Jump to content

Ssd

hsynh
 Share

Recommended Posts

hsynh, 7 saat önce yazdı:

masa üstü bilgisayarıma 120 gb ssd alacağım hangi ürünü tavsiye dersiniz?
masa üstü bilgisayarım biraz eski sata3gb/sn yazıyor alacağım ssd buna uyarmı?
Bağlantıyı normal hdd gibimi yapıyoruz?

f/p olarak sırasıyıyla 256-512-960 yani 1tb daha uygun gözlemim

Samsung bu okonuda açık ara önde

NVME m.2larak Samsungtan şaşmam, 

2.5 nç ise , OCZ yi satın alan Toshiba olarak devam eden favorim Toshiba dır, samsung deneme fırsatım 2.5 inç olmadı, OCZ eski alışkanlığım

Ek bilgi, 120 gb , w10 için bie süre sonra yetmez

2. bilgi

Os kurulu disk ne kadar hüçük olursa sistem o kadar hızlı olur,

Dün farkettim,2.5 inç Samsungların fiyatı azalmış ihtiyaç olursa düşünürüm

Mekanik teki tecrübem ve USA markası olan WD de denedim, fiyat  olan fırsat olan zamanlarda aldım  , onda da sorun yaşamadım, (teknik bilgim yok ssd konusunda

Ama işbirliği belki ostak olduğu sandisk markası, sınıfında 1 numara özellikle satış sonrası hizmette, SSD teknolojisi ile üretilen extrem e pro serisi flash disklerinden deneme fırsatım oldu, çok farkl, mevcut flash disklerden,

ek bilgi, S ata 6 dır mevcut ssdler  (ilk çıktıkları zamanar sata 3 vardıama,

sata 3 dediğiniz, 775 soket abakart veya dönemi bir cihz olmalı , bende var  antrenman / deneysel olarak kullanıyorum,

ssd ler, eski makinalara can suyu oldu

sata3 de olsa bariz hız farkı var

Eğer w10 kurmayacaksanız bütçe önemliyse, 120 de yeter,  (Ki geçen elimde olan bir 120 sssd farkettim ilk çıkan corsairlerden, dual MSDN w10 -8.1 kurdum, w10 updateleri kapatarak, uzay kurulum xeon işlemcili 775 sokette sorun yaşamadım,

edit:2.  satışta 120 ssd göremedim.: 2. el almayın, ömrü olan ürünler SSD ler

pardon WD  olarak varmış

edit: 3.:  illede 2. el düşünürseniz ve 120 şart ise, elimdeki, 775 sokette test  ettiğim, 120 gb corsair boşta duruyor, (istabuldayım) aramam lazım, 2010 öncesidir alış tarihim ama pc ye takar kalan ömrü ölçerim firsat olursa

Bu arada, 2. el al/sat pek sevmem, beceremem de,

satmak için yazmadım bukadr bilgiyi..

sırada test edeceğim ilginç bir makina  var, 2004 ten kalma, İDE HDDli makinaya adaptörle evet ide  laptop : ssd.  ide to sata adaptörüyle, ssd takmak,

sata 3 de çalışır mı dediniz ya bu makina sata 3 bile değildir

CDyuvası soketlerini incelemedim, onlar da ide <sata geçiş döneminde değişmediyse oradan takacağım SSD yi, 8.1 in orj mekanik diskiyle sorunsuz çalıştığı bir makina

Aparat da şu: gitigidiyorda da var

120 şartsa.

2. ele gerek yokmuş zaten

edit:

Forumda çok tavsiye edilen tecrübeminolmadığı bir marka da şu

şurada hesaplı 

Please register to see this content.

Edited by efe34
  • Like 1

Hocam maddi olarak iyi durumdaysan kapasiteyi yüksek düşünmen senin açından iyi olur. PC' inin eski olduğunu yazmışsın. İleri de yenileme gibi bir durumun yoksa SSD markasından daha çok kapasitesinin yüksek olması senin açından daha yararlı olabilir. Sonuç olarak elinde bir otomobil motoru varsa SSD onu uzay aracı yapmıyor. Çevrem de bazen görüyorum. SSD takınca PC' de olmayanı olduracak sanıyorlar. SSD, yine otomobil örneği üzerinden gidersek, 0 dan 100' e çıkış süresini kısaltıyor. PC özelliklerini yazarak daha doğru tercih yapabilirsin. İmkanın varsa 120 gb' ı en düşük 480 gb civarları yapsan daha iyi olur. Ben de adı sanı duyulmamış SSD var. 110 gb . Windows ve kullandığım programlar v.s derken geriye 60-70 gb alan zor kalıyor. PC' in  de oyun oynamak v.s istiyorsan 110 gb lık SSD düşük kalır...

