Jump to content

İşlemci ve Anakart tavsiye

Recommended Posts

Arkadaşlar işlemci ve anakart almayı düşünüorum işlemci olarak AMD4200 X2 çift çekirdek düşünüorum fiyat max 150 ytl civarı olcak anakart olarak ta ASUS M2NMX ve M2AVM arasında kaldım tavsiyelerinizi alıyım ...işlemci AMD kart ASUS düşünüorum...

işlemci ? Kafana göre takıl. fiyatlar seçiminde yardımcı olur :D

Amd hiç kullanmadığımdan ileri-geri konuşamam, bilmiyorum.

Ama anakart seçimin yerinde bir marka.. modele gelir isek, fazla abartmadan fazla özellikli olmayan, işini görecek bir mini/midi al yeter.. cizgi nin sitesinden epey faydalanabilirsin bu arada.

Verdiğin modellerin biri AMD 690G/SB600, diğeri de GeForce 6100 çipseti kullanıyor . Acaba bu markaları seçmende çipsetler de etken miydi ?

ASUS M2A-VM

CPU Desteği : AM2 Athlon64 / Athlon64 FX / Athlon64 X2 / Sempron

Yongaset : AMD 690G

FSB : 2000 / 1600 MT/s

Bellek : 8GB DDR2 800/667/533

Grafik Arabirimi : PCI Express x16

Tümleşik Grafik : ATI Radeon X1250, 256MB

Sata ve IDE : 1 x UltraDMA 133/100, 4 x Seri ATA 3Gb/s

Raid : RAID 0, RAID 1,RAID10

Ses : ALC883 High Definition Audio 6-channel CODEC

Ağ : PCIe Gb LAN

1394 : -

PCI : 2 x PCI

PCI Express : 1 x PCI Express x16, 1 x PCI Express x1

USB 2.0 : 10 USB2.0/1.1

Şekil Faktörü : mATX

Çipsetler hakkında hiçbir lakırdı etmeden diğer özellikleri değerlendirmeye çalışacğaım.. tabi sizin ihtiyaçlarınızı da bilmiyorum ama, standartbir kullanıcı olarak değerlendieceğim.

Bu kartaki raid'i kullanacağını sanmıyorum. Ob ekran var, Ama atiyi hiç sevmiyorum. performans açısından çok etkilemese de mekanik olan hdd için ncq desteği aranması gerekebilir. Desteklememesi bir eksidir. (Ama teknik pdf'sine bakmakta da fayda var.belki tabloda olmayabilir) Ddr3ler çıktı. Sanırım yuva olarak ddr2 ile aynı yuvaya takılabiliyor, ama voltaj farkları var idi. Kartın ddr3'ü desteklememesi takriben 2,5-3 sene sonrası için mini bir problem teşkil edebilir. (Tabi 3 sene sonra kaaale alır iseniz) Tabi ki en az 1 gb yada üstü tek ram alınız. 8 gb destekli bir kartta 512 gibi minik ramleri takmayınız. gerek ses ağ vesaire zaten standart şeyler.

satanın ve ram yuvalarının 4 adet olması bence avantaj . 10 adet usb yazılmış, ama bana yazım hatası gibi geldi :) 2 adet pci yuvası bence yeterli gelir. 1394 portunu kullanmıyor ve kullanmayacak iseniz sorun yok.

çipsetleri hakkında bir yorumda bulunamayacağım malesef..

