1 64 Bit olması lazım) çift tıklayarak içindekileri USB nizin içine kopyalayın.(Daemon Tools vb programlara ihtiyaç yoktur.)

Hepsi bu kadar.

[/spoiler]

Edited by Proctives

Arkadaşlar şuan itibariyle UEFI modunda formatı atmış bulunmaktayım. Yaptığım hata işletim sistemini USB'ye kopyalarken Win7 USB Tool programını kullanmamdan kaynaklanıyormuş. O programı kullanmadan aşağıdaki adımları izleyerek USB'yi doldurdum.

Aynı sorunla karşılaşan kardeşlerim için altta UEFI Kurulum için Önyüklenebilir USB Flash Sürücü oluşturmayı anlattım. Alttaki adımları uyguladıktan sonra siz de internette "Windows 8 -UEFI Modunda- Temiz Kurulum (Format)" olarak aratırsanız alttaki adımlardan sonra neler yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz.

[spoiler]

Yönetici haklarıyla bir komut istemcisi açın:(Bu anlatım Windows 8 ve 8.1 içindir.)

1- Komut istemcisine diskpart yazın ve Enter'a basın.
2- List disk yazın ve Enter'a basın. Bu sistemdeki diskleri listeleyecek. Yapmamız gereken USB flash sürücümüzün numarasını bulmak. Bunun en kolay yolu disklerin boyutuna bakmak. Sizde kendi USB flash sürücünüzü bulun ve numarasını aklınızın bir köşesine not alın. 3. adımda bu numarayı kullanacağız.
3- select disk 2 yazın ve Enter'a basın. (Sizde farklı yazabilir bir önceki adımdaki numaraya bakınız. Dikkatli olun yanlış bir numara yazmanız sisteminizdeki bir diski silmeniz ile sonuçlanabilir!)
4- clean yazın ve Enter'a basın.
5- create partition primary yazın ve Enter'a basın.
6- format quick fs=fat32 yazın ve Enter'a basın.(Biraz bekledikten sonra 100 percent complete yazısını görün)
7- active ve Enter'a basın.
8- assign yazın ve Enter'a basın.
9- exit yazın yazın ve Enter'a basarak Diskpart'tan çıkın ve Komut İstemcisini kapatın.
10- Windows 8 ve 8.1 kullandığınızı varsayarak elinizdeki kurulum medyasını(Win 8/8.1 64 Bit olması lazım) çift tıklayarak içindekileri USB nizin içine kopyalayın.(Daemon Tools vb programlara ihtiyaç yoktur.)

Hepsi bu kadar.

;[/spoiler]

Bu yöntem hard disk kullanıcıları için geçerli olup SSD kullanıcılarının bunları yapmasına gerek yoktur, sadece usb yi fat32 ile formatlayıp kurulum dosyalarını elle usb içine atması yeterli.

256 GB SSD var ve sistemim SSD üzerine kurulu. USB içine attıktan sonra kurulum ekranında convert gpt kodunu yazmadığım zaman oluşması gereken kurtarma bölümü vs oluşmuyor.

Proctives
Sana söylediklerim dışında sıfırdan yukarda verdiğin şekilde attın formatı galiba maddeler halinde yazmışsın.
biostaki hiçbir ayara dokunmadan?

Öncelikle maddeler halinde yazdıklarımı uyguladım ve PC yi yeniden başlattım. Başlatırken BIOS a girip default ayarlara çevirdim ve ardından USB üzerinden başlattım. Bu şekilde yaptım ve sorun çözüldü kardeşim.

Proctives
Demek ki her markada benim dediğim gibi başarıyla sonuçlanmıyor aslında sonuçlandı sende de ama yavaşladığını söyledin açılışın . 
Toshiba marka leptopa attığımda hiçbir yavaşlama olmadı   . Eğer başka bir markada sendeki gibi yavaşlama olursa formattan sonra senin yolunu takip edeceğim  bu yukarıda yazdıklarını not aldım :)

Edited by conveys16

Şimdi bu yöntemle windows 8 ya da 8.1 gömülü gelen laptoplarda Hdd lerdeki gpt korumasını kaldırmadan bilgisayarımıza Windows 7 yada gömülü gelenin haricinde başka bir işletim sistemi yükleyebiliriz mi demektir. Bu konuda biraz açıklayıcı olabilirmisiniz lütfen.

Şimdi bu yöntemle windows 8 ya da 8.1 gömülü gelen laptoplarda Hdd lerdeki gpt korumasını kaldırmadan bilgisayarımıza Windows 7 yada gömülü gelenin haricinde başka bir işletim sistemi yükleyebiliriz mi demektir. Bu konuda biraz açıklayıcı olabilirmisiniz lütfen.

Hayır,benim yaptığım Windows 8 gömülü gelen laptopa Windows 8.1'i yine UEFI modu etkin halde format attım. Başka sistemlerde sorun olur mu bilemem...