Jump to content

ADSL2 Geliyor!

alperen_69

Recommended Posts

download16mbitrt4.gif

Çanakkale'de test yayını başladı!

Çanakkale Türk Telekom İl Müdürlüğü tarafından bugün

Çanakkale kordonbOyunda kurulan tanıtım çadırında 10mbit

16mbit ve 24mbit lik ADSL/2 Plus bağlantıları

internet kullanıcılarının beğenisine sunuldu.

Bağlantı hızının çok hızlı olduğunu söyleyen internet kullanıcıları; kesintisiz video seyredip online oyun oynayabildiklerini söylediler. Çanakkale Telekom İl Müdürü ADSL/2 Plus bağlantısının en kısa sürede altyapısı tamamlanan illerde yaygınlaştırılacağını açıkladı.

ADSL2 Nedir?

ADSL çözümleri şu anda dünyadaki en popüler internet bağlantı çeşidi. DSL ailesi içinde yer alan farklı çözümler arasında en çok kullanılanı ise ADSL. Bunun altında yatan nedenler düşük maliyet, yüksek performans ve yaygınlık. Maalesef bazı kullanıcılar santrale olan uzaklık ve kalitesiz kablo bağlantısı gibi nedenlerden dolayı bu bağlantıyı kullanamıyor. Bu kullanıcılar başka alternatiflere yönelmek zorunda kalıyor.

ADSL2 adlı yeni bir standartla; ADSL ailesi performansını ve sunulan özellikleri daha üst seviyelere çıkarmak üzere. ADSL2 olarak adlandırılan G.992 3 ve G.992,4 standartları ITU (International Telecommunication Union = Uluslararası Telekomünikasyon Birliği) tarafından onaylanmış durumda. Bu yenilik ile birlikte veri aktarım hızlan artacağı gibi kontrol özellikleri ve uyku modu gibi yeniliklerde ufukta görünüyor. Diğer can alıcı yenilik ise santrale olan uzaklıkların eskisi kadar sınırlı olmaması. Yenilikler bu kadarla da bitmiyor Bu yeni standartları takip edecek olan bir sonraki nesil gelinme ise ADSL2+ olarak adlandırılan G.992.5 standardı olacak. ADSL2+ standardının getireceği hız limiti ile birlikte şu an kullanmış olduğumuz ADSL bağlantısı hız limiti 3 katına ulaşacak.

Bilindiği gibi ADSL standardı ile elde edilebilen en yüksek indirme hızı 8 Mbit/saniye. ADSL2+ ile vaat edilen en yüksek indirme hızı ise 25 Mbit/saniye, Bu değer ADSL2 içinse 12 Mbit/saniye. Santrallere olan uzaklıklar ile ilgili gelişmeler de sevindirici.

ADSL2+ Yolda...

İlgi çekici bir diğer yenilik, ISDN hatlarında olduğu gibi ADSL2 hatlarını bir araya getirerek daha yüksek band genişliklerine çıkarılabiliyor oluşu, sınır değer olan 25 Mbit/saniye kapasitesindeki AD5L2+ hatları bir araya getirilerek bundan kat kat büyük band genişlikleri elde edilebilir. Bir örnek vermek gerekirse 6 adet ADSL2+ hattı bir araya gelerek 150 Mbit/saniyelik bir bağlantı elde edilebilecek.

ADSL2'nın odaklandığı temalardan biri$i internet üzerinden yüksek kalitede ve eşzamanlı görüntü izleme imkanı, HDTV gibi yüksek kaliteli yayınlar internet üzerinden rahatlıkla aktarılır hale gelecek. ADSL2 ve ADSL2+ standartlarının avantajla yanlarından birisi mevcut ADSL standardı İle uyumlu olmaları, Ülkemizdeki durum ADSL hizmeti ülkemizde biraz geç yaygınlık kazanmış olsa da Telekom tarafından Gerçekleştirilen fiyat indirimleri ADSL bağlantıyı en cazip çözüm haline getirmiş durumda. Özellikle aylık 29 YTL ödemeli abonelik çeşidi, çevirmeli ağ bağlantısını tarihe gömecek gibi görünüyor.