ASUS M2N-MX

CPU Desteği : AMD® Socket AM2 Athlon 64 X2 / Athlon 64 FX / Athlon 64/ Sempron

Yongaset : NVIDIA nForce430/GeForce6100

FSB : 2000 / 1600 MT/s

Bellek : DDR2 800/667/533 ECC ve non-ECC

Grafik Arabirimi : PCI Express x16

Tümleşik Grafik : Integrated GeForce 6100 GPU, 128MB

Sata ve IDE : 1 x UltraDMA 133/100/66/33, 4 x Serial ATA 3Gb/s

Raid : RAID 0, RAID 1, RAID 0+1, RAID 5 & JBOD

Ses : ADI AD1986A High Definition Audio 5.1 channel CODEC

Ağ : NVIDIA MCP61P yerleşik Gigabit MAC

1394 : -

PCI : 2 x PCI

PCI Express : 1 x PCI Express x16, 1 x PCI Express x1

USB 2.0 : 10 USB2.0/1.1 port

Şekil Faktörü : uATX

Bu kartaki raid'i kullanacağını sanmıyorum. Üstüne üstlük yukarıdaki karta göre deli bir raid desteği var. Bu fiyata lbetki aşırı bir şekilde yansıyacaktır. Ob ekran var, Ob olması iyi, ihtiyaç halindeekran kartı alır takarsınız. Ama oyun delisi değil yada 3d uygulamaları kullanmıyoru iseniz ob ekran kartı kullanmaya devam ediniz. ecc kayıtlı bir ram kullanacağına ihtimal de vermiyorum :) performans açısından çok etkilemese de mekanik olan hdd için ncq desteği aranması gerekebilir. Desteklememesi bir eksidir. Ddr3ler çıktı. Sanırım yuva olarak ddr2 ile aynı yuvaya takılabiliyor, ama voltaj farkları var idi. Kartın ddr3'ü desteklememesi takriben 2,5-3 sene sonrası için mini bir problem teşkil edebilir. (Tabi 3 sene sonra kaaale alır iseniz) Tabi ki en az 1 gb yada üstü tek ram alınız. 8

satanın ve ram yuvalarının 4 adet olması bence avantaj . 10 adet usb yazılmış, ama bana yazım hatası gibi geldi :p 2 adet pci yuvası bence yeterli gelir. 1394 portunu kullanmıyor ve kullanmayacak iseniz sorun yok.

çipsetleri hakkında bir yorumda bulunamayacağım malesef..

bu kadar :p

Unutmadan "Socket AM2" anakartlarda via çipsetten uzak durulmasının öğtülendiği bir teknik yorum okumuştum. Seçiminizde va yoktu, ama eğer ki karar değiştirecekseniz araştırınız ve göz önünde bulundurunuz

neden AMD düşünüyorsun sadece fiyat nedeniyle mi? ben intel tavsiye ediyorum işlemciyi Core2Duo modellerinden bütçene uygun olan birisini alabilirsin... anakart olarak fiyat performans bakımından Asus P5B modelini tavsiye ederim tabiki intel marka işlemci için 50 tane kadar bu board ile çalışan sistem sattım hiç birisinde problem yaşamadım bence fiyat konusu bilgisayar alırken ikinci planda olmalı önce performans diyorum... oyun ve grafik meraklısı isen iyi bir soğutma sistemi şart olmak kaydı ile AMD tercih edebilirsin ancak intel tarafına da bi bak derim...

arkadaşlar ilginize gercekten cok tesekkurler öncelikle amd secmem hem fiyat hemde onceden kullandıgım bır marka olması sebebiyledir.ıntel fıyetları cok bana gore amd performans ve fıyat oranını cok ıyı koruyor bence fıyat olarak netsiparis.com sitesinde baya uygun fiyatlara buldum bu ıkı anakart ve işlemci hakkında fakat amd x2 3800 4000 ve 4200 arasında bı 30 40 mılyon oynuyor maddı olarak onu bıle dusunuorum acıkcası elımdekı ddr 512verıp d ddr2 1gb almak amacıyla işlemci fiyatından 30 40 kapıp rame eklemeyı dusunuorum belırttıgım ıslemcılerın performansları arası fark cok etkılermı bılemıyorum eger bılgınız varsa yardımcı olursanız tekrar sevınırım saygılar...

msı almada ne alırsan al bide amd işlemcileri interle kıyaslayan arkadaşlara şaşıyorum ben amd maduru olarak amd isminibile duydummu tüylerim diken diken oluyor.

msı almada ne alırsan al bide amd işlemcileri interle kıyaslayan arkadaşlara şaşıyorum ben amd maduru olarak amd isminibile duydummu tüylerim diken diken oluyor.

