Jump to content

Pc Hızlandırma

bedir_1992
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar öncelikle kendi bilgisayarımda denedim ve işe yaradığını gördüm ona göre..

BAŞLAT

ÇALIŞTIR

regedit YAZIYORUZ HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Curr entControlSet\Control\Priority Control WE SAĞ TARAFTA BİR "DWORD" AÇIYORUZ ADINI IRQ8Priority YAZIYORUZ VE DEĞERİNİ BİR YAZPIYORUZ ONDAN SONRA ÇIKIYORUZ ALLTA YAZDIĞIMI YAPIYORUZ.bu değişiklikleri sağ kulakçıkla yapacanız...

ondan sonra:;

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop "AutoEndTasks" VE "MenuShowDelay" WORDLARIN DEĞERLERİNİ "1" YAPIYORUZ VE PC HIZDAN HAVA UÇUYOR....YORUMLARI BEKLIYORUMMM

bilgisayarı ucuralım derken hardiski falan ucurmayalım ya şimdi kış vakti vala uğraşılmaz...deneyen olsada bizde baksak)))vala bilgisayar hızlandırma dedinmi dayanamıyorum bi gün makineyiçökertecemde bakalım ne zaman)))neyse yinede teşk illaki deneyeceğiz...

üstteki belirttiğini bilmiyorum ama alttakiler program kapanış ve menü açılış hızlarını arttırıyor.Örneğin başlat-programlar için dediğinizde 1 saniye gibi bir bekleme olmuyor.Windows ipuçlarında vardı sanırım bu ama araştırmadan ve yedek almadan ASLA regeditle oynamayın

alıntı:

32 bir ve 64 bit Windows arasındaki en büyük fark bellek desteğinden ileri gelmektedir. 32 bit işletim sistemleri, işlem başına tahsis edilmiş en fazla 2 GB'lık bir bellek alanına sahip en çok 4 gigabaytlık (GB) sistem belleğini desteklerken yeni x64 işletim sistemleri, işletim sistemine bağlı olarak, 32 ila 512 GB'lık RAM alanını desteklemektedir ve donanım kapasiteleri ve bellek alanları genişledikçe, 16 terabayt (TB) büyüklüğe kadar sanal belleği destekleme potansiyeline sahiptir.

32 bit işlem gücünün sınırlarını zorlayan kullanıcılar için bu, büyük dosyaların daha hızlı açılabileceği ve karmaşık hesaplamaların daha kısa sürede gerçekleştirilebileceği, kısaca daha fazla verimlilik ve etkinliğe sahip olunacağı anlamına gelmektedir.

alıntı:

1. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.

2. Aç kutusuna winmsd.exe yazın ve Tamam'ı tıklatın.

3. Sağ bölmede, Öğe altında Sistem Türü'nü bulun. Değere bakın.

• Sistem Türü'ne karşılık gelen değer X86-based PC (X86 tabanlı bilgisayar) ise, bilgisayarda Windows işletim sisteminin 32-bit bir sürümü çalışmaktadır.

• Sistem Türü'ne karşılık gelen değer Itanium–based system (Itanium tabanlı sistem) ise, bilgisayarda Windows işletim sisteminin 64-bit bir sürümü çalışmaktadır.

veya

1.Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.

2.cmd yazın enterlayın

3-çıkan command yerine ver yazın eğer 2600 çekirdeği ise 64 bit değil

veya

Başlat-->tüm porgramlar-->denetim masası-->sistem araçları-->sistem bilgisinde -->özetten bakabilirsiniz.

ayrıca xp 64bit Türkçe desteği yok,eğer sisteminiz Türkçeyse 32bit'tir otomatikman.

Saygılar...

:(

Öncelikle şunu sorayım:: bu işlem sistemde neyi değiştiriyor? Genelde sistemin hızlanması için gereksiz bileşenler silinir,, çoğu modifiye sisteme yapılmıştır bu.. Bu işlem sistemin içeriğiyle ilgili bir dosyayı mı değiştiriyor? Açıklayıcı bir cevap verirseniz sevinirim,, arkadaşlar da doğru bilgilendirilmiş olurlar...

değeri 1 yapıyoruz demiş ya orda onaltılık ve ondalık seçenekleri var hangisini işaretliyecez acil cevap bekliyorum o bölümde kaldım

genelde manuel ayarların %90 ondalık sistemde girilir ki burdaki ayarlardada ondalık sistemde girilmesi gerekiyor...yani ondalıkda girilmeli...

Butür Kombinasyonlar Herzaman Vardı ama Zararları bulunmaktamı ? merak ediyorum..

eğer yaptığınız şeyi doğru yapıyorsanız zararı bulunmaz çok nadir yanlış bir şeyi silerseniz örnek yanlış bir reg anahtarını silerseniz sistem açılmaz ama oda kurtarılır yani bu internetde dolaşan hızlandırma ayarları zararsızdır çoğuda denenmiştir burdakileri ve bunun gibi yüzlercesini bende yapıyorum ki şu anda bu yazıyı yazarkende reg ayarlarına ince ayar çekiyorum eski sürücüleri vsleri kaldırıyorum hiç bir zararı yoktur bir hata yapmadığınız sürece dikkatli okuduğunuz yaptığınız kontrol ettiğiniz sürece zararsız...

