Jump to content

Toplamayı Dusundugum Sistem [Görüsleriniz]

Share

Recommended Posts

Bu sitede her sistem önerisi isteyen kişilere 7216387126387216 kez söylediğim gibi önceliklerinizi belirleyin. Sırf o parça güzel, bu parçayı şu kişi önerdi diye sistem toplanılmaz. Tekrar söylüyorum, önceliklerinizi belirlersiniz sonra parça arayışına girersiniz. Öbür türlü toplamayı düşündüğünüz sistem gibi allak bullak bir sistem haline gelir. Alın size yorumlarım;

i5 işlemcinin K serisini almanın ne anlamı var ? Yok ben OverClock yapacam diyor iseniz , i5 almanın ne anlamı var ?

i5 işlemci ve Z97 Gaming 7 anakart ne alaka ?

OverClock yapılmayacak bir sistem için stok fan yerine tower fan almanın anlamı ne ?

SLI veya CrossFire yapılmayacak ise Gaming serisi anakart almanın anlamı ne ?

128 bit ekran kartı ? 

PSU içeren kasa yerine hem kasa hemde PSU almanın ne anlamı var ?

Göründüğü üzere aşırı çelişkili bir sistem. Yerinizde olsam önceliklerimi, PC'yi kullanacağım şekli ve kullanacağım teknolojileri (USB 3.0, e-SATA vs vs) göz önüne alarak parçaları tekrar seçerdim.

Haydi kolay gele !

Sadece sen önericeksin diye bir şey yok teyyare senden başka donanımla ilgilenen kişilerde var.. :). Sana Rakip olan kişiler olunca çekemedinmi  :D. Kıskandınmı yoksa :D Diğerlerinede hak tanımak lazım. Nede olsa Demokratik bir cumhuriyette yaşıoz :D. Diger donanımcı arkadaşımız o kadar çok güzel döktürüyorki. İşinin hakkını veriyor.. Gerçekten çok ilgili :)

Edited by iRealisT

:

Sadece sen önericeksin diye bir şey yok teyyare senden başka donanımla ilgilenen kişilerde var.. :). Sana Rakip olan kişiler olunca çekemedinmi  :D. Kıskandınmı yoksa :D Diğerlerinede hak tanımak lazım. Nede olsa Demokratik bir cumhuriyette yaşıoz :D. Diger donanımcı arkadaşımız o kadar çok güzel döktürüyorki. İşinin hakkını veriyor.. Gerçekten çok ilgili :)

:D

Bu sitede her sistem önerisi isteyen kişilere 7216387126387216 kez söylediğim gibi önceliklerinizi belirleyin. Sırf o parça güzel, bu parçayı şu kişi önerdi diye sistem toplanılmaz. Tekrar söylüyorum, önceliklerinizi belirlersiniz sonra parça arayışına girersiniz. Öbür türlü toplamayı düşündüğünüz sistem gibi allak bullak bir sistem haline gelir. Alın size yorumlarım;

i5 işlemcinin K serisini almanın ne anlamı var ? Yok ben OverClock yapacam diyor iseniz , i5 almanın ne anlamı var ?

OverClock yapılmayacak bir sistem için stok fan yerine tower fan almanın anlamı ne ?

128 bit ekran kartı ? 

Göründüğü üzere aşırı çelişkili bir sistem. Yerinizde olsam önceliklerimi, PC'yi kullanacağım şekli ve kullanacağım teknolojileri (USB 3.0, e-SATA vs vs) göz önüne alarak parçaları tekrar seçerdim.

Haydi kolay gele !

Toplanan sistem evet gereksiz dediğin gibi verdiğin bilgiler saçmalıktan öte değil.

i5 4690K OC ile 4690 ile oyunda taş çatlasın 5 FPS fark yaşarsın.Çünkü zaten güçlü bir işlemci olduğu için ekran kartının tüm gücünü kullanıyor.

Ama Render alırken bunu farkedersin ve bu yüzken 40-50 farkı ben veririm ve soğutucu almasam bile sonra OC yaparım diye K ibareli i5 alırım .

Diğer konu ise değindiğiniz Gaming anakart olayı. Gaming anakartların ses yongası çok daha iyidir diğer anakartlara nazaran. Ben oyuncu bilgisayarıtopluyorum. Tabikide gaming alacağım. Bu arada bir sistemi toplarken ileriyide düşünmek lazım. İlerde ekran kartı uprage etmek yerine SLI veya CrossFire yaparım.