MSI K8N kullanıyorum üzerinde 3200+ ve 2gb cl2,5 ram var hiç problem yaşamadım. O/C olayına geline 2,6 günlük 45 derecede gayet iyi çalışıyor. Sistemde Pardus, Vista ve XP pro yüklü hiçbirinde sorun yaşamadım.

Ben 4 yıldır MSI anakart Ve AMD işlemci kullanıyorum 2 kere Deiştirdim sistemi . ve bir kere bile sorun ile karşılaşmadım. AMD almanı tavsiye ederim kafe işletiyorum. 10 tane Amd pc aldım 1 kere bile sorun cıkmadı bir kere bile REstart atmadılar performans süper..15 tane intel core2duo 2.8 Sistem aldık bir arkadaşın lafıyla Aldıgımızla pişman olduk yani inteli Karalamak için deil gerçekleri söylüyorum.Çift çekirdek 64 Bitmiş falan hava civa windows vista 64 Bit'te Film Çeviriyoruz Hiç çift çekirdek falan yararını görmedim. İnanın Amd daha hızlı çeviriyo Filmleri. İntelin Fan sistemi çok saçma 4 ayaklı falan ayakları tutturana kadar işim bitio zaten devamlı restart atıyorlar pc leri açıyoz sistem ciddi bir hatadan kurtarıldı günümüz bunlarla uğraşmakla geçiyo AMD Isınıyo diyen arkadaşlar var nedense ben 45 derecenin üstüne çıkamadım. İntel saolsun 60 vuruyor. Amd nin fanlarına bakınca Çok kalitesiz gözükebilir ama İntel'in Fanlarından daha süper Ve Kilitleme sistemi muhteşem işlemcinin üzerine gerçekten çok güzel oturuyo ben Fiyat konusunda deil Performans ve SOrunsuzluk konusunda Amd yi tercih ederim kardeş.

Arkadaşlar işlemci ve anakart almayı düşünüorum işlemci olarak AMD4200 X2 çift çekirdek düşünüorum fiyat max 150 ytl civarı olcak anakart olarak ta ASUS M2NMX ve M2AVM arasında kaldım tavsiyelerinizi alıyım ...işlemci AMD kart ASUS düşünüorum...

Düşündüğün anakart ile işlemci birbirine uygunlar iyi bir seçim olur.. tavsiye ederim sana..

Düşündüğün anakart ile işlemci birbirine uygunlar iyi bir seçim olur.. tavsiye ederim sana..

AMD X2 4200 işlemci Asusu M2A -Vm nakart ve Sapphire 1950 XT Ekran kartı üçlüsü var . Çok memnunum. Yalnızca ASUS M2N-SLI DELUXE nForce570 model Anakarta verecek param olsa düşünmeden alırdım . Çok daha performanslı.

+1 :lol:

Bir arkadaşa AMD işlemcili bir makine toplattırdık.Şu sıcak günlerde bile hiç ısınma problemi yok.45 derecenin üstüne çıkmıyor.M2AVM yi başka forumlarda da övenlere rastladım.DVI çıkışı var ve üzerinde Ati x1250 grafik çipi var yani onboard.Fakat çoğu oyunları oynayabilirsin.Grafik kartına verecek parası olmayanlar için iyi bir seçim.

