Jump to content

Programlama Hakkında Yardım İstiyorum

mertkoray
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.Ben üniversite 2.sınıf öğrencisiyim.Bölümüm elektrik-elektronik mühendisliği okuyorum.Çift anadal öğrencisi olarak da bilgisayar mühendisliği okudum.Şu ana kadar gördüğüm bilgisayar programları autocad,c++,java,pyspice bu dönem derslerim arasında da c var.tüm bu gördüğüm programlama dillerinde hiç birinde profesyonel değilim.artık bir tanesinde profesyonel olmak istiyorum olabildiğim kadar.bu programları sadece ders olarak gördüm.hiç ileri gitmedim.illa bu programlarda ustalaşacağım diye bişey yok.sizce neden başlamalıyım?hangi programı ilk olarak öğrenmeliyim?bildiğim kadarıyla c,c++,java bağlantılı.bunlardan en kapsamlısı ise java.autocad ile de solid aynı kategoride.bu sene baya azimliyim :) sınavlar başlamadan bir program öğrenmeye başlicam Allah izin verirse.Abilerim sizlerden rica ediyorum.Beni aydınlatabilirmisiniz?Bu derslerin internette birçok videosu var.Sizce nelere bakmalıyım?

kitap alınacaksa önerdiğiniz bir kitap var mı ? 

Bu soruna cevap verebilmek için programlamayı hangi amaçla kullanacagını söylemelisin piyasa para kaznamak içinmi kullanacaksın yani prje bazlı yoksa sisteme müdahele hack vs gibi veya elektronik bir cihazı programlama diliyle kontrol mu etmek istiyorsun piyadasa para kazanmak istiyorsan C# sql server veya java ögrenebilir geliştirebilirsin web istersen asp.net veya php css ajax gibi eklentielrini ögrenmek gerek ama sistem bazlı program yazmak istiyorumd ersen o zaman C C++ ögrenmelisin dersenki C C++  ögrensem proje bazlı program yazamamı yazarsın sıkıntı yok ama seni çok yorar C C++  proje tabanlı yazlımlarda C# bu konuda gayet başarılı kod yazma degişken tanımlamada önce ne için programcılık ögrenmek istiyorsun bunu kesinleştir ...

lamont yorumların için teşekkür ediyorum  :rolleyes: bir program üzerinde çalışmak istiyorum.en azından tam bu programa hakim olana kadar başka bir programa yönelmeyeceğim.istediğim program piyasaya hitap etsin.kimse tercih edilen bir programı öğrenmek istemez.öğrense de bi işe yaramaz.onun için rağbet gören,ihtiyaç duyulan bir programı öğrenmem benim için iyi olacaktır.

yok program ve programlamayı karıştırmıyorum Mehmet Bey siz merak etmeyin ! .autocadı okulda görmüştüm ve biraz bilgim var.iş ilanlarında falan autocad veya solid bilen eleman aranıyor diye görmüşlüğüm var.başlığım biraz yanlış olmuş.bu şekilde bilgi vereceğize işime yarar bilgi verseniz daha iyi olur.

Edited by mertkoray

Mert kardeşim bir bilgisayar mühendisliği okuyan kardeşin olarak sana nacizane tavsiyem öncelikle C öğrenmen olur. Çünkü çoğu programlama dillerinin temeli C ile atılır. C programlama diline tam hakim olduktan sonra da C# .Net üzerinde yoğunlaşıp bir sonraki dil olarak da Java öneririm. Ama bu üçüne hakim olursan,ki zaten C'ye hakim olursan gerisi daha kolay olacak,senin yararına olacağı kanısındayım. Çift Anadal yapmak zordur,Allah yardımcın olsun bu arada. :)