Jump to content

Katılımsız Kurulumla İlgili Temel Sorunlar

blackman12
 Share

Recommended Posts

Ya arkadaşım özel program sorunları yok dedim size.Forumda verdiğim sidebar çift tıklamayla kuruluyor onu kullanın cmdlines falan uğraşmayın.

Kardeş yanlış anladın herhalde işletim sistemine entegre edebilmek için sormuştum.windows açılışında açılmasını sağlamak için

• Replies 466
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

??? arkadaşlar herşey çok güzel de ben xpyi proğram entegre felan edebiliyorum.. ama xp kurulumu bittikten sonra hoş geldiniz ekranından önce otomatik güncelle internet üzerinden yapılsın mı ? bilgisayarın adı nedir gibi bir ekran geliyor bunu nasıl yok edebilim..???(bakın kurulum ekranını demiyorum kurulum bittikten sonra bilgisayar restart çekiyor hoş geldiniz ekranından önce geliyor..?)

xp kurulumu bittikten sonra bilgisayar restart çekiyor Wpi ekranı gelmeden önce PC adı güncelleme felan uyarısı geliyor bunu burdan çözebilir miyim?

aaik4.png

ve hocam bir sorum daha var bu kurulumu yapma sırasında.. pc açılmadan önce bu bilgileri ve resim nasıl eklerim..?

adszzk5.png

hocam cevap vermediniz daha sorularım var bu soruma cevap alsam daha sizi soruya boğacağım.. :drinks:..

kusura bakmayın bol soru soruyorum ama biliyorsunuz çok soran çok öğrenir derler...:)

diğer bir sorum...

ben kendi işletim sistemimim yani örnek şuan kullandığım işletim sistemini tek setup yani I386 dosyaları setup.exe dosyaları gibi setup dosyaları yapabilir miyim öyle bir şansım var mı ?

Edited by akk33

E iki dakka da mı kalkmayalım pc den :blink: zaten pc den kalktık laptopa oturduk orada da işim vardı :huh: neyse sorularını cevaplayayım. Evet o bölümü doldurursan sormaması gerek.Eğer olmazsa yukarda örnek winnt.sif ve hangi kodun ne işe yaradığını verdim.Onlara bak.

http://www.tnctr.com/index.php?s=&showtopic=43072&view=findpost&p=190301[/CODE]

Resim ve bilgi için oemlogo.bmp ve oeminfo.ini dosyalarını editlemen gerekir.Oda forumda mevcut biraz arama yapalım lütfen...

Çok soran çok öğrenir ama çok arama yapan çok daha fazla öğrenir :D TnCTR Atasözü

Son sorunuzu anlamadım...

Resim ve bilgi için oemlogo.bmp ve oeminfo.ini dosyalarını editlemen gerekir.Oda forumda mevcut biraz arama yapalım lütfen...

Son sorunuzu anlamadım...

yani tamamen sistemin setupunu oluşturabilir miyim boot ekranını felan.. kısaca işletim sistemindeki değişiklikleri yaptıktan sonra kendime has bir sistem oluşturabilir miyim?

birde şu oeminfo.ini dosyasını I386 dosyaları içindeki adı ne yani sistem katılımsız kurulduğunda nasıl değişebilir.?

bu dosyaları oluşturup $oem$\$$\system32 içine atın.

Diğer dediğiniz ise eğer anladığım şeyse biraz zor.Yapsanız bile bunu nasıl kullanacaksınız ki...

oky anladım bir yandan doğru ona boot ekleme felan çokkkk uzun iş neyse teşekkürler yardımızız için...

ha unutmadan...

Çok soran çok öğrenir ama çok arama yapan çok daha fazla öğrenir :) TnCTR Atasözü

TnCTR Atasözü atasözünü Sevdim..:) iyi fikir sürekli denemek lazım..:D

11) Cursorslar veya Soundslar Nasıl Değiştirilir?

Önce cursorsları anlatalım.Şimdi arkadaşlar bunun için size birden fazla metod göstermek istiyorum ama hepsi aynı yere bağlanıyor.Öncelikle dosyayı %systemroot%\cursors a göndermenin yolları.

Öncelikle cursorslarınızı winrar ile sfx yapıp açıklama bölümüne

Path=%systemroot%\Cursors
Silent=1
Overwrite=1[/CODE]

Daha sonra sitemizde anlatıldığı gibi cab dosyası yapabilir.Ve nlite ile cdmize ekleyebiliriz.

İkinci yöntem ise CD'mizde $OEM$ klasörü altında $$ klasörü ve onun altında Cursors klasörü oluşturabilir ve cursorlarımızı buraya koyarak istediğimiz yola kopyalatabiliriz.