Edited by deli_petro06
  • Like 1

Arkadaşlar cevap veren herkese çok çok teşekkürler tavsiyeleriniz doğrultusunda WD 120 GB aldım internetten bakalım gelince takacağım.

Son bir sorum olacak bu bilgisayarımda 1tb normal sata harddisk var o gelince ikisini birlikte kullanıp ona win 10 kuracağım ama internetten araştırdım kurmadan biostan AHCI moduna alın diyor bunu yapmalıyım?

hsynh, 2 saat önce yazdı:

Arkadaşlar cevap veren herkese çok çok teşekkürler tavsiyeleriniz doğrultusunda WD 120 GB aldım internetten bakalım gelince takacağım.

Son bir sorum olacak bu bilgisayarımda 1tb normal sata harddisk var o gelince ikisini birlikte kullanıp ona win 10 kuracağım ama internetten araştırdım kurmadan biostan AHCI moduna alın diyor bunu yapmalıyım?

legacy mi sistem ve hangi OS kuruluydu?

Mevcut sistemi bozmadan

dual boot da olur ama biraz karışır

Masa üstü pc ise

kurulumda diğer diski sökün kurulum yapın.. sonra easybcd ile ikiiletim sistemini de boot ekranında is-tediğiniz süre görür seçebilirsiniz. birini varsayılan yaparsınız. sata portlarına veya başlangıç diskine dikkat edin bios vs ayarlarında

legacy sistem olduğunu varsayıyorum  varsayıyorum

rufus ile mbr seçerek yazdırın i hiç bir ayarla oynamayın. 120 gbi güncellemeler açık olursa tıkanr

WUB (sordum.org) ile kapatın

önemli güncellemeler de veya 4-5 ayda bir yapın .

Edited by efe34
  • Like 1

efe34, 2 saat önce yazdı:

legacy mi sistem ve hangi OS kuruluydu?

Mevcut sistemi bozmadan

dual boot da olur ama biraz karışır

Masa üstü pc ise

kurulumda diğer diski sökün kurulum yapın.. sonra easybcd ile ikiiletim sistemini de boot ekranında is-tediğiniz süre görür seçebilirsiniz. birini varsayılan yaparsınız. sata portlarına veya başlangıç diskine dikkat edin bios vs ayarlarında

legacy sistem olduğunu varsayıyorum  varsayıyorum

rufus ile mbr seçerek yazdırın i hiç bir ayarla oynamayın. 120 gbi güncellemeler açık olursa tıkanr

WUB (sordum.org) ile kapatın

önemli güncellemeler de veya 4-5 ayda bir yapın .

diğer hdd yi sadece resim müzik depolamak için durduracağım dosyaları hdd ye kaydedeceğim işetim sistemini ssd ye kuracağım usb belleğe mbr olarak yazdım biosu AHCI yapıp kuruluma başlamam mı gerekir yada başka ayar yapmam lazımmı?

Herhangi bir ayara ihtiyacın olduğunu sanmıyorum. Ben de aynı şekilde kullanıyorum. HDD yedeklemek amaçlı kullanıyorum. SSD çökme v.s durumları göz önüne alarak HDD' e de windows kurdum. Biosta boot ekranın da SSD yi 1. sıraya aldım. HDD ikinci sırada. Yani açılışta SSD C disk, HDD' te Dve E disk şeklinde ayarladım. Kurulum yaparken de herhangi bir bios ayarı yapmadım. SSD şimdiden hayırlı olsun. HDD' inin boyutu düşük değilse tavsiyem ona da windows kurun. SSD yi mecburan tek disk yapmanız gerekecek. Dolayısıyla olası çökme durumun da HDD' teki windows üzerinden kolaylıkla dosyaları kurtarabilirsiniz. Bu arada tekrardan yazayım. PC özelliklerini yazarsanız daha doğru bilgi sahibi olabilirsiniz. Sonuç olarak sorduğunuz soruya göre anakart marka modele göre bile değişiklik gösterebilir. Sistem özelliklerini yazmadan genel bir cevap alırsınız...

