Jump to content

1 Tb Hdd Tavsiyesi

canpolat11

Recommended Posts

Benim tavsiyem WESTERN DIGITAL 1 TB 3,5" SATA2 7200RPM 32MB CACHE WDC-WD1001FALS. Hem soğuk çalışır hemde hızlı. Ses denen bir sorun da yok, bu HDD ile hiç sorun yaşamadım. 2 *500 alıp raid yapacağına 1 adet 1TB al daha sağlıklı bana göre. Cache ne işe mi yarar? Al sana cevabı dostum...

Cache Bellek (Önbellek) Nedir?

Bir uygulamayı ikinci çalıştırdığımızda, ilk açılışından hızlı açıldığını görürüz. Peki bu olayın perde arkası nedir?

Cache Bellek, en son yaptığımız işlemleri değerlendirerek; bir sonraki işlemi %90 tahmin edip, bu bilgileri tutan L1 ve L1 in %10 tutturamaması durumunda bu %10 un da %90'ı oranında (siz hesaplayın artık) tahmin eder ve bu bilgileri tutan L2 adı verilen işlemci çekirdeğine gömülü iki adet statik “ram”den oluşur. Cpu L2'de de bu bilgileri bulamaması durumunda ram'e gider. Orada da yoksa HDD'e (harddisk) gider.

Cache Bellek ilk icat edildiği yıllarda board üzerinde yer alıyor ve sadece L1'den oluşuyordu. O zamanlar bu tahmin mekanizması bayağı işe yarasa da board üzerinde olduğu için cpu (işlemci) L1 ile iletişime geçeceği zaman board'un (ankart) veri yolu hızına düştüğü için şimdiki kadar kullanışlı değildi. Geliştiriciler, cache'i cpu içine koymak istiyorlardı. Fakat bu o kadar kolay değildi. Milyonlarca transistörü cpu içine koyabildikleri halde, bir türlü cache'i çekirdeğe gömemiyorlardı ki çekirdek hızında erişebilsinler.

Cache belleğin cpu içine yerleştilememesi üzerine, bir dönem çekirdeğe en yakın yere konumlandırılması denendi. Bunun sonucu olarak SLOT işlemci adı verilen cpu’lar piyasaya çıktı. Bu tip işlemcilerde çekirdeğin etrafında cache'ler görülebilir. Fakat bu yöntem, istenen performans'ı vermediği gibi, işlemci board üzerinde dikine durduğu için sabit bir şekilde durması da zoroldu.

Geliştiriciler bir süre sonra cache'i çekirdeğe gömmeyi başardılar, hatta L2 ile birlikte... Cache’ li işlemciler normallerinden daha pahalıydı. Çünkü cache'i çekirdeğe gömmek zor bir işlemdi. Öyle ki 100 işlemciden ancak 2 tanesi kullanılır olarak üretilebiliyordu.İşte bir işlemci alırken dikkatimizi çeken 4 MB cache olayının hikayesi kısaca böyledir.

Nasıl Çalışır?

Bilgisayarımızın bellek erişimi hakkında örnek vermek gerekirse:Bir lokantaya ilk defa gidip bir kase çorba istediğinizde Çorbanın yapılıp gelmesi uzun sürebilir. Eğer yemeğin yapıldığı yerin(HDD) hemen ön tarafında belirli bir miktar yemeği sıcak tutabilecek bir hazne varsa (RAM) ve siz oradaki çeşitlerden birini yiyecekseniz çorbanın pişmesini beklemezsiniz. Siz eğer aynı yere daha sık gelmeye başlarsanız garson sizi tanır ve sizin geleceğiniz saatlerde yemek arabasına(L2) sizin çeşitlerinizi de koyar. Sürekli müşterisi olursanız ve %90 aynı siparişleri veriyorsanız geleceğiniz saatte çorbanızı masanızda(L1) hazır bulursunuz.

Ne işe yarar?

İşte siz örn: Excel'i ilk açtığınızda normal hızda açılır. 2. açtığınızda nasıl açıldığını bile fark edemezsiniz. Cache farkını Setup'tan L1 ve L2 seçeneklerini DISABLE yapıp test edebilirsiniz. Statik ram’den bahsettik onu da açıklayalım;Çalışma prensibi olarak temelde 2 tip RAM vardır. Dynamic ve Static.Static RAM makine açık olduğu sürece üzerine yazılan veriyi tutabilir. Transistörlerden imal edilmiştir.