Öncelikle şunu sorayım:: bu işlem sistemde neyi değiştiriyor? Genelde sistemin hızlanması için gereksiz bileşenler silinir,, çoğu modifiye sisteme yapılmıştır bu.. Bu işlem sistemin içeriğiyle ilgili bir dosyayı mı değiştiriyor? Açıklayıcı bir cevap verirseniz sevinirim,, arkadaşlar da doğru bilgilendirilmiş olurlar...

bu tür şeyler nasıl hızlandırır...örneğin windowsun arka planında çalışan ama çoğumuzun kullanmadığı çok şey var örneğin uzak masa üstü,arama dizin oluşturma vs hizmetleri yaklaşık 35 adet hizmet çalışır tabi güncellenmemişken güncellediğinizde bunlar artar ve bu hizmetlerden 20 tanesi gereksizdir yani gerekli ama herkez kullanmaz...profesyonel kullanıcılar için veya az kullandığımız hizmetleri hızlandırmak için çalışırlar bunları kapatırsanız hepsinin toplamında büyük bir performans artışı sağlanır...

sonra bazı şeylerde örneğin windows cevap vermediğinde,başlat menüsü gösterilirken efek vericem vs diye veya bir şey çalışırken sorun çıkmaması açısından bağzı bekleme süreleri uyarılar vs...şeyler konulur ama bunların kapatılması sorun çıkarmaz tıpkı tema kullanmayıp windowsu tamamen tüm efeklerini kapatıp kullandığınızda sisteminiz hızlanır ama efekli kullandığınızda ise yavaşlar işte bunlarda öyle şeyler microsoft amcanın yaptığı %90 normal kullanıcılar oyun net vs için kullanan kullanıcılar için boş veya aşırı abartılmış şeyler...

örneğin çalıştıra msconfig yazıp ordaki sekmelerden hizmetlere girin ve hizmetlerden bakın ama değiştirmeyin araştırınca değiştirirsiniz sadece bir gezin bakın ne kadar boş hizmet var ...birim gölge görüntüsü uzaktan yordam çağrısı vs vs saçma sapan hizmetler bunların çoğu kapatılabiliyor ama araştırarak yapın son örnek sizin yazıcınız yok ama en az üç tane windowsun yazıcı hizmeti var yazıcısı olmayan birinin bunları açık tutması saçmadır ..haliyle kapanıncada performans artışı oluyor..

Edited by exitly

name='exitly' date='Jan 25 2009, 01:13 ' post='407711']

genelde manuel ayarların %90 ondalık sistemde girilir ki burdaki ayarlardada ondalık sistemde girilmesi gerekiyor...yani ondalıkda girilmeli...

cevabınız için teşekkrler %90 ondalık olcak yazmışınız ama bendekilerin nerdeyse hepsi onaltılık hiç ondalık görmedim rastgele baktım hep onaltılık

cevabınız için teşekkrler %90 ondalık olcak yazmışınız ama bendekilerin nerdeyse hepsi onaltılık hiç ondalık görmedim rastgele baktım hep onaltılık

edit:arkadaşlar bir hata yapmışım kendi bilgisayarımada bakım yaptığımdan dalgınlıkdan olmuş o değeri isimi verdikden sonra direk hiç ondalık yada onatlıkla oynamadan girin eğer oynadıysanız eski anahtarı silip yenisini ekliyebilirsiniz...

en iyisi siz xpspeed v14 programını kullanın tüm bu ayarları otomatik yapar yukardaki en başdaki ayarıda üç beş saniyede onun gibi yüzlercesinide yapıyor çok yararlıdır speed xp değil xpspeed programı..bir reg programıdır kesinlikde tavsiye ederim salakça popaplardan bile kurtarıyor sizi...

ayrıca bu hizmetleride kullanmadıklarınızı el ile kapatabilirsizin aşağıda açıklamasıda var...

İlk olarak Başlar > Çalıştır açınız.
services.msc yazdığınızda Hizmetler penceresi açılacaktır.
Burdan gereksiz hizmetlere çift tıklayarak , açılacak pencereden

Hizmet Durumu "Durdur"
Başlangıç Türü "Devre Dışı" seçip uygula diyoruz.

Hizmetler

Otomatik Güncelleştirmeler: Windows Update'den sürekli güncelleştirme almıyorsanız yada dial-up kullanıcısı iseniz kapatabilirsiniz. (Aynı zamanda Bilgisayarım Özelliklerinden yada Güvenlik Merkezinden de kapatılabilir.)

Görev Zamanlayıcı: Taskmanager.. Windows'un bu hizmetini tahminimce kimse kullanmıyordur. Fakat Antivirüs programınızı yada diğer benzeri programları belli zamanlarda otomatik tarama yapğması için ayarladıysanız görev zamanlayıcı açık olmalıdır.