Kullanıcıların çoğunun ADSL'e geçiş yaptığı su günlerde ADSL modem satıhları da had safhada, işte bu Noktada, hem bugünkü Gereksinimleri karşılayacak hem de geleceğe yönelik iyi bir yatırım olacak cihazları seçmek gerekiyor.

kaynak :donanımhaber

Not : Resim Şematiktir. Testten Alınma Bir goruntu değildir

o değilde arkadaşlar adsl2+ geldiğinde inşallah 256 kps hzı tarih olur inşallah

256 dan vazgeçer mi hiç telekom, nasıl olsa üvey evlat, bütün tarifelere indirim 256 ya yok. Adsl 2+ değil adsl 4+ da gelse 256 yı kaldırmazlar, belki de zam yapabilirler 256 ya ;):)

Gıcık oluyorum arkadaş. ADSL ilk çıktığı zamanlarda da sadece İstanbul Ankara İzmir ve Çanakkale'de vardı. Hadi ilk üçü büyük il ee peki çanakkale'nin ne ayrılacılığı var ki? Anlamıyorum valla...!!!

256 dan vazgeçer mi hiç telekom, nasıl olsa üvey evlat, bütün tarifelere indirim 256 ya yok. Adsl 2+ değil adsl 4+ da gelse 256 yı kaldırmazlar, belki de zam yapabilirler 256 ya ;):)

Güzel yorum 10 üzerinde 9.5 veriyorum :)

Gıcık oluyorum arkadaş. ADSL ilk çıktığı zamanlarda da sadece İstanbul Ankara İzmir ve Çanakkale'de vardı. Hadi ilk üçü büyük il ee peki çanakkale'nin ne ayrılacılığı var ki? Anlamıyorum valla...!!!

Yurtdışı bağlantıları Çanakkale'den yapılıyor olmasın??? ;)

edit: Geleceği varsa göreceği de var! :)

Bizim deniz aşırı bağlantı çıkışımız (Yunanistana doğru) Çanakkaleden. Tabi oger değişiklik yapmadı ise. Ücrete gelirsek Fiberoptikleri takarlarsa makul bir fiyata ineceği kesin lakin fiber optikler şu an için sadece ana hatlara yönelmiş durumda. Bir metre fiberin bindolarlarla ifade edilen fiyatları olduğu sürece ve ulaştırma bakanlığıda bir süre daha bunu desteklemediği sürece ADSL2 sadece deneme aşaması olarak kalır. Çanakkalenin çıkış bölgeleri 5 yıl önceden fiberli olduğu için denemeler orada çok kolay ;)

Yurtdışı bağlantıları Çanakkale'den yapılıyor olmasın??? ;)

edit: Geleceği varsa göreceği de var! :)

İyi diyosun hoş diyosunda. Bu bağlantının çanakkaleden geçtiğine tamam derim. Ankaraya bilmem nereye ulaşana kadar arada kalan illerde yararlanabilir di zamanında. Her neyse hayırlı olsun diyecem ama pek hayırlı olamayacak gibi duruyo... :)

Bunun testine şimdi başlandıysa bu demek oluyor ki ancak bizim çocuklarımız kullanır bunu, çıktığında bizden iş geçmiş olur. Biz o zamanlar emekliliğin tadını çıkarıyor oluruz herhalde ^_^

Adsl 2 mi :) ben buna

Telekom daha adsl yi rayına oturtamadı ki Adsl2 oturtsun bence 5 sene bekleriz bide fayatı ne olaki Adsl 2 nin heral 70 ytlden başlar nede olsa telekomun sahibi yabancı adam indirim yaptım diyor yine sahtekarlık yapıyor.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...