Jump to content

Bad Sector Oluşmuş Bir Hddyi Kullanma

mutlku_1991
 Share

Recommended Posts

Hdd nizde bad sektör oluşmuşsa maalesef yazılımsal olarak düzeltilemez. Yazılımların cogu duzelttiğini iiddia eder ama sadece bad sektor olan yeri işaretler. Bir süre sonra hdd nizde sesler gelir yada bad sektor kısmını okurken aşırı yavaşlar.

Çözüm;

Bad sektör alanını bulup oa alanı kullanmamanız. Ben eski bir bilgisayarcıyım bir cok 80 GB 40gb hddmi bu şekilde yıllarca kullandım.

Önce hdd bad sektörleri taranır ve yerleri saptanır. Sık aralkılara bd sektörünüz varda HDD niz çöp demektir.

Örnek;

Aşağıdaki 1 TB hddnin en altta bad sektörleri var. Bu bad  sektörlerin hangi alana dnek geldiğini şöyle buluruz

50X18X381 yaklaşık 350 gb biz bu hdd yi 2 partition a ayırlarım. ilki 650Gb 2. 350gb. İlk partition a windows 8 kurabiliriz bad sektörsüz çalışır.

2. Partition ha dokunmayıp hatta kitleyip gizli partition yaparsak 1 Tb lik hddmizi 650 Gb hdd olarak sorunsuz kullanabilriiz.

pre_1416737012__bad.png

benim de anlatma istedıgım buydu, sectorlerı belırleyıp ılgılı alanları devre dııs bırakmıstım, yanı AYRILMAMIŞ ALAN olarak durur

Edited by ozanaus

Bad sectorlu alanı tam olarak tesbit etmek hdd regenerator ile daha kolay aslında. Ama düzeltme yapma seçeneğini seçmeden tarama yapmak gerekli. Bu seçenek "Scan, but do not repair" olarak geçiyor.

Edited by S_EroL

Her bir küp 381mb , ve 48 küp sorunlu. Sen yuvarlak olarak 50 almışsın sanırım. Bunları anladımda 18 nerden geliyor, anlamı nedir acaba?

pre_1416737012__bad.png

18 sayısı resimdeki ilk bad sectorun olduğu satırdan aşağı doğru sayın ve 18 alan olduğunu göreceksiniz. kırmızı çerçeve ile işaretlenmiş zaten. aşağı doğru kareleri sayarsanız 18 satır olduğunu göreceksiniz. yan yana 50 alan, aşağı doğru 18 alan ve 1 alan da 381 mb imiş. dolayısı ile bad sectorlu alanı bulmak için 18x50*381 olarak hesaplanmış ve çıkan sonuç gb. olacaktır. çıkan sonucu yeni bir partition yapıp aktifleştirmeyeceksiniz.

Edited by alper_42