Jump to content

Neden Koronaya Karşı Bu Kadar Duyarsızız?

kocamanadam
 Share

Recommended Posts

efe34, 6 dakika önce yazdı:

Evet haklısınızbiraz aradım kaynak kişiye de sordum , tıbbi makale paylaşımı değil görsel haklıymışsınız,

: Bir çok bilinmeyeni yeni öğreniyor zaten tıp camiası

ingiltere mesela en başta sürü bağışıklığı yöntemini seçti, başta fiyasko gibiydi sanki amerika kadar olmasa pek takip etmedim

sadece Almanları takip ettim Bağımsız Koch enstitüsüne (Sağlıkbakanı hukukçuymuş-hiç bir yetkisi yokmuş kurum üzerine)  ilk gece 36 miyar euro aktardılar, hemen herkese test yapıldı, iyi mücadele ettiler. /Vaka/ölüm oranları düşük ahmin ediyorum,

italya çuvallamış onu gördüm bir ara.

amerika kendi ürettiği virüste bile çuvalladı ya da amacı buydu yaşlı nüfusu ( Bütçe gideri çok yüksek ki 1985 lerde yazılırdı bu konu) azaltmaktı amacı

Ucuz kinin içeren ilaç için bile Trupm konuştu, ona hiç kafam basmadı

FDA başkanıyla atıştılar

Trump kürsüde FDA  ilacı onayladı dedi, yanındaki, FDA başkanı anında yalanladı,

Bu gün testestoron ve cinsel gücü azatması ile ilgili bir Türkçe gazete haberi okudum, onu gören gençler, belki kollarından alıp gerçek yere takarlar maskeleri

bir de sürü bağışıklığı teorisi gerçekleşirse 3-4 mesajdaki 3 ülkede, biz de başarmış oluruz, alasını yaptık çünk biz : maske takması için uyaran doktoru amelyata alınacak kadar döverek (bkz yeni olay- son 7 gün içinde çapa)

Hocam sars virüsünün en gelişmiş versiyonundan bahsediyoruz sürü bağışıklığı teoride kalacaktır italya bunu denedi çuvalladı abd kısmi denedi çuvalladı deneyecek olan ülkelerinde çuvalladı haberleri illaki düşecektir olay teoride kalacaktır.Mutasyona uğramasaydı zaten virüs bu kadar yayılamazdı.Sürekli mutasyona uğruyor olması sürü bağışıklığı teorisini çürütüyor.Benim düşüncem şuan en sağlıklı yöntem 2 metre mesafe(sıfır temas) + Siperlik + Dezenfektan (Sürekli temizlik) en sağlıklı yöntemdir.Zamanla etkisi ölüp yok olacaktır.Gripte Sars'ın bir türeviydi ilk çıktığında herkesi öldürüyordu şuan öldürmüyor ölenler varmı var ama ciddi boyutlarda değil 1 milyon kişide 100 kişi falan.Zaturede sarsın bir türevi oda öldürmüyor artık.Coronada bu kervana katılacak fakat zaman geçmesi gerekiyor 2-3 yıl gibi bir süre :)

Coronanın bu kadar gündemde olması genç yaşlı çoluk çocuk zengin fakir sağlam hastalıklı farketmeden herkesi öldürmesinden dolayı gündemde eğer diğer hastalıklar gibi yoksul ülkeleri/gelişmemiş ülkeleri etkileyen bir hastalık olsaydı 1 ay haberi yapılıp sonra unutulup giderdi.Kimse önemsemezdi bile

Edited by SoNKraL_

kocamanadam, 27.08.2020 - 08:18 yazdı:

Günaydın kıymetli arkadaşlar,ben 63 yaşındayım ve bu güne kadar böyle bir şey ne gördüm ne de duydum.Biliyorsunuz bizim ve dünyanın başına bela olan corona virüsünden bahsederken ve her gün ortalama 1500 kişi bu virüse yakalanırken ve yine hergün onlarca insanımız vefat ederken medyadan gördüğümüz kadarıyla hiçbir önlem almadan yapılan düğünler,taziyeler ve asker uğurlamaları neyin nesidir?Bu durum ne ile izah edilebilir?Bütün bu insanlar cahil mi?Görmemiş mi?Akıl sağlıkları mı yerinde değil?Hala şaşkınım ve sizlerin yorumlarını bekliyorum.Saygılar,

konu ne kadar eski bile olsa sorun daimi;

bende 50 yaşındayım ve öncelikle hürmetler size....

