Jump to content

Pc Ye Takılan Wifi Aparatı Ile Ilgili Bir Soru

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

bilgisayarımda wi fi aparatı var. telefonumun bununla internetini kullanıyorum. telefonun wi fi sini açınca yakınlardaki wi fi ağlarını gösteriyor. peki bilgisayarda cihazlarımdan wi fi aparatını açık konuma getirince neden telefondaki gibi wi fi ağlarını bulmuyor? bunun için windows 10 da bir ayarmı yapmak gerekiyor? teşekkürler.

birde çarşıda belediyenin tesis etmiş olduğu bir wi fi bağlantısı var şifresiz.. hem ücretsiz yazıyor hemde sözleşmeyi (uzun olduğundan pek okuyup anlayamadım gerçi) okuduğumda türk telekoma ödenecek ücret gibi bir şeylerr yazıyor. kesin bilgi sahibi olmadığımdan kullanmadım. sizin böyle bir wifi kullanımından haberiniz varmı ve ücretlimi ücretsizmi kesin bilginiz varmı?

33 dakika önce, casper0007 yazdı:

Please register to see this content.

dediğinizi yaptım ayrıca ayarlar ağ ve internetteki wifi kısmının hepsini aktif hale getirdim ama yine yok bilgisayarda. aynı anda telefonun wifi sini açıyorum hemen 4-5 ag buluyor. bu arada şu anda usb ile bağlıyım telefondan.

birde bahsettiğim gibi şu belediye wifi sinin ücretlimi ücretsizmi olduğunu kesin bilen varsa söylerse sevinirim.

ilk soruyu hiç anlamadım. telefona bağlanıyorsa diğer ağlarada hayli bağlanır wifi hotspot yapmak mı istiyorsun. yani bilgisayardaki interneti paylaşmakmı ? 

zaten ttnet kullanıcısıysan herhangi bi yerde o wifi yayınlarını gördüysen bağlandığın zaman arayüz açılır ve kendi kullanıcı adı şifrenle giriş yapıp kullanabiliryorsun yanlış değilsem.

iki soruyudamı yanlış anladım acaba :blink:

5 saat önce, iomerg yazdı:

ilk soruyu hiç anlamadım. telefona bağlanıyorsa diğer ağlarada hayli bağlanır wifi hotspot yapmak mı istiyorsun. yani bilgisayardaki interneti paylaşmakmı ? 

zaten ttnet kullanıcısıysan herhangi bi yerde o wifi yayınlarını gördüysen bağlandığın zaman arayüz açılır ve kendi kullanıcı adı şifrenle giriş yapıp kullanabiliryorsun yanlış değilsem.

iki soruyudamı yanlış anladım acaba :blink:

eksiksiz ve net yazdım ama anlamadıysanız bir daha yazayım. şimdi telefonun wi fi sini açınca yakın çevredeki, ki genelde, hatta hepsi şifreli olur. onları buluyormu? buluyor. bilgisayarımda da wi fi aparatı takılı ve bütün ayarları inceledim ve kapalı olanlarıda aktif hale getirdim. benim telefonu windows 10 yüklü bilgisayarım bulup telefonun internetini kullanabiliyorum bunda sorun yok. yani wifi hotspot olarak. peki telefondaki gibi "bilgisayar" yakın yerlerdeki wifi ağlarını niye bulmuyor? yani şifreli veya şifresiz olsun niye bulmuyor? web de araştırdım benzer bir kaç konu var oralarda denilenleri zaten yapmışım ama yinede bulmuyor işte. kısaca bilgisayarımda internet yok ben telefonun internetini bilgisayarımda kullanıyorum . gerek wi fi aparatı takılı olup telefondaki wifi hotspt ile gerek usb bağlantı ile.  bluetooth da var onu pek denemedim. denedimde bende çok eski bir bilgisayara usb ile takılan bleutooth aparatı vardı sanırım arızalı onunla telefonun internetini pc de kullanamadım. neyse dağıtmayalım konuyu. yani kısaca pc, pc ye takılan usb wi fi aparatı ile telefondaki gibi niye yakın çevredeki wi fi ağlarını bulmuyor? anlatma endişemden aynı şeyleri tekrarladığımın farkındayım:) wi fi yi sağdaki bildirim alanında gösteriyor yani wi fi usb aparatı takılı olduğundan ama işte diğer ağları niye bulmuyor.? sadece wi fi simgesi var ve wifi ağı bulunamadı yazıyor

