Jump to content

Askerlik Yoklama Kaçağı?

ersan7474
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar bugün bir sms geldi E-Devletten. Askerlik yoklama kaçağı olarak aranmaktasınız yazıyor. Yıllardır çeşitli sağlık sorunlarından dolayı askerliğe gidemedim, sürekli tecil hakkımı kullandım fakat artık tecil hakkım yok. Sağlık konusunda sorunlarım var ama raporum yok. Acaba ne gibi bir yol izlemem gerekiyor? Öncelikle şubeye mi gitmeliyim, yoksa hastaneye gidip rapor mu alsam daha doğru olur? Bu konuda tecrübesi olanlar paylaşabilir mi acaba?

sağlık sorunları nedeniyle yaklaşık 9 ay önce askerlik muafiyeti yaptırmış biri olarak söylüyorum askerlik şubesine gidiyorsun sana hastaneye sevk kağıdı veriyorlar bu kağıtla bağlı bulunduğunuz sağlık ocağına gidiyorsun onlarda sizi hastanede sağlık kuruluna sevkediyor sonra sağlık kuruluna gidiyorsunuz orda adınıza kayıt açıp fotoğrafınızı falan çekip  sizi çeşitli hastalık bölümlerine yönlendirip sıra veriyor hepsine muayne olup rapor bittiğinde sağlık kuruluna yazdırdığınız belgeleri teslim ediyorsunuz .Sağlık kurulu size gün veriyor şu gün şu saatte gelceksiniz sizi görecez diye sonra seni alıyorlar içeri sana soruda sorabiliyorlar(bana sormadılar).Daha sonra çıkacak rapordan ne olduğu çıkıyor ortaya askerliğe elverişli değildir çıkarsa tamamen muaf oluyorsun.Sonra o raporlada tekrar askerlik şubesine gidiyorsun.Sizden bilgi alıp bir sürü belge imzalatıyorlar.İşlemler bitince ön rapor veriyorlar askerliğe elverişli olmadığınıza dair daha sonra sizlik birşey kalmıyor.Belgeleriniz ilgili bakanlığa gidiyor işlem görüyor onaylanıyor vs adresinize asıl rapor teslim ediliyor (3-6 ay sürüyor bu işlem hemen gelmiyor bu rapor) 4-5 sayfalık arkalı önlü gelen sisteme askerliğe elverişli olmadığınız (muafiyetiniz) kaydediliyor.Askerlikle bir alakanız kalmıyor.Lakin farklı sonuçlarda çıkabilir askerliği tecil edilmiştir şu süre sonunda tekrar gelin efenime söyleyeyim kısmen muafiyet durumu var vs.Ben elverişli olmadığınız durumda çıkacak ve olucak şeyleri detaylı olarak anlattım.

Her şehirde böylemidir bilmiyorum benim başımdan geçenler bu yönde Allah kolaylık versin

Edited by SoNKraL_
  • Like 3

Bu tip konular forum üzerinden çözülebilecek şeyler olduğunu düşünmüyorum. SoNKraL_'ın yazdıkları doğru gibi ancak bazen aksi durumlar olabiliyor. En güzeli ve doğru olanının Askerlik şubeniz neresi ise oraya telefon yada bizzat giderek danışmak olduğu kanaatindeyim. Sürecin SoNKraL_ ın yazdığı gibi işleyeceği kanaatindeyim. Eğer askerlik görevinizi yapmanıza mani, çürük v.b durumlar varsa zaten muayene aşamasında söylerseniz sizi mutlaka yönlendireceklerdir. Googleden askerlik şubenizin telefon numarasını bulun ve derdinizi anlatın. En doğru bilgiyi vereceklerdir. Ne yapmanız gerektiğine dair en doğru bilginin askerlik şubesinden alınabileceği düşüncesindeyim...