Dynamic RAMler üzerindeki veriyi tutabilmek için belirli aralıklarla kondansatörlerle tetiklenmeleri gerekir. Aksi takdirde üzerindeki veri kaybolur. Bunun için ana kart üzerinde bu tetiklemeyi yapacak ayrı bir devre dizayn edilmiştir ve bu yüzden dynamic ramler cache bellek olarak çekirdekte kullanılamazlar. Bildiğimiz ramler Dynamic ramdir. Static ramler yapılarında transistör kullanıldığı için daha pahalıdır

bence sadece seagte veya wenden disital a 2 de güzel ben bunları anlatmıyorum nedden 32mb önbellek dir sadce veri hızına yarra he sen verilerimim hızlı atın dersen 32mb alacaksın ama yavaş olsundersen daha düşükleri var onlardan alacamsın onu senin karına kalmıış bir şey birde 2 tane alacam 500 alsanda daha ucuz olur ama cok bir şey farketmez onuda ösyleyim secede 5-10tl farkeder ama bu tamamen senini karaın sen bileceğin iş he ben alsan seagte alırırm 1 trb ve 32mb önbellekli aalrım am asen hangisis hoşuna giderse onu al.

arkdaşlar verdiğiniz tavsiyeler için teşekkür ederim yalnız ben bir daha western digital almayacağım elimde bir tane 250 gb var ve öyle ses yapıyoki böyle nasıl diyeyim vınlıyo yükselen alçalan bir ses geliyo ve çok yavaş samsung aldım 320 gb o gayet güzel onun için wistend digital almayı düşünmüyorum .birde raid yapamam çünnkü anakartımın dseteği yok sanırım tavsiyelere devam.saygılar

ben de 3-4 ay once eksabilgisayardan seagete hdd aldim 1 tb 32mb

alttaki linkte de konu actim

problem var diye , ondan sonra bayagi bir arastirdim, hangisi iyi diye samsungun yeni cikan hdd sini test etmisler o iyi diyorlardi, 3 plakali imis

seagate tin 1 tb lik hdd si 3 plakali da var 4 plakali da var, 3 plakali st31000333as .4 plakali st31000340as diye geciyor,

simdi benim hdd mefta oldu gibi. hdd yi biosta goruyor. ama pc acilin ca gormuyor. hdd yok ne yapacagimi sasirdim. boot cd ile actim , bilgisayari ordanda gormedi hdd yi , ama biosta gorukuyor, bilgileri nasil alabilrim , icin den . ne var ne yok atmistim icine.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=76891&st=0&p=375676entry375676[/CODE]

1 tb western digital aldım 315 ytl ye bimekste 215 ytl ye düşen reklamını gördüm; içinde 130gb boş yer var laptopta açılınca belli süre sonra (2-3 saat)kasıyor donma içerikleri göstermeme oluyor ve vınn diye bir sesde geliyor normal dedi içindekileri yükleyen arkadaş 1tb sonuçta dedi benim pek içimede sinmedi ama hız olarak iyi bekletmiyor fazla.

SEAGATE al derim başın ağrımaz tavsiye ederim ..

SEAGATE 1TB 7200RPM 32MB SATA2 NCQ PC

Karakteristik SEAGATE 1TB 7200RPM 32MB SATA2 NCQ PC

Kapasite(GB) 1TB (1000GB)

Arabirim SATA2

Form Faktörü(Inch) 3.5"

Ortalama Erişim Hızı(msec) 4.16ms

Ön Bellek 32 Mbyte

Dönüş Hızı(Rpm) 7200 RPM

Ek Özellikler Dahili bilgi transfer hızı 300 Mb/s

arkadaşlar tavsiyelere devam acaba iki tane 500 lükmü alsam anakartım raidi desteklemiyo yoksa bir 750 birde 250 gb mi alsam golddan almayı düşünüyorum 1 tb ı ama şu an yok bundan bi kaç hafta önce vardı sitesinde ama şimdi yok ne yapayım.saygılar

Benim tavsiyem WESTERN DIGITAL 1 TB 3,5" SATA2 7200RPM 32MB CACHE WDC-WD1001FALS. Hem soğuk çalışır hemde hızlı. Ses denen bir sorun da yok, bu HDD ile hiç sorun yaşamadım. 2 *500 alıp raid yapacağına 1 adet 1TB al daha sağlıklı bana göre. Cache ne işe mi yarar? Al sana cevabı dostum...

Cache Bellek (Önbellek) Nedir?