Ben 4 yıldır MSI anakart Ve AMD işlemci kullanıyorum 2 kere Deiştirdim sistemi . ve bir kere bile sorun ile karşılaşmadım. AMD almanı tavsiye ederim kafe işletiyorum. 10 tane Amd pc aldım 1 kere bile sorun cıkmadı bir kere bile REstart atmadılar performans süper..15 tane intel core2duo 2.8 Sistem aldık bir arkadaşın lafıyla Aldıgımızla pişman olduk yani inteli Karalamak için deil gerçekleri söylüyorum.Çift çekirdek 64 Bitmiş falan hava civa windows vista 64 Bit'te Film Çeviriyoruz Hiç çift çekirdek falan yararını görmedim. İnanın Amd daha hızlı çeviriyo Filmleri. İntelin Fan sistemi çok saçma 4 ayaklı falan ayakları tutturana kadar işim bitio zaten devamlı restart atıyorlar pc leri açıyoz sistem ciddi bir hatadan kurtarıldı günümüz bunlarla uğraşmakla geçiyo AMD Isınıyo diyen arkadaşlar var nedense ben 45 derecenin üstüne çıkamadım. İntel saolsun 60 vuruyor. Amd nin fanlarına bakınca Çok kalitesiz gözükebilir ama İntel'in Fanlarından daha süper Ve Kilitleme sistemi muhteşem işlemcinin üzerine gerçekten çok güzel oturuyo ben Fiyat konusunda deil Performans ve SOrunsuzluk konusunda Amd yi tercih ederim kardeş.

+1 ;)

Bir arkadaşa AMD işlemcili bir makine toplattırdık.Şu sıcak günlerde bile hiç ısınma problemi yok.45 derecenin üstüne çıkmıyor.M2AVM yi başka forumlarda da övenlere rastladım.DVI çıkışı var ve üzerinde Ati x1250 grafik çipi var yani onboard.Fakat çoğu oyunları oynayabilirsin.Grafik kartına verecek parası olmayanlar için iyi bir seçim.

Yani demek İstediğim AMD Forever :)

Amd Nin Fanı Yeter abi ;)

AMD nin bazı eksi yönleri var onlarıda bi gözden geçir istersen.eğer bir programcıysan İNTEL al derim.eğer oyun ve grafik türü bişey çalışıyorsan AMD iyi olur.yanlız şöle bi duyum var.amd nin içinde ayrı bir grafik seti olduğu söylenir.ondan dolayı oyunlarda sorun yaratmıyormuş.ancak sistemde biraz sorunlu bence..

PRogram konusunda Ve yazılım konusunda İntel'i seçerler nedense demekki bir bildikleri var bunlara birşey demiyorum.çevremdeki 2 arkadaşım Amd kullanıyo programcılar şikayetlerini duymadım.

Photoshop bilirsiniz veya duymuşsunuzdur çok işlemciye yüklenen bir yazılım etrafımda 4-5 tane fotoğrafçı var hepsindede Amd +3200 var. neden intel almıyorsunuz diye sordum. hem fiyat konusunda hemde sorunsuzluk konusunda Amd yi seçiyoruz diyorlar.

Ama tabi dediğiniz Gibi İntel yazılımda az birşey daha ağır basıyo ama AmD oyun , Grafik , Program 3 in 1 intelde 3 in 1 / 2 :D

• 2 hafta sonra ...

M2N-E

AMD Live!™ Ready

- NVIDIA nForce® 570 Ultra™ MCP

- ASUS Fansız soğutma tasarımı

- 8-CH High Definition Ses

- ASUS Crystal Sound

Noise Filter

- AI Gear

- AI Nap

- ASUS CrashFree BIOS3

Size yepyeni bir deneyim yaşatacak

sıradışı overclocking ve ses tasarımı

AI Lifestyle

AI Lifestyle Serisi anakartlar ile bilgisayarınız kişilik kazanıyor. 3D oyunlar gibi yüksek grafik performansı isteyen uygulamalarda daha iyi sistem performansı yakalamanızı sağlıyor. Güçlü tasarımı ile oldukça kolay ve çabuk sistem kurma olanağı tanıyor. Çalışma ortamınıza her türlü rahatlığı getirmek için pek çok yenilikle donatılmış olan AI LifestyleStyle serisi anakartlar ile yaşam kaliteniz yükseliyor.

