Jump to content

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

• 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
serhat100, 6 saat önce yazdı:

Üstad i386-multiboot hangi sistemler için 

core.img dosyası'nin desteklediği dosya limiti sınırı az olduğundan dolayı yapımcı sistemi i386-multiboot platformuna taşımaya başlamış. i386-multiboot platformunda dosya limiti sınırlaması yokmuş. Bu platforma yabancı olduğundan konu hakkında araştırma yapıyor yapımcı. Bu platform; hem UEFI hemde legacy e destek veriyormuş. Ancak UEFI de bazı sınırlamaları varmış.UEFI de tam düzgün çalışmıyormuş. 

İ386-multiboot platformunu legacy de test etmek için grub2 komut satırında:

multiboot /grubfm.elf

Yazmanız yeterli imiş.

Uefi de test etmek için ise:

multiboot --fake-bios /grubfm.elf

şeklinde yazmanız yeterliymiş.

grub-install

install GRUB to a device

SYNOPSIS

grub-install [ OPTION ...][ OPTION ][ INSTALL_DEVICE ]

DESCRIPTION

Install GRUB on your drive.

--target = TARGET install GRUB for TARGET platform [default=i386 -pc]; available targets: arm -coreboot, arm -efi, arm -uboot, arm64 -efi, i386 -coreboot, i386 -efi, i386 -ieee1275, i386 -multiboot, i386 -pc, i386 -qemu, i386 -xen, i386 -xen_pvh, ia64 -efi, mips -arc, mips -qemu_mips, mipsel -arc, mipsel -loongson, mipsel -qemu_mips, powerpc -ieee1275, riscv32 -efi, riscv64 -efi, sparc64 -ieee1275, x86_64 -efi, x86_64 -xen

Platform limitations

Please register to see this content.

Edited by crasadure
  • Like 1
  • Thanks 1

serhat100, 8 saat önce yazdı:

Üstad i386-multiboot hangi sistemler için 

core.img dosyası'nin desteklediği dosya limiti sınırı az olduğundan dolayı yapımcı sistemi i386-multiboot platformuna taşımaya başlamış. i386-multiboot platformunda dosya limiti sınırlaması yokmuş. Bu platforma yabancı olduğundan konu hakkında araştırma yapıyor yapımcı. Bu platform; hem UEFI hemde legacy e destek veriyormuş. Ancak UEFI de bazı sınırlamaları varmış.UEFI de tam düzgün çalışmıyormuş. 

İ386-multiboot platformunu legacy de test etmek için grub2 komut satırında:

multiboot /grubfm.elf

Yazmanız yeterli imiş.

Uefi de test etmek için ise:

multiboot --fake-bios /grubfm.elf

şeklinde yazmanız yeterliymiş.

• Like 2
  • Thanks 1

released this

Commits

• []: update build.sh (a1ive)
Assets9
                                                                                                                    7.38 MB
                                                                                                                      7.9 MB
                                                                                                          5.02 MB
                                                                                                             6.04 MB
                                                                                                               7.28 MB
                                                                                                23.9 MB
                                                                                                              6.68 MB

Edited by 34ero
  • Like 2

Üstadlar ,    Grub2FM   son build olan  22.11.2020   tarijliyii  cygwin64   ile oluşturma da benim gibi problem yaşayan oldu mu ?   bir önceki ni  muhtemelen dünkü tarihli olanı  aynı skript aynı kodlar  vs.. ile yapıyorum hiç bir problem yaşamıyorum.  Muhtemelen hata benden kaynaklıdır diye  düşünüyorum ama çok garip.   :) 

UZUNLAR, 3 saat önce yazdı:

Üstadlar ,    Grub2FM   son build olan  22.11.2020   tarijliyii  cygwin64   ile oluşturma da benim gibi problem yaşayan oldu mu ?   bir önceki ni  muhtemelen dünkü tarihli olanı  aynı skript aynı kodlar  vs.. ile yapıyorum hiç bir problem yaşamıyorum.  Muhtemelen hata benden kaynaklıdır diye  düşünüyorum ama çok garip.   :)

"build.sh" dosyasında hatalı satırların başındaki 

./grub/ 

ifadelerini her hatalı satırdan silin  ve tekrar derleyin. Sorunsuzca derleme yapacaktır.

./grub/grub-mkimage  şeklindeki satırları

grub-mkimage  olarak düzeltin

Edited by crasadure

crasadure, 11 saat önce yazdı:

"build.sh" dosyasında hatalı satırların başındaki 

./grub/ 

ifadelerini her hatalı satırdan silin  ve tekrar derleyin. Sorunsuzca derleme yapacaktır.

./grub/grub-mkimage  şeklindeki satırları

grub-mkimage  olarak düzeltin

Üstadım, 1. Aklıma gelmedi değil düzeltmek  fakat bu zamana kadar   GrubFM  oluştururken  hiç bir problem yaşamadım.  ByFaruk arkadaşımızın orjinal   "build.sh" dosyası ile

2. Siz    cygwin64  ile oluşturuyorsanız    herhangi bir  editleme   yaptınız mı  ?    (  build.sh    dosyasında )

3.   En sonuncu  olan      grub2-latest.tar.gz     =   18.365.739 bayt   olanı,         bir önceki   olan      grub2-filemanager-master.zip  =   11.140.531  bayt    olan ile  oluşturdum da bile   hata vermiyor.   

4.   Bu işin sonu  FORMAT atmama  kadar gidecek  gibi .  2 gün    " pioneer.cz"    virüsüyle boğuştum .  yaklaşık  4 TB  çalışmalarımı  temizledim .   Bu olayla alakası yok gibi ama  bir türkü var     "  Oy dereler dereler  ,  neler bilirim neler  "     :D