Jump to content

Taş Gibi Kaymaklı Yoğurt Yapılması

HARBİKIZ
 Share

Recommended Posts

https://copy.com/TSlvjcsfo90P

Arkadaşlar ben 2 kilo sütten yapıyorum, siz istediğiniz kadar yapabilirsiniz ölçü olarak her 1 kilo süte bir çorba kaşığı maya olacak.Sütü kaynatıp soğumaya alıyorsunuz meşhur söylem küçük parmağınızı yakmayacak duruma geldiğinde mayalama işlemi yapıyorsunuz. Yalnız mayalık yoğurdu ve kıvama gelen sütten de bir çay bardağı kadar sütü küçük bir kavanoza koyup kapağını kapatıp iyice çalkalıyoruz.Tencerede bulunan ve kıvama gelen süte küçük kavanozdaki karışımı döküyoruz ve karıştırıyoruz sütü 2 adet cam kavanoza boşaltıyoruz kapaklarını kapatıp üzerini sarıyoruz 2.5 saat sonra üzerini açıyoruz 2 saat kadar ılındıktan sonra buzdolabına koyuyoruz 24 saat bekledikten sonra taş gibi kaymaklı sağlıklı yoğurdumuzu afiyetle yiyiyoruz..
Bu konudan faydalanan arkadaşlar, ASKERLERİMİZ ve POLİSLERİMİZDEN DUALARIMIZI EKSİK ETMEYELİM LÜTFEN.

Edited by HARBİKIZ

Anlatım Gayet Net Ancak Süt Satın Alma veya Pastorüze (Tamyağlı-Yağsız) bunuda Belirtseydin Daha iyi olurdu Çünki Satın alma sütü pek tavsiye etmiyorlar

bu nedele evde yoğurt satın alma yağsız sütten yapıyoruz. Uygulama aynen evde de yapılıyor teşekkür ederim.......

Anlatım Gayet Net Ancak Süt Satın Alma veya Pastorüze (Tamyağlı-Yağsız) bunuda Belirtseydin Daha iyi olurdu Çünki Satın alma sütü pek tavsiye etmiyorlar

bu nedele evde yoğurt satın alma yağsız sütten yapıyoruz. Uygulama aynen evde de yapılıyor teşekkür ederim.......

arkadaşlar biz sütü yıllardır içmek ve yoğurt yapmak için  haftada 2 kere gelen sütçümüzden alıyoruz gayet memnunuz, fakat daha önce yoğurdu tencere de eski usül yaptığımız için sulu oluyordu...Deneyen arkadaşlar pastörize şise sütten yapıp randıman almışlar isterseniz deneyin afiyet olsun......

HARBİKIZ,  bilgi için teşekkürler. En kısa zamanda denicem. Geçtiğimiz ramazan bayramında memlekete gittim gelirkende 2.5 litre inek sütü getirdim. Neyse yoğurdu çok sevdiğim için hepsini 10 dk. kaynatıp dediğin gibi küçük parmağımı yakmıcak kıvama gelince 3 çorba kaşığı mayayla mayaladım (kaynattığım çelik tencerede..) 2.5-3 saat sonra üzerine sardığım bezi açıp baktım mayalanmış ama sulu gibi neyse 2-3 saat sonra buzdolabına koydum. Ertesi gün yemek için kaseye koydum, dediğin gibi kıvamı koyu değil hatta diyebilirim ki rahat 5 te 1 i bildiğimiz yeşilimsi yoğur suyu. Kalan kısmda normal çok lezzetli yoğurt kıvamında. Eğer marifet cam kavonozsa bir daha seninki gibi denerim, bilgi için tekrar teşekkürler..

HARBİKIZ,  bilgi için teşekkürler. En kısa zamanda denicem. Geçtiğimiz ramazan bayramında memlekete gittim gelirkende 2.5 litre inek sütü getirdim. Neyse yoğurdu çok sevdiğim için hepsini 10 dk. kaynatıp dediğin gibi küçük parmağımı yakmıcak kıvama gelince 3 çorba kaşığı mayayla mayaladım (kaynattığım çelik tencerede..) 2.5-3 saat sonra üzerine sardığım bezi açıp baktım mayalanmış ama sulu gibi neyse 2-3 saat sonra buzdolabına koydum. Ertesi gün yemek için kaseye koydum, dediğin gibi kıvamı koyu değil hatta diyebilirim ki rahat 5 te 1 i bildiğimiz yeşilimsi yoğur suyu. Kalan kısmda normal çok lezzetli yoğurt kıvamında. Eğer marifet cam kavonozsa bir daha seninki gibi denerim, bilgi için tekrar teşekkürler..

rica ederim ne demek, yalnız burda dikkat edeceğiniz nokta kavanoz kapakları kapandıktan sonra ne zaman yiyecekseniz o zaman açmanız..

• 2 hafta sonra ...