NVIDIA Özellikleri

NVIDIA nForce® 570 Ultra™ MCP

Güçlü Platform

NVIDIA nForce® 570 Ultra medya ve iletişim işlemci (MCPs), AMD Soket AM2 işlemci desteği ve 1 GHz HyperTransport link sunuyor. Bu sayede yüksek performansa ve kullanışlı araçlara sahip olursunuz. NVIDIA GeForce grafik kartlarını tercih ettiğinizde otomatik olarak daha yüksek veriyolu hızlarına sahip olırsuınuz. Sisteminiz overclock ve daha yüksek veri çıkışına hazır olur.

NVIDIA Essential Vista

NVIDIA nForce ® -temelli anakartlar zenginleştirilmiş 3D kullanıcı arayüzü, gelişmiş verimlilik ve canlı fotoğraflar sunarak Windows Vista deneyimini hızlandırmak için gereklidir.

CPU Özellikleri

AMD Socket AM2

AMD Soket AM2 Athlon 64 X2 / Athlon 64 FX / Athlon 64 / Sempron Desteği

M2N-E; 64-bit mimarisi üzerine yapılandırılmış, 2MB/1MB/512KB L2 önbellekli, soket AM2 single-core Athlon 64/ Sempron ve dual-core Athlon 64 X2/ Athlon 64 FX işlemciler destekler. 2000/1600 MT/s HyperTransport Bus, çift kanal un-buffered DDR2 800 bellek desteği ve AMD Cool 'n' Quiet! Teknolojisi özelliklerini sunar.

Çift Çekirdek CPU

İki fiziksel çekirdek barındıran gelişmiş işlemci teknolojisinin avantajı ile yüksek güç gerektiren ihtiyaçlarınızı için yüksek işletim kapasitesi.

Çift Kanal DDR2 800

DDR2 teknolojisi, mevcut DDR'ın yerini alan gelecek nesil bellek teknolojisidir 800MHz yüksek hız ile 3D grafik uygulamaları ve yüksek bellek gücü isteyen diğer uygulamalarda en yüksek performansı sağlar.

ASUS AI Lifestylesstyle Özellikleri

AI Gear

Sistemin performansını ve sessizliğini dengede tutmak için AI Gear kullanıcılara; CPU frekansını ve vCore voltajını ayarlayabilecekleri çeşitli profiller sunarak çalışma sesini ve güç tüketimini minumum düzeyde tutmalarını sağlar. Kullanıcılar işletim sistemi üzerinden bu modları gerçek zamanlı olarak değiştirebilirler.

AI Nap

AI Nap, sayesinde kullanıcılar sistemlerini belirli bir süre için dondurabilirler. Böylece sistem minumum güç tüketimi ve ses ile çalışmaya devam eder. Mevcut uygulamalar çalışmaya devam eder. Böylece siz uyurken bile oldukça sessiz bir konumda programlarınız çalışmaya, download ettiğiniz dosyalar çalışmaya devam eder.

ASUS Crystal Sound

Bu özellik ile Skype, oyun konferansı, video konferansı ve ses kayıt gibi konuşma merkezli uygulamalarda daha gelişmiş ses özelliklerine sahip olursunuz.

Gürültü Filtreleme

Bu özellik, kayıt sırasında, bilgisayar fanı, klima gibi sürekli devam eden ya da gereksiz sesleri algılayarak otomatik olarak elimine diyor.

Fansız Tasarım

Sessiz ve Serin!

Bilgisayarlarda soğutma için kullanılan fanlar özellikle çok ses yaparlar. ASUS anakartlarda bulunan özel fansız tasarım sayesinde bu sorun ortadan kalkar. fansız tasarım özellikle sessiz ortamlar yaratmak için tasarlanmıştır.

Maksimum Oyun Performansı

ASUS O.C. Profile

Bu özellik sayesinde kullanıcılar birden fazla BIOS ayarını bir arada tutabilirler. BIOS ayarları CMOS ya da farklı dosyalarda bulundurulabilir.

