Jump to content

Win10 Lite Sorunu...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar bir süredir win10 lite üzerinde çalışıyorum. Ancak istediğim sonucu bir türlü alamadım. Kullanmadığım program kalmadı diyebilirim. Ntlite, Dism++, Wintoolkit, Msmgtoolkit, winreducer... v.s v.s. Windowsun gereksiz servislerini siliyorum. Boyutu esd sıkıştırmayla birlikte 2,48 gb a kadar düşürüyorum. Genellikle windows yükleme ekranı geliyor. Disk bölümlendirme işlemi yapıyorum. Windows yükleniyor kısmı geçiyor. O sıralamadaki windows güncelleştiriliyor kısmına geldiğinde "windows bilgisayarın önyükleme yapılandırmasını güncelleştiremedi. Yükleme işlemine devam edilemiyor." Uyarısı veriyor. Ayrıca rufus 3.11 sürümünde yazdırdığım isolar da secure boot ayarı yapmamı istiyor. Secure boot ayarını other os yapmadan format ekranına geçmiyor. Windowstan sildiğim bileşenler genel olarak hyper-v, defender, gereksiz fontlar, windows media player, edge (silmeden üstüne günceli yüklendiğin de tarayıcı geçmişini silerken eskisi de çalışıyor.) vb. şeyleri siliyorum. Sildiklerim içerisin de sistemin kurulmasını engelleyecek birşey olduğunu sanmıyorum. Ancak sürekli windows yapılandırılması güncelletirilemedi hatası alıp duruyorum. Bir sorum da autonattend.xml dosyasını bu tip çalışmalar da kullanmak zorunda mıyım? HDD eski olduğu için yada sistemim eski olduğu için mi bu kadar sorun yaşıyorum anlamıyorum. Youtube de wintoolkitle lite çalışma yapan birisinin videosuna bakıyorum. Aynısını yapıyorum. Bende sürekli aynı hatayı veriyor. Ancak youtube de yapan kişi sorunsuz kurulum yapıyor. Genelde kullandığım yazılımlar, winreducer + ntlite, msmgtoolkit + ntlite, wintoolkit + ntlite güncel sürümü şeklinde. Açıkçası autonattend.xml kaynaklı olsa kullandığım programlar kendiliğinden oluşturur diye düşünüyorum. Sanırım 10 kez HDD kurulumu denemesi yaptım. Başarılı olmadı. Ya da ben normal windows10 yükleyip hyper-v, windows media player, edge gibi sisteme gömülü gelen bileşenleri nasıl silebilirim?

• Like 1

Winreducer u sen seviyorsun ama bence sorunlu..

Genel gözlemim birden fazla program kullanmanın bu soruna yol açtığı yönünde.

Yani örnek veriyorum, hem ntlite, hem wintoolkit kullanıyorsan bu sorunları yaşaman muhtemel..

Winreducer kaynaklı. Eskiden benimde çok zamanımı boşa harcıyordu. Temiz bir çalışma bu uygulamayla tutturmak zor.

Msgmtoolkit veya NTLite ile düzenlemeni tamamla, eksik yerleri yani Winreducer da bulunan ve diğer yazılımlrda bulunmayan özellikleri reg kaydı veya CMD ile ekle. OEM klasörü CMD veya autonattend.xml dosyasıyla.

Ekleme  kurulum sonrası kullanıcı oluşturulduktan sonra eklenir. Yani masaüstü gelmeden. En sağlıklısı bu.

Hani sysprep te sormuştun yaptığım, düzenlediğim ayarlar uygulanmıyor diye. Bazı ayarlar kullanıcı oluşturmadan kayıt defterine işlenmez.

Kurulum esnasında kayıtların eklenmesi için birçok kombinasyon mevcut. Bazılarını kendin  de yaratabilirsin.

Bu konunun en sonunda paylaştığım Bonus reg kayıtları vs linki var bunun içinde bulunan tüm kayıtlar NTLite geliştiricileri tarafından oluşturulmuştur. Bunlardan faydalan.

• Like 4
  • Thanks 1

Winreducer kaynaklı olduğunu sanmıyorum. Öyle olsa diğerlerinde de aynı hatayı almazdım. Güncel windows indirme sitelerinden indirdiğim isoyla mı alakalı anlamaya çalışıyorum. Genelde sildiğim bileşenler, windowsta manuel olanlar. Ntlite yi genelde esd sıkıştırması için kullanıyorum. Autonattend.xml dosyası deniyorum. Ancak kafamın basmadığı dönemdeyim. Daha çok sysrep yaparken bileşenleri nasıl silebilirim ona bakıyorum. Saolsun Türkçe kaynaklar da sadece ekle kaldır var. Bugün microsfttan indirdiğim iso kalıbıyla birşeyler deneyeceğim. Autonattend.xml dosyasını kullanmakla alakalı biraz bilgi edinmem lazım...

sevinnet, 6 dakika önce yazdı:

Autounattend.xml dosyasını sil ve dene.
Gerekli ise sonradan başka bir xml oluşturup dene.

