Jump to content

Raw'a Dönüşen C Sürücüsü Kurtarılabilir Mi

mogokce
 Share

Recommended Posts

Merhabalar. Windows 7 kullandığım bilgisayar güç kesintisinden dolayı kapandı ve şimdi windows başlatılırken yüklemede takılıyor. WinPE ile çalıştırdım C sürücüsünü göremiyorum. HDD sağlam muhtemelen zira bölünmüş diğer D sürücüsünü görebiliyorum. Bu RAW'a dönüşmüş C sürüsünü kurtarma yolu var mıdır? Ne yapabilirim?

raw olan bi sistemde yapılacak en başarılı olay winpe cd dvd den çalışan bir sistem ile acıp dosyaları yedeklemek olmalı raw olan bi hdd kurtarmtan ziyade verileri kurtarıp hddlovel format sonrası 

tekrar netfs cevırmek gerekır.

ntfs çevirilen hdd ilk işlem disk onarma dısk bırleştırme olmalı ssd ler için bilgim yok yalnız 

casper0007, 2 dakika önce yazdı:

raw olan bi sistemde yapılacak en başarılı olay winpe cd dvd den çalışan bir sistem ile acıp dosyaları yedeklemek olmalı raw olan bi hdd kurtarmtan ziyade verileri kurtarıp hddlovel format sonrası 

tekrar netfs cevırmek gerekır.

ntfs çevirilen hdd ilk işlem disk onarma dısk bırleştırme olmalı ssd ler için bilgim yok yalnız 

RAW olduğu için sürücünün içine erişemiyorum.  R studio'yu deneyeceğim bi. Bakalım bir faydası olacak mı?

amd_turkey, 28 dakika önce yazdı:

R studio ile bir bakabilir misin? Pe sistem uzerinden. C ye tekrar veri yazmaman cok onemli

R Studio'yu nasıl kullanacağım? Neye bakacağım tam olarak programı yükledim de anlayamadım.

Partition guru ile çok kolay kurtarabilirsin raw a düştüyse üzerine dosyada yazılmamıştır kurtardığın dosyaları ayrı bir yere kopyalarsın NTFS kullanan üzerine FAT32 kullanan sistemin ghost ile atıldığı sistemden dosya kurtarmışlığım var

Kullanımı basittir free portable olanı bile PE bir sistemde masaüstüne atıp çalıştırabilirsin 

Çalıştırıp kurtarma yapıcağın disk bölüm seçip seçeneklerde önceki dosya sistemim NTFS diye belirtirsin yani işlemi hızlandırmak açısından önceki dosya sistemin farklıysa onu belirt başlat biraz sabredip işlemin bitmesini bekle işlem bitince kurtarılan bölüm aynı dizin düzen yapısıyla karşına gelir normal windowsda klasörleri karıştırır gibi gezer istediğini kurtarırsın 

Şimdi ben böyle yazıyorum münkün olduğunu bil diye başıma geldi işimi gördü paylaşıyorum 

Biraz aşinalığın varsa bu programlara kolaylıkla yaparsın biraz programla ilgili arama yap birkaç video izle işin kolaylaşır çünkü herşeyi adım adım anlatmam olası değil 

Geçmiş olsun. Olayın çözümü için birçok senaryo mevcut. Aratırsan birçok video ve rehber görebilirsin. Nokta atış yapmak neredeyse imkansız bu durumda.

İlk önce Live Linux sistemlerle verilerine ulaşmayı dene. 

Olmadı winpe10 cd ile chkdsk komutları ile diski onarma yoluna gidilebilir.

Başka bir yöntem bu rehberde mevcut.

Please register to see this content.

Edited by MrRush
  • Like 1

Win10PE vardı elimde onunla boot edip kendi içindeki data recovery programını çalıştırıp fast scan ile önemli dosyalarımı kurtardım. Dosyalar sağlam olduğu için sorunsuz kurtardım. Bu arada R-Studio'da scan ettikten sonra recovery kısmına geçerken bilgisayar siyah ekrana düşüyordu. Onunla yapamadım.

Ama amacım dosya kurtarmak değil windwos'u çalışabilir hale getirmek için @MrRush ın gönderdiği linkteki gibi Seatools'u kullanıp dosya sistemini kurtaracaktım.

Ondan önce komut isteminden chkdsk ? /r yapmayı deneyeyim dedim.

CheckDisk bitince Convert ? /FS:NTFS komutunu da çalıştırdım. Sonra yeniden başlattığımda sürpriz bir şekilde windows sorunsuz açıldı eski haliyle.