diğer konu ise ttnet aboneliği ile ilgisi yok. daha önce vardı. tt yakınsan ağı buluyor ve ücretsiz kullanabiliyordum ttnet müşterisi olarak yani. şimdiki öyle değil. tıpkı kafelerdeki gibi falan açık halde yani sadece şifre belirleyip girilebilir durumda. yani ttnet aboneliği ile hiç bir alakası yok. şifre belirlemeden önce veya giriş yaparken sözleşme var. onda hem ücretsiz yazıyor başta hemde sözleşme çok uzun yazılmış olduğundan pek okumadım sonlara doğru tt a ücret ödenmesi gibi bir şeyler yazıyor. emin olamadığım için ücret ödeyip ödememe konusunda bu şekilde deneyimi olup kesin bilgi sahibi olan varsa sorayım dedim emin olmak için. umarım anlatabilmişimdir.

kısaca demek istiyorumki usb wifi adaptörü takılı masaüstü bilgisayarda telefondaki gibi çevredeki wfi ağları neden  görünmüyor? sistem windows 10.

belediyenin sağlamış olduğu wifi hizmeti paralıymış sözleşmeyi okuduğumdan anladığım kadarı ile.

android şebekeden gelen interneti kendi yazılımı sayesinde, yani kendi içerisindeki bir apk yazılımı ile wifi olarak dağıtabiliyor windows ta bu özellik yok, sistem içerisine entegre edilmiş bir yazılım yok, yani bunu programla yapmanız lazım örneğin 

• Like 1

abdulhey_ şefim bende evdeki win10 kurulu masaüstü bilgisayarımda zyxel in harici wifi adaptörünü(flash bellek şeklinde, alalı nerden baksan 8-9 yıl oldu) kullanıyorum. çevredeki wifi ağlarını görüyor. sanırım senin wifi adaptörü arızalı,wifi adaptörünün işi wifi ağını bulup bağlanmak değil mi zaten.

• Like 1

Bir saat önce, atabey.06 yazdı:

abdulhey_ şefim bende evdeki win10 kurulu masaüstü bilgisayarımda zyxel in harici wifi adaptörünü(flash bellek.  şeklinde, alalı nerden baksan 8-9 yıl oldu) kullanıyorum. çevredeki wifi ağlarını görüyor. sanırım senin wifi adaptörü arızalı,wifi adaptörünün işi wifi ağını bulup bağlanmak değil mi zaten.

Gardaş arızalı olamaz çünkü benim telefonu görüyor. Ayrıca en iyisinden aldım.win 10 desteği var diye bir onun ambalajında yazıyordu. En pahalı olanı idi. Asus marka. 

Bu arada belediyenin wi fi si ücretsizmiş.    İşletmecinin kendisine sordum.

Wifi adaptörünüz muhtemel şu nedenlerden ötürü ağ trafiğini göstermiyor olabilir.

1) Win10 üzerinden (Tak çalıştır dışında),Wifi adaptörünün orjinal sürücüsü yüklü olmadığından.

2) Wifi adaptörünüzün,alt yapısında kullandığı ilavelerin olmaması orn: Visual C++ paketleri,Java,.Netframework3.5,4 ve üzeri vb.

3) Üstteki eklentileri yüklü,sürücüler yüklü güncel fakat,win10 üzerinde tam anlamıyla çalışamayıp,wifi adaptörünün tüm özelliklerini gösterememekte olabilir buradan da anlaşılıyorki,win10 wifi adaptörünü tam randımanlı çalıştıramamakta alternatif olarak windows 8.1 ile de denenmesi icap edebilir.