Windows Saati: Son derece gereksizdir. Düşündüğünüz gibi Bilgisayar saati ile bir alakası yoktur. Hele bir Ağ üzerinde değilseniz düşünmeden kapatınız. Windows Saati , Ağ üzerindeki tüm makinaların saat eşitlemesini yapar fakat ev kullanıcısı iseniz hiç bir gerek yoktur. Kapattığınızda saat durmaz.

Yazdırma Biriktiricisi: Bilgisayarınıza bağlı bir printer yok ise kapatınız.

Dizin Oluşturma Hizmeti: Genelde Bilgisayarda arama yapacağınız zaman daha hızlı bir şekilde verileri bulur. Arama seçeneğini çok sık kullanmıyorsanız bu da gereksiz , kapatınız.

Hata Bildirim Hizmeti: Bir programı veya oyunu çalıştırırken bilgisayarınız hata verebilir. Verilen hataların hiç birini Microsoft'a göndermediğimize göre son derece gereksizdir. Bu hizmeti düşünmeden kapatabilirsiniz.

Hızlı Kullanıcı Değiştirme: Tam olarak ne işe yaradığını anlatamıyorum fakat gereksiz olduğunu biliyorum. İki farklı kullanıcı hesabı varsa direk oturumu kapatmadan diğer hesabı açmaya yarıyor. Sizin için gerekli değilse kapatabilirsiniz.

IMAPI CD-Yazma COM Hizmeti: Windows XP 'nin CD Yazma hizmetini kullanmıyorsanız yada şöyle diyim , Nero yada benzeri bir program ile CD yazıyorsanız kapatabilirsiniz.

Messenger: Bu hizmet MSN Messenger Hizmeti değildir. Windows Messenger'dır. Windows Messenger'da bilindiği gibi güvenlik açıkları vardır ve zaten msn messenger kullanıyorsanız , bu hizmeti kesinlikle durduraBİLİRSİNİZ.

Sistem Geri Yükleme: Windows XP'nin yedekleme programıda diyebiliriz. Yedekleme işi yapmıyorsanız mutlaka kapatınız. Hiç bir işe yaramaz performansdan yer sadece. Yanlız bilgisayarınızda bir problem oluştuğunda ve tekrar başlattığınızda "En son iyi yapılandırmayla başlat" seçeneği çıkmaz.

Temalar: Bilgisayarınızı en çok yavaşlatan sistem budur. XP 3D temaları yerine standart Windows 98 tarzı kullanmayı tercih ederseniz , bilgisayar hızınızda önemli bir artış olacaktır. Tema desteğini kapatarak standart görünüme geri dönebilirsiniz.

Yardım ve Destek: Windows'un gereksiz ve çözüm üretmeyen yardım dosyalarını görüntülemiyorsanız bu hizmetide düşünmeden durdurabilirsiniz.

Bu yapılan işlemler sonucunda bilgisayarınız zarar görmez, fakat herhangi bir hata durumunda kapattığınız hizmeti aynı yolu izleyerek açabilirsiniz.

(Örnek Hata Durumu: Şu an yazıcınız yok ve Yazdırma Biriktiricisi Hizmetini kapattınız , daha sonra yazıcı takmanız durumunda bu hizmeti tekrar açmanız gerekir , aksi taktirde çıktı alamazsınız)[/CODE]

Edited by exitly

• 2 years yıl...

[quote name='bedir_1992' date='24 Ocak 2009 - 19:42 ' timestamp='1232819536' post='407362']
[font="Times New Roman"][size="5"]arkadaşlar öncelikle kendi bilgisayarımda denedim ve işe yaradığını gördüm ona göre..
BAŞLAT
ÇALIŞTIR
regedit YAZIYORUZ HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Curr entControlSet\Control\Priority Control WE SAĞ TARAFTA BİR "DWORD" AÇIYORUZ ADINI IRQ8Priority YAZIYORUZ VE DEĞERİNİ BİR YAZPIYORUZ ONDAN SONRA ÇIKIYORUZ ALLTA YAZDIĞIMI YAPIYORUZ.bu değişiklikleri sağ kulakçıkla yapacanız...
ondan sonra:;

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop "AutoEndTasks" VE "MenuShowDelay" WORDLARIN DEĞERLERİNİ "1" YAPIYORUZ VE PC HIZDAN HAVA UÇUYOR....YORUMLARI BEKLIYORUMMM[/size][/font]
[/quote]

cok guzel ondan sonra başlat menusune tıkladıgınızda menuler daha farenizi uzerine getirmeden acılacak siz acmak istediğin menuyu acana kadar ortalık karışacak ve bir turlu istediğiniz menuyu acamayacaksınız sonunda klavye kullancaksınız deli olacaksınız.

Wordde excelde yazı unuttunuz pc nizin yanlışlıkla poer tusuna dokundunuz yada bir şekilde pc yi kapat dediniz yada guncelleme yuklendi yeniden başlatıyımmı dedi siz yenlışlıkla enter a bastınız word u kaydediyimmi? sorusu bile sorulmadan pcniz kapandı ne oldu? gitti butun canm yazınız word kurtarabildiğini kurtardı not defteri allahlık zaten sizede monitore kafa atmak kaldı. Pc cok hızlı ne yapalım değilmi :)

Edited by tnc_tr