Jump to content

2+1're Led Bağlama

milano88
 Share

Recommended Posts

selam arkadaşlar elektronik işinden anlayan arkadaşlardan bir ricam var bende eski 18W bir 2+1 var buna şerit led bağlamaya karar verdim bass'ın + ve - sine led kablosundan gelen + ve - yi bağlayacaktım bass kutusunu açınca içinde led bağlantısı ile alakalı bir bölüm gördüm + ve - de var acaba bunun için mi ayrılmış o bölüm direk oraya lehimlesem olur mu ledi resim aşağıda

3DZgmO.jpg

anlıyorum bass'ın + ve - olan bölümün üzerine sert silikon gibi bir madde sürmüşler ben hangi kabloya ledi takmam gerektiğini bilmiyorum kırmızı normalde + olur siyahta - resimdede gördüğünüz gibi birsürü kırmızı ve siyah kablo var hangisine bağlasam ki ledi

selam arkadaşlar elektronik işinden anlayan arkadaşlardan bir ricam var bende eski 18W bir 2+1 var buna şerit led bağlamaya karar verdim bass'ın + ve - sine led kablosundan gelen + ve - yi bağlayacaktım bass kutusunu açınca içinde led bağlantısı ile alakalı bir bölüm gördüm + ve - de var acaba bunun için mi ayrılmış o bölüm direk oraya lehimlesem olur mu ledi resim aşağıda

3DZgmO.jpg

Led yeri boş bırakılmış sanırım orası kullanılmıyor.

Şerit led derken amaç ses cıktıkca sıra sıra yanmasınımı istiyorsun yoksa sabit yanmasınımı?

Sabit yanmasını istiyorsan şerit ledleri seri mi baglı paralel mi? ona göre direnc bağlayıp kondansatörün uclarından paralel alabilirsin.

Reimde gösterdiğin kısım amphi nin power kısmı öyle görünüyorki malzemen araklamışlar led yazan kısım power gelince orda tek led yakabilrsin.

Yok eger sese e göre yansın istiyorsan o zaman iş karışık. google a lm3915 yaz o devreyi yap. Güç katından o devreyi besle. Ses girişinide devrenin ses girişiyle paralel bağla; (woofer ses girşini alma)

yorumlar için teşekkür ederim amacım ledin bass'a göre yanıp sönmesi bunun ile alakalı bir sürü video izledim hepsindede şerit ledin + ve - sini basın + ve - sine bağlıyorlar ve oluyo bebim öğrenmek istediğim benim 2+1 de hangi kablolar + ve - fazla kablo olduğu için yanlış birşeylerş kesip ekleme yapmak istemiyorum

örn. video:

https://www.youtube.com/watch?v=vMLv2MRi0zY

https://www.youtube.com/watch?v=JfwcOldMK2Y

Edited by milano88

yorumlar için teşekkür ederim amacım ledin bass'a göre yanıp sönmesi bunun ile alakalı bir sürü video izledim hepsindede şerit ledin + ve - sini basın + ve - sine bağlıyorlar ve oluyo bebim öğrenmek istediğim benim 2+1 de hangi kablolar + ve - fazla kablo olduğu için yanlış birşeylerş kesip ekleme yapmak istemiyorum

Anladığım kadarıyla bass hoparlöre gelen kablonun + ve - kutuplarına bağlanıyor. Bide okuduğum kadarıyla "tip31" devre yapılması şiddetle öneriliyor sistemin sağlıklı çalışması için.  Normalde bass kolona gelen enerjiyi  bağlayacağın led'ler alacağı için bass konusunda kayıpların olacak. Hatta ses sisteminn bile yanması/bozulması olası bir durummuş.

herkeze ayrı, ayrı teşekkür ederim arkadaşlar sonuç olarak komple bass'ı söktüm zar zor alt bölümden bass kolonunuda söktüm ve + ile - yi buldum arka tarafta kalıyormuş bass'ın + ve - sine bir kablo ile dışarı çıkış verdim herşeyi tekrar yerine toparladım sadece yarın ledi dışarı verdiğim kabloya bağlamak kaldı muhtemelen çalışır.