4) Farklı sürücüler buldum? ancak windows10'a ve diğer sistemlere yüklenemiyor Aygıt yöneticisi üzerinden uyumluluk modu ile yükleme seçeneği ile denenebilir.Yada

ile win10 sistemi üzerindeki sürücüleri baştan aşağı güncelleme yaparak denemekte sonuca götürebilir.

5) Hepsini denedim hiçbiri işe yaramadı! O zaman tek çare linux mint kurup işimize bakalım. ◕‿◕

Esenlikle kalınız!

• Like 2

3 saat önce, forjest yazdı:

Wifi adaptörünüz muhtemel şu nedenlerden ötürü ağ trafiğini göstermiyor olabilir.

1) Win10 üzerinden (Tak çalıştır dışında),Wifi adaptörünün orjinal sürücüsü yüklü olmadığından.

2) Wifi adaptörünüzün,alt yapısında kullandığı ilavelerin olmaması orn: Visual C++ paketleri,Java,.Netframework3.5,4 ve üzeri vb.

3) Üstteki eklentileri yüklü,sürücüler yüklü güncel fakat,win10 üzerinde tam anlamıyla çalışamayıp,wifi adaptörünün tüm özelliklerini gösterememekte olabilir buradan da anlaşılıyorki,win10 wifi adaptörünü tam randımanlı çalıştıramamakta alternatif olarak windows 8.1 ile de denenmesi icap edebilir.

4) Farklı sürücüler buldum? ancak windows10'a ve diğer sistemlere yüklenemiyor Aygıt yöneticisi üzerinden uyumluluk modu ile yükleme seçeneği ile denenebilir.Yada

ile win10 sistemi üzerindeki sürücüleri baştan aşağı güncelleme yaparak denemekte sonuca götürebilir.

5) Hepsini denedim hiçbiri işe yaramadı! O zaman tek çare linux mint kurup işimize bakalım. ◕‿◕

Esenlikle kalınız!

teşekkür ederim gardaşım. çok gözel yazmışsınızda bunların hepsini deneme şansım yok. :) çünkü meselenin özü zaten masaüstü bilgisayarı telefonun interneti ile kullanmak ve tahmin edebileceğiniz gibi  kota çok düşük. mesela sabit telefonumu ve ona bağlı 50 gb lık akk 16 mb ultra net  internetimi kapattırdım sonrada acaba yanlışmı yaptım dedim. sonradan baktım hipernet gelmiş benim lokasyona daha önce ultranet vardı sadece. birde akk de kalktımı kalkıyormu öyle haberler var. ne aşamada  ve ne kadar resmilik kazanmış durumda bilmiyorum. yalnız e devletten baktığımda tt ve ttnet aboneliğim pasif durumda görünüyor. pasif deyince geçen tt a telefon açtım ve aynı fiyatlarla geri alabilirmiyim dedim. onu tt ofisine gidip konuşun daha net cevap alırsınız dedi müş.  .hiz. temsilcisi. aynı fiyatla alamazsam üste bir sürü ek gider binecek. alabilsem bile madem niye kapattırdım :)  yani toplamda telefon ve internete aylık 70 tl civarı ödüyordum ben. madem telefonun internetini kullanıyorum niye birde artı 70 ödüyorum diye düşünmüş ve kapattırmıştım. neyse durum böyle. gitmedim tt ofisine yani. çünkü telefon tarifemde bulunan gb  mecburi durumlar için bana yeter miktarda. olmazsa ek paket alıyorum.

kapattırmadan önce interneti a.s care yi kurmuştum. onun dirver booster ı var mesela o boyuna güncellemem gereken driverleri gösterip duruyor. ama dediğim gibi tüm güncellemeleri zaten kapattım telefonun kotası gitmesin diye. linux hakkında ise ismini duyrmaktan başka bir bilgim olmadı ta ki siz şimdi yazana kadar. inceledim biraz iyi bir şeye benziyor. ama benim gibi orta düzeyde bilgi sahibi olanlar (belki ortanında altındayımdır :) ) bilindik şeylere inanır ve kargadan başka kuş tanımazlar. neyse sonuçta bu değerli bilgileriniz denebilecek alternatifler olacaktır imkan bulduğumda. şükranlarımı sunarım. diğer ilgilenen arkadaşlarada teşekkür ederim.

