Jump to content

Win10 iso Autounattend.xml Dosyası Hatası (yardım)

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Herkese merhaba. Son 2-3 gündür win10 güncel iso düzenliyorum. Daha önce indirdiğim bir win isosundaki OEM klasöründeki reg ve cmd dosyalarını aldım ve kendi çalışmamda kullanmak istiyorum. Yazılım bilgim yok ancak kurcalaya kurcalaya, kendi çalışmam için düzenledim. Son olarakta autounattend.xml dosyalarını karşılaştırdım ve tahmini olarak benim düzenlediğim iso dosyasındaki autounattend.xml dosyasına diğer iso da ekstra olan şu komutları ekledim...

Spoiler

</component>
        <component name="Microsoft-Windows-Deployment" processorArchitecture="amd64" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
            <RunSynchronous>
                <RunSynchronousCommand wcm:action="add">
                    <Path>cmd /c if exist %SystemRoot%\Setup\Scripts\specialize.cmd %SystemRoot%\Setup\Scripts\specialize.cmd</Path>
                    <Order>1</Order>
                </RunSynchronousCommand>
            </RunSynchronous>
        </component>
    </settings>
    <settings pass="oobeSystem">
        <component name="Microsoft-Windows-Shell-Setup" processorArchitecture="amd64" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
            <OOBE>
                <HideEULAPage>true</HideEULAPage>
                <HideOnlineAccountScreens>true</HideOnlineAccountScreens>
                <HideWirelessSetupInOOBE>true</HideWirelessSetupInOOBE>
                <NetworkLocation>Other</NetworkLocation>
                <ProtectYourPC>3</ProtectYourPC>
            </OOBE>
            <TaskbarLinks>
                <Link0>%AppData%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\System Tools\File Explorer.lnk</Link0>
            </TaskbarLinks>
            <FirstLogonCommands>
                <SynchronousCommand wcm:action="add">
                    <CommandLine>cmd /c if exist %SystemRoot%\Setup\Scripts\firstlogon.cmd %SystemRoot%\Setup\Scripts\firstlogon.cmd</CommandLine>
                    <Order>1</Order>
                </SynchronousCommand>
            </FirstLogonCommands>
        </component>
    </settings>

Bu kodları eklediğimde NTlite programı Oem klasörü içerisindeki cmd komutlarını gördü.Otomatik olarak Ntlite de gördüm. Ancak İso oluşturup, kurmak istediğimde bu hatayı alıyorum.

Spoiler

hata.thumb.jpg.add25e5b574ba48cd4216b1f17f6f300.jpg

Acaba ayarları bozmadan autounattend.xml dosyasının kendi isomda sorunsuz şekilde nasıl düzenlemem gerekiyor? Yazılımcı arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim. Aşağıda benim orjinalinden kendime göre düzenlediğim dosyalar ve orjinal dosyalar var. Sadece içeriğinden programları boyut nedeni ile kaldırdım. Yardımcı olabilir misiniz? Bu sorunu aşarsam güncel bir win10 pro paylaşacağım...

BENİM OEM KLASÖRÜ.rar ORJİNAL OEM KLASÖRÜ.rar

• Like 1

Alphonso_Elric, 10 dakika önce yazdı:

İstersen buradan basitçe kendinde oluşturmayı deneyebilirsin.

Please register to see this content.

Yazılım bilgim hiç yok. Sadece mantık üzerinden hareket ederek yapmaya çalıştım. Gelen ekrandan da mantık yürüterek 56. satırdan 2 tane var diyor şeklinde anladım. 56' da hata veriyorsa 56. satırı sileyim dedim. Ardından tekrar denedim. 2. sinde 64. satır için hata verdi. 64. satırı sildim. İso dosyasının içerisine attım. Şimdi yüklemeye başladı ama bu 2 satır yaptığım ayarlar konusunda ne tür bir sonuç çıkarır onu bilemiyorum...