Üçüncü bir yöntem ise Smart install maker tarzı bir programla kendi exemizi oluşturabiliriz.Bunu detaylı anlatmıyorum.Çünkü winrarla aynı kapıya çıkıyor.Ayrıca smart install maker ile katılımsız kurulum dersinden de öğrenebilirsiniz.

Bunların hepsi sounds içinde geçerlidir ama soundsta

[CODE]Path=%systemroot%\Media
Silent=1
Overwrite=1[/CODE]

olacak.İkinci yöntem de ise $OEM$ altına $$ klasörünün altınada Media klasörü açacağız tek fark bu.

Şimdi asıl önemli olan bölüme geçiyoruz.

[b]Dosyaları aktif etmek[/b]

Bunun için ise iki yol anlatacağım

1. Yol Theme dosyası ile Aktifleştirme

Kullandığınız temanın *.theme dosyası vardır bu dosyayı not defteri veya not defteri işlevi gören bir program ile açın.Daha sonra eğer [Control Panel\Cursors] bölümü varsa onun altına yoksa oluşturup, oluşturduğunuzun altına

[CODE]Arrow=%SystemRoot%\cursors\normalselect.cur
Help=%SystemRoot%\cursors\helselect.cur
AppStarting=%SystemRoot%\cursors\workinbg.ani
Wait=%SystemRoot%\cursors\busy.ani
NWPen=%SystemRoot%\cursors\handwriting.cur
No=%SystemRoot%\cursors\unavailable.cur
SizeNS=%SystemRoot%\cursors\sizehorz.cur
SizeWE=%SystemRoot%\cursors\sizevert.cur
Crosshair=%SystemRoot%\cursors\cross.cur
IBeam=%SystemRoot%\cursors\text.cur
SizeNWSE=%SystemRoot%\cursors\resizeright.cur
SizeNESW=%SystemRoot%\cursors\resizeleft.cur
SizeAll=%SystemRoot%\cursors\resize.cur
UpArrow=%SystemRoot%\cursors\alternate.cur
DefaultValue=BlackXP Cursor
Hand=%SystemRoot%\cursors\hand.ani
Link=%SystemRoot%\cursors\text.cur[/CODE]

Kodlarını yapıştırın.Burada bu dosyaların yolları ayarlı fakat adlarını siz kendi eklediklerinize göre değiştirin.

Örneğin help cursorunun adı blackman12 olsun bu durumda

Help=%SystemRoot%\cursors\blackman12.cur olacaktır.

cur veya ani olması hareketli veya hareketsiz olmasına bağlıdır.Hareketliler ani uzantısını kullanır.Ani dosyaları genellikle Appstarting, Wait, Hand cursorlarında kullanılır.

[b]NOT: KODLARIN EN BAŞINDA [u][i][Control Panel\Cursors][/i][/u] OLMASINA ÇOK DİKKAT EDİN[/b]

Şimdi bu yöntemi ses dosyaları için uygulayalım...

[CODE][AppEvents\Schemes\Apps\.Default\.Default\.Current]
DefaultValue=%SystemRoot%\media\Vista_Default.wav
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\AppGPFault\.Current]
DefaultValue=
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\Close\.Current]
DefaultValue=
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\DeviceConnect\.Current]
DefaultValue=%SystemRoot%\media\Vista_DeviceConnect.wav
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\DeviceDisconnect\.Current]
DefaultValue=%SystemRoot%\media\Vista_DeviceDisconnect.wav
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\DeviceFail\.Current]
DefaultValue=%SystemRoot%\media\Vista_DeviceFail.wav
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\LowBatteryAlarm\.Current]
DefaultValue=%SystemRoot%\media\Vista_LowBatteryAlarm.wav
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\MailBeep\.Current]
DefaultValue=%SystemRoot%\media\Vista_MailBeep.wav
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\Maximize\.Current]
DefaultValue=
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\MenuCommand\.Current]
DefaultValue=
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\MenuPopup\.Current]
DefaultValue=
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\Minimize\.Current]
DefaultValue=
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\Open\.Current]
DefaultValue=
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\PrintComplete\.Current]
DefaultValue=
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\RestoreDown\.Current]
DefaultValue=
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\RestoreUp\.Current]
DefaultValue=
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\RingIn\.Current]
DefaultValue=
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\Ringout\.Current]
DefaultValue=
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\SystemAsterisk\.Current]
DefaultValue=%SystemRoot%\media\Vista_SystemAsterisk.wav
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\SystemExclamation\.Current]
DefaultValue=%SystemRoot%\media\Vista_SystemExclamation.wav
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\SystemExit\.Current]
DefaultValue=%SystemRoot%\media\Vista_SystemExit.wav
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\SystemHand\.Current]
DefaultValue=%SystemRoot%\media\Vista_SystemHand.wav
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\SystemNotification\.Current]
DefaultValue=%SystemRoot%\media\Vista_SystemNotification.wav
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\SystemQuestion\.Current]
DefaultValue=
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\SystemStart\.Current]
DefaultValue=%SystemRoot%\media\Vista_SystemStart.wav
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\SystemStartMenu\.Current]
DefaultValue=
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\WindowsLogoff\.Current]
DefaultValue=%SystemRoot%\media\Vista_WindowsLogoff.wav
[AppEvents\Schemes\Apps\.Default\WindowsLogon\.Current]
DefaultValue=%SystemRoot%\media\Vista_WindowsLogon.wav
[AppEvents\Schemes\Apps\Explorer\EmptyRecycleBin\.Current]
DefaultValue=%SystemRoot%\media\Vista_EmptyRecycleBin.wav[/CODE]

