Jump to content

Dell N5010 Kapanma Sorunu

canpolat11
 Share

Recommended Posts

evet arkadaşlar dell in n5010 modelli laptopum eskiden çok ısındıı zaman kapanıyordu şimdi ise açlırkenwindows yazısı yazısı yazıyor sonra hemen fanlar çalışıyor sonra hemen kapanıyor bende biosa gireyim bakalım orda yapacakmı dedim yine aynı şey sonra laptop söküp bios pilni çıkartıp her ne kadar yaptıysam kısa devre yaptım sonra ekranda cmos la ilgili yazılar çıktı ama yine aynı bunun hangi donanmında sıkıntı var acaba ramları ayır ayrı denedim hem slotlu hem 2 gb şeklinde yine aynı  bnda sı sensörü mü var acab yani laptop böyle uzun durduktan  sonra normal hale geliyor ne ypmak lazm acaba ?? sorn nerede

yardım edecek yokmu

hmm çok teşekkür ederim fan baya temiz gibi ama birde biliyorsunuz laptoplar iki parça anakarttan oluşuyor onlar  balayan vidaların biri ni açaadı tam çkmad bende uğraşa uğraşa içini düzledim :D onu nasl çakibiiri kesmemi lazım ve bun nasıl yaparım ?

cevaplarınız için saoln peki o dediğim viday nasıl sökebilirim tecrübeli arkadaşlar varsa :D? yardımcı olsunlar bide o vida sonlu yani yuvalı :D

ona uyacak bir kac tane tornavida kullan yani deneme yanilma yöntemi gine cida asinma yapabilir birde matkap ile vidalandigi icin cok sıkı oluyor pense karga burnu gibi aletlerle yardim alabilirsin ama cok fazla zorlama 

adaptor bende  denemeni tavsiye edicem bir elektronik ci ye gidip sorunu anlat galiba dalgalanma var adaptör de bakarlar olmadi sana bir adaptör verirler denersin hata cözülmüs olursa alirsin 

temizlikleri saten leptop acilmis ise yapilmasini hep tavsiye ederim terminal macun vs cünkü belkemigi gibidir benim icin kapagi actigim zaman kesin onlari yapmam gerekiyor gibi gelir her zaman bana :)  kolay gelsin not cok fazla tercübem yok :) 

hmm çok teşekkür ederim fan baya temiz gibi ama birde biliyorsunuz laptoplar iki parça anakarttan oluşuyor onlar  balayan vidaların biri ni açaadı tam çkmad bende uğraşa uğraşa içini düzledim :D onu nasl çakibiiri kesmemi lazım ve bun nasıl yaparım ?

İki parça anakarttan mı oluşuyor. Videoda tek parça görünüyor mübarek  :trollface:

https://www.youtube.com/watch?v=j6vzvZeABX0

ama bizimkisi öyle o zaman niye vidalamşlar?

İki parça anakarttan mı oluşuyor. Videoda tek parça görünüyor mübarek  :trollface:

https://www.youtube.com/watch?v=j6vzvZeABX0

viedo için sağolun izledim evet oradaki sol taraftaki kartla anakartbağlayan  vida skıntlı içi aşınd onn için çıkaramyorum aanakartıı ondan ik parça dedim normalde doğğr tek parç anakart ama bağlantl olnca :D nasıl yapabilirim şimdi bnu ?

Dell'in bu serileri kronik sorunlu "grafik işlemci" ısınma ve kapanmayı ondan yapar. thermal ped bulabilirsen sorunun hallolur. 

yani gpu mu ısınyor ? termal ped nasıl birşey macun değilmi  tam olarak ? onu yenileri ama dediğim gibi vidalardan birini çkaramadm içi baya aşındı ??

günceldir

Bugüne kadar birçok laptop temizligi yaptım ilk defa 2 parçadan oluşan anakart duyuyorum. Birkac görsel ekler misin merak ettim. Sorununa gelince laptopta sıcaklık olmadıgı halde fanlar abartılı calısıp pc kapanıyorsa eger bence yazılımsal bır sıkıntı var. Yada cpu gpu vs ısınıyo fakat kasaya tam vermıyo sıcaklıgı. Madem anakarta kadar soktun. Termal macunlarını degıstırıp fanları ıyıce temızle. Bios pılı cıkartmıssın sıfırlanmıs olması lazım. Bıos guncellemelerını kontrol et varsa guncellemenı onerırım.

Bugüne kadar birçok laptop temizligi yaptım ilk defa 2 parçadan oluşan anakart duyuyorum. Birkac görsel ekler misin merak ettim. Sorununa gelince laptopta sıcaklık olmadıgı halde fanlar abartılı calısıp pc kapanıyorsa eger bence yazılımsal bır sıkıntı var. Yada cpu gpu vs ısınıyo fakat kasaya tam vermıyo sıcaklıgı. Madem anakarta kadar soktun. Termal macunlarını degıstırıp fanları ıyıce temızle. Bios pılı cıkartmıssın sıfırlanmıs olması lazım. Bıos guncellemelerını kontrol et varsa guncellemenı onerırım.

power kart soketle tutturulabiliyor arkadaş onu kastediyor olabilir asus k52 serilerinde usb soket anakart ve power la 3 parça sayılabilir ozaman :)