Jump to content

Windows'ta Yüklü Sürücüleri Nlite Ile Eklemek

morning

Recommended Posts

Merhabalar.2009'da ilk paylaşımım bir anlatım olsun dedim.

Böyle bir konuya baktım ama göremedim.

Her neyse, anlatıma geçelim.

Not : XP'nizi paylaşıma sunmayı düşünüyorsanız bu konudaki DriverPacks yöntemini kullanın.

Bu yöntemi kendinize özel XP'lerde kullanmanız için anlatıyorum.

Öncelikle ne yapacağımızdan bahsedelim.

Bir windows kurdunuz,sürücüleri de kurdunuz.

XP hazırlamak istediniz.

Fakat sürücü cdlerinizi kaybettiniz,internette sürücüleri bulamadınız, vs.

DriverPack de kullanmak istemiyorsunuz.Çünkü ayıklaması uzun sürüyor.

İşte burada Smart Driver Backup yardımıyla sisteminizde bulunan sürücüleri alabilirsiniz.

Peki nasıl?

Öncelikle aşağıdan küçük bir program olan Smart Driver Backup programını indiriyoruz.

http://rapidshare.com/files/175160017/SmartDriverBackup2.12.zip.html
Alternatif:
http://www.sendspace.com/file/4032st[/CODE]

Ve programı açıyoruz(Klasörlere dokunmayın)

Açınca bilgisayarınızdaki sürücüleri listeleyecektir.

Burdan istediklerinizi seçin,istemediklerinizin işaretini kaldırın. (Zaten hepsi seçili gelecektir)

sshot1ph7.png

------------------------------------------------------------------

Ekstra:

Bu programla başka bir windowsun da sürücülerini alabiliyorsunuz.

[b]File > New Windows Folder[/b] deyin ve sürücülerini almak istediğiniz windows klasörünü seçin.

sshot2bq6.png

sshot3wl3.png

------------------------------------------------------------------

Bunlardan sonra, [b]Save[/b] deyin.Şimdi size yedeklemek istediğiniz klasörü soracak.

Yeni bir klasör açın ve sürücüleri oraya aktarın(Ben [b]DriverYedek[/b] diye açtım)

sshot4bb9.png

Artık bekleyeceksiniz biraz.Özellikle grafik sürücüsünde bekleyeceksiniz. Ortalama 10-15 saniyede işlem tamamlanır.

Sol altta [b]Done![/b] yazısını gördüğünüz zaman bu programla işiniz bitmiştir.

Programı kapatın.

Şimdi sürücülerini yedeklediğiniz klasöre girin.Sürücülerinizin adlarının klasörler halinde olduğunu göreceksiniz.Burada tüm klasörlerden [b]_driver_information.txt[/b] dosyalarını silin.

Ya da bu klasörde komut satırı açın ve

[CODE]del /F /Q /S _driver_information.txt[/CODE]

yazın

Daha sonra [b]nLite[/b]'ı açın.

Windows kaynağınızı seçin ve [b]Devam[/b] diyerek [b]Entegre[/b]'den [b]Sürücüler[/b]'i seçin.

sshot5rt1.png

Daha sonra [b]Ekle[/b] deyin ve [b]Birden fazla sürücü Klasörü'[/b]nü işaretleyin.

sshot6ns4.png

Şimdi size hangi sürücüleri entegre etmek istediğinizi soracak.Biz bunu daha önce yaptığımızdan [b]Tümü[/b]'ne tıklıyoruz.

sshot7lm0.png

Daha sonra [b]Devam[/b] diyerek entegrasyonun bitmesini bekliyoruz.

sshot8ej7.png

Kolay gelsin.

• Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Teşekkürler. Ben normal de nasıl yedek alınacağını biliyordum ama söz konusu Nlite olduğu için anlamamıştım. Sayenizde anladım. Teşekkürler anlatım için.

abi bu direverleri ekleyince sadece bizim pcye kurulunca driverler işe yarayacak deil mi?başka pcde aynı donanım varsa işe yarar sadece değil mi?

