Jump to content

Tembeller Için Pişmiş Windows Kurulum Rehberi

F_s_M
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,İşim gereği sürekli yeni bilgisayarlarla ve kurulumlarıyla,sorunlarını gidermekle uğraşıyorum.Bir yerden sonra artık herşey rutine bağlanıyor,aynı işlemleri daha kısa sürede bitirip kendimle ilgili olan konulara daha fazla vakit ayırmak adına kestirmeden işlerimi halledecek yollar arıyordum,hala da arıyorum :D

2 senedir sürekli kullandığım bir yöntemi,daha doğrusunu ipuçlarını paylaşmak istedim.

Konuya aşikar çoğu kişinin bildiği üzere ismi sysprep olan bir program var.Ne yapıyoruz? Sanal veya gerçek donanım üzerine sistemi kuruyoruz,programlarını yüklüyoruz,kişisel ayarlarımızı yapıyoruz,sysprep programını çalıştırıp işini bitirdikten sonra imajını alıp başka makinalara aktarıyoruz.Buraya kadar güzel :)

sysprep-bitmis.jpg

İmajımızı diğer makinaya aktarıyoruz.Makina-Kullanıcı adı,sistem dili saat dilimi vs güncelleştirme seçenekleri derken bitiyor.Yeni kullanıcı adıyla makina açılıyor.Ben bu kısımları sevmiyorum.Bypass etmenin yollarını aradım.Sysprep programını bu komut satırıyla yanıt dosyasından (unattend.xml) bu bilgileri okutacak şekilde çalıştırabiliyoruz.

sysprep /generalize /oobe /shutdown /unattend:unattend.xml

Kullandığım unattend.xml dosyası

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<unattend xmlns="urn:schemas-microsoft-com:unattend"
        xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State"
        xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
    <settings pass="generalize">
        <component name="Microsoft-Windows-PnpSysprep"
                processorArchitecture="amd64"
                publicKeyToken="31bf3856ad364e35"
                language="neutral" versionScope="nonSxS">
            <PersistAllDeviceInstalls>true</PersistAllDeviceInstalls>
        </component>
    </settings>
    <settings pass="specialize">
        <component name="Microsoft-Windows-Deployment"
            <RunSynchronous>
                <RunSynchronousCommand wcm:action="add">
                    <Description>Disable create user account</Description>
                    <Path>reg add HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Setup\OOBE /v UnattendCreatedUser /t REG_DWORD /d 1 /f</Path>
                    <Order>1</Order>
                </RunSynchronousCommand>
            </RunSynchronous>
        </component>
        <component name="Microsoft-Windows-Shell-Setup"
            <RegisteredOwner>Microsoft</RegisteredOwner>
            <RegisteredOrganization>Microsoft</RegisteredOrganization>
            <TimeZone>Central European Standard Time</TimeZone>
            <Computername>Sahip-PC</Computername>
            <OOBE>
                <HideEULAPage>true</HideEULAPage>
                <NetworkLocation>Other</NetworkLocation>
                <ProtectYourPC>3</ProtectYourPC>
                <SkipMachineOOBE>true</SkipMachineOOBE>
                <SkipUserOOBE>true</SkipUserOOBE>
            </OOBE>
        </component>
    </settings>
    <settings pass="oobeSystem">
        <component name="Microsoft-Windows-International-Core"
            <InputLocale>tr-TR</InputLocale>
            <SystemLocale>tr-TR</SystemLocale>
            <UILanguage>tr-TR</UILanguage>
            <UserLocale>tr-TR</UserLocale>
        </component>
    </settings>
</unattend>

sysprep-dizini.jpg

Sonuç? Olumsuz,her seferinde soruyor.Farklı unattend dosyaları denedim,farklı kaynak dosya kullandım OOBE denilen kısım bir türlü kendiliğinden geçmiyor.Sonra bu arabirimi (Shift+f10 taskmgr.exe) görev yöneticisinden sonlandırdım.Ne oldu dersiniz :) Sysprep öncesi açılmış kullanıcı hesabıyla sistem açıldı.Herşey ayarladığım düzende karşıma geldi.istediğim sonucu elde etmiştim.Şimdiki sorunum kur ekranın nasıl aşacağım oldu.Biraz kurnazlık yaptım,çalıştırıldığında arayüzü olmayan ve hemen açılıp kapanan bir programı "C:\Windows\System32\cmmon32.exe" "c:\Windows\System32\oobe\" dizininde yer alan "msoobe.exe" yerine isim değiştirerek aynı isimle kopyaladım.

