Jump to content

478 Pinli Anakarta Win7 Kuramıyorum

dedem korkut
 Share

Recommended Posts

Sayın arkadaşlar, pentium 4- 3.0 işlemcili , 478 pinli MSI anakartlı XP kurulu sistemim var(80 GB harddisk, 2 GB ram).

Win7 starter kuramadım. DVD yi ya da USB yi görmeden XP başlıyor. BİOS ayarlarından 1. olarak DVD yi ya da USB yi seçiyorum yine de olmuyor. Ne gariptir ki XP CD sini yerleştirdiğimde kurulum başlıyor. Sorun ne anlamadım. Yardımcı olabilecek var mı acaba?

Edited by dedem korkut

Sayın arkadaşlar, pentium 4- 3.0 işlemcili , 478 pinli MSI anakartlı XP kurulu sistemim var(80 GB harddisk, 2 GB ram).

Win7 starter kuramadım. DVD yi ya da USB yi görmeden XP başlıyor. BİOS ayarlarından 1. olarak DVD yi ya da USB yi seçiyorum yine de olmuyor. Ne gariptir ki XP CD sini yerleştirdiğimde kurulum başlıyor. Sorun ne anlamadım. Yardımcı olabilecek var mı acaba?

biosta ahci ayarı diye bir şey vardı ama emin değilim. ben de xp kuramayınca o ayarı değiştirip kurmuştum

Aziz kardeşim aynı bilgisayardan bende de var, bir tarihte benimde başıma gelmişti. Birinci olarak bios'a gir fabrika ayarlarına getir yani '' default '' yap kaydet ve çık. Daha sonra HDD' inde önemli bilgiler yoksa tamamına yavaş format at ve istediğin sistemi kur.

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Öncelikle harddiskim zaten İDE o yüzden "ahci" ayarı bir işe yaramıyor.

BİOS ayarlarında DVD yi takınca 1. olarak DVD yi seçiyorum zaten yine olmadı ve tam 5 tane ayrı win7 sistem indirim yazdırdım değişen bir şey olmadı. (orjinal msdn iso, ESD li, ESD siz, UEF li, UEF siz)

Rufus la USB ye yazdırdım ve bios ta 1. olarak USB yi gösterdim yine direk sisteme açıldı.

Tekrar elimdeki XP CD sini taktım o zaman format ekranı geliyor.

Nerede yanlış yaptığımı anlayamadım. Acaba BİOS ta yapmam gereken başka bir ayar var mı?

İşlemci: intel p4 3.0 ghz processor 478 pin

Anakart: MSI 865PE Neo2-P 478 pin

Ram: Kinston DDR 400 - 2GB

Harddisk: Samsung 80 GB İDE

Edited by dedem korkut

Ben Samsun-Bafra'da bir ilkokulda sınıf öğretmeniyim. Okulumuzda bir çok bilgisayar var. Aynı DVD ler ile diğer bilgisayarlara format atabiliyorum. Kendi sınıfımdaki intel pentium e6400 775 pinli işlemcili, Asus anakartta format attığım DVD yi kullanıyorum. Özellikle DVD okuyucu da kendi kasamdan söküp diğerlerine takıyorum ki sorun çıkarmasın.

Ancak yukarıda üst iletilerde belirttiğim sistemden 5 tane pc var. Onlara bir türlü win 7 kuramadım. O yüzden yardım istedim. İlginize teşekkür ederim. 

Edited by dedem korkut

donanımdan olduğunu zannetmiyorum bende 2005 üretimi p4 3ghz 2gb ram li arçelik vardı win7 kuruluyordu

bulabilirsen biosu güncelle ve kur öncesi yüklü sistemi uçurup dene 

yüklü sistemi uçurmayı  xp kur cd takıp formata gelince bölümleri silip biçimlendirme ve bölüm oluşturmadan çıkarak yapabilirsin

bu durumda yüklü sistem olmadığından herhangi bi girişteki cdrom usb vs deki medya direk yüklemeye geçer

yani xp başlamaz boot edilebilir ne varsa direk o yüklenir 

Edited by ULUMANİTU

xp cdsini tak. kurulumu başlat. bölümleme ekranında tüm sürücüleri sil ve pcyi power düğmesinden kapat. artık win7 dvdsinden kurulum yapabilirsin.

not= 478 pin işlemciler esd formatlı dvdlerde sorun çıkartır. msdn win7 yükle....

478 pin anakart için harcadığın emeğe yazık derim şahsi görüşüm :)

Söyleyelim de; Devlet özel okullara verdiği desteği birazda kendi okullarına versin.. Ne alaka demeyin konuyu bir baştan sona okuyun. Bu arkadaş ne yapmak istiyor, nerede yapmak istiyor, ne için yapıyor vs.