Jump to content

Bilgisayara Güç Gitmiyor?hiç Açılmıyor..

exitly

Recommended Posts

Arkadaşlar elimde bir bilgisayar var söylediklerine göre birden kendiliğinden gitmiş..bilgisayarı açmaya çalıştığımda hiç ne ışık yanıyor nede fanlar çalışıyor ben yaptıklarımı yazayim..

güç kaynağını kontrol ettim kısa devre yaparak kasa dışında çalıştırdım..

tüm parçaları söktüm sadece işlemci ve ram ile çalıştırmayı denedim hardisk filan herşey sökülü halde..

kasanın power tuşu bozulmuştur diye torna vida ile powersw pinlerini birleştirdim o şekilde açmaya çalıştım ..

bunların hepsini denememe rağmen hiç açılmadı ışıklar dahi yanmadı...ram bozuk olsa en azından fanların filan çalışması gerekmezmi?

bu arada kasanın tuşuna basınca çok az bir tık tık tık diye işlemciden çok az ama ancak çok yaklaşınca duyuluyor işlemciden ses geliyor..bilgisayarın kablosunu çektikten sonrada bu ses devam edebiliyor 3-5 saniye daha tık tık diye çok ince bir ses çıkıyor..tabi çok yakından duyuluyor..

bu arada anakart gigabyte GA-8I915ME GL bu işlemciside pinsiz ...sorun nerde olabilir fikri olan varmı? güç kanağını kısa devre ile çalıştırdığımdan o değildir kasandan bir bip sesi çıksa sorunu anlarımda ama hiç bir tepki yok sadece o çok kısık ses var o kadar hiç bir fan dönmüyor sorun hakkında tahmini olanlar yazabilirmi? sanırım anakart yanmış olabilir..sizce ne gibi şeyler olabilir?

şimdiden teşekkürler..

o ses işlemciden gelmez kondansatörden gelir ve hangi kondansatör oldugunu bulmak cok zor olurr ses her sekilde insanı yanıltır normal şartlarda anakart ustunde bir led varsa yani elektrik verildiginde yanan tarzdan ve de yanmıyosa anakart ı açman imkansız olur ama bi bios u resetle power çekili iken artı farklı bi powerlede denemen lazım power in yeşil ve siyah uclarının kısadevre yapıldıgında fanın dönüyor olması power in çalıstıgı anlamına gelmez...

merhabalar;

sorun ramlerden yada hdd den kaynaklanmıyor kesınlıkle.geriye işlemci, psu ve anakart kalıyor.

büyük ihtimal psu da sorun gerekli gücü diğer donanımlara vermiyor olabilir.baska bi psu ile deneme imkanın varmı?

merhabalar;

sorun ramlerden yada hdd den kaynaklanmıyor kesınlıkle.geriye işlemci, psu ve anakart kalıyor.

büyük ihtimal psu da sorun gerekli gücü diğer donanımlara vermiyor olabilir.baska bi psu ile deneme imkanın varmı?

kendi bilgisayarımınkini söküm onunla denemem gerekiyor biraz uraştırıcak ama yarın onuda denerim..

sanırım sorun anakart veya dediğin gibi psudan ama psu yeni alınmış birden gitdi dediler bana anakart gibi geliyor yarın kesin anlaşılır..

ramden kaynaklansa ledler yada fanların çalışması lazım sanırım o yüzdenmi rami eledin?

Sorun büyük ihtimalle PSU'da. Fanlar 6Vda çalışabilir ama bilgisayar 0-12 V, 0-42 A - 230- ... W çalışabildiğindan bu farklı güçleri saglayan konnektörlerde sorun olmuş olabilir. Onun için PSU'ya güvenme derim. Zaten bunun dışında hata düşünülürse ya kaçaktır (USP aygıtlarında dahi olabilir) ya da anakartın güç yollarında sorun vardır.

kendi bilgisayarımınkini söküm onunla denemem gerekiyor biraz uraştırıcak ama yarın onuda denerim..

sanırım sorun anakart veya dediğin gibi psudan ama psu yeni alınmış birden gitdi dediler bana anakart gibi geliyor yarın kesin anlaşılır..

ramden kaynaklansa ledler yada fanların çalışması lazım sanırım o yüzdenmi rami eledin?

ewet o yüzden rami eledim.yada en azından mavi ekran wermesi gerekirdi.kal dı ki açılmıyor bile.sorun %90 psu derim ben

exitly nedir durum?

hala deniyemedim daha doğrusu benim çalışan kasanın güç kablosu 20 pin o büyük gücü ileten kablo ama denemem gereken anakartın girişi 24 pin yani benim psu denemem için dönüştürücü kablo filan almam lazım birazdaha beklicek yani..:S

• 3 hafta sonra ...

Durum acikca belli.Anakart Yanmis.Anakart giris konnectorleri yanarsa ne fan calisir nede baska bisi.Eger anakarttan psu yu tetikleyemezsen arkadaki egsoz fan dedigimiz direk psu ya takilan fanlarda calismaz.Haliyle bilgisayar acilmaz.Baska anakartla dene.

kardeşim poweri sök içini aç içinde bir devreyi tamamlayan bir ufak bir lamba var o bozulmuş olabilir onu değiştirmeni tavsiye ederim elektrikçilere ******ür o söktüğün parçayı aynısından al belki sorunun çözülür.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...