EDİT: ayarlar, ağ ve internet kısmında durum sekmesinde de wi fi sekmesinde de kullanılabilir ağları göster var. ikisinede tıkladığımda sistem tepsisindeki benim telefonu gösteriyor. başka yine yok.

Edited by abdulhey_

• 3 hafta sonra ...

wi fi adaptörün adı, asus usb-n10 150mbps 11n wireless usb dongle. sürücü ye baktımda microsoft sağlıyor sürücüyü. asus un sitesinde de var başka driver sitelerinde de var. ama sürücü ayrıntılarına baktığımda aygıt yöneticisinden microsoft olarak görünüyor sürüm numarası v.s . asus sitesinde de 250 mb lık dirver var.bu kadarcık cihazın 250 mb driveri olurrmu yav? ee o zaman hangini yükleyeceğimki? otomatik güncelleştir dediğimde ise cihaz zaten en son yazılımı kullanıyor diyor.

bu arada sorun telefonun internetini wi fi hostspot ile kullanmak için bilgisayara taktığım wifi aparatının diğer wi fi ağlarını göstermemesi idi. diğer ağları göstere falan tıklıyorum ne yaptıysam sadece telefonu görüyor.

Eğer telefonun wifi ağlarına bağlanıyor ise telefonu ücretsiz olan wifi ağına bağlayıp bu interneti usb kablo ile bilgisayarda paylaşabilirsin. USB wifinin büyük ihtimal antensiz buda çekim alanın kısa ve ancak daire içinde kısıtlı kalmasını sağlamıştır.

Wifi adaptörleri ne kadar'da win10 üzerinde çalışsada (destekleri yeterli değil) tam rayına oturmadı herhalde.win10 üzerinde randımanlı sinyaller alamıyordum kendim dışardan sinyalleri göremeyince mecburen linux üzerinden adaptörü kullanmaktayım göremediğim ağlarıda görebiliyorum ayrıca,win8.1pro üzerinde de iyi belkide benim wifi cihazımın farklılığından da olabilir peşin hükümlüde olmamak lazım.:)

Şu uygulamayı çalıştırarak birde çevreye bak bakalım işe yarayacakmı?

• Like 1

11 saat önce, forjest yazdı:

Wifi adaptörleri ne kadar'da win10 üzerinde çalışsada (destekleri yeterli değil) tam rayına oturmadı herhalde.win10 üzerinde randımanlı sinyaller alamıyordum kendim dışardan sinyalleri göremeyince mecburen linux üzerinden adaptörü kullanmaktayım göremediğim ağlarıda görebiliyorum ayrıca,win8.1pro üzerinde de iyi belkide benim wifi cihazımın farklılığından da olabilir peşin hükümlüde olmamak lazım.:)

Şu uygulamayı çalıştırarak birde çevreye bak bakalım işe yarayacakmı?

downnload nonow a tıklıyorum ilgisiz yerlere yönlendiriyor esette zaten engelliyor o sayfaları. nasıl indiricem?

indirdim bu seferde hem rar hem içeriğini zararlı içerik olarak gösteriyor..? windows 10 da yapılması gereken şeyler olabilir diyor birde.

Edited by abdulhey_

2 saat önce, abdulhey_ yazdı:

downnload nonow a tıklıyorum ilgisiz yerlere yönlendiriyor esette zaten engelliyor o sayfaları. nasıl indiricem?

indirdim bu seferde hem rar hem içeriğini zararlı içerik olarak gösteriyor..? windows 10 da yapılması gereken şeyler olabilir diyor birde.