Bir uygulamayı ikinci çalıştırdığımızda, ilk açılışından hızlı açıldığını görürüz. Peki bu olayın perde arkası nedir?

Cache Bellek, en son yaptığımız işlemleri değerlendirerek; bir sonraki işlemi %90 tahmin edip, bu bilgileri tutan L1 ve L1 in %10 tutturamaması durumunda bu %10 un da %90'ı oranında (siz hesaplayın artık) tahmin eder ve bu bilgileri tutan L2 adı verilen işlemci çekirdeğine gömülü iki adet statik ?ram?den oluşur. Cpu L2'de de bu bilgileri bulamaması durumunda ram'e gider. Orada da yoksa HDD'e (harddisk) gider.

Cache Bellek ilk icat edildiği yıllarda board üzerinde yer alıyor ve sadece L1'den oluşuyordu. O zamanlar bu tahmin mekanizması bayağı işe yarasa da board üzerinde olduğu için cpu (işlemci) L1 ile iletişime geçeceği zaman board'un (ankart) veri yolu hızına düştüğü için şimdiki kadar kullanışlı değildi. Geliştiriciler, cache'i cpu içine koymak istiyorlardı. Fakat bu o kadar kolay değildi. Milyonlarca transistörü cpu içine koyabildikleri halde, bir türlü cache'i çekirdeğe gömemiyorlardı ki çekirdek hızında erişebilsinler.

Cache belleğin cpu içine yerleştilememesi üzerine, bir dönem çekirdeğe en yakın yere konumlandırılması denendi. Bunun sonucu olarak SLOT işlemci adı verilen cpu?lar piyasaya çıktı. Bu tip işlemcilerde çekirdeğin etrafında cache'ler görülebilir. Fakat bu yöntem, istenen performans'ı vermediği gibi, işlemci board üzerinde dikine durduğu için sabit bir şekilde durması da zoroldu.

Geliştiriciler bir süre sonra cache'i çekirdeğe gömmeyi başardılar, hatta L2 ile birlikte... Cache? li işlemciler normallerinden daha pahalıydı. Çünkü cache'i çekirdeğe gömmek zor bir işlemdi. Öyle ki 100 işlemciden ancak 2 tanesi kullanılır olarak üretilebiliyordu.İşte bir işlemci alırken dikkatimizi çeken 4 MB cache olayının hikayesi kısaca böyledir.

Nasıl Çalışır?

Bilgisayarımızın bellek erişimi hakkında örnek vermek gerekirse:Bir lokantaya ilk defa gidip bir kase çorba istediğinizde Çorbanın yapılıp gelmesi uzun sürebilir. Eğer yemeğin yapıldığı yerin(HDD) hemen ön tarafında belirli bir miktar yemeği sıcak tutabilecek bir hazne varsa (RAM) ve siz oradaki çeşitlerden birini yiyecekseniz çorbanın pişmesini beklemezsiniz. Siz eğer aynı yere daha sık gelmeye başlarsanız garson sizi tanır ve sizin geleceğiniz saatlerde yemek arabasına(L2) sizin çeşitlerinizi de koyar. Sürekli müşterisi olursanız ve %90 aynı siparişleri veriyorsanız geleceğiniz saatte çorbanızı masanızda(L1) hazır bulursunuz.

Ne işe yarar?

İşte siz örn: Excel'i ilk açtığınızda normal hızda açılır. 2. açtığınızda nasıl açıldığını bile fark edemezsiniz. Cache farkını Setup'tan L1 ve L2 seçeneklerini DISABLE yapıp test edebilirsiniz. Statik ram?den bahsettik onu da açıklayalım;Çalışma prensibi olarak temelde 2 tip RAM vardır. Dynamic ve Static.Static RAM makine açık olduğu sürece üzerine yazılan veriyi tutabilir. Transistörlerden imal edilmiştir.

Dynamic RAMler üzerindeki veriyi tutabilmek için belirli aralıklarla kondansatörlerle tetiklenmeleri gerekir. Aksi takdirde üzerindeki veri kaybolur. Bunun için ana kart üzerinde bu tetiklemeyi yapacak ayrı bir devre dizayn edilmiştir ve bu yüzden dynamic ramler cache bellek olarak çekirdekte kullanılamazlar. Bildiğimiz ramler Dynamic ramdir. Static ramler yapılarında transistör kullanıldığı için daha pahalıdır

Firefoxu açtım yavaş açtı 2. açışımda hemen açıldı aynı bunun gibi :D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...