Bu arada konu dışı olacak ama şu iso dosyasına nasıl wallpaper veya tema ekliyorsunuz? Herhangi bir yerde anlatımınız var mı? Düzenleme yaparken görsel eklemeler konusunda hiçbir bilgi bulamadım. Fazla olacak ama bu konuda bilgi paylaşabilir misiniz?

deli_petro06

Wintoolkit kullanarak bir çok ayarlama wallpaper vb. ekler ilave edilip install wim dosyası alınır. Daha evvel'den bir çok kez kullandığım bir program daha sorun yaşadığımı hatırlamıyorum.

Ancak Ntlite,dism++,winrecuder vb. programlarda aynı mantıkta iş görmekteler. İçlerinden birini seçip kullanmak mümkün bu işler için biçilmiş kaftan uygulamalar bilindiği üzerede.

Varsa eğer, sources\altında ei.cfg dosyasını silerek denemekte gerekebilir hata iletisi için. Kolay gelsin. :) 

Edited by forjest
  • Like 1

@forjest Teşekkürler üstat. Wallpaper kısmını Dism++ ile çözdüm. Tüm dosyaları çıkardığı için Windows/Web klasörü içerisinde wallpaperlerı buldum. Kurcalaya kurcalaya yaptım. Ancak ikonları değiştirmek yada tema eklemek konusunda bir bilgi bulamadım. Tema ekleme kısmında da düz mantık, temiz bir kurulum yapıp imajını alarak mı olacak diye düşünüyorum. İso boyutuna göre tema da ekleyip hem kendi kullanımım hem de kullanmak isteyen arkadaşlar için paylaşmayı düşünüyorum. Tema, ikon eklemek ve arada denemelerimde biraz bekleyin yazan ekran da takılma olayını da çözebilirsem kısa süre de ilk çalışmamı paylaşmış olurum. Öğrenmeye çalışırken de mümkün olduğunca fazla şeyi öğrenmeye çalışıyorum...

deli_petro06

Hoşgeldin beşgittin bekleniyor vs.. ekranların çıkmaması için direkt olarak tüm işlemleri açılmış ya da, tanımlanmış olan evvel'den | "administrator hesabı" | üzerinden yaparak dism++ ile image'ı> olduğu gibi Farklı_kaydet ile install.wim yedek al (Farklı dizine yedeği oluştur). Sıkıştırma vb. düzeyleride donanımın iyiyse eğer compact ve ultra usd fonksiyonlarıyla compress'le. aldığın yedeği "msdn iso" 'yu açarak [Poweriso ultraiso eklenebilir kullanılabilir.] Windows\ISO\sources içine at kaydet işlem tamam. 

Administrator'deki mantığı az çok biliyorsun zaten yetkilendirmelerin tam olarak ele alınmasıyla işlemler ve sonraki süreçlerde sorunsuz ilerleme kaydedecektir tanımlanan ayarlar.

Üstteki işlemleri yaptıktan sonra geriye farklı birşey yapmaya gerek kalmıyor. Belki dijital_ lisans $OEM$ eklenebilir istenirse eğer. :) 

• Like 1

@forjest Çok çok teşekkür ederim üstat. Şu an son testimi yaptım. Biraz bekleyin ekranında sanırım cmd dosyaları aşırı bekletiyor. CMD komutlarını eklemeden Microsofttan indirdiğim isoya sadece reg kayıtları ve 7 adet program, wallpaper ve ekstradan bazı servisleri, dil dosyalarını temizleyip temiz bir isoyu yarına hazır etmeyi planlıyorum. Artık ekstra görsel öğeleri sonraki çalışmalarda deneyim kazandıkça eklerim. Pc eski, üstüne birde 1-2 gün önce sanırım donanımsal bir sorun oluştu. Ondan dolayı esd sıkıştırma yaptım ancak 3,9 gb dosya boyutu oluyor. En sorunsuz şekilde ilk paylaşımı yapmayı planlıyorum. Kısmetse...

Edited by deli_petro06
  • Like 1

MrRush, 6 saat önce yazdı:

Please register to see this content.

Bunu bir ara denersin.

Çok teşekkür ettim hocam. 56 ve 64. satırları sildiğimde çalıştı. Yanlış hatırlamıyorsam 56. satırda unatment 64. satırda da settings yazıyordu. Ama kuruluma nasıl bir etki ettiğini bilmiyorum. 

• Like 1