• Like 3

deli_petro06, 4 dakika önce yazdı:

Bu tip konular forum üzerinden çözülebilecek şeyler olduğunu düşünmüyorum. SoNKraL_'ın yazdıkları doğru gibi ancak bazen aksi durumlar olabiliyor. En güzeli ve doğru olanının Askerlik şubeniz neresi ise oraya telefon yada bizzat giderek danışmak olduğu kanaatindeyim. Sürecin SoNKraL_ ın yazdığı gibi işleyeceği kanaatindeyim. Eğer askerlik görevinizi yapmanıza mani, çürük v.b durumlar varsa zaten muayene aşamasında söylerseniz sizi mutlaka yönlendireceklerdir. Googleden askerlik şubenizin telefon numarasını bulun ve derdinizi anlatın. En doğru bilgiyi vereceklerdir. Ne yapmanız gerektiğine dair en doğru bilginin askerlik şubesinden alınabileceği düşüncesindeyim...

haklısınız hocam ben başımdan geçenleri anlattım sadece aksi durumla karşılamadım ama ben karşılamadım diye başkası karşılaşmayacak diye bir durum söz konusu olamaz.Ayrıyetten düşüncenize saygım sonsuz fakat mani,çürük yerine muafiyet-elverişli değildir yazmanızı yeğlerdim çünkü bu durumu yaşamış biri olaraktan argo(kaba) geliyor.Sevgiler.

Edited by SoNKraL_
  • Like 1

Valla ben en son kaçak göründüğümde ayvalığa giderken jandarma çevirip 15 gün içerisinde askerlik şubesine gideceksin diye bir tutanak tutmuşlardı. Gitmezsem 15 gün sonra kolluk kuvvetleri tarafından götürülecegim de yazıyordu tutanakta :D

özetle 15 gün sonra sinüsü verip acemi birliğine cebime 27 lira koyup postalamışlardı :D

SoNKraL_, 17 dakika önce yazdı:

haklısınız hocam ben başımdan geçenleri anlattım sadece aksi durumla karşılamadım ama ben karşılamadım diye başkası karşılaşmayacak diye bir durum söz konusu olamaz.Ayrıyetten düşüncenize saygım sonsuz fakat mani,çürük yerine muafiyet-elverişli değildir yazmanızı yeğlerdim çünkü bu durumu yaşamış biri olaraktan argo(kaba) geliyor.Sevgiler.

Hocam yanlış anlamayın. Askerlik görevini yapmaya mani bir duruma saygımız sonsuz. Ancak bu tip durumlarda kırılgan olmamak ve bu tip söylemlere alışmak gerektiği kanaatindeyim. Bende Gilbert Sendromu rahatsızlığı yaşamış birisiyim ve normal koşullarda istesem askerliğe elverişsizdir raporu alabiliyordum. Ancak gittiğiniz yerde yada konuşma aralarında kimse askerliğe elverişsiz v.s gibi tabirler kullanmıyor. Ben Gilbert Sendromu rahatsızlığım sebebiyle askeri hastahaneye gittiğimde herkes çürük raporu şeklinde tabir ediyor. Doktor bile bana çürük raporu ister misin diye sordu. Dolayısıyla bu tip tabirlere alışmak gerekiyor. Evet hoş bir tabir değil ancak nereye giderseniz gidin kimse askerliğe elverişsizdir raporu demeyecek. Alışmadığınız sürece de bazen belki de kasıtlı olarak size karşı kullanılacak. Dediğim gibi rahatsızlığım sebebiyle gittiğim yıllarca doktorluk okumuş avrupa görmüş adam bile çürük raporu ister misin? şeklinde sordu. Kabul etseydim ve o raporu alsaydım çevremdeki tanıdığım, tanımadığım tüm insanlar çürük raporu almış diyeceklerdi. Evet bahsettiğiniz konuda çok haklısınız. Ama gerçeklerden de kaçamıyorsunuz. Bu konu her açıldığında da tanıdığım insan olsa da olmasa da çürük raporu neden almadın aptal mısın v.s gibi konuşmalara çok denk geldim. Her insan sağlık sorunu yaşayabilir, her insanın başına farklı ve zor durumlar gelebilir saygım sonsuzdur. 

deli_petro06, 30 dakika önce yazdı:

Hocam yanlış anlamayın. Askerlik görevini yapmaya mani bir duruma saygımız sonsuz. Ancak bu tip durumlarda kırılgan olmamak ve bu tip söylemlere alışmak gerektiği kanaatindeyim. Bende Gilbert Sendromu rahatsızlığı yaşamış birisiyim ve normal koşullarda istesem askerliğe elverişsizdir raporu alabiliyordum. Ancak gittiğiniz yerde yada konuşma aralarında kimse askerliğe elverişsiz v.s gibi tabirler kullanmıyor. Ben Gilbert Sendromu rahatsızlığım sebebiyle askeri hastahaneye gittiğimde herkes çürük raporu şeklinde tabir ediyor. Doktor bile bana çürük raporu ister misin diye sordu. Dolayısıyla bu tip tabirlere alışmak gerekiyor. Evet hoş bir tabir değil ancak nereye giderseniz gidin kimse askerliğe elverişsizdir raporu demeyecek. Alışmadığınız sürece de bazen belki de kasıtlı olarak size karşı kullanılacak. Dediğim gibi rahatsızlığım sebebiyle gittiğim yıllarca doktorluk okumuş avrupa görmüş adam bile çürük raporu ister misin? şeklinde sordu. Kabul etseydim ve o raporu alsaydım çevremdeki tanıdığım, tanımadığım tüm insanlar çürük raporu almış diyeceklerdi. Evet bahsettiğiniz konuda çok haklısınız. Ama gerçeklerden de kaçamıyorsunuz. Bu konu her açıldığında da tanıdığım insan olsa da olmasa da çürük raporu neden almadın aptal mısın v.s gibi konuşmalara çok denk geldim. Her insan sağlık sorunu yaşayabilir, her insanın başına farklı ve zor durumlar gelebilir saygım sonsuzdur. 

Hocam halk tabirinde öyle kullanıldığını biliyorum çünkü bizim milletimiz muafiyet-askerliğe elverişli değil veya askerliğe elverişsiz kelimelerinin mantığını anlamadığından çürük tabiri çıkartılmış.Ayrıca ben hastanede böyle bir durumla karşılaşmadım kimse bana çürük demedi siz sanırım anlayışsız insanların olduğu yere denk gelmişsiniz.Alışmak zorundayımda hani genel manada herkese açık ortamda bunu kullanmamak gerektiğinin kanaatindeyim.Ki benim mesajımı okursanız içinde mani-çürük vs geçmekdiğini görmüşsünüzdür.Başkaları alışmış hoş karşılamış olabilir sıkçada dillendirebilir lakin ben tasvip etmiyorum.Milletçe bilgilerin sürekli akış sağladığı günümüzde bazı kelimelerin tabirini tam anlamıyla öğrenip kibar-düzgün dille anlaşılabilir şekilde konuşmaya başlayıp halk tabirinde yakışıksız argo kalan kelimelerin mümkün olduğunca az sarfiyatına özen göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.Yıllardır tek kelime küfür etmemiş sadece oyun ortamlarında ortama uymak için küfür kullanmış hatta küfürü son derece cahilce ve gereksizce bulduğum için yaşta kemale ermeye başladığı için tamamen bıraktığında farkında olmadan kullanmak dışında asla kullanmadığımı bilmenizi isterim.Keşke herkes benim gibi bu tip durumlara özen gösterse dünya çok daha güzel hale gelir medeniyet dilden başlar hocam :) Bu arada sağlık konusunda baya bilgim olmasına rağmen sık rastlanmadığından/rastlamadığımdan olsa gerek hastalığınızı ilk kez duydum geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum her ne kadar geçmiş olsun demekle geçmeyecek olsada :) Sevgiler.

Edited by SoNKraL_

Yorum yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Yarın ilk işim askerlik şubesine gitmek olacak. Merak ettiğim sürecin nasıl işleyeceği idi. Sağolsun @SoNKraL_ sırası ile yazmış.  Hakkımızda hayırlısı olsun. Çevremde kilosu fazla olan, bebekken geçirdiği bir ameliyat sonucu muaf olup bu raporu alan insanlar var. Hiçbir zaman çekinmeden söylüyorlar. Gayet normal bir tabir bence ki; zaten normal olmasa koskoca devletin kurumu böyle bir belge vermezdi. ?