Ayrıca OC yapacağım sistemin mofet soğutmasının geçerli bir anakart olması lazım. Tabikide i5'e yüksek derecede OC yapılmayacaksa G7 fazla ona birşey demiyorum. Ama Gaming serisinin genelini kapsamışsın. En az bir Gigabyte G5 alınmalı bütçe varsa.

O.C yapılmayacak bir sisteme daha benimönerim en azından 100 TL paraya kıyılıp bi hava soğutma alınmalı. İlerde yazın hissedersin o farkı işlemciyi cayır cayır yakmanın ne anlamı var. İntelin o dandirikten soğutucusunu neden takayımki.

Bu arada ekran kartında mimari değişti bi hatırlatayım dedim. NVIDIA 128 bitle  384 Bit ekran kartına kafa tutan kart yaptı.

Bana adam gibi hava sirkülasyonu iyi 600W PSU'lu bir kasa söyle ama 400TL'yi geçmesin.

Var yok değil böyle kasalar ama neden daha iyisi varken böylebirşey yapayım. Tipini beğenmem , yada içindeki PSU kaliteli değildir. Yada hava sirkülasyon istediğim gibi değidlir.

400TL'lik kasadan ne bekliyosun ki bu böyledir sonuçta. Kendi beğendiğimtipteki kasayı seçerim araştırırım , içine istediğim PSU'yu takarım.

Zaten ben özgür olduğum için toplama sistem alıyorum. Neden kendimi kısıtlayayım ki.

Sana kolay gelsin.

Toplanan sistem evet gereksiz dediğin gibi verdiğin bilgiler saçmalıktan öte değil.

i5 4690K OC ile 4690 ile oyunda taş çatlasın 5 FPS fark yaşarsın.Çünkü zaten güçlü bir işlemci olduğu için ekran kartının tüm gücünü kullanıyor.

Ama Render alırken bunu farkedersin ve bu yüzken 40-50 farkı ben veririm ve soğutucu almasam bile sonra OC yaparım diye K ibareli i5 alırım .

Diğer konu ise değindiğiniz Gaming anakart olayı. Gaming anakartların ses yongası çok daha iyidir diğer anakartlara nazaran. Ben oyuncu bilgisayarıtopluyorum. Tabikide gaming alacağım. Bu arada bir sistemi toplarken ileriyide düşünmek lazım. İlerde ekran kartı uprage etmek yerine SLI veya CrossFire yaparım.

Ayrıca OC yapacağım sistemin mofet soğutmasının geçerli bir anakart olması lazım. Tabikide i5'e yüksek derecede OC yapılmayacaksa G7 fazla ona birşey demiyorum. Ama Gaming serisinin genelini kapsamışsın. En az bir Gigabyte G5 alınmalı bütçe varsa.

O.C yapılmayacak bir sisteme daha benimönerim en azından 100 TL paraya kıyılıp bi hava soğutma alınmalı. İlerde yazın hissedersin o farkı işlemciyi cayır cayır yakmanın ne anlamı var. İntelin o dandirikten soğutucusunu neden takayımki.

Bu arada ekran kartında mimari değişti bi hatırlatayım dedim. NVIDIA 128 bitle  384 Bit ekran kartına kafa tutan kart yaptı.

Bana adam gibi hava sirkülasyonu iyi 600W PSU'lu bir kasa söyle ama 400TL'yi geçmesin.

Var yok değil böyle kasalar ama neden daha iyisi varken böylebirşey yapayım. Tipini beğenmem , yada içindeki PSU kaliteli değildir. Yada hava sirkülasyon istediğim gibi değidlir.

400TL'lik kasadan ne bekliyosun ki bu böyledir sonuçta. Kendi beğendiğimtipteki kasayı seçerim araştırırım , içine istediğim PSU'yu takarım.

Zaten ben özgür olduğum için toplama sistem alıyorum. Neden kendimi kısıtlayayım ki.

Sana kolay gelsin.

abi sen onu boşver o kendini tek donanımcı zannediyor. Onunla Konuşmaya değmez bende zamanında ona çok öneride bulunmuştum kendinden başkalarını çekemiyor..Şimdi internetten araştır.. Birşeyler bulur yazar buraya birşeyler veya sistemler kendi çapında işte.Herkezin konuşma hakkı var bence.. :) 

Edited by iRealisT

oyun oynayan birisi deigilim sadece arada sırada oynarım daha cok vaktimi işte photoshop da  web tasarımında ve ufak tefek videolar düzenliyorum , ufaktan cinama 4d gibi programlarla ugrasmaya baslayacagım yani autocad de olabilir sadece merak ettigimden yani oyun oynamaktan sa boyle programlar deniyorum. elimdeki pc de yetersiz yani 3d cizim bile yapamıyorum.sadece orta seviye kalite iş görecek kadar bi sistem olsun az birazda overclock denemek istiyorum hepsi bu. + üniverste ogrencisiyim :D

+ anakartı da bilerek sectim uzun süre kullanmak için.