Yaptığım işlemler de programlar autounattend.xml oluşturmuyor. Sonuç olarak bu yazılımları profesyonel insanlar yazıyor. Kritik hata oluşturacak bir durum olsa kendisi otomatik hazırlardı diye düşünüyorum. Gerçi sorun benim sistemimde mi? İndirdiğim iso kaynaklı mı? Yoksa hata sebebi autounattend.xml dosyasının oluşturulmaması mı tam anlayamadım. Bir video da aynı ayarları wintoolkit ile yapıyor, ekstra hiçbir ayar yapmamasına rağmen benim sistem açılmazken adamın açılıyor. Anlamadım gitti...

firtinasesi, 8 dakika önce yazdı:

Benzer sorunla karşılaştığımda Autounattend.xml dosyasını silip ISO yu tekrar oluşturduğumda düzelmişti. 

Hata aldığım isolar da programlar autounattend.xml oluşturmuyor. Program harici yükleme aşamasına kadar ekstra bir ayar v.s de ben yapmıyorum. Yani denemelerim de autonattend.xml dosyası olmuyor. Her seferin de aynı yer de patlıyor. Windows güncellemeleri yükleniyor kısmın da hata veriyor. Bugün microsofttan indirdiğim iso yla bir deneme daha yapacağım. 4 dil 2,3 gb boyut tam yapmak istediklerime alan ayırabilecek şekilde. 

Sorun xml dosyası değil, sildiğin bileşenlere alakalı olabilir. Xml dosyası kullanmak zorunda değilsin. NTLite ve Winreducer da seçenekli olarak bu dosyaları oluşturuyor ama sadece kurulum ekranında kullanıcı adı şifre klavye ayarları gibi seçenekler ekliyor.

Sen bu xlm dosyasına daha fazla ayar manuel ekleyebilirsin. Defender, Telemetry pasif etmek gibi bir çok ince ayarlar. Bu programları kullanmana bile gerek kalmaz yani ileri seviyede düzenlemeyi öğrenirsen tabii.

Msgmtoolkit , silinen bileşenler sınırlı ve hata alma ihtimalin  çok düşük tavsiye ederim.

Hem sistemin de daha stabil olur. 

Edited by MrRush
  • Like 2

MrRush, 28 dakika önce yazdı:

Sorun xml dosyası değil, sildiğin bileşenlere alakalı olabilir. Xml dosyası kullanmak zorunda değilsin. NTLite ve Winreducer da seçenekli olarak bu dosyaları oluşturuyor ama sadece kurulum ekranında kullanıcı adı şifre klavye ayarları gibi seçenekler ekliyor.

Sen bu xlm dosyasına daha fazla ayar manuel ekleyebilirsin. Defender, Telemetry pasif etmek gibi bir çok ince ayarlar. Bu programları kullanmana bile gerek kalmaz yani ileri seviyede düzenlemeyi öğrenirsen tabii.

Msgmtoolkit , silinen bileşenler sınırlı ve hata alma ihtimalin  çok düşük tavsiye ederim.

Hem sistemin de daha stabil olur. 

Msgmtoolkit fena değil gibi ancak yanlışlıkla bir tuşa bastığım da hemen silme işlemi yapıyor veya gereksiz uzun sürüyor. Sadece bir bileşeni devre dışı bırakması bile 3-4 dk alıyor. Geliştirilmesi gereken çok fazla şeyi var gibi geldi. Birden fazla seçme yapmak v.s. gibi. Bu arada msmgtoolkitte de aynı hatayı alıyorum :) Hata aldıkça da daha fazla hırslanıyorum. Uykularım kaçıyor :) Tam böyle oluyor...

Spoiler

• Like 1
  • Haha 1

MrRush, 5 saat önce yazdı:

Birde kullandığın uygulamayla oluşturduğun isoda aldığın hata mesajını İngilizceye çevirip ilgili forumda arama yapabilirsin. Mutlaka cevaplar olacaktır.

Hatayı araştırdığım da genelde kurulu sistemi kurtarma menüsünden işlem yapıyorlar. Winreducer ve ntlite programlarını kullandığım iki ayrı iso oluşturdum. İlk winreducer le iso hazırladım. Ardından aynı iso üzerinde ntlite yle işlem yapıp boyutu 2,48 gb a kadar düşürdüm. Winreducerle hazırladığım iso da masaüstüne kadar ulaştım. Ancak ikinci iso da windows hazırlanıyor ekranın da hata aldım. İkinci iso dan autonattend dosyasını çıkarıp deneyeceğim. 

Please register to see this content.
 sitesinden indirdiğim isoların tamamında hata aldım. Bu arada lite yazılımlar için belli yazılımlar da ısrarcı değilim. Stabil olduktan sonra winreducer, wintoolkit, msmgtoolkit v.s benim için pek farketmez. Winreducer çok fazla ayar seçeneğiyle ilgimi çekmişti. Ancak gördüğüm kadarıyla bu yazılımı kullanmak için çok ciddi bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bir kere stabil bir ayar tutturulduğun da ön ayar dosyasıyla sonraki çalışmalar da bayağı kolaylaştırır. Ama bu yazılımlar da ısrarcı değilim...

• Like 1