• Like 1

E7200 işlemci 4gb DDR2 ram 1gb atı ekran kartı Anakart Gigabayt ep43-ds3 

Bağzi formlarda okudum bios tan AHCI yapılırsa hız daha artar diye o  yüzden sormuştum 

deli_petro06, 45 dakika önce yazdı:

Herhangi bir ayara ihtiyacın olduğunu sanmıyorum. Ben de aynı şekilde kullanıyorum. HDD yedeklemek amaçlı kullanıyorum. SSD çökme v.s durumları göz önüne alarak HDD' e de windows kurdum. Biosta boot ekranın da SSD yi 1. sıraya aldım. HDD ikinci sırada. Yani açılışta SSD C disk, HDD' te Dve E disk şeklinde ayarladım. Kurulum yaparken de herhangi bir bios ayarı yapmadım. SSD şimdiden hayırlı olsun. HDD' inin boyutu düşük değilse tavsiyem ona da windows kurun. SSD yi mecburan tek disk yapmanız gerekecek. Dolayısıyla olası çökme durumun da HDD' teki windows üzerinden kolaylıkla dosyaları kurtarabilirsiniz. Bu arada tekrardan yazayım. PC özelliklerini yazarsanız daha doğru bilgi sahibi olabilirsiniz. Sonuç olarak sorduğunuz soruya göre anakart marka modele göre bile değişiklik gösterebilir. Sistem özelliklerini yazmadan genel bir cevap alırsınız...

AdnanGumus, Bir saat önce yazdı:

kuruluma başla sıkıntı olursa burdayım yaz bana

Teşekkürler adnanbey disk yarın gelecek bir sorun olursa yazarım.

• Like 1

gangstarap, 3 saat önce yazdı:

3 Gbit/s   ise 300 mb\sn hızları alırsınız  sata 2 dir, sata 6 Gbit/s destekli anakart'ınız var ise 600 mb\sn sata 3 hızındadır, yüksek ihtimalle ssd'nizin çalışması gerekir.

775 soketlerde sata 3 hiç yoktur . ama hız iyidir ofis kullamımla sata 2 ile bile : SSD teknolojisi bir çok eski makinaya can vermiştir

ki. Halen ofiste kullanılan ddr2 4 gb toplam ramli bilgisayarım vardır. diğer ddr3 8 gb ramli makinalardan biraz yavaştır ama iş görüyor (şansıma kondansatör şişme vs de olmadı)

775 sonrası intel soket değişimin de abartınca ya da neyse adı en son intel anakartı 2012 de aldım 2011 soket x79. eski 775 anakartlar ve 771 xeon modifiye iişlemcilerle 2017 ye kadar idare ettim . x79 bozuldu. Asusun üzt düzey kartlarının 5 yıl garantili olduğunu öğrendim. servise yolladım.

Piyasada olmadığı için. işlemci de olmayabilir diye hiç söküp takmadığım. işlemci takılı vaziyette gönderdim

para iadesi kararı çıktı. (Pinleri ezip atmışlar)

dolar kuru ve hala iyi bir anakart olduğu için iadeyi

kabul etnedim. geçte olsa toparlayıp birşekilde yolladılar . DH de araştırdım . iyi bir tamirci buldum. baktı soket değiştireceğiz dedi pinlerin ezildiğini öyle anladım. :

çinden soket getirtti ve 600 tl iade verecekleri anakartı 170 tlye kargo dahil tamir ettirdim  hala çalışıyor

1150 1151 1155 mi vardı o karmaşa sırasında takibi bıraktım ki sanki 2011 soketten sonra çıktılar

2017 de geçmişi kötü olan yada denen AMD ryzen incelemesiyle Amdye geçtim.

Şu an elimde 775 soket inteller bir de ryzen ler var.

sata dan açtınız aslında konuyu. yakında zaman olunca  ide soketli bir laptoptada ide  to sata çevirici ile SSD deneyeceğim. Meraktan

Özetle sata 2 olan10- 12 yıllık anakartlarda ofis kullanımında elimdeki ryzen sistemler arasında son kullanıcının anlayabileceği bir fark yok

Bill Gates in Tröstlerin stratejisine ters bir durum kim icad ettiysei cihaz değiştirme sıklığı bariz azaldı bilenler için

ama hala mekamik diskle satılan Laptop oranı yüksek? anlamayan yardımcı olmak istediğm bir arkadaşa

SSD + 4 gb DDR4  ram + cd kızağı (çıkan mekanik disk için alalım dedim) kavtrayamadı. YENİ MAKİNAYA NİYE PARÇA ALIYORUZ DEDİ

AMA İKNA OLDUVE MEMNUN

haklı tabiki yine sıfır makinanı parçalarını değiştiriyoruz diye)

oyun dan anlamam.

iyiforumlar

Edited by efe34
  • Like 2