@yasak_ask ses konusunda sıkıntı olacağı kesin birşey değil bende çok okudum araştırdım fakat bu yolla uzun zaman sorun yaşamayanlar var, sorun çıkaracağını diyenlerde var bende net birşey diyemiyorum yarın belli olur zaten ses'te herhangi bir değişiklik görürsem zaten kullanmak denemek lazım sonuçta, fakat mantık olarak seninde dediğin gibi bass kaybı normal şartlarda yaşanması lazım deneyelim bakalım

.hahahah videoları gördüm bu nedir ya :)

yapılan işlem çok saçma kaldı ki videodaki basslar bass değil basscık benim midlerim daha buyuk.! bunca yıllık elektronikciyim böyle bağlantı görmedim.

Çamaşır makinesinin motorunu falan da ampule bağlıodur bunlar.

olayın adı vu-metre dir. Senin o şerit ledini benim bass a bağlarsam ortada led med kalmaz : :)

Ayrıca ses bozumu yapar, basslarda cırtlama duyarsın tamamen mantık dışı bişiy!

https://www.youtube.com/watch?v=GsGJG3ma0tA

Edited by tnc_tr

herkeze ayrı, ayrı teşekkür ederim arkadaşlar sonuç olarak komple bass'ı söktüm zar zor alt bölümden bass kolonunuda söktüm ve + ile - yi buldum arka tarafta kalıyormuş bass'ın + ve - sine bir kablo ile dışarı çıkış verdim herşeyi tekrar yerine toparladım sadece yarın ledi dışarı verdiğim kabloya bağlamak kaldı muhtemelen çalışır.

@yasak_ask ses konusunda sıkıntı olacağı kesin birşey değil bende çok okudum araştırdım fakat bu yolla uzun zaman sorun yaşamayanlar var, sorun çıkaracağını diyenlerde var bende net birşey diyemiyorum yarın belli olur zaten ses'te herhangi bir değişiklik görürsem zaten kullanmak denemek lazım sonuçta, fakat mantık olarak seninde dediğin gibi bass kaybı normal şartlarda yaşanması lazım deneyelim bakalım

Elektronikciden ledleri alırken söle direnç versinler düzensiz akım patlatır ledleri bilmediklerinide sorarsın bende sen gibi acemiyim :)

Bende hoparlere halka led yapacaksın sandımdı ama güzel olmuş eline sağlık :good:

bunu zaten test amaçlı yaptım ileride daha kaliteli birşeyler yapmayı düşünüyorum

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Madem bu işe gönül verdin gel sen hi-fi sistemleri incele.

Woofer için tda7294 kullan uydular için tda2052.

yada hepsini tda7294 kullana yada lm 3886 tavsiyemdir.

Woofer kabinini kendin yap ; http://www.diysubwoofers.org  ; http://www.subwoofer-building.com

Uydulara piezzo twiter tak. önüne preamphi yap preamphi çıkışını direncle vu meter a bağla ilerletirsen hoplarlör çıkışlarına kısa devre koruması ekle.

Madem bu işe gönül verdin gel sen hi-fi sistemleri incele.

Woofer için tda7294 kullan uydular için tda2052.

yada hepsini tda7294 kullana yada lm 3886 tavsiyemdir.

Woofer kabinini kendin yap ; http://www.diysubwoofers.org  ; http://www.subwoofer-building.com

Uydulara piezzo twiter tak. önüne preamphi yap preamphi çıkışını direncle vu meter a bağla ilerletirsen hoplarlör çıkışlarına kısa devre koruması ekle.

bilgilendirme ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim, emin olun bunları bir yere not aldım , ve ilk fırsatta deneyeceğim, bu işten anladığınız belli