Jump to content

İşlemci Soğutucusunun Fani Ne Tarafa Bakmalı ?

kurt0619
 Share

Recommended Posts

Merhabalar bugün içerisinde soğutucu elimde olur merak ettiğim şey fan ne tarafa doğru hava üflemeli bana göre egzoz fan'a bakıp sıcak hava oradan dışarı atmalı diye düşünüyorum ama bazı videolarda felan çok farklı yerlere koymuş aşağıda ki resimde sıcak hava direk ekran kartına gidiyor sizce nasıl takmalıyım ? 

D8EA5v.png

Resimde zaten kasanın arka kısmında,tahliye fan'ları mevcut bu durumda yönün pek önemi yok her iki durumda da zaten kasa içerisinde oluşan sıcak havayı kasa arkadasındaki fanlar sıcak havayı tahliye edecektir.

Aslında yatakları uyum sağlıyor ise leftfun takmakta akıllıca olabilir. :)

[spoiler]AWAzqsG.jpg[/spoiler]

Kasa fanlarının temel mantığı sıcak havayı tahliye etmektir yani en kısa mesafeden nereden tahliye olacaksa o tarafa doğru olması en istenen yol yani üst kısmı mazgallı kasalarda üste arka fan tahliye işlemi yapıyorsa tahliye tarafına doğru üfleyecek şekilde konumlandırılır. 

Kasa fanlarının temel mantığı sıcak havayı tahliye etmektir yani en kısa mesafeden nereden tahliye olacaksa o tarafa doğru olması en istenen yol yani üst kısmı mazgallı kasalarda üste arka fan tahliye işlemi yapıyorsa tahliye tarafına doğru üfleyecek şekilde konumlandırılır. 

ÜStlerde fan takma yeri var ama fan yok sadece egzoz fan var yakın zamanda üstede ekliyeceğim işlemci soğutucusunun pervanesi ramlere bakacak şekilde ayarlıyorum o zaman. 

Hocam görseldeki kasa sana ait se zaten pek dert etmen gereken bir şey de yok onu da eklemem lazım. stock fan yeirnde büyük ebatlı işlemci soğutucularda zaten yeterli soğutma olur yüzey alanları stock fanların iki katı olur üflediği hava miktarı da iki katına yakındır yani işlemcinin ısınması pek mümkün değil içerdeki hava da tepedeki egzoz mazgallarından  çok dışarı atılır. sistemine over clock yapmadığın sürece çok sağlıklı çalışır bu sistem gönlün rahat olsun. 

Hocam görseldeki kasa sana ait se zaten pek dert etmen gereken bir şey de yok onu da eklemem lazım. stock fan yeirnde büyük ebatlı işlemci soğutucularda zaten yeterli soğutma olur yüzey alanları stock fanların iki katı olur üflediği hava miktarı da iki katına yakındır yani işlemcinin ısınması pek mümkün değil içerdeki hava da tepedeki egzoz mazgallarından  çok dışarı atılır. sistemine over clock yapmadığın sürece çok sağlıklı çalışır bu sistem gönlün rahat olsun. 

Fotoğraftaki bana atil değil ama bazılarında işlemcnin fanı rame bakıyor bazılarında ekran kartına hangisi daha uygun olur ben böylede yapabilirim kasamın aynısı sayılır resimdeki ? 

overcloku geçtim şu Step Boost'tu sanırım onu bile kapattım :D solidworkste render alma işleminde 60'ı geçmesin yeter. :)

Soğutucuyu şuan taktım yalnız Cpu Fan 2 kısmına taktım 1'de 4 pin vardı 2 de 3 pin aldığım soğutucuda 3 pin mevcuttu şuan sıcaklıklarda bir dengesizlik var 35 38 40 arası oynuyor şuan dvd yazdırıyorum 35 derecede termal macun sürdükten bir süre sonra hep böyle oluyor şuan windows 8.1 kurup kararlılık testi yapacağım. 

Edited by kurt0619