sysprep-oobe-dizini.png

Bu şekilde yapılandırdığım her sysprep kusursuz olarak ilk kopyası gibi sorunsuz tamamlandı.32 bit veya 64 bit olması da önemli değil.

Hem 32 bit için hem 64 bit için ayrı ayrı hazırladığım windowsları tek wim dosyasında birleştirdim.

Tnctr ailesinde yeralan arkadaşların yardımıyla hazırladığım basit autoit menüsü ile listeden seçip imajı baştan bölümlenmiş ve ntfs formatlanmış olan disk bölümüne imajı uygulayarak sistemi yüklemiş oluyorum.Bu kısım tamamen benim tercihim olan bir yöntem.Kimse için bir önemi olmayabilir.Kısaca tarif etmek için ekran görüntüsüne bakabiliriz.Son hali bu şekilde.2014'e kadar cmd dosyaları ile yükleme yapıyordum.Sonra bu arayüze geçtim.Katkılarından dolayı herkese teşekkür ederim.

kur-menusu.png

Kurulumlarda kaynak dosya olarak Köylü ve Onbuka arkadaşımızın hazırladıkları  windowsları kullanıyorum.

Geldik yeni iso hazırlayan arkadaşlara büyük kolaylık olacağını düşündüğüm kısmına.İmajı wim olarak alıyoruz.

imagex(32 veya64).exe /compress maximum /capture j: d:\win7-sp1-sysprep-x64-trk.wim "Windows 7 Ultimate x64 TR" "Windows 7 Ultimate x64 TR"

Sonra bu imajı mevcut windows kur iso dosyasını ultraiso ile açıp,sources dizininine kopyalıyoruz.Mevcut install.wim dosyasını siliyoruz.Kopyaladığımız "win7-sp1-sysprep-x64-trk.wim" isimli dosyanın adını install.wim olarak değiştirip kaydediyoruz.Muhtemelen resimdeki gibi 4 gb üstü olacaktır.Artık yapacak birşey yok :D Kur bitip yeniden başladıktan sonra direk daha önceden tanımlı kullanıcı olan "Sahip" isimli kullanıcı ile pc açılıyor.

sysprepli-windowskur.png

Sonuç,benim için tam istediğim türde bir kurulum oldu.Tekrar ediyorum.Bu şekilde 2 senedir sorunsuz kullanıyorum.Eğer uygulamakla ilgilenirseniz ve bir yerlerde karşınıza sorun çıkarsa mutlaka sizin hatanızdır :)

Umarım birilerine faydamız dokunur.Kalın sağlıcakla...

Güzel anlatım olmuş.

Mümkünse kullandığnız programlarında link paylaşımı yapabilirmisiniz.

Örneğin win kurulum menüsü nerden bulacağız.

Yada işlemde kullanılan programların hepsini zipleyip link paylaşabilirmisiniz.

Denemek istiyorumda, hepte merak ediyordum böyle şeyleri :)

Kurumda bu yönteme benzer şekilde sysprep uygulayıp imaj almıştım, imaj sonrasında direkt admin olarak masaüstü geliyordu. Çok kullanışlı bir yöntemdir. Sürekli format atanlar için bayma noktasıdır bir kullanıcı adı girip güncelleştirmeleri ayarlamak bilirim. :)

Hadi ben neysede bazı arkadaşlar tembel bile değiller :)

Eminim elinizde yığınla iso dosyanız vardır.Sysprep programını bilmiyorsanız kurcalayın.3 tane menüsü var zavallının :)

imagex mi lazım Getwaiktools isminde 50 kb programcık sizin yerinize indiriveriyor https://onedrive.live.com/?cid=0053f5d45a736673&id=53F5D45A736673!246

Waik 4.1'i kullanmanızı öneririm.Bu programla dism'i de indirebiliyorsunuz.