ben iddianıza katılmıyorum. halkımızın corona ya karşı bir duyarsızlığı YOK... hatalısınız... kendi şahsi başına bir sorun bela gelmediği sürece herşeye karşı SORUMSUZ olan bu toplumumuzu bu tür basitleştirilmiş bir iddia ile sınıflandırmanız hatalı.

hastalık ilk yaygınlaşmaya başladı.. ve aniden market fiyatları yükseldi kimse sesini çıkartmadı. devlet göstermelik firmalara ceza yazdı ki adamların kar oranlarının binde biri bile değil bu ceza!!! devlet ceza yazdı fiyatlar mı indir veya fahiş fiyatlardan satın alınma yapılmışların geri ödemesi mi yapıldı ?

yani olayı detaylandırmak gerekirse... maalesef

geçmişde yaşadığım başka bir örnek vereyim.

bir dönem; taksim meydan dan kalkan 129T hattına binip evime gidiyordum ve erkenden saat 05.30 gibi 05.45 de kalkacak servis için durağa gittim.. saat 06.00 oldu hala ötobüs yok. enaz 50 kişi bekliyoruz. en sonunda 06.15 gibi harekat amirliğine gittim. ne oldu bu hat .. dedi bak listeme 05.45 ve 06.00 da 2 otobüs gitti sen nerdeydin ?.. dedim ben körüm.. diğer 50 kişi de ahmak.. 2 otobüsün geldiğini ve gittiğini görmedik... adamla birbirimize girdik orda.. yumruklar ile hemde. ayırdılar... daha sonra gelen otb şoförüne yükleniyorlar nerde kaldın diye.. garibim ne bilsin kim geldi kim gitti.. kendisine verilen saat de durağa gelmiş yolcu alıp gidecek.. benzer olay o hatta çok fazla yaşandı.. millete defalarca gelin yazılı dilekçe ile durumu iett ye bildirelim diyorum.. yok abicim.. 1 tane adam yok.. adam durakda kendi kendine erkeklik yapıp durduk yere bağıran çok fazla. ama basit bir dilekçe yazmaya gelen yok.. olayı defalarca mail ile iett ye yazdım.. bana kontrol ettiklerini ama sorun olmadığı cevabını yazdılar.. doğal olarak...

İstanbul çeşmeler şehridir aynı zamanda.. sebil çeşmelerin artık ağızlarında bir tıpa vardır.. çünkü bu halk ilk günden itibaren... gider 30metre 50metre hortum alıp o sebil çeşmeye bağlar arabasını yıkar bahçesini sular... hatta kimse hortumu çıkartmasın diye birde kalın tel ile iyice sıkıştırır - kilitler.

herkesin başına gelir... işveren ile aramda sorun oldu. kendisi birşey iddia etti. ben yalanladım.. olay büyüdü ama işden de çıkartmadı.. (bilgi işlemci bulmak zor)... olaya şahid olan diğer çalışanların 1 tanesi bile destek olmadı.. benzer bir olay sıra ile tüm çalışanlara gelmeye başladı... benden akıl ve yardım istediler.. dedim ne halt yerseniz yiyin. olayın ilk patak verdiğinde orda bana destek oldun mu da şimdi gelmiş benden yardım ve akıl istiyorsun.. git ne halt yersen ye dedim... ki sorunu ilk anda çözmek için.

a101 gibi bim gibi daha uygun fiyatı marketlerin kalabalık anlarında tırnakcılar - elbise içine mal aklayanlar iş başında.. adamların ceplerine kadınların elbise içlerine ufak mal sakladıklarını görüp yanındaki ile konuşmasına rağmen müdahele etmiyorlar. ve çalışanlara durumu aksettirmiyorlar.. tabiki ay sonunda eksik çıkan mallar orada asgari ücret ile çalışan o arkadaşlarımızın maaşlarında kesiliyor.

kusura bakma iddian ve tesbitin hatalı

bu milletin başına ne gelse müstahakdır.  ve o kadar çok yozlaşmış ve bencilleşmiş bir insan sürüsünün ki.. bu virüsün veya iiz kulelerin yıkılacağı.. bir zenci başkanın amerikanın başına geçeceği 1994 senesinde bana da gelen spam mail içinde vardı. corona ya benzer sayısız filmler yapıldı.. bunlardan bir tanesi de bruce willes e aitdir.

ben bu virüs ün işleminin bitmediğini.. aralıklı olarak trend yapıp .. zayıflar gibi piaysada durulduktan sonra yeni bir kültür serisinin çıkacağını... enaz 10 yıl bu işlemin devam edeceğini düşünüyorum... ki olsun.. bu dünya için bu kadar insan çok fazla... ticari bir virüs.. ülke ekonomilerini batırmak ve siyasi başarısızlık gibi göstermek

ama faydası da var.

