Jump to content

[anket] Necxp'den Hangi Bileşenler Silinmemeliydi?

NeC

Recommended Posts

S.a. arkadaşlar. Bildiğiniz gibi birkaç gün önce NeCXP adı altında bir XP yayınladım.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=76652[/CODE]

[color=#0000FF][b]Ancak biraz fazla bileşen çıkardığım yönünde eleştiriler geldi. Bilgisayarı yoğun kullanan biriyim ve şahsen bunların hiçbirine ihtiyacım olmuyor. Bir haftalık test sürecinde de hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ancak arkadaşların isteklerine cevap verebilmek amacıyla bir anket yapmaya karar verdim.

Silinmiş bileşenler listesi aşağıdadır. Yorumlarınızı yazarsanız NeCXP'nin güncel versiyonu çıktığında biraz daha makul bir şeyler yapabilirim. Yorumlarınızı bekliyorum...[/b][/color]

[b][Components]

;# Ağ #

Comtrol Test Terminal Program

FrontPage Uzantıları

H323 MSP

Iletişim Araçları

Internet Information Servisi (IIS)

IP Konferansı

MSN Explorer

Netmeeting

Netware Ağları için Istemci

P2P [Peer-to-Peer]

Vektör Grafik Yorumlama (VML)

Web Klasörleri

Windows Anında Mesajlaşma [Messenger]

;# Çoklu Ortam #

AOL ART Image Format Desteği

Eski CDPlayer ve Ses Kaydedicisi

Fare Işaretçileri

MIDI ses desteği

Ortam Merkezi [Media Center]

Örnek Müzikler

Resimler ve Arkaplanlar

Ses Tanıma Desteği

Tablet PC

;# Diller #

Tüm diller çıkarıldı.

;# Donanım Desteği #

Brother Aygıtları

Çoklu-port [Multi-port] Seri adaptörleri

Iomega Zip Sürücüsü

Ramdisk

;# Işletim Sistemi Seçenekleri #

.NET Framework

Arama Asistanı

Blaster/Nachi Silme Aracı

Dosya ve Ayar Aktarım Sihirbazı

DR Watson

El ile Kurulum ve Yükseltme

Güvenlik Merkezi

IExpress Sihirbazı

Masaüstü Temizlik Sihirbazı

MS XML 2.0

Out of Box Experience (OOBE)

Özel Karakter Düzenleyicisi

Sembolik Döküm Kaydetme Aracı (NTSD)

Tur

Web Görünümü

Yardım ve Destek

Zip Klasörleri

;# Servisler #

Basit TCP/IP Servisleri

Beep Sürücüsü

Çıkarılabilir Depolama

Faks Servisleri

Gölge Bölüm Kopyalaması [Volume Shadow Copy]

Hata Raporu

Ikinci Oturum Açma

IMAPI CD-Yazma COM Servisi

Indeksleme Servisi

Kesintisiz Güç Kaynağı

Link Dağıtım İzleme İstemcisi

Messenger

Network DDE

QoS RSVP

Route Dinleme Servisi

RPC Konumlandırıcı

Servis Duyuru Protokolü

Servis Kalitesi (QoS)

Telnet Sunucusu

Uyarıcı

Uygulama Katman Geçişi

Uzaktan Kayıt Defteri Kontrolü

Windows Saati

;# Sürücüler #

Eş Zamanlı Olmayan Transfer Modu (ATM)

Ethernet (Yerel Ağ)

Görüntü Adaptörleri

Görüntü Adaptörleri (eski)

IBM PS/2 TrackPoint

IBM Thinkpad

ISDN

Kameralar ve Kayıt Cihazları

Microsoft SideWinder

Modemler

SCSI/RAID

Serial Pen Tablet

Ses Kontrolleri

Sony Jog Dial

Tarayıcılar

Taşınabilir Ses

Teyp Sürücüleri

Toshiba DVD çözümleme kartı

Wireless Ethernet (WLAN)

Yazıcılar

;# Uygulamalar #

ClipBook Görüntüleyici

Ekran Koruyucuları

Erişebilirlik Seçenekleri

Evrak Çantası

Internet Oyunları

Karakter Eşleyicisi

NT Backup

Pinball

;# Klasörler #

DOCS

SUPPORT

VALUEADD[/b][/center]

ISS(web ile uğraşanlar için.. Çıkarılabilir tabi bu illa kalsın denemez)

Netware ağları(nadiren lazım olabiliyor)

MIDI ses desteği(kesinlikle kalmalı bence)

Ses Tanıma Desteği(görme özürlü bir arkadaşım var mesela, bu olmazsa 3. parti yazılımlarda sorun yaşayabiliyor)

Çoklu-port [Multi-port] Seri adaptörleri(yer kaplamıyor zaten, seri port kullanan bir kesim var, herşey usb değil)

Özel Karakter Düzenleyicisi(lazım olabiliyor gerçekten)

Ikinci Oturum Açma

Kesintisiz Güç Kaynağı

Windows Saati

Serial Pen Tablet(wacom tablet kullananlar için lazım olabilir?)