Sitelerin reklam azizliği işte.Uygulamanın yazımından olabilir,antivirus,defender,uac engellerine takılan yığınla program var bazen çalışmıyor diyede siliyoruz yada kullanmıyoruz işler bitene kadar,geçici deaktif bırakmak gerekli kendim kullanıyorum zaman zaman program üzerinden sinyal kalitelerini incelemek için.Windows10 üzerinden farklı sanal sistemler kurarak (vmware) adaptörü test etmekte çözüme götürebilir win8 ve öncesi sistemler,olmadı linux üzerinden.

Spoiler

WirelessNetView çalışırken screenshot'u:

kwkl56sa.png

14 saat önce, forjest yazdı:

Sitelerin reklam azizliği işte.Uygulamanın yazımından olabilir,antivirus,defender,uac engellerine takılan yığınla program var bazen çalışmıyor diyede siliyoruz yada kullanmıyoruz işler bitene kadar,geçici deaktif bırakmak gerekli kendim kullanıyorum zaman zaman program üzerinden sinyal kalitelerini incelemek için.Windows10 üzerinden farklı sanal sistemler kurarak (vmware) adaptörü test etmekte çözüme götürebilir win8 ve öncesi sistemler,olmadı linux üzerinden.

Hide contents

WirelessNetView çalışırken screenshot'u:

kwkl56sa.png

Vmware var kurulu ama onda kurmak ne kadar aydınltıcı olur bilmem. Ama denemeye değer. Bir fikir verir belki.

Vmware Windows 7 ultimate 64 bit kurmuşum la ben Windows 10 a zaman ında unutmuşum :-) yalnız denemek bir yana telefon un internet ini bile kullanamadım. Nasıl kullanıyorduk Vmware de?2gb ram 60gb alan ayırmışım. Birde vmware de Windows 7 nin bütün özelliklerini kullanabiliyormuyduk kullanamıyorsak neleri kullanamıyorduk?

Merhabalar,

Mobil telefonların ve notebookların (dahili) wi-fi alıcıları diğer tak-çıkar (harici) alıcılara göre çekim gücü daha yüksek olabilir. Bazı harici wi-fi alıcısı modellerinde çekim gücünü yükseltmesi için anten mevcuttur.

Dilerseniz usb kablo ile wi-fi alıcısını pc'ye bağlayıp kabloyu daha iyi çeken bir yere doğru uzatabilirsiniz. Tabii kablo uzunluğu belli bir mesafeye kadar destekler. Örneğin atıyorum 2 metreden sonra wi-fi alıcısı çalışmaz ve mesafe uzadıkça verim düşebilir.

Ayrıca 2.4 GHz ve 5 GHz hızında iki tür wi-fi yayın sinyali mevcut. Özellikle mobil cihazlar genellikle her iki hızı destekledikleri için sizin pc den daha az alıcı sinyali görmeniz normal. Çünkü sizin wi-fi alıcısı sadece 2.4 GHz sinyali alıyor.

Kısacası sorunuzun cevabı: 1) Wi-fi Alıcı gücü 2) 2.4GHz sinyali.

Halen sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız wi-fi alıcınızı değiştirebilirsiniz. :)

Not: Asus taki sürücünün 200 küsür mb lık olmasının nedeni ayrıca program içeriyor olabilir. Wi-fi alıcınızın kutusundaki CD ye göz atabilirsiniz.

Dipnot: Piyasadaki bir çok wi-fi alıcısının içindeki çipset Realtek e aittir. Hangi marka alırsanız alın hep aynı sürücüyü kullanır. Siz yüklediğinizde sadece isim olarak aldığınız markayı yazar.

• Like 1

8 saat önce, alias007 yazdı:

Merhabalar,

Mobil telefonların ve notebookların (dahili) wi-fi alıcıları diğer tak-çıkar (harici) alıcılara göre çekim gücü daha yüksek olabilir. Bazı harici wi-fi alıcısı modellerinde çekim gücünü yükseltmesi için anten mevcuttur.