Edited by 8506furkan

abi sen onu boşver o kendini tek donanımcı zannediyor. Onunla Konuşmaya değmez bende zamanında ona çok öneride bulunmuştum kendinden başkalarını çekemiyor..Şimdi internetten araştır.. Birşeyler bulur yazar buraya birşeyler veya sistemler kendi çapında işte.Herkezin konuşma hakkı var bence..  :)

İşi laf sokmaya çalışarak devam ettirecek iseniz bende ona göre cevap vereyim istersen ! Seni ne kadar kaale aldığımı belki daha iyi anlarsın !

Öncelikle şunu belirteyim SSD'de bütcen varsa Samsung 850 EVO al. Yoksa Corsair'e yönel. Kingstona bılaşma derim ben.

Anakart oldukça fazla bu bütcede bir sisteme. Adamlar 4000 TL sisteme H81 - P33 koyuyor. Siz gidip G7 anakart koymuşssunuz. 

Aşırı derecede abartı bence. Anakarttan kısabildiğiniz kadar kısın. OC yapacaksanız Z97 chipsetli giriş seviye bir kart alın bence. Z97 PC Mate olabilir.

Bütceniz 3500TL diye söylüyorum bunu. Yoksa hiç bir sakıncası yok anakartının fazla olmasının ama Anakarta 800TL verip diğer parçalardan kısmak kadar saçma bir şey yoktur heralde.

Ekran Kartı giriş seviyesi bir kart. Bence bu bütceye GTX 970 ekleyebilirsin. Bütcen yetmez ise GALAX markasına bakabilirsin. Kötü bir marka değildir fiyata daha uygundur piyasada.

Güç Kaynağı çok ama çok abartı. 750 Ti koyup'ta Güç Kaynağı 750W konurmu ya. 10 Tane 750 Ti çalıştırır o güç kaynağı. Max 60W çekiyor 750Ti zaten.

Ekran Kartını GTX 970 yapıp Güç kaynağını 600W yapabilirsin. Öyle pahalı bir güç kaynağına kaçmanada gerek yok. ZALMAN'ın güç kaynaklarına bak derim.Çok kaliteli ve uygun fiyatlıdır.

İşlemcin iyi tercih olmuş. OC yapacaksan anakartını Z97 seç yapmayacaksan işlemcini 4690 ve H97 bir anakart tercih et.

İşlemci Soğutucuyu bende kullanıyorum. Mükemmel bir soğutucu.

Ramlarde güzel tercih. Bende aynı Ramleri kullanıyorum.

128 bit ekran kartı ? 

Bu sorulara adam4 daha önceden cevaplamış ama yinede matematiksel olarak yeniden düzenleyip cevap vereyim.

i5 4690K (800 TL) + MSI Gaming 7 (750 TL) = Toplam maliyet 1550 TL  almak yerine i7 4790 (1024 TL) + MSI Z97 PC Mate (329 TL) = Toplam (1353 TL)  alınabilir, performansları arasındaki farkı söylememe gerek yok sanırım. Artı yanınıza 200 TL'de kar kalacaktır. Ufak çapta overclock denemeleri yapacağınızı söylemişsiniz, çarpan kilidi açık olmasa bile bu işlemciyi çok rahat bir şekilde 4.0 GHz hızına çıkartabilirsiniz, hemde stok fan ile !

CM G750M PSU (380 TL) + herhangi bir kasa (200 TL civarı) = Toplam 580 TL kuracağınız sistem için 750W PSU fazla, fazlası ile yetebilecek 600W kasa fazlası ile işinizi görecektir. Ayrıca soğutma performansından ve 80+ PSU'dan ödün vermeden CM RC-350K yada TT V3 ile Bu isteklerinize ulaşabilirsiniz hemde sizin PSU'ya ödeyeceğiniz 380 TL'lik fiyat ile ! Demek oluyor ki, kasaya ödeyeceğiniz bütçede elinize kar kalacaktır.

oyun oynayan birisi deigilim sadece arada sırada oynarım daha cok vaktimi işte photoshop da  web tasarımında ve ufak tefek videolar düzenliyorum , ufaktan cinama 4d gibi programlarla ugrasmaya baslayacagım yani autocad de olabilir sadece merak ettigimden yani oyun oynamaktan sa boyle programlar deniyorum. elimdeki pc de yetersiz yani 3d cizim bile yapamıyorum.sadece orta seviye kalite iş görecek kadar bi sistem olsun az birazda overclock denemek istiyorum hepsi bu. + üniverste ogrencisiyim :D

+ anakartı da bilerek sectim uzun süre kullanmak için.