1. faydası nufus azaltıyor.. ki ülkemize sığınmış ve 5 yıl içinde 3 çocuk yapmış suriyeliler gibi sürekli üreyen ve asgari ücretli çalışmasına rağmen 1 çocuğa bakacak bütçesi yokken 3-5 çocuk yapan ve sonra devlet millet aleyhinde atıp tutan salaklar olduğu sürece... devam etmesi gerek. faydalı bir vürüs.

2. si... hem devletlerin.. hemde ülkelerin artık sosyal devlet millet olma bakış açılarını geliştirdiğini düşünüyorum. daha öncesinde tüm gelirini silah satışından sağlayan amerika şuan virüs ile uğraşmakdan ülkeler arası savaş çıkartmaz oldu.. (azerbeycan-ermenistan savaşı sizi aldatmasın.. şuan için rusya destekli).... sömürgecilik ile ve istihbarat satıp gelir sağlayan ingiltere kendi halkına rezil oldu. kısacası devletler kapitalist yönetimden sosyalist devlet şekline gidiyor.. buradaki sosyalist devleti sosyalizm veya komünizm ile karıştırmayın..

3.sü..  bu virüs tüm dünya genelinde olduğu için ülkeler artık ortak sorun çözümü için yarış ve dirsek teması içinde iletişim halindeler

örneklemeler artar.. sorunların adı değişir. ama ortak nokta bencillikdir.. cahillik çözülebilecek bir sorun.. ama BENcillik SORUMSUZLUK maalesef çözülebileceğimiz bir şey değil..

• Like 2

Değerli arkadaşlar,ben bu yazıyı Türk Toplumu nu suçlamak için yazmadım ve dikkat ederseniz sizlerin yorumuna sundum.Akıl erdiremediğim husus hadi cahillik diyelim,adam sendecilik diyelim,görmemişlik diyelim,akıl sorunu diyelim,değil bütün dünyadaki ülkelerde aynı sorun var.Medeni,zengin,okumuş ülkelerde de aynen kurallara uymama, yapılmaması istenen hareketler devam ediyor.Bunu anlayamadığım için yorumlarınıza sundum.Saygılar,

• Like 1

Arkadaşlar Benim Kafama Takılan Bir Şey Var Maske Takmayan Yaklaşık %1 Maske Takan Sayısı Arttı Kurallara Uymada Titiz Olmaya Başlandı Buna Ragmen Vaka Sayısı Artıyor Ben Bunu Anlaymadım Maskesiz Hiç Bir Kapalı alana Giremiyorsun  İlginç

lamont, 13 saat önce yazdı:

Arkadaşlar Benim Kafama Takılan Bir Şey Var Maske Takmayan Yaklaşık %1 Maske Takan Sayısı Arttı Kurallara Uymada Titiz Olmaya Başlandı Buna Ragmen Vaka Sayısı Artıyor Ben Bunu Anlaymadım Maskesiz Hiç Bir Kapalı alana Giremiyorsun  İlginç

Burda olay hocam temas olmaması 2 metre mesafeden maske takmadan dahi virüs bulaştıramazsınız ağızdaki tükürük 1 metre öteye gidebilir ama 2 metreye yetişemez.Benim görüşüm mesafe maskeden daha önemlidir insanlar birbirinden uzaklaşır teması ne kadar azaltırsa virüs o kadar az bulaşır.Maske zorunluluğu getirilmesindeki tek mantık insanların mesafe kuralına asla uymamaları bu sebeple yayılımı düşürmeye çalışmak.Hani temas etmediğine en azından tükürük vasıtasıyla bulaşmasını engellemek amaçlıdır.

• Like 2

• 5 hafta sonra ...

Kafanıza takmayın çoğunuz geçirmiş haberi bile olmamıştır.

Misal hasta olanların çoğu toplu taşıma kullanıyor bilinçli, ben oldumsa herkes olsun kafası.

ilk önceleri doğal oluşum olabilir diye düşünüyordum.

insanlığın fişini çektiler bence.

Edited by 2020

Please register to see this content.