Kodlar bunlar yine adları kendinizinkiyle değiştirin.Örneğin; geri dönüşüm kutusu boşaltma sesi ve dosyamın adı gdkbosalt.wav Bu durumda kodum

[CODE][AppEvents\Schemes\Apps\Explorer\EmptyRecycleBin\.Current]
DefaultValue=%SystemRoot%\media\gdkbosalt.wav[/CODE]

Şeklinde olacaktır.

Şimdi ise 2. Yol yani Regedit ile Aktifleştirme

[CODE]REGEDIT4

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Cursors]
@="Windows Siyah"
"Arrow"="%SYSTEMROOT%\\cursors\\arrow_r.cur"
"Help"="%SYSTEMROOT%\\cursors\\help_r.cur"
"AppStarting"="%SYSTEMROOT%\\cursors\\wait_r.cur"
"Wait"="%SYSTEMROOT%\\cursors\\busy_r.cur"
"NWPen"="%SYSTEMROOT%\\cursors\\pen_r.cur"
"No"="%SYSTEMROOT%\\cursors\\no_r.cur"
"SizeNS"="%SYSTEMROOT%\\cursors\\size4_r.cur"
"SizeWE"="%SYSTEMROOT%\\cursors\\size3_r.cur"
"Crosshair"="%SYSTEMROOT%\\cursors\\cross_r.cur"
"IBeam"="%SYSTEMROOT%\\cursors\\beam_r.cur"
"SizeNWSE"="%SYSTEMROOT%\\cursors\\size2_r.cur"
"SizeNESW"="%SYSTEMROOT%\\cursors\\size1_r.cur"
"SizeAll"="%SYSTEMROOT%\\cursors\\move_r.cur"
"UpArrow"="%SYSTEMROOT%\\cursors\\up_r.cur"
"Scheme Source"=dword:00000002[/CODE]

kodlar bunlar bunu bir reg dosyası olarak kaydedin.Şimdi açıklama yapalım daha sonra nasıl çalıştırılacak onu da gösterelim.

@="Windows Siyah" => bu fare imleçleri bölümünde imlec grubunun adını belirtir burada windows siyah verilmiş...

Scheme Source ise yeni şema numarasını belirtir bu değer ile oynamayın.

Şimdi örneğin benim bekleme cursorumun adı bekle.ani olsun bakın nasıl editliyorum...

"Wait"="%SYSTEMROOT%\\cursors\\bekle.ani" yapmanız yeterlidir.

Ses için ise; elimde hazır yoktu ama ses regleri

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Sounds\ bu yolda tutuluyor siz kendinize göre düzenleyip regedit dosyanızı edinebilirsiniz.

Şimdi ise geldik Bu Ekler nasıl çalıştırılıra;

Theme dosyası yolunu kullandı iseniz sadece temayı ekleyip aktifleştirmeniz yeterlidir.Bunun için winnt.sif dosyasına

[shell] altına

[CODE]CustomDefaultThemeFile = "%WinDir%\Resources\Themes\VistaUltimate.theme"[/CODE]

komutunu yerleştirmelisiniz.Burada vistaultimate yazan yere kendi theme dosyanızın adını yazın.

OEM yolu ile yaptıysanız;

Regedit için ise kaydettiğiniz reg dosyalarınızı $OEM$ klasörü içine atın ve cmdlines.txt ye

"regedit.exe /s regdosyam.reg"

komutunu yazın.Bu durumda reg dosyanızın adı regdosyam olmalıdır.Burayı da değiştirebilirsiniz.Cmdlines.txt nasıl oluşturulur derseniz.

bir metin belgesi açın ve adını cmdlines olarak değiştirin daha sonra içine [COMMANDS] yazın ve altına da verdiğim kodu yazın.