• Like 1

Yeni yönetmeliğe göre askerlik şubenize gitmenize gerek kalmadı. E-Devlet üzerinden yoklamanızı yapın. Ardından çıkan belgelerle aile hekimine gidin. Burada ön muayene olacaksınız. Eğer beyan ettiğiniz bir rahatsızlığınız var ise sizi bölgenizdeki hastaneye sevk edecek. Burada rahatsızlık durumunuza göre hastalığınızın türüne göre uzman hekim muayene edecek hastalığınız ile ilgili kararı Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yönetmeliği üzerinde verecektir.  Ve sizi heyete sevk edecek heyetler her gün toplanıyor eskiden Cuma günleri idi. Eğer kan tahlili v.s gerekirse bir sonraki güne kalır işiniz.

Heyet hakkınızda askerliğe elverişli kararı verebilir, sevk geciktirme yapabilir yani 1 yıl tedavi ol bir daha bakarız yada Barışta askerlik yapamaz savaşta yapar deyip askerliğe elverişli değildir raporu verir. Bu raporda Milli Savunma Bakanlığının onayına sunulur kesin onay 2 - 3 ay içinde gelir. Takibini E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. 

Konu ile ilgili özel mesaj yoluyla yada burdan her türlü sorunuzu memnuniyet ile yanıtlarım. Lakin bir an önce yoklamanızı yaptırın yoksa para cezası işliyor şuan. Kimlik sorgunuzda  (GBT) kaçak olduğunuz çıkacak ve karakola gideceksiniz boş yere kolluk kuvvetlerinin vaktini alacaksınız. 

• Like 3

Bir acın veya yaran varsa eğer en az zararla yaşayacağım diyorsan onlarla yüzleşip en iyi biçimde nasıl yaşarım onu öğrenmelisin. İnkar , başkalarına yansıtıp bedel ödetme yoluna  gidersen sürekli kötüleşen bir yola girmiş olursun ve tarifi olmayan acılar içinde bulursun kendini. 

Yok bunların dışında isen orasını ne bilirim nede söz söylerim. 

İşin teknik kısmını SoNKraL_ arkadaş zaten anlatmış. Bende psikolojik kısmını anlatmaya çalıştım özetle.

• Like 1

Hastalığınız ağır bir durum değilse gidip yap 6 aylık askerlik su gibi akar gider

Bitli piyade hudutçu olmazsan gerisi sorun olmaz velev ki piyade olursan birde hudut karakolu çıkarsa  doğu çıkmasın diye dua et hastayım dersen bile pek umurlarinda olmaz 

Amca oğlu enson 6 aylık yaptı 9 ay a çıkma muhabbeti varmış ne kadar doğru bilemem

Edited by RedDunyam
  • Like 2

RedDunyam, 4 saat önce yazdı:

Hastalığınız ağır bir durum değilse gidip yap 6 aylık askerlik su gibi akar gider

Bitli piyade hudutçu olmazsan gerisi sorun olmaz velev ki piyade olursan birde hudut karakolu çıkarsa  doğu çıkmasın diye dua et hastayım dersen bile pek umurlarinda olmaz 

Amca oğlu enson 6 aylık yaptı 9 ay a çıkma muhabbeti varmış ne kadar doğru bilemem

Son askerlik mevzuatını bilmemde acemi birliğinde bizim zamanımızda buna en iyi kararı manga komutanın veriyordu. Yani eğitim çavuşun.  Örneğin şizofreni öncesi evredesin  manga çavuşun da pek zeki biri değil seni birde sınır birliklerine gönderdiler. Esas askerlik savaş olan bölgelerde yapılır zaten.

Ve o usta birliğinde şizofrenik atak geçirirsin. Ağır ve iyileşme ihtimalin yoksa askerlikten muaf olursun. Eğer gelip geçici bir ataksa ya refüze olursun yada geri hizmete hafif bir göreve verirler. 

Ben şizofren tim çavuşu bile gördüm. Çok ağır atak geçirende gördüm.  Tüfeği zor taşıyan zayıf kişilerde gördüm. Hepsi aslanlar gibi askerliğini bitirdi. Çok sevdiğim zeki bir arkadaşım vardı ondada ur çıktı 3 ay askerlik yaptı sonra askerlikten muaf edildi.  

Önce durumun sana bildirilir sonra da senin kararın sorulur. Ama aşırı bir durumun varsa sorulmaz direkt askerlikten muaf olursun.

• Like 1