Edit. Tartışmaya yol açmayacak konu başlığı olmasını talep ediyorum. Başlık kısmını editlerim sonra. Sosyal medya tartışmaları başladı...

Şimdilik biline n bir kişi için maliyet 30 dolar

Edited by efe34

Zannedersem koronaya karşı duyarsızlıktan daha da moral bozucu olan durum şu: Cehalete karşı duyarsızlık...

Koronadan daha çok insanı öldüren bir virüs var, adı: Cehalet....

Koronadan daha hızlı yayılan bir virüs var, adı: Cehalet...

Aşısı var ve tam kurtuluş sağlıyor... Ne mi?

— Bilim ve akıl...

• Like 3
  • Thanks 1

– Esnafa asgari bir geçim ödemesi yapılarak; işine ara verdirilen her çalışanımıza işsizlik maaşı düzenli ve anında ödenerek başta İstanbul'a giriş-çıkış kısıtlaması, en az SARS-CoV-2'nin kuluçka süresi olan 14 güne kadar toplumsal hareketliliğin azaltılması/sokağa çıkma kısıtlaması, temel/zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde çalışmanın durdurulması olmak üzere virüsün yayılmasını azaltacak/durduracak önlemler hızla hayata geçirilmelidir.

– Esnek çalışma saatleri uygulaması devreye acilen sokulmalıdır.

– Okulların uzaktan eğitim ile bir süre daha devam etmesi bir zorunluluk halini almıştır.

korona-istanbul-kalabalik-halk.jpg

YETERLİ AŞI TEMİN ADİLMELİ

– AVM, restoran, kafe vb. toplu kullanım alanlarıyla ilgili kararların gözden geçirilerek gerekli kısıtlamalar tekrar uygulanmalıdır.

– Devletin her vatandaşa maskeyi ücretsiz temin etmesi; maske kullanımının denetimlerinin artırılması gerekir.

– Sadece “Maske-Mesafe-Hijyen” önermesi ile pandemiyle başa çıkılamaz. Sürüntü testi ile Covid-19 tanısı almış hastalara uygulanacak izolasyon evde değil yurt ve otel gibi sistematik kontrolü mümkün alanlarda yapılmalıdır. Bu izolasyon kuralına uymayan hastalar toplum suçu işlemiş sayılır ve ona göre cezai işlem uygulanmalıdır.

– Grip mevsiminin gelmesi nedeniyle yeterli aşı temin edilmesi gerekir.

korona-doktor.jpg

SALGINLA MÜCADELE SAHADA KAZANILIR

– Hastaneler pandemi hastanesi olanlar ve olmayanlar şeklinde iki ayrı gruba ayrılmalıdır. Covid-19 dışı hastaların aylardır ertelemek zorunda kaldıkları sağlık hizmeti ihtiyacı daha fazla bekletilemez. Bölge ve nüfus özellikleri dikkate alınarak “pandemi dışı hastaneler” belirlenmeli ve ilan edilmelidir.

– Salgınla mücadele hastanelerde değil, sahada kazanılır. Etkin bir filyasyon çalışması için birinci basamak sağlık hizmetlerindeki Aile Hekimliği-İlçe Sağlık Müdürlüğü ikiliği kaldırılmalı, Aile Sağlığı Merkezleri hızla bölge tabanlı olarak organize edilmelidir.

– Aylardır pandemi mücadelesi nedeniyle yorgun düşmüş sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ve özlük hakları hızla düzeltilmelidir. Sağlıkçıların dönüşümlü çalışacak şekilde gerektiğinde izin kullanmaları teşvik edilmelidir.

– Mobil hastane istasyonları kurulmalı ve böylece belirlenmiş pandemi hastanelerine yığılmanın önüne geçilmesi hedeflenmelidir.

Alıntı:

Please register to see this content.

• Like 1

temastan dolayı karatinadayım.Annem de Covidli bende belirtiler var.Test için 112 den kayıt yaptırdım en geç 72 saate geliriz diyorlar bakalaım bekliycez.3 gün önce hastaneydeydim sağlık personelin ve devletin işi çok zor.Öyle sıcak koltuğunda oturup benim işim neden acilen olmuyor diye isyan etmemmek lazım 20 milyona yakın nüfus var istanbul da kolay değil.

Bide bu bana bişey olmaz diyen canilere inşallah bulaşırda karantina neymiş görsünler.Biraz zor belki akıllanırlar başkalarının katili olmazlar.

• Like 1