İlk iletinizdeki 750Ti gibi bir ekran kartı ile Cinema 4D gibi uygulamalarda performans alabilmeniz biraz zor, hele ki i5 işlemci ile. Yukarıda belirttiğim ufak tefek değişiklikler ile elinize ek olarak geçecek 200 TL + Kasaya ödeyeceğiniz fiyatı ekleyerek, ekran kartınız için 900 TL civarı fiyat aralığına yaklaşabilirsiniz. Buda ekran kartı seçiminiz için R9 280 veya GTX 960 seviyelerine taşır ki, hem oyun hemde belirttiğiniz programlar için gerekli ekran kartı verimliliğini etkiler.

Bilmem matematiksel düz mantık ile anlatabildim mi ? Her ne kadar iRealist gibi donanımdan anlamasam da az da olsa bilgim var demektir !

Haydi kolay gele !

Bana  ucu dokunan şeyleri cevaplayayım öncelikle.

'CM RC 350-K ve TT V3' Bu kasaların ikiside tek kelimeyle berbat kasalar. CM'nin malzeme kalitesine lafımyok ama içindeki hava akışı zaten kötü. Üstene CM'nin yan sanayisi firmasının yaptığı bir süre sonra kulak tırmalayan sesiyle güçkaynağı.

TT zaten hiç bir zaman önermem ben. Bildiğin tekene ya. 

Onun yerine Zalman Z3 Plus ( İçinde 4 tane fanla geliyor ve hava akışı gayet güzel) + ZALMAN LX600W PSU (Çoğu alışveriş sitesinde yazman ama kendi sitesine bakarsan 80 Plus oldugunu ve 560 küsür W güç verdiğini görürsün ) Toplam maliyet 330TL civarında.

i5 Render alacak adam gitsin i7 alsın.Anakartı H81 yonga setli alsın ama yinede i7 alsın. Ama oyun oynayacak adma neden alsın yahu. Bunu söylerim bütün mesajlarımda ne gerek var. Zaten ekran kartının tüm gücünü i5 veriyor. Neden fazla para vereyim. 

Z97 PC Mate fiyatına göre çok iyi anakart.Bazı özellikleri kırmış olsada. Mosfet soğutması kötü olsada 329 TL sonuçta ve Z97 yongası var. Kimse inkar edemez ama oyunca anakartı değil 100 Lira fazla verir G3 alırım. 

Bu arada şunuda belirteyim 4D programlarda Photoshop falan fıstık programlarda i5 ile i7 arasındaki farkı pek yakalayamazsınız olur elbet ama öyle kasmaymış takılmaymış falan filan beklemeyin. Render belli eder bu işlemciler kendini. 

Dediklerinde tek anlam veremediğim şu i5 4690K'ya Pentium işlemci muamelesi yapman. Ya bırakın şu işleri. Kendim i5'le Render alıyorum ben Takur tukurda yapıyor işini. Ne bu i7 hevesi milletteki anlamadım. İlla ucuz olsun 32GB Rami olsun i7 olsun istiyosanız gidin Casperın o dandirikten milleti kandırmak için hazırladığı hazır sistemleri alın.

iRealist, Lafı nereye getirmeye çalıştığını anlamış değilim. adam4 2012'den beri bu siteye kayıtlı. Konulara daha önceleri cevap vermiyorsa buna benim yapabileceğim birşey yok. Çekememezlik gibi bir durumum olsa, onun yazdığı iletiden alıntı yaparak cevap vermezdim dimi konuya. Ayrıca her konuya cevap verecek kadar boş vaktim yok maalesef. Son bir ayda yazdığım iletilere bakabilirsin. Moderasyon iletileri harici 4 5 tane harici cevap vermişliğim yoktur.

SSD ile ilgili yazdığım makale, Her zaman gerekliler bölümünde, buda demek oluyor ki sadece yönetim tarafından gerekli görülen konular buraya taşınmakta. Sabitlenme konusu da herkesin konuya daha rahat ulaşabilmesini sağlamak amacı vardı. Konuda veya anlatımda hata var ise, konu altına iletilerinizi ekleyerek düzeltme yoluna gidebilirsiniz. Halen geçici bölümünde olan ve düzenlemem gereken bu tarz konular da mevcut. Vakit sıkıntısı nedeni ile tamamlayamadığım konular da ileri ki zamanlarda bu bölüme eklenecek.