Evet aynen.Başka PC'de sorun çıkarmaz ama tanımaz.

aslında yeri değil ama bir sorayım.Xp güncellemelerinde ekran kartımın güncellemesi geliyor yüklüyorum yeniden başlatınca ekran bozuluyor.Bende işe yarayan en yeni driveri yedeklemiştim onu kurunca sorun olmuyor ama neden ekran kartım yeni driverleri desteklemiyor vede xp de sadece ona özel driver demesine rağmen.

Ekran kartım : Nvidia GeForce 6200 TurboCache

*TOYGAR* büyük ihtimalle kontrol paneli gelmeyecektir.İhtimal dememe bakma %99...Zaten driverpacks ekli bir cdyle format attıysan kontrol panelinin gelip gelmediğini anlarsın

bende geliyor kontrol paneli :)

Ekleyince Gelir.Çünkü Driverlarının Arasında Zaten Kontrol Paneli Yer Alır.(Driverpacks'tede geliyor %90 Eminim.)On Board Ekran Kartımla Yaptığım Denemelerdede Gelmişti.(Nvidia Geforce 6150SE).Morning'e Katılıyorum Geliyor Nvidia Kontrol Paneli.

Morning Arkadaşımızın Konusu Güzel Olmuş Ellerine Sağlık Dostum bende Böyle Bise Yapim Dedim Belki Bir Faydası Olur

Bu Anlattığım Programın Kullanımı Detaylıca Ama Yanlız Caps Yok istiyen bunu isteyen "Morning" Arkadaşımızın Caps'lı Konusunu Saklıya Bilir...

"TXT" üzerinde Anlatım Kolay Gelsin

Smart Driver Backup 2.12 Bilgisayarınızdaki Sürücüleri "nLite" Programı ile XP CD sine

Entegre ede Bilirisiniz...

NOT: Windows Kurun ve Ardından Sürücüleride Kurun Sonra "Smart Driver Backup"

----

Programı ile Yedek Alın...

Masaüstündeki "Smart Driver Backup 2.12" Tılayın Zaten Otomatık Görücek Sürücülerinizi

ve Onları Masaüstünde bir "Yeni Klasör" açın ve içine kaydedin...

Kaydetme Yöntemi: "File > Save selected drivers" Karsınıza Gelicek Ekranda Masaüstüne

------------------

açmış Olduğunuz "Yeni Klasör" Hedef Gösterin ve Sürücülerin Yüklenmesini Bekleyin...

NOT: Şimdi Sürücülerini Yedeklediğiniz Klasöre Girin. Sürücülerinizin Adlarının Klasörler

----

Halinde Olduğunu Göreceksiniz.Burada Tüm Klasörlerden "_driver_information.txt"

Dosyalarını Silin.

nLite Entegre Etme: Windows Kaynağınızı Seçin ve "Devam" Diyerek "Sürücüler" işaretleyin

--------------------

ve "Devam" Butonuna Basın... "Sürücüler" Ekranında "Ekle" Butonuna Basın ve

"Birden fazla sürücü klasörü" gelin Ordan Karsınıza Gelicek Ekranda Masaüstüne

açmış Olduğunuz "Yeni Klasör" Hedef Gösterin ve önünüze Gelicek Ekranda "Tümü"

Butonuna Basın ve Ardından "Tamam" Butonuna Basın sonra Sürücülerin Yüklenmesini

Bekleyin... Solariz...

bir süredir bu program ile driverları yedekleyip NLite a ekliyor idim

en büyük faydasını da RealTek ses kartı driverını (5+1) NLite eklemede gördüm. diğer yazılımların yedekleri ile olmuyordu çünki.

morning in konu başlığı şeklinde resimli anlatımına teşekkür ederiz

bilmeyen - acemi arkadaşlar için çok güzel ve detaylı çalışma olmuş

devamını bekleriz

;)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...