Hassas Ayarlar

Hassas ayarlar sayesinde sistem performansını maksimum düzeye getirebilmek için adım adım ayarlayabilirsiniz.

* vDIMM: Bellek modüllerine ne kadar güç gittiğini kontrol edebilirsiniz.

* vCore: CPU'nuzun tam olarak ne kadar güç ihtiyacı olduğunu belirleyin.

* SFS: (Stepless Frequency Selection) sayesinde;

- 200MHz 'ten 400MHz'e 1MHz artışla FSB ayarlama

- 100MHz 'ten 200MHz'e 1MHz artışla PCI Express frekans ayarı

AI NOS™

İşlemcinize "nitrous oxide" enjekte edin! Patentli AI NOS™ (Gecikmesiz Overclocking Sistemi) teknolojisi akıllıca sisteminizin yükünü teşhis eder ve daha fazla performans gerektiren işlemler için sisteminizin performansını yükseltir. Diğer teknolojilerden farklı olarak AI NOS™ sonsuz hız ihtiyaçlarınıza çok daha hızlı olarak cevap verir.

PEG Link

PEG (PCI Express Graphics) Link Mode teknolojisi üstün görüntü kalitesi için grafik kartınızın performansını artıran benzersiz bir özelliktir. PEG Link GPU ve VGA belleğini, anakart üzerindeki BIOS üzerinden sistem bus ve memory bus kullanarak artırır. PEG Link Mode DX8 ve DX9 uygulamalarında güçlü video performansı sunar. ASUS mühendisleri, yüksek performans isteyen grafik uygulamalarında sistem stabilitesi sağlamak amacıyla her PCI-Express kart için ayrı ayrı parametrelerin uyumunu sağlamaktadır.

ASUS EZ DIY

ASUS CrashFree BIOS 3

ASUS CrashFree BIOS 3 sayesinde, BIOS unuz bozulduğunda flash dikte kayıtlı olan BIOS dosyası ile yeniden yüklemenizi sağlar.

ASUS EZ Flash 2

ASUS EZ Flash ile işletim sistemine girmeden önce BIOS güncellemesi yapabilirsiniz.

ASUS Müzik Alarmı

Uyanmak için rahatsız edici alarm seslerini artık kullanmanıza gerek yok. Sizin belirlediğiniz favori parçalarla güne merhaba deyin. ASUS Müzik alarmı sayesinde sisteminiz kapalı olduğunda da seçtiğiniz parçalarla uyanırsınız.

Arayüz Özellikleri

Gigabit LAN

NVIDIA yerleşik Gigabit LAN controller ile geleneksel 10/100 Ethernet bağlantısına oranla 10 kez daha fazla transfer hızı elde edilir.

High Definition Audio

Bilgisayarınızdaki muhteşem ses sisteminin tadını çıkarın! 8 kanal HD ses (High Definition Audio, daha önceki kod ismi Azalia) CODEC 192KHz/24 bit kaliteli ses çıkışı sağlar. Çok kanallı network üzerinden oyun oynarken kulaklık üzerinden arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz. Bunların hepsi tek bir bilgiayar üzerinde. Dolby Digital Live teknolojisi çok kanallı ses kaynağını AC-3 bit akımına dönüştürür ve eş zamanlı olarak S/PDIF çıkışına gönderir.

Yeşil ASUS

Bu anakart ve beraberindeki paketi Avrupa Birliği Hazardous Substances (RoHS) standartlarıyla tamamen uyumludur. Bu ASUS'un doğayı korumayı hedefleyen, geri dönüşümlü ürünler üretmesi ve kullanıcılarının sağlıklarını düşünerek çevre korumasını sağlayan ürünler tasarlamasıyla paralel doğrultudadır.

banakalırsda şaşmaa işlemci olarakta Amd 5200+ yeni bu yenii...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...