Kimseye yaptığı yorumdan veya konuya yazdığı iletiden dolayı çekememezlik yapmadım. Yanlışları var ise her zaman düzelttim. Doğru anlatımlar, doğru bilgiler verenleri her zaman nickleri ile belirttim. Bir konu hakkında her türlü tartışmaya açığım, o kişi kendi nedenlerini anlatır, ben başka nedenleri anlatırım. Sonuçta o parça ile ilgili, iki tarafın görüşlerine de ulaşırsınız. Ve parça hakkında daha net bilgilere erişirsiniz. Ama illaki çok bilmişlik yapan kişiler olur ise, onu cevap veremeyeceği noktaya kadar sıkıştırıp, pes ettirmesini de bilirim. Buda ayrı nokta. Bu kimseye söz hakkı vermediğim anlamına gelmez. 

Gelelim asıl konuya, 

@adam4

850furkan'ın iletisinde oyun oynayan birisi olmadığını belirttiği için, teknik olarak giriş seviyesi olarak nitelendirilen, TT V3 veya CM K350'yi önerdim. Sonuçta belirli bir bütçe ile sistem toplamaya çalışıyor. Ayrıca bu iki ürünüde kullanan kişileri tanımaktayım. Sistem sıcaklıkları stok CPU fan ile 40 derece üzerini aşmıyor. Ki bu kasalar içerisinde GTX 770 ve HD 7850 gibi fazlaca ısı üretebilen ekran kartları mevcut. Buda gerçek hayatta bu kasaların fiyatlarına göre performanslarını belirlememdeki  etken unsurlardan.

Aynı fiyata neden i5 alınsın ki ? Sonuçta bu adam alnının teri ile kazandığı parayı bu sistem için kullanacak. Z97 Gaming 7 yerine, çok kullanmayacağı özelliklerin olmadığı daha düşük bütçeli bir anakart alarak, bu aradaki farkı işlemciye ve ekran kartına yatırıp daha üst seviyede bir sistem toplaması taraftarıyım. İlla i7 alacaksınız diye diretmiyorum. Mantıklı bir öneride bulundum. i5 4690K + MSI Gaming 7'ye 1550 TL  vermek yerine i7 4790 + MSI Z97 PC Mate'e 1353 TL vermek daha mantıklı.

i5 4690K'ya pentium muamelesi yapmamın nedeni ise, bu işlemciyi bir teknoloji mağazasında Z87 chipset üzerinde test etmiş olmamdan kaynaklı. PassMark sonuçları rezaletinde ötesinde. 4590 türevi olarak lanse edilen bu işlemcide TSX-NI pasif olmasından dolayı, performansta fazlası ile düşüş var. Bu standart uygulamalarda pek göze çarpmasada özellik ile çoklu CPU desteği gerektiren PS, AE gibi programlarda kendini fazlası ile belli ediyor. CPU üzerinde işlem sırasında gereksiz dalgalanmalara yol açıyor, buda çoklu CPU gerektiren uygulamalarda gecikmelere neden oluyor. 

Haydi kolay gele !

@TeYyArEe

Siz yanlış test etmişsiniz efendim 5.Nesin bir işlemciden bahsediyoruz kendim kullanmasam tamam neyse dicemde kendim hergun 7/24 Render alıyorum i5 4690K ile. Ne bu çok bilmiş tavırlarınız anlamış değilim.

He bu arada kasa mevzusunda da CM K350'ye montaj yaptığım için biliyorum. Kendim öyle bir sistem topladım yani yakın bir arkadaşıma. Adam 3 ay sonra güç kaynağını değiştirdi gürültüden. 

Ben @8506furkan'a şöyle bir sistemtopladım. Rahatlıkla alabilir oyun çok fazla oynamıyorsa. 

pgREjJ.png

Bu arada bütün parçaları kendim denemişliğim montaj yapmışlığım var bu verdiklerim. Ben öyle kendi elimde test etmediğim hiç bir şeyi tavsiye etmem.

Eklediğim Kasa'nın hava akışı fiyatına göre mükemmel. Zaten tam bir F/P ürünü. Güç Kaynağı Zalman'ın kalitesi var zaten ortada ve kendim'de 600W modelini kullanıyorum çok sessiz çalışıyor.

Anakart'ttan kısıp ekran kartına verdim artan parayı. 2 tane RAM slotu var anakartta. Dilerseniz Rami tek modül alıp ilerde 16 GB'a uprage edebilirsiniz.

Edited by adam4