Bilenin zaten eline yapışmaz,bilmeyen yapmak isterse herşey çok açık ve basit.Düşünmeye bile gerek yok,kopyala yapıştır. Eksik bir şey olsa neyse,bir zahmet kumandaya uzanıp kanallarıda siz değiştirin artık :lol:

• 2 hafta sonra ...

Bu sistemin ilk açılışına da otomatik başlayan katılımsız kurulumu attın mı tam tembel işi olur :) Tam benlik :) Teşekkürler

Ya zaten programları kurulu halde paketliyoruz.Siz sade sistem kurup sonradan programları kurdurmaktan bahsediyorsunuz.Bence zaman kaybı.

Hatırlatma:Sorun çıkaran tek grup antivirüsler,sysprepi yarıda kestiriyorlar.Bir onu sonradan yüklüyorum

• 3 hafta sonra ...

S.a Öncelikle Anlatım İçin çok teşekkür ederim bende kendi sistemimi hazırlıyorum Kendime yeni bir sistem hazırlı cam Amacım Windows 7 32+64 Ve Pro 64 Bit Sürümleri güncelleyip + programları kurup install.wim lerini birleştirmek Ultimate Sürümleri son kullanıcıya göre hazırladığım için bir program listesi oluşturdum 1:) Winamp 2:) Adobe Reader XI 3:) CCleaner 4:) EXARadyo 5:) Format Factory 6:) Google Earth 7:) Mozilla Firefox 8:) MPC-HC 9:) Nitro Pro 9 10:) Skype 11:) Adobe AIR 12:) Adobe Flash Player 13:) Adobe Shockwave 14:) Java 15:) Microsoft Silverlight 16:) Nero 17:) Gom Player 18:) Office 2010 Yada office 2013 19:) Usb Disk Security 20:) Aimp 21:) DirectX 22:) Picasa 23:) Team Viewer 24:) WinRaR 25:) RocketDock Şimdi soruma geçeyim (doğru anlamışmıyım diye soruyorum) Sysprep kullanarak güncelleme yaptıktan ve programları kurduktan sonra Sysprep klasörüne giderek senin verdiğin gibi hazırlanmış cmd (sysprep unattend) ve unattend.xml leri oraya kopyalayıp cmd çalıştırıp sonra oobe klasörüne gidip senini dediğin gibi değiştirilmiş msoobe.exe kopyalayıp sonra Sysprep Programına gidip GENELLEŞTİR işaretleyip Kulumu bitiriyoruz değilmi ?

çok güzel bir özellik bunda kurulumumu yapıyorsun sonra format atıyorsun format süresi uzamıyor aynı zamanda bitiyor ve programlarda ayarladığın  gibi geliyor tek zorlayan özelik ayarları adminastatör olarak yaptığın için kurulumdan sonra programlar pasif olarak geliyor aktifleşmesi için bir kere çalıştırman gerekiyor

F_s_M arkadaşımız anlatımındaysa herşey hazır olarak geliyor anladım kadarıyla

@fba44 

sysprep yöntemiyle yapıldığında o 100mblık yere gerek yok sistemi kurduğun asıl sürücünün imajını alman yeterli 

100mblık bölümün önemi! bu sadece bir örnek:

acronis için bu durum değişir acronis ile yedek alırken 100 mblık alan var ise yüklerkende o anda sistemin kurulu olduğu harddiskte 100mb alan olması gerekir

@fba44 

sysprep yöntemiyle yapıldığında o 100mblık yere gerek yok sistemi kurduğun asıl sürücünün imajını alman yeterli 

100mblık bölümün önemi! bu sadece bir örnek:

acronis için bu durum değişir acronis ile yedek alırken 100 mblık alan var ise yüklerkende o anda sistemin kurulu olduğu harddiskte 100mb alan olması gerekir

peki aldığım diskte 100MB lık alan var yüklediğimde yok yada tam tersi bu gibi durumlarda ne yapmam gerek

• 7 ay sonra...