Klavye destekleri silinmeyebilir hiç yer kaplamaz.(çıkarılmıştı sanırım)

Evrak çantası(kullanıyorum ben nedense)

Aklıma gelenler bunlar çoğu çok ufak zaten. Ufak tefek dediğimiz şeyler lazım olabiliyor stabil ve geniş kullanımlı bir sistemde çıkarılmayabilir. Ufak şeyleri silmektense (10 bileşen 2 mb falan..) başka yerden kazanılabilir o kadarcık alan.. Performansa etki eden bileşenler değil zaten çoğu.. Ki XP artık 3-4 bilindik servis haricinde(onları da biliyoruz kaldırıyoruz) ne kadar az silinirse o kadar iyi. Tahmin etmeyeceğimiz bir yerde lazım olabiliyor veya sorun çıkabiliyor. Nlite ile ne kadar işlem yapılırsa o kadar sistemi gizemli bir şekilde 'bozduğu' da bilinen bir gerçek.. Ben şahsen lite sürümlerde bile dikkat ediyorum.. Daha fazlası Micro sistemlerde yapılabilir.. Herkesin kendi tercihidir tabii, kişisel görüşlerimin yanında geneli de düşünerek yazdığımı belirtmek isterim.

netframework :D 3 gündür xp de rapidshare manager i çalıştırması için framework lü bir uğraş içindeyim mesela o bakımdan !

birde 1 cd lik yerine 1 dvdlik kararlı %100 gereksiz zımbırtıları yontulmuş buna benzer vs silinmiş hızlandırılmış , max driver destek ve max özellikler entegre edilmiş xp den vazgeçemeyenlere format ve format sonrası zevk ve lüxlere tek hamlede ulaşılabilecek bir dvd yani :D çoğu arkadaşımız bazı sebeplerle bu tip işletim sistemleri istemez diyeceksiniz ve bana göre bu oran yaklaşık %60 gibi bişey olmalı... geri kalan kesim içinde güzel bir çalşma iyi olur bence neyse uğraş verenlere kolay gelsin teşekkürler....

ben ce fare işaritcileri kalsa iyi olur

Fare işaretçileri dediğin Windows'un içinde bulunan klasik fare işaretçileridir. Yani onlar çıkarılmıştır. Yenine birçok yeni fare işaretçisi eklenmiştir.

farebs3.jpg

ISS(web ile uğraşanlar için.. Çıkarılabilir tabi bu illa kalsın denemez)

Netware ağları(nadiren lazım olabiliyor)

MIDI ses desteği(kesinlikle kalmalı bence)

Ses Tanıma Desteği(görme özürlü bir arkadaşım var mesela, bu olmazsa 3. parti yazılımlarda sorun yaşayabiliyor)

Çoklu-port [Multi-port] Seri adaptörleri(yer kaplamıyor zaten, seri port kullanan bir kesim var, herşey usb değil)

Özel Karakter Düzenleyicisi(lazım olabiliyor gerçekten)

Ikinci Oturum Açma

Kesintisiz Güç Kaynağı

Windows Saati

Serial Pen Tablet(wacom tablet kullananlar için lazım olabilir?)

Klavye destekleri silinmeyebilir hiç yer kaplamaz.(çıkarılmıştı sanırım)

Evrak çantası(kullanıyorum ben nedense)

Aklıma gelenler bunlar çoğu çok ufak zaten. Ufak tefek dediğimiz şeyler lazım olabiliyor stabil ve geniş kullanımlı bir sistemde çıkarılmayabilir. Ufak şeyleri silmektense (10 bileşen 2 mb falan..) başka yerden kazanılabilir o kadarcık alan.. Performansa etki eden bileşenler değil zaten çoğu.. Ki XP artık 3-4 bilindik servis haricinde(onları da biliyoruz kaldırıyoruz) ne kadar az silinirse o kadar iyi. Tahmin etmeyeceğimiz bir yerde lazım olabiliyor veya sorun çıkabiliyor. Nlite ile ne kadar işlem yapılırsa o kadar sistemi gizemli bir şekilde 'bozduğu' da bilinen bir gerçek.. Ben şahsen lite sürümlerde bile dikkat ediyorum.. Daha fazlası Micro sistemlerde yapılabilir.. Herkesin kendi tercihidir tabii, kişisel görüşlerimin yanında geneli de düşünerek yazdığımı belirtmek isterim.