Bunun dışında cab dosyasını yaparken ini dosyası ile yükleyebilirsiniz.Bu biraz kasıntı yoldur.Reg2inf ile reg dosyanızı infe dosyasına dönüştürebilir ve ekleyebilirsiniz.

Winrar ile yaptıysanız;

Az önce yöntemini verdiğim sfxin yanına reg dosyanızı koyun.Daha sonra reg ve sfx dosyanızı tekrar sfxleyin.Açıklama bölümüne ise;

[CODE]Setup=ilksfxinadi.exe
Setup=regedit.exe /s regdosyanızınadı.reg
Silent=1
Overwrite=1[/CODE]

Smart Install Maker ile yaptıysanız; reg dosyanızı direkmen registry bölümünden import edebilirsiniz.

Not: arkadaşlar çok yorgundum.Bazı hatalar ve kaçırdığım noktalar olabilir.Karşılaştığınız veya anlamadığınız noktaları konu altında belirtiniz.

Edited by blackman12

Arkadaşlar ben bir türlü bu cursorsları katılımsız kurda aktif edemedim default cursorsları bunlara göre ayarlıyom olmuyor örnek resim:

cursorkk7.jpg

67804064zh2.jpg

Bu şekil olması lazımdı default:

Vista-Mouse.png

Bilgisayarın açılmasına 1 dakika kala oluyo ama bilgisayar açılınca eski ileçler devreye giriyor anlamadım

katılımsız kura vista sound pack entegre ediyom ama default boş çıkıyor

27271337dr4.jpg

Nasıl Defaultu Windows Vista sound scheme yapabilirim.

Çüzüldü

Edited by v3nom_47

hocam bir sorum olacaktı_? windows boot menüsünü tamamen değiştirebilir miyim... yani şu multiboot ekranından ayrı... cd ön yükleme için bir tuşa basın felan bu kısımları...? forumda aradım ama bulamadım yardımcı olur musunuz?

hocam bir sorum daha var belki buna cevap gelir.. :)

- xp boot menüsü yani açılışta windows xp logosu felan geliyor.. bunu değiştirebiliyorum.. değişen dosyayı nereye katacağım xp kurulumunda istediğim boot menüsünün gelmesi için system32 içine mi? buraya katılanlar bildiğim kadarıyla sistem dosyalarına atıyor ama bunu nasıl devreye katacağım...??????

46648593za7.jpg

Arkadaşlar forumda bulamadım resimdeki vista gibi bir eklenti varmış.Büyük simge olanda varsa cab şeklinde yolluyanlara şimdiden teşekkürler..

Simgelerini nlite ile büyüte bilirsin senin ayarların neyse o büyüklükte görünür simgeler eger büyüktek istiyorsan tuneup ın styler programını veya microsoftun tweakui yi öneririm iconlar ise tncxpnin ultimmate theme'sına entegre halinde çalışmaktadır. nlite ile temayı alarak kullanabilirsin.

Arkadaşlar resimdeki ikonları değiştirecem nerede olduğunu söyleyebilecek biri varmı bir türlü bulamadım.

67932946wt3.jpg

2'inci sorum ise xp kurulum bittiği zaman bir Slayt var windows xp diye böle dalgalı geçiyor acaba nasıl yapılıyor nasıl entegre edliyor flasmı şimdiden teşekkürler..

Edited by v3nom_47

hocam bir sorum daha var belki buna cevap gelir.. :D

- xp boot menüsü yani açılışta windows xp logosu felan geliyor.. bunu değiştirebiliyorum.. değişen dosyayı nereye katacağım xp kurulumunda istediğim boot menüsünün gelmesi için system32 içine mi? buraya katılanlar bildiğim kadarıyla sistem dosyalarına atıyor ama bunu nasıl devreye katacağım...??????

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=50268[/CODE]

Kolay gelsin

• Administrator
Arkadaşlar resimdeki ikonları değiştirecem nerede olduğunu söyleyebilecek biri varmı bir türlü bulamadım.

67932946wt3.jpg

2'inci sorum ise xp kurulum bittiği zaman bir Slayt var windows xp diye böle dalgalı geçiyor acaba nasıl yapılıyor nasıl entegre edliyor flasmı şimdiden teşekkürler..

shell32.dll içinde olabilir. Açılıştaki tanıtımı cd'den siliyoruz. Çünkü çok yer kaplıyor. Sen kendin ilk kurulumda çalışacak birşey ayarlayabilirsin.