Dilerseniz usb kablo ile wi-fi alıcısını pc'ye bağlayıp kabloyu daha iyi çeken bir yere doğru uzatabilirsiniz. Tabii kablo uzunluğu belli bir mesafeye kadar destekler. Örneğin atıyorum 2 metreden sonra wi-fi alıcısı çalışmaz ve mesafe uzadıkça verim düşebilir.

Ayrıca 2.4 GHz ve 5 GHz hızında iki tür wi-fi yayın sinyali mevcut. Özellikle mobil cihazlar genellikle her iki hızı destekledikleri için sizin pc den daha az alıcı sinyali görmeniz normal. Çünkü sizin wi-fi alıcısı sadece 2.4 GHz sinyali alıyor.

Kısacası sorunuzun cevabı: 1) Wi-fi Alıcı gücü 2) 2.4GHz sinyali.

Halen sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız wi-fi alıcınızı değiştirebilirsiniz. :)

Not: Asus taki sürücünün 200 küsür mb lık olmasının nedeni ayrıca program içeriyor olabilir. Wi-fi alıcınızın kutusundaki CD ye göz atabilirsiniz.

Dipnot: Piyasadaki bir çok wi-fi alıcısının içindeki çipset Realtek e aittir. Hangi marka alırsanız alın hep aynı sürücüyü kullanır. Siz yüklediğinizde sadece isim olarak aldığınız markayı yazar.

nasıl bir hasta edici durumsa lapa lapa kar yağarken 4g ve 10 mb hız alıyorum. şu anda resmen bahar havası var tek bir bulut bile yok edge ve usb den zorzoruna ancak bağlanabildim. wifi den hiç bağlanamadım. ve bu genelde böyle oluyor sinir olmamak elde değil. halada bağlantı gidip geliyor. bunun nedeni nedir? hah çözdüm bunu. ağ operatörlerinden tarama yapınca vodafone 4g çıkıyor onu seçince düzeldi. de niye tersi durum oluyor hala onu anlamadım.-- şimdi deneme şansım oldu wi fi aparatı ile bağlandım. denemek için odamın kapısının 1m kadar arkasına koydum (yaklaşık 5 m) kapıyıda kapattım. bağlantı git gel şeklinde oldu. e o zaman başka neden aramaya gerek yok. bu kadar yakınımı gitgel şeklinde çekiyorsa çevredeki diğer wifi ağlarını görmemesi gayet doğal.

@alias0077, 20 ile 40 mhz arasında sinyal var. usb kablo almanında pek bir şey farkettireceğini sanmıyorum. çünkü yine asus un kablosuz modemi vardı bende o ndan  telefona bağlantıyı diğer odalarda zor alıyordum. wi fi alıcısını değiştirmeme gerek olduğunuda düşünmüyorum. h.burda da ürünü satın alanların yorumlarını okuduğumda lap top dan daha iyi çektiğini yazan kişiler var. kaldıki bu aparat kategorisindeki en iyisi diye aldım. 50 tl den 128 tl ye kadar fiyat aralığında satıcılar var h. burda dan bu ürünün satıcılarına baktığımda. İndirdiğim sürücüyü (274 mb) kurdum sonrada kaldırdım. kimi usb cihazlarda arıza verdi. doğru realteki kullanıyor. AYRICA BİLGİNİZ VARSA BİR ÜSTTEKİ SORUMU ATLAMIŞSINIZ.

" Vmware Windows 7 ultimate 64 bit kurmuşum la ben Windows 10 a zaman ında unutmuşum :-) yalnız denemek bir yana telefon un internet ini bile kullanamadım. Nasıl kullanıyorduk Vmware de?2gb ram 60gb alan ayırmışım. Birde vmware de Windows 7 nin bütün özelliklerini kullanabiliyormuyduk kullanamıyorsak neleri kullanamıyorduk?

3 saat önce, ulashoca41 yazdı:

bilgisayarın konumunu değiştirip denediniz mi linkini verdiğiniz ürünün çekim alanı oldukça azdır malum boyutları küçük.

kasa bilgisayar yönünü nasıl değiştiricem anlamadım? hem değiştirsem bile ne kadar farkederki?