Değerli yorumların için çok teşekkürler üstad. Bir dahaki çalışmalarımda bunları göz önüne alacağım.

Dostum bence çıkartılması deilde cd nin içine driverleri entegre etmişsin fakat netframework seriside olsa fena olmaz ekran kartını otomatik görüyo fakat net frame yi ayrı yüklemek gerekiyor..

CD'yi zar zor 700 MB'a getirebildim. 50 MB civarı bi .NET Framework paketi eklemek imkansız diyebilirim kardeş...

Fare işaretçilerinin linkini atabilirmisin yarım saatir ara'dan bulmaya çalışıyorum bulamadım :D

ISS kalsın,bazen açığı olan siteleri hackliyebiliyorum :D

Biraz daha açık konuşabilir misin???...

Süper bi çalışma.Benim bi önerim oLucak..Sen Bir tane NecXp daha yapacak olursan DVD yap ve içinden Hiçbirşey çıkarma (Lüzumsuz şeyler hariç;Oyunlar,xp turu vb. Şeyleri çıkar) Daha güzel Birşey olabilir...

Çalışmamı 1CD boyutunun üzerine çıkarmayı düşünmüyorum.

küçük cdler için 200 mblık bi sürüm yayınlarsan çok iyi olur

O zaman XP'yi tertemiz yayınlamam lazım. O yüzden biraz zor gözüküyor. Forumda birçok lite ve micro XP'ler var. Onlar sanırım işini görür.

valla dostum indiriyorum ama sırf sana olan güvenimden dolayı sen yapmışsan mutlaka harikadır ama sorun yaşarsam sana iletirim bazı yerlerden güvenipde indiremiyoruz başıma geldi bi ara xp orjinal cd diye yazan bi arkadaşdan indirdim bu forumda değil yalnız arkadaşlar yanlış anlamasın neyse formata başladım ama anamdam emdiğim süt burnumdan geldi hartdiski sıfırladı otomatikmen ne varsa hart diskde hepsi gitti yıllardır biriktirdiğim vidyolar resimlerim hepsi kayboldu bu kadar zalimlik yapılırmı bizler güvenerek indiriyoruz ama sonuç bazı şerefsizler yüzünden insanlar zarar görüyor kardaşım başını ağrıtmayayım senin ellerin dert görmesin takipcinim helal sana devam.

• 1 ay sonra...
ne cbilader durma yola devam et.sistem gayet iyi.sadece 3.4 mblik birşey eklememişsin.oda msi yeni sürümü.onuda eklersen 4x4 lük sistem.eline sağlık sağolasın

O 3, 4 MB'lık şeyi söylersen sanırım yeni versiyonda düzeltme şansım var.

valla dostum indiriyorum ama sırf sana olan güvenimden dolayı sen yapmışsan mutlaka harikadır ama sorun yaşarsam sana iletirim bazı yerlerden güvenipde indiremiyoruz başıma geldi bi ara xp orjinal cd diye yazan bi arkadaşdan indirdim bu forumda değil yalnız arkadaşlar yanlış anlamasın neyse formata başladım ama anamdam emdiğim süt burnumdan geldi hartdiski sıfırladı otomatikmen ne varsa hart diskde hepsi gitti yıllardır biriktirdiğim vidyolar resimlerim hepsi kayboldu bu kadar zalimlik yapılırmı bizler güvenerek indiriyoruz ama sonuç bazı şerefsizler yüzünden insanlar zarar görüyor kardaşım başını ağrıtmayayım senin ellerin dert görmesin takipcinim helal sana devam.

Sen belli ki ciddi darbe yemişsin. Ama bu foruma güvenebilirsin. Burada gerçektan de iyi yürekli ve işini iyi yapan arkadaşlar var. Benim güvenim tam, senin de tam olsun.

• 3 hafta sonra ...

arkadaşım hiç bişey çıkartma dvd yap full driver ekle full sataraid ekle zaten görsellik süper çok şey mi istedim bilmem ama süper olur ozaman valla kardeş cd sürümlerini hiç birine güven olmuyor doru dürüst çalışmıyor onun için benim tercihim dvd den yana örnek diplomat xp 3ayrı internet cafeye kurdum süper çalışıyor hiç sorunu yok

• 2 hafta sonra ...

NEC kamera ve kayıt cihazlarını silme webcam için lazım oluyor

NEC kamera ve kayıt cihazlarını silme webcam için lazım oluyor.full driverli olsun.

NEC kamera ve kayıt cihazlarını silme webcam için lazım oluyor.full driverli olsun.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...